Jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego

Każdy zapewne zastanawia się na początku jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego. Zanim podam konkretne pistolety i kompresor jakimi sam lakieruję napiszę czym należy się sugerować podczas wyboru takiego sprzętu no i jakie są rodzaje pistoletów.

Artykuł jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego jest kierowany do osób które chcą zacząć przygodę z lakiernictwem, bez wydawania wielkich kwot. Dla tych którzy chcą spróbować swoich sił i wykonać drobne naprawy lakiernicze własnego auta czy motoru w własnym garażu. Wiadomo że na takie sprzęty można wydać nawet kilka tysięcy złotych ale dla amatora to raczej zbyteczny wydatek.

Najdroższym elementem zastawu jest kompresor i tutaj zasada jest prosta.
Im jest on wydajniejszy i ma większą pojemność tym lepiej, no i musi to być kompresor olejowy.
Ale jakie jest to minimum?
Ja uważam, że na początek wystarczy kompresor o pojemności 50l i wydajności 200l/min na ssaniu, około 170l/min efektywne. Czyli jak większość kompresorów olejowych oferowanych w marketach za cenę około 700zł.
Jest to niezbędne minimum, ja jestem tego zresztą idealnym przykładem, bo na takim sprzęcie działam.
Z tym że mój ma dodatkowy zbiornik który powiększył pojemność buforu powietrza do 100l.
Jest to Black&Decker CP5050
Przy takim kompresorze możesz zapomnieć o szlifierce czy kluczach pneumatycznych.
Wystarczy do lakierowania pojedynczych elementów, przy lakierowaniu całego auta jest już problem ale nie mówię, że jest to niewykonalne. Matiza jakoś polakierowałem :)
Podczas lakierowania mam zaledwie 1.5 minuty przy niektórych pistoletach później już muszę czekać aż kompresor dobije i mogę znowu lakierować. Ale z drugiej strony 1.5 min to całkiem sporo da się bez problemu polakierować nawet sporą maskę. Zanim podejdę do następnego elementu chwilę czekam i jadę dalej…
Taka praca jest uciążliwa, nie namawiam i nie powiem że tak jest OK, wręcz odwrotnie, jak chcesz komfortowo pracować zainwestuj w kompresor o lepszej wydajności.
Bo po czasie i tak będziesz chciał, a wręcz musiał kupić wydajniejszy, a wtedy to już stracisz pieniądze bo ten mały używany sprzedasz za grosze.Gdy masz tak słaby kompresor musisz starannie dobrać pistolety, zaraz dowiesz się na co zwrócić uwagę…

Wskazane jest by kompresor miał pompę dwu tłokową ze zbiornikiem min. 100l. Wydajność efektywna takiego kompresora powinna być około 350-400l/min. Kompresor musi być na tyle wydajny by podczas stale wciśniętego spustu pistoletu nie spadało ciśnienie na manometrze pod pistoletem.

Wtedy już bez problemu możesz używać praktycznie wszystkie pistolety i działać szlifierką pneumatyczną. Takie kompresory można już kupić za kwotę około 1800zł. Nie będę tutaj proponował konkretnych modeli, jest tego naprawdę sporo do wyboru. Oczywiście mówię o chińszczyźnie, ale do zastosowań amatorskich taki chińczyk spokojnie wystarczy. Ja mojego katuję już 3lata, a wierz mi że nie ma łatwo :)
Przy zakupie kompresora z napędem pośrednim zwróć uwagę na moc silnika, dobrze jak ma on 2.5-4kW wtedy za jakiś czas możesz zainwestować i wymienić samą pompę na wydajniejszą, wtedy taki silnik bez problemów sobie poradzi. Pamiętaj też że większość producentów podaje wydajność kompresora na ssaniu jest ona zawsze wyższa o około 20%. Jeśli masz spory zasób gotówki warto zakupić wydajny i markowy kompresor np. Metabo albo ABAC na pewno posłuży na lata i zapewni komfortową pracę. Nie ładuj się w stare zajeżdżone kompresory albo jakieś konstrukcje z PRL’u mają tendencję do plucia olejem, a z tym problemem nie ujedziesz w żaden sposób.
Posiedziałem chwilę i przejrzałem oferty sklepów. Wyszukałem kompresory, które moim zdaniem warto brać pod uwagę. Sugerowałem się dobrym stosunkiem parametrów do ceny oraz możliwościami jakie dają.
Tutaj rozpiska i linki gdzie możesz zapoznać się z parametrami i rozważyć, który Tobie bardziej odpowiada.

Ciekawa opcja do nauki o całkiem przyzwoitej wydajności.
W sam raz do polakierowania kilku elementów w bardzo dobrej cenie.
Znacznie lepszy od mojego B&D :)
Maktec SKY50V

Ciekawa opcja na początek z durzą butlą i mocnm silnikiem.
Z mozliwością rozbudowy w przyszłości w bardzo dobrej cenie.
SPRĘŻARKA 100L,3.8KM

Fajny kompresor dobrej firmy o przyzwoitych parametrach w bardzo dobrej cenie.
Spokojnie wystarczy do garażowych lakierowań nawet całego auta.
Fajna baza do późniejszej zmiany pompy na bardziej wydajną (Polecam!)
Airpress HL 340-90

Tutaj już nieco droższa pozycja dla bardziej wymagających o bardzo dobrych parametrach jak za tą cenę.
Bardzo mocny silnik co umożliwi późniejszą wymianę pompy na bardziej wydajną.
Spokojnie wystarczy do lakierowań całego auta i zasilania narzędzi pneumatycznych.
MAKTEK SKY 100 3F

Ta pozycja już dla wymagających. Duża pojemności i świetna wydajność.
Zapewni komfortową pracę przy pracy wszystkimi narzędziami pneumatycznymi z piaskarką włącznie.
B.Pro PUMPER 200L 690-200

By kupić pistolet musisz się orientować co oznaczają symbole HP,RP,HVLP,LVLP producenci też stosują własne odpowiedniki i nazwy zastosowanej technologii, ale my skupimy się póki co na tych podstawowych.

HP – czyli High Pressure (wysoko ciśnieniowe)
Ciśnienie pracy ~4 bar.
Zapotrzebowanie 180-300 l/min
Duże straty materiału, duże pylenie.

RP – Reduced Pressure (o zredukowanym ciśnieniu coś pomiędzy HVLP a HP)
Ciśnienie pracy ~3 bar.
Zapotrzebowanie 300-400 l/min
Średnie straty materiału, duże pylenie.

HVLP – High Volume Low Pressure (nisko ciśnieniowe)
Ciśnienie pracy ~2.5 bar.
Zapotrzebowanie na powietrze 350 – 500 l/min
Małe straty materiału, małe pylenie.

LVLP – Lov Volume Low Pressure (nisko ciśnieniowe)
Ciśnienie pracy ~1.5 bar.
Zapotrzebowanie na powietrze 150 – 250 l/min
Bardzo wydajne małe straty materiału, małe pylenie.

Podane przykłady zużycia powietrza tyczą się dyszy 1.3 – 1.4 im mniejsza dysza tym mniejsze jest zapotrzebowanie na powietrze. Zużycie powietrza i ciśnienie podane są wartościami przybliżonymi, mogą się różnic zależnie od producenta i modelu pistoletu.
Pistolety chińskie typu SICO, Professional, Aurita itp. nie trzymają parametrów dodatkowo często na aukcjach podawane są bzdurne dane szczególnie jeśli chodzi o zapotrzebowanie na powietrze. Sugeruj się wtedy danymi jakie podałem.
Jak widzisz wybór jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego wcale nie jest taki prosty teraz chociaż wiesz czym się sugerować.

Moim zdaniem jeśli masz kompresor o małej wydajności powinieneś skupić się na pistoletach typu HP i RP maja mniejsze zapotrzebowanie na powietrze ale niestety są duże straty materiału przy czym robią sporą zadymę w garażu szczególnie podczas lakierowania bezbarwnym.

Jeśli masz wydajny kompresor możesz wybrać HVLP wtedy masz oszczędności w materiale.
Dodatkowo pistolety niskociśnieniowe mają wpływ na ilość wtrąceń po prostu lakierujesz niskim ciśnieniem i mniej syfu podrywa strumień powietrza z otoczenia.

Technologia LVLP w chińczykach nie istnieje, mimo że podają taką nazwę tak naprawdę jest to HVLP i zapotrzebowanie na powietrze jest nadal spore.

Teraz trochę konkretów.
Poniżej masz trzy pistolety które mogę szczerze polecić.
Te trzy modele sam brałem pod uwagę podczas wyboru pistoletu do bezbarwnego dla siebie.
Spędziłem trochę czasu by znaleźć optymalny dla mnie pistolet i wybrałem Iwata AirGunsa AZ3.

Te trzy pistolety mają cechy jakich szukałem, czyli niskie zapotrzebowanie na powietrze, wysoką skuteczność ponad 70% materiału trafia na element i są nisko ciśnieniowe. Pistolety te są już w technologii LVLP i są za przystępną cenę.
Naprawdę nic lepszego nie znalazłem w przedziale do 500zł.
Star EVO-T SLV4000F – 400zł (zapotrzebowanie 240 l/min, nanoszenie materiału 70%)
Devilbiss FLG-5 – 450zł (zapotrzebowanie 280 l/min, nanoszenie materiału 70%)
Iwata AirGunsa AZ3 HTE AV1.3 – 450zł (zapotrzebowanie 200 l/min, nanoszenie materiału 70% do 92%)


Takie pistolety idealnie sprawdzają się podczas garażowych prac z mało wydajnym kompresorem, zauważ, że AirGunsa potrzebuje tylko 200l przy 2 barach. Jest to chyba najlepszy pistolet gwarantujący dobrą jakość powłoki. Następny super oszczędny i mało wymagający to Star EVO-T SLV konkretnie ten model o złotym korpusie. Devilbiss FLG-5 już ma większe wymagania co do powietrza, ale tez jest jak najbardziej OK, na pewno zaletą jest dostępność części zamiennych.

Jeśli chodzi o super tanie pistolety SICO dobrym kompromisem jest SICO BRONZE M400 RP.
Mam go do bazy i jak na chińczyka jest całkiem solidnie wykonany i przyzwoicie się nim lakieruje.
Zanim kupiłem AirGunse używałem go też do lakieru bezbarwnego, efekty zawsze były na dobrym poziomie. Ma trochę słabszą atomizację więc ustawiałem mu mniej materiału i nieco większe ciśnienie do bezbarwnego. Z tego co widzę powoli znika z rynku więc może być problem by go dostać.
Ostatnio widziałem go w ofercie sklepu Trade-Tec.

Z pistoletów mini polecam PROFESSIONAL MINI LUPO MP-102 HVLP z dyszą 1.0.
Jest to mój ulubiony pistolet mimo ze kosztował całe 65zł świetnie się nim lakieruje.
Używam go do wszelkich drobnych elementów typu felgi, zbiorniki, jakieś plastiki i do zaprawek.
Zapotrzebowanie na powietrze ma około 150l/min tak że mój kompresor bez problemu jest wstanie go zasilać nawet przy ciągłej pracy. Do tego ma nad podziw szeroką miotłę i dobrą atomizację.

Do podkładów możesz kupić cokolwiek ale lepiej jest by to było chociaż jakieś SICO czy Aurita za 70zł niż taki z marketu bo te marketówki za 40zł to nadają się tylko do malowania płotu albo przyczepy. Taki pistolet do podkładu najlepiej jak by był w technologi HP.

Tutaj może jeszcze podam rodzaje dysz jakie trzeba dobrać do materiału jaki chcemy aplikować danym pistoletem.

Lakier bezbarwny i bazowy 1.3 – 1.4
Podkłady gruntujące i m/m 1.2 – 1.4
Podkłady akrylowe wypełniające 1.7 – 2.0
Szpachlówki natryskowe i inne gęste emalie 2.2 – 2.5

Ja używam pistoletów:
Professional MINI H200P HP dysza 1.0 – do podkładu epoksydowego i akrylowego w metodzie m/m i gruntu reaktywnego. (słaby pistolet, nie równo podaje materiał, prawie się rozpada ale ma już 3 lata)
Professional MINI LUPO MP-102 dysza 1.0 – do bezbarwnego i bazy. (polecam!)
Professional E100, H827W (zielony) dysza 2.5 – do szpachlówki natryskowej i bardzo gęstych podkładów wypełniających. (jest OK)
Professional E100, H827W (czerwony) dysza 1.7 – do akrylowych podkładów wypełniających i lakieru strukturalnego. (jest OK)
SICO GOLD HP dysza 1.4 – do podkładu epoksydowego i do mocno rozcieńczonych podkładów wypełniających. (najsłabszy pistolet jaki mam, nie równo nakłada materiał, nie polecam :/)
SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4 – do lakieru bazowego (polecam)
Iwata AirGunsa AZ3 HTE AV dysza 1.3 – do lakieru bezbarwnego (polecam !!!)

Jeszcze mała galeria poglądowa moich pistoletów:
Professional MINI H2000P HP dysza 1.0:

Professional MINI LUPO MP-102 dysza 1.0:

Professional E100, H827W (zielony) dysza 2.5:

Professional E100, H827W (czerwony) dysza 1.7:

SICO GOLD HP dysza 1.4:

SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4:

Iwata Air Gunsa AZ3 HTE AV dysza 1.3
Pistolety Air Gunsa
Części zamienne do Air Gunsa

Mam nadzieję, że pomogłem tym wpisem wybrać jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego.
Zachęcam do komentowania i nie zapomnij ocenić wpisu :)
Pozdrawiam.

Jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego
22 głosy, średnia: 4.95 (wynik: 99%)

Tu możesz obejrzeć różne kompresory olejowe.
Tutaj pistolety lakiernicze.

 

 

Otagowany , .Dodaj do zakładek permalink.

148 Responses to Jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego

 1. Dawid mówi:

  witam mam pytanko czy ten pistolet nadaje sie do lakierowania lakierem bazowym i bezbarwnym samochodu http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-magnum-lvlp-dysza-1-4-mp-500-i4420781878.html. Możesz polecić jakiś pistolet tak do 200 zł do pomalowania samochodu ?

 2. bespartyjny mówi:

  Kupiłem Mini Lupo 1,0 polecany przez ciebie. Mam jednak pecha , bo w niczym nie przypomina twojego egzemplarza :(
  Jest mi tak smutno, ze nie wiem i zły jestem.
  Nie da się ustawić miotły takiej jak u ciebie , jest krzywa lekko w banana , pistolet trzymam prosto , a malowanie odchylone jest o około 5 do 10 stopni w bok. jak naciskam spust w pierwszej fazie = samo powietrze , to on już podaje minimalnie materiał ! Iglica nie trzyma zamknięcia i jak mam sam rozpuszczalnik w zbiorniku , to kapie przez dyszę. PORAŻKA . Co mam zrobić .
  Mój poprzedni pistolet TOTAL chińczyk z Castoramy w zestawie ze wszystkim :) , w którym uwaliłem dyszę dał się prosto i bez problemu ustawić do pracy i miotłę miał dobrą i w ogóle . Widzę jak
  ty malujesz swoim i to jest niebo , a ziemia . Mój egzemplarz to kicha z allegro.

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Bardzo mi przykro, jesteś kolejną osoba, która trafiła na jakieś dziadostwo. Wygląda na to że jest seria podróbek. Ale czy podrabia się chińskie pistolety?
   Być może Mini LUPO to podróbka jakiegoś markowego pistoletu. I pewnie kilku producentów robi jego lepsze lub gorsze kopie.
   Ten mój egzemplarz cały czas śmiga bez zarzutu. Ostatnio lakierowałem nim zderzak, jak zawsze wszystko OK.
   Trudno mi w tej chwili wskazać sklep gdzie można dostać ten dobry egzemplarz.

   Twój pistolet ma grawerkę Mini lupo na rączce?

   • bespartyjny mówi:

    Krzyś wiesz co :) trochę nie miałem racji. Zaskoczył mnie pistolet tym ( czego nie było w moim poprzednim ), że odkręcając regulację miotły spada ciśnienie na manometrze i trzeba podkręcić i miotła już jest lepsza … prawidłowa :). Druga sprawa – przeciekanie – odkryłem , że iglica jest rodzajem teleskopu sprężynowego ( nie znałem tego patentu ) i jak dokręciłem nakrętkę dociskającą uszczelnienie iglicy , to nie miała sił wrócić do pozycji „zamknięta dysza” . Nasmarowałem iglicę , poluźniłem nakrętkę i nie przecieka.
    Jeszcze jedno … ale wstyd… nauczyłem się gdzie się sitko wkłada :)) Tak mój ma grawerkę mini lupo :D
    Odezwij się jak będziesz miał chwilkę na moje maile … tam pytałem o szczegóły drobne , żebym nie spieprzył roboty …

  • Dominik mówi:

   Dzień dobry,
   koledzy a gdzie można zakupić ten mini lupo, bo coś nie mogę go namierzyć :) Z góry dziękuję za info i gratuluję autorowi bloga. Pozdrawiam.
   D.

 3. tomom mówi:

  Czy do Air gunsa na 2bary rozcieńczasz bezbarwny?

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Tak, zależnie od potrzeb i żądanej struktury lakieru. Przeważnie 5%. Jak chce gładką powłokę z minimalną morą to 10%.

 4. michal mówi:

  mam dylemat kupić 2 pistolety Sico HVLP 1,3 mm po 125 zł
  jeden do bazy drugi do klaru
  czy kupić jeden Air-gunsa AZ3 HTE 13av za 439 zł
  i malować bazę a potem klar

 5. Darek mówi:

  Witam wszystkich, Panie Krzysztofie czy moglby mi Pan doradzic jakies pistolety do podkladu akrylowego i epoksydowego? Cos co obecnie mozna kupic, i ktore by Pan wybral gdyby mial kupic obecnie.

  Kupilem rowniez Air Gunsa AZ3 HTE2AV dysza 1.3 z przeznaczeniem do klaru i bazowego, ale czy lepiej nie paprac jej baza i zostawic tylko do klaru? Jesli tak to jaki pistolet polecil by Pan do bazy?
  Pozdrawiam

 6. Mateo mówi:

  Witam … Posiadam pistolet firmy sico w technologi lvlp z dyszą 1.4 . otóż ostatnio ułamałem sobie pokrętło od ustawiania powietrza na wejściu . Pytanie do wszystkich gdzie takie pokrętło wraz z dyszą otrzymam > szukałem w sklepach lakierniczych nic nie mają

 7. Sebastian mówi:

  Dzień dobry Pani Krzysztofie,
  na początku pragnę podziękować za to, że stworzył Pan blog o tematyce lakierowania i nie tylko jak dla mnie jest to bardzo przydatne biorąc pod uwagę, że dopiero zaczynam przygodę z lakierowaniem i prosiłbym o porady dotyczące doboru na początek kompresora… od kilku miesięcy przymierzam się do zakupu na początku postanowiłem kupić firmy metabo, później jednak myślałem coś o używce typu Wan szybko ten pomysł odszedł w odstawkę. Biorąc pod uwagę, że za niedługi czas zakładam rodzinę i co za tym idzie budżet troszkę się zmniejszył, chciałbym kupić coś do max 1500zł.. czytając różne fora trafiłem na dość fajny kompresor firmy EXPO w tym momencie pod firmą GERMAN szczegóły w linku http://allegro.pl/kompresor-olejowy-german-110l-8bar-560l-min-400v-i4365627351.html interesował mnie jeszcze kompresor CAPRAL swojego czasu był na allegro jest on tutaj wspomniany jednak doczytałem, że kompresor na 400V mniej się „męczy” przy rozruchu i dzięki mocy silnika osiąga na wydmuchu 420L(sprawdzone przez testy na jednym portali) wydaje mi się, że jest to dość pozytywny wynik jak na taki kompresor ale chciałbym jednak uzyskać opinię od kogoś doświadczonego. Proszę mi napisać czy warto w niego zainwestować i czy przełoży się to na późniejsze dobieranie pistoletów itp ..

  Pozdrawiam Serdecznie i czekam na odpowiedź;)

 8. Robert mówi:

  Witam.

  Krzysztofie, co sądzisz o kompresorze Airpress HL 360/50?
  Przymierzam się do niego – firma chyba w miarę dobra, pionowy, a to ważne dla mnie bo mam bardzo mało miejsca, no i wydajność na ssaniu 360 l/min to też niezły wynik? Pytanie jak z jego wydajnością roboczą – na jednym z forów wyczytałem że 130 l/min – Ty piszesz że wydajność robocza jest o ok. 25% mniejsza, więc wychodzi że powinien mieć około 270 l/min…

  • Krzysztof Mo mówi:

   Powinna mieć te ok 270l/min, tylko ciągła praca spowoduje nagrzanie pompy i stąd może być tak nieska wydajność przez zbyt nagrzane powietrze, lub mogła być zmęczony agregat. Ogólnie na krótkie malowanie, będzie ok.

 9. Sebastian mówi:

  Witam

  Pytałem w innym temacie o pistolet do podkładu. Myśli Pan że speedway hp z dyszą 1.4 będzie odpowiedni????? Ostatnio malowałem pistoletem no name z dyszą 1.5 podkładem akrylowym wypełniającym bez rozcieńczenia i było ciężko. Wiem że przy wypełniających zaleca się dyszę 1.8 i więcej, ale mniejszą też malują np 1.4, tylko że rozcieńczony.
  Nie wiem czy postawić na kompromis i kupić 1.4 czy już 1.8 i później dokupić sobie kiedyś w przyszłości jakiś mini do zaprawek z mniejszą dyszą do podkładu epoksydowego czy reaktywnego.

  Myślałem też o SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4 do podkładu, ale niestety nie jest chyba już dostępny.

  Do bazy i klaru mam ja 6111.

 10. Grzegorz Sz mówi:

  Witam. Panie Krzysztofie co Pan sądzi podanych przez Pana kompresorach airpress 340/90 oraz Maktek SKY 100 3f. Jak jest z ich faktyczną wydajnością oraz żywotnością? Czy do kwoty Makteka jest coś lepszego ?

 11. Marcin mówi:

  mam takie małe pytanie czy pistolety:
  Professional E100, HVLP 1,7 (podkład)
  Professional E100, HP 1,4 (baza i klar)
  są wystarczające do nauki lakierowania?? czy jednak szukać innego zestawu?

 12. Fido mówi:

  dzien dobry Panie Krzysztofie jaki pistolet bylby odpowiedni do malowania felg stalowych i aluminiowych ( dla poczatkujacego) jakie dysze powinien posiadac?

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Dzień dobry :)
   Do podkładów i gruntów zwykły pistolet z dyszą 1.4
   Do lakieru i bazy pistolet mini z dyszą 1.0 – 1.2

 13. megin_24 mówi:

  Dzięki za szybką odpowiedź.
  Jednak kupię Air Gunsa AZ3 HTE2 dysze wezmę 1.3 bedzie wykorzystany do bazy.
  A potrzebuje do lakieru jakiś drugi pistolet co by Pan polecił? (coś może tańszego)

 14. megin_24 mówi:

  Witam
  Mam pytanko odnośnie tego modelu:
  http://allegro.pl/nowy-pistolet-lakierniczy-anest-iwata-w-101-w101-i4255485394.html
  Do malowania samą bazą się nada?
  Czy wybrać coś innego?
  I jaki by Pan polecił do lakieru (chcę kupić coś porządnego)

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Dysza 1.5 jest trochę za duża do lakierów i bazy zalecana dysza to 1.3-1.4.
   Nie miałem styczności z tym pistoletem, trudno mi coś więcej na jego temat powiedzieć.
   Ja używam Air Gunsa AZ3 HTE2 i mogę go spokojnie polecić do lakieru bezbarwnego i bazy. Dobry i trwały pistolet w niskiej cenie.
   Iwata air gunsa az3 hte2

 15. Marcin mówi:

  Witam serdecznie , szkoda że tak długo musiałem szukać aby znalźć tak switny blog, pełen cennych informacji.
  Krzysztof czy zakup pistoletów które polecasz tj:
  SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4 oraz Professional MINI LUPO MP-102 dysza 1.0 wystarczy do rozpoczęcia przygody z lakierowaniem. Czy tymi pistoletami uda mi sie położyc podklad akrylowy? czy muszę kupić jeszcze jakiś.
  Czy spreżarka z linku będzie odpowiednia ?
  http://allegro.pl/sprezarka-kompresor-50l-3-8km-zestaw-5el-germany-i4233101710.html
  Dziekuję za pomoc , pozdrawiam

 16. Dyziek mówi:

  Witam,
  Chciałbym tylko dodać, że kierując się powyższymi wypowiedziami kupiłem pistolet MP 102 lvlp na stronie spawsc.pl i jestem w trakcie zwrotu pistoletu do sklepu. To nie jest z pewnością pistolet polecany przez Krzysztofa „MINI Lupo MP 102″ chociaż wygląda identycznie. Na stronie nie jest opisany producent więc się skusiłem a przyszedł mi pistolet Auarita, który ma miotłę 10-15cm a nie 25cm jak na zdjęciu Krzysztofa. Dodam jeszcze, że dysza się nie domyka( pewnie słaba jakość wykonania) i słychać uciekające powietrze :). Trzeba dobrze przeszukać ogłoszenia i wybrać konkretnie ten pistolet MINI lupo MP 102 żeby się nie zdziwić tak jak JA. Pozdrawiam wszystkich warsztatowych majsterkowiczów…

 17. Gość mówi:

  Witam Pana, chciałbym pogratulować świetnego bloga! Wiele się nauczyłem z Pańskich wpisów i filmów. Chciałbym teraz sam zabrać się za lakierowanie. Co sądzi Pan o tych pistoletach na początek przygodny z lakierowaniem?

  http://allegro.pl/pistolet-sico-sico-blue-tools-rp-1-4-okazja-i4180119110.html

  http://allegro.pl/pistolet-zaprawkowy-sico-mini-lvlp-0-8-1-0-lub-1-2-i4208660575.html

  Który z nich wybrać do bazy i lakierów a który do podkładów i czy w ogóle brać jakikolwiek z nich ?

  Pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Witam, dzięki staram się by treści były dobre i pomocne;)
   Jak na moje to kup obydwa. Pierwszy do bazy i lakieru, dysza 1.4
   Drugi tez do bazy i lakieru na mniejsze elementy, dysza 1.2
   Na początek w zupełności wystarczy.
   Wypada mieć osobny pistolet do podkładów i gruntów.
   Ciężko domyć pistolet po podkładzie akrylowym, jest wtedy ryzyko, że polecą śmieci podczas lakierowania.
   Do podkładów minimum dysza 1.4, do gruntów dysza 1.4 jest idealna (np. do epoksydu albo reaktywnego)
   Do Podkładów akrylowych wypełniających warto mieć pistolet z dysza 1.7
   Pozdrawiam.

 18. Karol mówi:

  Nasuwa mi się takie pytanie- skoro mp-102 ma tak szeroką miotłę, to lepsza nie była by w nim dysza 1.2?

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Dysza 1.0 i 1.2 jest tak samo dobra, zależy tylko jaki efekt chcemy osiągnąć i co lakierujemy. Ta 1.2 do precyzyjnych zaprawek już może być za duża, ale super sprawdzi się do lakieru bezbarwnego na jakiś mniejszych elementach. Dyszą 1.2 będziesz mógł uzyskać bardziej widoczną strukturę lakieru odpowiednio rozcieńczając lakier i ustawiając pistolet. Dyszą 1.0 lakier już trzeba rozcieńczyć przeważnie 10% daje to w efekcie gładkie wykończenie.

 19. Robert mówi:

  czy tak wystarczy do lakierowania
  Professional E100, H827W (czerwony) dysza 1.7 podkład akrylowy
  Iwata AirGunsa AZ3 HTE AV dysza 1.3 epoksyd/baza/bezbarwny?

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   E100 do podkładów jest super, ładnie rozlewa i nie pyli mocno. Trwałość też znośna, mój E100 już trochę popracował na razie bez awarii, jedno co mnie drażni to łuszczący się czerwony lakier wewnątrz kanału materiałowego. Zalałem go Nitro na 24h i rozebrałem, cały lakier zszedł z kanałów materiałowych za pomocą szczoteczki do czyszczenia pistoletów i mam spokój :)
   Air Gunsy nie paćkaj gruntami, unikniesz wad lakierniczych. Ciężko domyć pistolet po podkładach i gruntach…
   Kup do gruntów jakiś najtańszy Sico z dyszą 1.4 i będziesz miał spokój…
   Z takim zestawem można zacząć już spokojnie zabawę w lakierowanie :)

   • Robert mówi:

    czyli potrzebny jest trzeci pistolet 1.4,czy epoksyd w spreyu spełni swoje zadanie?NOVOL SPECTRAL UNDER 395,chcę pomalować dekielki od alufelg i trzeba odizolować stary lakier

 20. Krzysztof K mówi:

  Dzień dobry,
  Panie Krzysztofie, artykuł bardzo świetny, bardzo edukacyjny wiele się z niego dowiedziałem na temat sprzętu jaki pan wykorzystuje do lakierowania.
  Sam jestem przed zakupem pistoletu do lakierowania i nie wiem co mam kupić. Chciałbym kupić coś w miarę sensownego ale jednocześnie niedrogiego. Chce wziąć się za samodzielne lakierować przedniej maskę w lanosie kolor „intensywna czerwień 73 ” – lakier bezbarwny zaczął mi się łuszczyć po ostatniej wizycie na automyjni :(. Posiadam kompresor raczej dla amatora firmy SPECJAL HL 275/50 zbiornik 50 L, Ciśnienie 8 bar, Wydajność 275 l / min
  (link: http://www.castorama.pl/kompresor-olejowy-specair-50-l-z-akcesoriami.html)
  Pytanie jakie mi się nasuwa czy takim kompresorem można pomalować maskę przednią w lanosie, a jeżeli tak to jakie pistolet poleciłby mi pan do tego kompresora ? Czy do tego zabiegu kupi się jakiś pistolet do 200 zł ? napewno bede musiał połozyc bażę + lakier bezbarwny. Co pan sadzi o pistolecie Kupczyka http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-niskocisnien-te-200s-1-4-lvlp-i4113503379.html?source=mlt ?

  Z góry dziękuje za cenne uwagi.

  • Krzysztof K mówi:

   znalazłem taki pistolet SICO TOOLS wersja LUX RP – HP lub LUX HVLP BRONZE http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-bronze-promocja-z-200-zl-i4142613539.html

   Czy jest sens kupować? Sprzedawca powiedział mi ze do mojego kompresora to wersja pistoletu LUX HVLP BRONZE z dyszą 1,3.

   Proszę o opinie na temat tego pistoletu.

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Takim kompresorem da się polakierować nawet tak spory element jak maska. Po nabiciu kompresora do pełna i ciśnieniu pracy pistoletu 2.5 – 3 bar masz około 40 sekund na położenie jednej warstwy bazy czy lakieru bezbarwnego. Po tym czasie ciśnienie spada już zbyt nisko i trzeba poczekać aż kompresor nabije bo pełna. Drażniąca zabawa na dłuższą metę, ale się da, jak jest taka potrzeba. Wbrew pozorom 40 sekund to sporo czasu i przy pistolecie o niższym zużyciu powietrza można całkiem przyzwoicie polakierować pojedyncze elementy zupełnie komfortowo. Ja podobnym kompresorem z dodatkowa butlą 50l polakierowałem całego Matiza :) Więc jest żywy przykład takiej możliwości :) Poszukaj pistolet w technologi LVLP albo RP, ale z górnym zbiornikiem dysza 1.3-1.4 do lakieru i bazy. Do podkładów warto mieć osobny pistolet z dyszą 1.7 – 1.8 choćby Sico za 70zł.

   • Krzysztof K mówi:

    Panie Krzysztofie, dziękuje za cenne informacje

    Znalazłem pistolet LVLP SICCO PLATINUM oraz SICO ST 6000 LVLP w cenie około 170 zł Czy jest sens kupić ten pistolet to lakierowania bazą i klarem ? Czy raczej rozważać zakup pistoletu innej firmy ?

    http://allegro.pl/pistolet-sico-sicco-platinum-lvlp-najnowszy-model-i4086473676.html
    http://allegro.pl/pistolet-sico-st-6000-lvlp-1-3-lub-1-4-regulator-i4081231481.html

    Do podkładu SICO GOLD RP z dysza 1,7
    http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-gold-rp-1-3-1-4-1-7-i4151270561.html.

    • Krzysztof K mówi:

     Już trochę z baraniałem podzwoniłem do sklepów w których sprzedają pistolety i wszędzie do kompresora 8 bar wydajność 275 l / min proponują mi pistolety wysokociśnieniowe. Natomiast z serii LVLP nie proponują gdyż maja wąski strumień rozprysku lakieru. Gdy powiedziałem ze malować będę lakierem niemetalicznym, a dokładnie Intensywna czerwień kod lakieru 73 L, to proponują mi pistolet wysokociśnieniowy za kwotę około 100-120 zł. Wiem że sprzedawcy chcą sprzedać to co maja. Kompletnie z baraniałem :(

     • Krzysztof K mówi:

      Znalazłem jeszcze taki pistolet z serii niskociśnien.TE-2010 1,3 LVLP
      http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-niskocisnien-te-2010-1-3-lvlp-i4140484771.html

      Co pan sądzi o nim ? Będę wdzięczny za opinie.

     • Krzysztof Mulcan mówi:

      W opisie aukcji wszystko wygląda wspaniale, dysza bardzo dobra do bazy no i do bezbarwnego również, wysoka skuteczność i niskie zapotrzebowanie na powietrze.
      Niestety to tylko dane które mogą być fałszywe, fakt jest taki, że te wszystkie tanie pistolety nie trzymają tych parametrów. Jaką ma atomizację, trwałość i jak się nim pracuje nie jestem w stanie stwierdzić. Cena nie jest wysoka, ja bym zaryzykował i spróbował z opisu wygląda to obiecująco…

     • Krzysztof Mulcan mówi:

      HP to stara technologia o bardzo dużych stratach materiału, no i w pomieszczeniu jest ekstra zadyma, że ścian nie widać.
      HP jak już to do podkładów, gruntów i szpachlówek natryskowych.
      Jak masz dobry wydajny kompresor to HVLP 300-400 l/min
      A nie masz takiego kompresora, więc pozostaje Tobie tylko LVLP.
      Wolę mieć mniejsza miotłę w pistolecie, ale więcej materiału na elemencie :)
      No i powietrza mniej prawie o połowę pójdzie. Jakość powłoki jest tak samo dobra, więc nie ma nad czym kombinować.

 21. Krystian mówi:

  Witam!
  Szukam pistoletów do lakierowania i jest tego mnóstwo. Tylko co wybrać Patrzę na sprzęt którego używasz i którego chwalisz i zastanawiam się czy to byłby dobry wybór aby zakupić tego anest iwatę az3 hte z dyszą 1.3 i dokupić sobie dyszę 1.5 albo 1.8 do podkładu co sądzisz?

  • Krystian mówi:

   aaa zastanawiam się też czy nie zainwestować zamiast w tego air gunsa w pistolet mini lupo którego chwalisz (lakieruję w sumie nie cale auta tylko mniejsze elementy)

   • Krzysztof Mulcan mówi:

    Mini Lupo świetnie lakieruje i kosztuje małe pieniądze, bardzo dobrze sprawdza się na małych elementach. Miotłę ma większą od Air Gunsa az3! – zobacz zdjęcia :)
    Niestety mini jest dość delikatny i po roku pojawiają się pierwsze nieszczelności. Trzeba też uważać przy wyciąganiu iglicy, trudno ją wydłubać z pistoletu. Jakoś kiepsko to przemyśleli :/ Ale mimo niskiej trwałości, ze względu na jakość kładzionego lakieru i zużycie powietrza warty zakupu przynajmniej na początek zabawy w lakierowanie.

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Air Gunsa az3 hte2 jest dobrym pistoletem o dobrych parametrach natrysku i bardzo niskim zużyciu powietrza, do tego jest bardzo wydajny – małe straty materiału.
   Raczej nie paćkał bym pistoletu do lakierów podkładami, do podkładów kup sobie jakiś tani pistolet na 100zł z dysza 1.7 będzie znacznie rozsądniej. Ciężko domyć pistolet po podkładach i może się zdarzyć, że takie nie domyte resztki polecą później razem z lakierem. Zawsze na koniec sezonu lakierniczego rozbieram wszystkie pistolety na czynniki pierwsze i je dokładnie myję. Mimo że staram się dokładnie myć pistolety, właśnie w tych po podkładzie wewnątrz kanałów materiałowych jest jeszcze sporo resztek niestety.

 22. Sebol mówi:

  Witam. Mam zamiar w swoim matizie wstawić progi i tylną reperaturkę lewego błotnika, a następnie to wszystko ładnie pomalować. Rok temu wstawiałem ojcu w cinquecento 700 progi i musiałem robić dość dużo wstawek bo blacha była bardzo skorodowana. Gdy robiłem cinquecento to miałem do dyspozycji malutki kompresor 24l. Teraz zakupiłem kompresor 100l ->http://allegro.pl/kompresor-olejowy-sprezarka-100l-2t-430l-min-4-5km-i4146015247.html. Chcę jeszcze kupić pistolet lakierniczy do bazy i klaru ->http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-auarita-lvlp-dysza-1-3-mp500-i4119727733.html.
  Czy ten pistolet będzie dobrym wyborem?? Ma niski pobór powietrza. Proszę o odpowiedź.

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Nie mam doświadczenia z tym pistoletem, często o ten pistolet pytają czytelnicy w mailach i komentarzach. Trudno mi powiedzieć czy jest dobry czy dobrze kładzie lakier. Jedno jest pewne, że wszystkie tanie pistolety nie trzymają parametrów. Te podane w specyfikacji i opisach aukcji często sporo dobiegają od rzeczywistości, a szczególnie jeśli chodzi o zużycie powietrza. Nie pozostaje nic innego jak zwyczajnie kupić i spróbować. Do amatorskiego lakierowania powinien się sprawdzić. Może okazać się, że będzie to kolejny udany pistolet za grosze.

 23. Marcin mówi:

  A jakie ciśnienie ustawiam używając tego pistoletu SICO BRONZE M400 RP ? Mam taki z dyszą 1.3 i chcę go użyć do bazy i klaru.

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   2.5 – 3 bar
   Gdzieś w komentarzach opisywałem dokładne ustawienia pistoletu do bazy i bezbarwnego…

 24. Sławek wynalazca-garażowy z LJA mówi:

  Krzyśku bardzo wspaniały artykuł,pomocny dla tych, których kręci malowanie ,naprawianie coś samemu we własnym garażu,życzę powodzenia i przyjemności z tego co się lubi-pozdrawiam

 25. kamil mówi:

  dzieki wielkie. a po jakim czasie od położenia można szlifować ?:)

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Czas schnięcia podkładu sprawdź w karcie specyfikacji. Przeważnie jest to min. 3h w 20*C. Chociaż najlepiej obrabiać podkład po 6-10h od aplikacji. Jest wtedy w pełni utwardzony, nie zapycha papieru.

 26. kamil mówi:

  a po jakim czasie aplikować baze na podklad???

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Szlifujesz podkład akrylowy odpowiednimi gradacjami, jeśli robisz to na mokro wytrzyj element do sucha i odmachaj sprężonym powietrzem. Odczekaj około 1h by wilgoć odparowała i możesz kłaść bazę i lakier. Jak szlifujesz na sucho, odmuchaj sprężonym powietrzem element, odtłuść i od razu możesz kłaść bazę.

 27. Pawel mówi:

  Krzysztof a czy Airguns’em mozna by bylo nakladac baze i bezbrawny ?

 28. Pilip mówi:

  witam

  czy można liczyć na opinię na temat
  stanleya 50 lirów 2 cylindry – marka jak marka – robione w chinach – 12 miesięcy gwarancji

  cena wydaje się ok wydajność też
  od czasu do czasu lakieruję bardzo amatorsko – – sico bronze – miałem pożyczony kompresor ale już się z nim pożegnałem martwi mnie tylko mały zbiornik – może jest coś innego do polecenia za podobną ceną.
  Bardzo dziękuję za fajnego bloga – dużo mi pomoże. Pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Do zastosowań bardzo amatorskich tak. Powinien wystarczyć do lakierowania pojedynczych elementów przy zastosowaniu pistoletów o małym zapotrzebowaniu na powietrze. O szlifierkach i kluczach pneumatycznych zapomnij…:)

 29. Kamil mówi:

  OK to jak zrobisz pomiar nabijania to nie zapomnij napisać hehe :)

 30. Mateusz mówi:

  A mianowicie mam pistolet do malowania Expert gravity hvlp sprey gun z dyszą 1.4 koszt 280zł i chciałem się coś spytać malowałem tym pistoletem element i wyszło mi coś takiego jak pomarańczowa skórka czyli mi się złuszczył co mogło być tego powodem a jeszcze chciałem dodać że był malowany na dworzu , prosił bym o podpowiedz jak można tego uniknąć

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Skórka pomarańczowa a łuszczący się lakier to dwie różne wady lakiernicze.
   Jeśli lakier ma strukturę skórki pomarańczowej wadę można usunąć przez polerowanie.
   Jeśli lakier się łuszczy trzeba lakierować od nowa.
   Skórka pomarańczowa powstaje z kilku przyczyn może to być zbyt duża lepkość materiału (za gęsty) za małe ciśnienie, za mało materiału podawał pistolet, za szybko lakierowałeś i nie rozlałeś lakieru, za wysoko trzymałeś pistolet.
   Jeśli lakier się łuszczy przyczyną może być zbyt późna aplikacja bezbarwnego na bazę. Najlepiej bezbarwny aplikować po 15-20 minutach od położenia ostatniej warstwy bazy. Baza po 12h traci aktywność chemiczną i nie zapewnia przyczepności dla lakieru bezbarwnego. Łuszczący się lakier może też być przyczyna zbyt wysokiego ciśnienia natrysku (suchy natrysk)
   Pozdrawiam.

 31. Kamil mówi:

  Jak szybko nabija ci się kompresor 50l ?

 32. daro mówi:

  witam panie krzystofie mam takie pytanko zakupilem pistolet iwate air gunse AZ3 HTE dokladnie taki jak pan i przy czysczeniu wypadla mi taka mala okragla plastikowa uszczelka w ksztalcie symeringu i nie mam pojecia z kad ona mi wypadla patrzylem na schemat i nie moge dojsc moze pan mi cos podpowie.

 33. Kamil mówi:

  Mam zamiar lakierowac lakierem t4w 444+10% rozpuszczalnika bedzie ok ? dysza 1.0

 34. Kamil mówi:

  Da rade zrobić tym pistoletem mini mp102 dwa przednie błotniki pasata b4 chodzi mi o baza+bezbarwny ?

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Ten mp102 ma miotłę tak szeroką jak tradycyjny pistolet. Przy małej dyszy musisz ustawić sporo materiału i dość wolno lakierować by materiał się odpowiednio rozlał.Na płaskich powierzchniach część lakieru się odbija od powierzchni więc zmniejsz tempo i prowadź pistol około 15cm nad powierzchnią. Przy wąskich drobnych elementach lakieruj szybciej. Nie przesądź z ciśnieniem ustaw około 2-2.5 bar. Przy małej dyszy (1.2) nieco bardziej rozcieńcz bezbarwny. Daj 10%-12% rozpuszczalnika przy 20*C. Jak masz niższą temperaturę użyj szybkich rozpuszczalników.
   Pozdrawiam.

 35. Patryk mówi:

  Witam, zwracam się z następującym pytaniem. Co sądzi Pan o Polskim kompresorze 3jw60 konstrukcji prlu, można kupić w rozsądnej cenie(1200 zł +/- za fajny egzemplarz). Przy bardzo przystępnych parametrach. Przeglądając wiele tematów na różnych forach ludzie twierdzą że jest to bardzo dobre rozwiązanie, duża dostępność części, solidna konstrukcja. Z tym że dzisiaj trochę się wystraszyłem, a nawet bardzo że może zacząć pluć olejem.

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   To dobra konstrukcja, ale jak ma już swoje godziny wypracowane pewnie będzie wymagać mniejszego lub większego remontu.
   Wtedy nie powinno być problemów z wydajnością i olejem.
   Trzeba dobrze rozważyć taki zakup i przekalkulować.

  • Kamil mówi:

   A ja jestem w trakcie budowy kompresora a właściwie kompletowania potrzebnych rzeczy sprężarka jelcz hs31 na smarowaniu rozbryzgowym butla 2x100l przewidywana wydajność to około 500l/min zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Wszystko jest na elektrodzie w temacie: nowe życie kompresora olejowego.

 36. Kuba mówi:

  Wiam a ten kompresor nie będzie opcionalny http://archi.inosak.org/imgdb/item3901135059_1.html i do tego dorobienie drugiej butli by współgrało to z piaskarką

 37. Kamil mówi:

  Dobrym rozwionzaniem jest zbudowanie własnego kompresora na bazie sprezarki od jelcza typ: hs31 co prawda musimy dorobić smarowanie i pare innych rzeczy ale wydajność jest na poziomie 460l/min . Jeśli mamy czym
  zrobic to myśle ze jest to opłacalne.

  • Robert mówi:

   Wydaje mi się że przy obecnych cenach lepiej jest kupić nowy kompresor. Firmy te mają doświadczenie w produkcji natomiast samoróbki to niewiadoma. Same części także swoje by kosztowały do tego czas i wiedza a efekt końcowy niekoniecznie będzie zadowalający. Ale to moje zdanie na ten temat i każdy robi jak uważa za słuszne.

 38. Robert mówi:

  Znalazłem jeszcze trochę tańszą i niewiele słabszą tylko że dwu tłokową http://allegro.pl/promocja-kompresor-sprezarka-100-100l-530-l-min-i3948620142.html

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Tutaj są dokładne zdjęcia i faktycznie jest to ten mini Lupo konkretnie. Z tym że ja około dwa lata temu dałem 60zł za niego :) Ale jest wart tych 90zł. :) Szkoda tylko że dysza 0.8 Do bazy ok, ale przy lakierze już rozcieńczać trzeba bardziej. Na małe elementy (motor) i zaprawki OK. Do tego kompresor nawet z marketu da radę go zasilać :)

 39. Kamil mówi:

  Ja ten pistolet mini mp-102 kupiłem tutaj: http://www.elektrozilla.pl/spaw-sc/mp-102-lvlp-pistolet-lakierniczy-z-dysza-0-8-1-0-1-2mm-zbiornik-250-ml-1505.html ale pudełko Auarita ale z wyglądu to samo ten pistolet występuje pod wieloma nazwami o ile się nie mylę na elakiery też jest tyle że jako Sico http://www.elakiery.pl/prod/102,2093,3922,t4w-pistolet-lakierniczy-mini-lvlp

 40. Robert mówi:

  Jakie polecasz pistolety z dyszą 1.0 do bazy i bezbarwnego? bo wyboru za wielkiego nie ma a ten co posiadasz już nie jest dostępny na allegro. znalazłem dwa podobne http://allegro.pl/kupczyk-pistolet-lakierniczy-mini-h-2000p-hvlp-1-0-i3926788755.html , http://allegro.pl/mini-pistolet-lakierniczy-profesjonal-hvlp-1-0-mm-i3925640073.html i nie wiem który lepszy bo złe opinie słyszałem o tych AUARITA natomiast O Kupczyk wiem tyle że produkują kompresory i to tyle.

 41. Kamil mówi:

  Kompresor z tego typu pompą 3 tłokową widziałem raczej na 3-fazy i cena oscyluje w granicach 1500zł pewnego czasu były pod nazwą Expo z butlą 110l np: http://allegro.pl/kompresor-olejowy-3-tloki-110l-400v-i3873011348.html A dodatkowo sprężarki będą wysyłane 25-28 lutego. W sumie jak pompa padnie można dać jakąś pompę ABAC

 42. Robert mówi:

  Cześć, co sądzisz o tym kompresorze? jest tani i ma teoretycznie dobre parametry http://allegro.pl/kompresor-sprezarka-5km-600-l-min-capral-100l-v3-i3928547990.html

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Hmm,dziwna sprawa z zasilaniem, 5KM i na 230V. Dane mogą być nie prawdziwe. Prądy rozruchu takiego silnika mogą być bardzo duże i wymagać solidnej instalacji. Druga sprawa to wiadomo, chińczyk… Jak dobrze trafisz to posłuży, jak nie to podejrzewam, że z serwisem nawet problem będzie.
   Parametry ma imponujące w stosunku do ceny, przynajmniej te podane w aukcji. Wydajność efektywna może być na poziomie 350-390l/min. Pytanie ile wytrzyma taka chińska pompa. Zresztą w razie jak pompa szybko się skończy można ja wymienić na jakąś lepszą. Chyba sam napisze do sprzedawcy, mam pewien pomysł ;)

   • Robert mówi:

    Pisałem już do niego z pytaniem o wydajność na wyjściu ale gość fizycznie nie ma tego na stanie i niewiedział. Natomiast już wcześniej były aukcje tych kompresorów i dobrze się sprzedawały i pozytywne komentarze są, Tak samo jak z pompami bo sprzedają też oddzielnie więc chyba się skuszę.

    • Krzysztof Mulcan mówi:

     Jak się skusisz, to daj znać jak się sprawuje. Może też go sobie wezmę i przy okazji recenzję z testami zrobię ;)

   • Robert mówi:

    A co do parametrów to mogą być prawdziwe w końcu to 3 tłoki a nie 2.

   • Robert mówi:

    Mam jeszcze inne pytanie. Zamierzam zacząć lakierować w garażu na własne potrzeby teraz przejde do sedna sprawy. Garaż mam 6m/2.7m i mam wątpliwości jak zabezpieczyć kompresor aby nie zasysał mgły lakierniczej no chyba że mu to nie zaszkodzi? lakierować zamierzam pare elementów a nie całe auta bo w takich warunkach to nierealne.

    • Krzysztof Mulcan mówi:

     Kompresor nie może być narażony na pył lakierniczy bo pozakleja zawory i ogólnie całą pompę zniszczy. Od biedy możesz zrobić dolot powietrza z zewnątrz do filtra powietrza. Tylko daj jakąś rurę spiro o stosownym przekroju do przepływu powietrza np. 80mm.

     • Robert mówi:

      To może być problem z wykonaniem więc raczej przewierce otwór w ścianie bo mam dwa garaże obok siebie i do jednego dam kompresor a w drugim będe lakierował. To będzie chyba lepszy pomysł.

     • Krzysztof Mulcan mówi:

      W takim układzie to najlepsze rozwiązanie, no i przy okazji nie będzie Tobie „warczał” pod nosem :)

 43. Krzysiek mówi:

  Witam!

  Na wstępie dziękuję za świetnie zrobiona stronę na której dzielisz się swoim cennym doświadczeniem.

  Na wiosnę planuję pomalować tylny błotnik i zderzak w swoim aucie. Błotnik bedzie prostowany, zderzak był spawany. Pacjent to Fiat Stilo seledyn metallic nr 745. Mam pytanie dotyczące pistoletów. Do bazy i bezbarwnego prawdopodobnie wybiorę Sico Bronze, którego polecasz Ty i Tomek.
  Natomiast nie mogę nigdzie znaleźć Professional E100, H827W (czerwony). Czy mógłbyś polecić coś poniżej 100zł do podkładu epoksydowego i akrylowego? Od razu poproszę o wskazanie odpowiednich dysz do tych podkładów.
  Napisz jeszcze proszę co sądzisz o podkładzie epoksydowym w sprayu. Czy na niedużej powierzchni spełni swoją rolę, czy jednak lepiej jak będzie nałożony pistoletem?

  Pozdrawiam!
  Krzysiek

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Dzięki Krzysztof :)
   Do epoksydu raczej dysza 1.4 do akrylowego 1.7 – 1.8
   Wiec wypada mieć dwa pistolety.
   Od biedy może być jeden z dyszą 1.4 z tym, że licz się z mocnym rozcieńczaniem podkładu akrylowego co wpłynie na jego zdolności wypełniające.
   No i wtedy trzeba położyć więcej warstw.
   Dołóż 10zł, a bedziesz zadowolony, do podkładów i gruntów jest idealny: Speedway 1.4mm HP F600/14
   Tutaj masz ten E100:http://www.tanie-lakierowanie.pl/pistolety-lakiernicze-oraz-inne/34-pistolet-lakierniczy-gold.html
   Do wyboru dysze 1.0 do 2.0 ;)
   Podkłady powinny być 2k czyli dwu składnikowe, wtedy maja pełne właściwości i skutecznie zabezpieczają.
   Podkład w spraju jedynie akrylowy szybkoschnący, na przecierki przy szlifie akrylu pod lakier.
   Epox polecam Novol Protect 360 + H5950 1:1 (można stosowań mokre na mokre).
   Pozdrawiam.

   • Krzysiek mówi:

    Super, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
    Do podkładu chyba wybiorę E100 z dyszami 1,4 i 1,7, a do lakierowania Sico Bronze z dyszą 1,4.
    Pozdrawiam!
    Krzysiek

 44. przemek mówi:

  Ten blog to super sprawa. Gratuluję pomysłu. Wielkie brawa Krzysztofie . Liczę na to, że nie braknie ci zapału , ani czasu. Każdy z nas amatorów ( czyt. ja) bardzo ceni sobie twoją pomoc. krok po kroku … jeszcze raz dzięki .
  co myślisz o tym ? http://nexterio.pl/14146,Kompresor-elektryczny-olejowy-50l-10bar-25KM-Stanley.html#dane-techniczne

 45. Rafał mówi:

  mam tego star EVO-T i powiem ze szalu nie ma zbytnio. Przynajmniej w moim egzemplarzu tak dziwnie rozkładał bazy. Robił na nich taka strukturke,a wiadomo ze na ciemnych przejdzie no ale sreberko to wtedy katastrofa:). Ja wole walcom slim do bazy moim zdaniem lepiej rozkłada,fakt ze do klaru za bardzo się nie nadaje.ale każdy ma swoje odczucia:) Pozdrawiam…

 46. Kamil mówi:

  Mam pytanie czy jak byś miał kupować drugi raz pistolet to nadal wybrał byś tą Air gunse czy Star EVO-T SLV4000F, Devilbiss FLG-5?

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Jestem bardzo zadowolony z tej Airgunsy az3 hte2, świetny pistolet lakierniczy o małych wymaganiach odnośnie powietrza. Za tą cenę nic lepszego nie znajdziesz. Mogę z czystym sumieniem polecić ten pistolet. Przesiadka na ten pistolet z chińskich Sico jest odczuwalna już po pierwszym lakierowaniu. Powłoka lakieru bezbarwnego jest bardzo dobrej jakości. EVO-T SLV nie pracowałem. Brałem go tylko pod uwagę podczas wyboru pistoletu dla siebie. Ten EVO-T SLV ma obiecujące parametry i dobre opinie o których czytałem w sieci.

 47. Daniel mówi:

  Witam, dzięki za wszystkie informacje w tym temacie, jestem totalnie początkujący w sprawach lakierowania ale dzięki temu co piszesz zaczynam powoli rozumieć :)
  Mam do polakierowania elementy swojego driftowozu (drzwi, zderzaki itp.) zależy mi tylko na tym by nic nie rdzewiało i było czerwone :D
  Czy byłbyś w stanie polecić mi jeden pistolet którym mógłbym ogarnąć ten temat i wyrobić sobie rękę?
  Mam kompresor Stanley 50L zbiornik 250l/min
  Z góry dzięki za pomoc

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Dzięki Daniel za komentarz.
   Cieszę się, że artykuły są pomocne:)
   By ogarnąć wszystko jednym pistoletem musi on być z dyszą 1.4.
   Najlepiej coś na podobieństwo Sico Bronze.
   Zobacz jeszcze wpis:
   http://jaktozrobilemwgarazu.pl/jaki-kompresor-i-pistolet-kupic-do-lakierowania-garazowego/
   Tutaj masz wszystko opisane…
   Pozdrawiam.

   • Daniel mówi:

    Przeczytałem dokładnie :)
    Miałeś racje że ciężko kupić już Sico Bronze ale znalazłem jeszcze go na allegro poniżej link może się komuś przyda

    http://allegro.pl/sico-bronze-hp-hvlp-z-ceny-200-zl-wyprzedaz-15-i3844832921.html

    Czyli dla mnie będzie Sico Bronze wysokociśnieniowy typu RP z dyszą 1,4

    • Krzysztof Mulcan mówi:

     No to świetnie :)
     Przy takiej dyszy musisz mocno rozcieńczać podkład akrylowy 50 a nawet 60% rozpuszczalnika, ale to jest też zależne od samego podkładu. Jeśli będziesz robił w niskiej temperaturze (12-15*C) kup szybki rozpuszczalnik.
     Dokładnie myj pistolet szczególnie po podkładzie! Najlepiej odkręć też głowicę przy myciu – chrzań gwarancję :)
     Resztki podkładu na pewno tam zostaną i może później przy bazie czy bezbarwnym polecieć na element jakaś klucha z zaschniętego podkładu.
     Kiedyś to przechodziłem, też miałem jeden pistol :)
     Ale wiem że się da jednym ogarnąć chociaż jest to męczące i ryzykowne.
     Zawsze warto mieć chociaż te dwa pistolety, jeden do podkładu i gruntów, drugi do lakierowania.
     Życzę udanego malunku i pozdrawiam.

    • Kamil mówi:

     ten sico z linku to m400 ?

     • Krzysztof Mulcan mówi:

      Tak to ten sam pistolet.
      Ten Sico Bronze to podróbka legendarnego Iwata w-400.

 48. Tomek mówi:

  Witam poradnik przydatny. Ja sam użytkuję Sico bronza i jak za te 80 zł to jest dobry pistolet.
  Mógł byś zrobić artykuł jak krok po kroku wyczyścić pistolet po lakierowaniu.

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Ten Sico bronze, inaczej M400 jest rzeczywiście nie najgorszy jak na chińczyka :)
   Co do instrukcji mycia, da się zrobić ;)
   Ale prędzej powstanie film o tym, ciężko opisać jak to robić lepiej i szybciej pokazać.
   Pozdrawiam.

 49. Kamil mówi:

  Mam takie pytanko co do ustawień pistoletu mini lupo jak najczęściej ustawiasz do bazy i do lakieru ?

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Do bazy:
   2 bar
   Materiał max minus 1 obrót.
   Miotła max

   Do lakieru:
   2.5 bar
   Materiał max minus 1 albo 1.5 obrotu.
   Miotła max
   Ostawienie ilości materiału zależy od gęstości materiału i wielkości ustawionej miotły.
   Im mniejsza miotła tym mniej materiału ustawiam
   .

 50. Michał mówi:

  Witam,czy mógłbyś podać na jakim ciśnieniu uzywasz poszczególnych pistoletów i do jakich materiałów te ciśnienia się odmnoszą?
  Najbardziej interesuje mnie sico bronze baza i bezbarwny,mini lupo oraz air gunsa.
  Super blog,pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Sico bronze do bazy ustawiam przeważnie tak:
   2.5 bar’a
   Miotła max
   Materiał max minus 1 obrót.

   Do lakieru:
   3 bar
   Miotła max
   Materiał max minus 2.5 obrotu
   Przy tych ustawieniach jak lakieruję T4W444 + 5% rozpuszczalnika mam małą morkę, a przy 10% mam szkło :)
   Oczywiście temperatura 20*C(+-1*C)

   Airgunsę używam tylko do lakieru, a ustawiam ją tak:
   2 bar
   miotła max
   materiał max minus 1 obrót.
   Pozdrawiam.

   • Krzysiek mówi:

    Witam ponownie!

    Znów mam laickie pytanie. Mógłbyś opisać pokrętła zaznaczone na zdjęciu numerami 1,2,3. Które jest do materiału, miotły i do powietrza?
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/334c05abf465f3b1.html

    Pozdrawiam!
    Krzysiek

    • Krzysztof Mulcan mówi:

     1- szerokość strumienia (miotła)
     2- ilość materiału
     3- ilość powietrza (jak masz reduktor pod pistoletem to pokrętło zawsze musi być na max)
     A dodam że reduktor pod pistoletem musi być, nie ma innej opcji :)

   • Kamil mówi:

    Jak rozkręcasz materiał na max w sico bronze to wykręcasz 4 obroty do czy więcej.

    • Krzysztof Mulcan mówi:

     Ja robię odwrotnie :)
     Jak składam pistolet po myciu trzymam wciśnięty spust i przykręcam regulację materiału do momentu gdy poczuję to na spuście.
     Tak pozostawiam pistolet do użycia, za każdym razem mam domyślnie ustawiony materiał na max, wtedy zmniejszam ewentualnie o 1-2 obroty materiał zależnie od potrzeb.

 51. Łukasz mówi:

  Bardzo fajny opis ! Podoba mi się :)

  Dobrze żę pokazałeś czym pracujesz i czym robisz Panie Krzysztofie :)

  Na ten pistolecik Mini Lupo też chyba musze zapolować bo do tej pory malowałem to mini H2000 Hp który też posiadasz ale padła iglica w nim :)

  pozdrawiam :)

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Cieszę się, że artykuł jest przydatny :)
   Mi w tym H2000HP bardzo szybko padła uszczelka przy dyszy, wymieniłem ją ale mimo wszystko pistolecik słabiutki jakościowo.
   Ale co można się spodziewać za tą cenę :)
   Do gruntów m/m jest w sam raz.
   Pozdrawiam.

 52. Tomasz mówi:

  Witam! Naprawdę interesująca i zawierająca wiele ważnych i cennych informacji literatura. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

 53. Rafał mówi:

  Dzięki za wiele cennych informaji. Pozdrawiam

 54. Patryk mówi:

  Fajną alternatywą do kompresora byłoby własnoręczne zbudowanie;
  Np rzadko stosowane
  z bloku silnika 1.2l i głowica z balchy 8mm i zaworami zwrotnymi i wydajności 1100l ,która zasili fabrykę :),no może przesadziłem ,ale 3 pistolety ociągnie jednocześnie
  i do tego koniecznie zarąbiście dobry filtr naścienny

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Hehh, niezły patent.
   Tylko czym taką pompą kręcić?
   Musiało by być spore przełożenie do silnika elektrycznego.
   Przy takiej średnicy tłoka raczej tylko wolne obroty i koło pasowe na 2-3 paskach klinowych silnik 10-20KW.
   Do tego naprawdę dobry system oczyszczania powietrza z oleju.
   Ciekawe jakie ciśnienie by wycisną taki kompresor?
   Pozdrawiam.

 55. Zbigniew mówi:

  Cześć,

  Pięknie rozpisane i z konkretnymi przykładami. Wielu początkujacym i poszukującym będzie bardzo pomocny.
  Co do kompresorów to ja bym wprowadził jeszcze jeden podział – z silnikiem 1-fazowym i 3-fazowym, bo nie wszyscy w garażach mają przyłącze 3-faz., a przy jednej fazie wybór kompresorów z użyteczną wydajnością nie jest za bogaty. Przy jednej fazie to silnik o mocy 2.2 kW to chyba maksimum, bo trzeba miec bardzo sztywną sieć żeby powyżej tej mocy nie siadało napięcie. Do tego pompa dwutłokowa i 100l zbiornik pozwoli na w miarę bezproblemową pracę z pistoletami z zapotrzebowaniem powietrza powyzej 200 l/min.

  Generalnie należą Ci się słowa uznania Krzysztof, bo tym co robisz pokazujesz, że można i że się da.
  Pozdrawiam i czekam na dalsze artykuły.

  • Krzysztof Mulcan mówi:

   Jak ktoś ma 3-fazy to jest wygrany, może stosować mocniejsze sprzęty no i takie 3-fazowe są tańsze od tych mocnych na 230V.
   Ja mam 3-fazy, ale staram się kupować sprzęt raczej uniwersalny albo jedno fazowy, bo nie wiem czy pomieszczenie w którym obecnie działam będę nadal użytkował. Być może okaże się że przeniosę się gdzie indziej a tam będzie inne zasilanie…\
   Dzięki Zbyszek za komentarz.
   Pozdrawiam.

 56. Maciej mówi:

  Piękne dzięki Krzysztof ładnie opisane, teraz zostało czekać na temat migomatów.

 57. Kamil mówi:

  Dzięki za artykuł. Mam kolejne pytanie gdzie mogę nabyć ten pistolet mini lupo mp-102 ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + twelve =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 •  
  Niektóre artykuły są dostępne tylko dla zarejestrowanych czytelników.
  Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany wejdź do menu REJESTRACJA.