Przygotowanie powietrza do lakierowania

Przygotowanie powietrza do lakierowaniaDziś poruszę bardzo istotny temat jakim jest przygotowanie powietrza do lakierowania.
Co znaczy przygotowanie powietrza.
Dobrze przygotowanie powietrze do zasilania pistoletu lakierniczego jest wolne od wody i cząsteczek oleju o odpowiednim stabilnym ciśnieniu.

Nie wystarczy mieć kompresor i pistolet by spokojnie móc lakierować.
Oprócz tych dwóch podstawowych elementów niezbędne są jeszcze dodatkowe rzeczy, jak filtr odwadniający i reduktor ciśnienia. Wiadomo nie mówię tutaj o profesjonalnych rozwiązaniach, tylko o takich, które są niezbędne by uniknąć wad lakierniczych w postaci cząsteczek wody czy tłustych oczek podczas garażowych napraw.
Nie sugeruj się tym, że większość kompresorów ma już wbudowany reduktor, tak naprawdę jest on mało istotny (ja mojego zdemontowałem). Najważniejszy jest reduktor zaraz pod pistoletem. Jest to niezbędny element osprzętu do lakierowania. To właśnie na tym reduktorze ustawiasz ciśnienie jakim chcesz lakierować.

Reduktor pod pistolet

W przypadku gdybyś ustawił na reduktorze w kompresorze ciśnienie 3 bar i podłączył przewód o średnicy 8mm o długości 5m, na pistolecie miał byś już 2.3 bar’a!
Przybliżone straty dla takiego przewodu, to około 0.14 bara na 1m.
Przekrój 8mm, to minimum dla przepływu powietrza rzędu 200 l/min.
Wskazany przekrój przewodów sprężonego powietrza to 10 mm, który już zapewni przepływ do 300 l/min i mniejsze straty ciśnienia.
Następny niezbędny element to odwadniacz-osuszacz powietrza.
Przykład:

Reduktory z filtrem gwint 1/2 i 1/4

Podczas pracy sprężarki powietrze nagrzewa się i ma znaczną zawartość wody. Gdy trafia do zbiornika schładza się, gdzie następuje zjawisko skraplania się cząsteczek wody. Gdy zbiornik jest małej pojemności, część tego powietrze gdzie woda nie zdąży się jeszcze skroplić, trafia do instalacji sprężonego powietrza i do samego pistoletu lakierniczego. Tutaj problemy już są niemal że pewne…

By zapobiegać takim problemom, trzeba zainstalować po drodze odwadniacz, który oczyści powietrze z znacznej części wody jaką zawiera. Dobrą praktyką jest też by odwadniacz nie był zaraz za kompresorem, warto połączyć go przewodem o długości około 3 metrów od kompresora.
Tutaj dla rozjaśnienia poglądowy rysunek jak powinna wyglądać taka podstawowa mini instalacja sprężonego powietrza.

Przygotowanie powietrza do lakierowania

Ja mam taką instalację u siebie i nie zauważyłem wad lakierniczych spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem z instalacji. Kiedyś miałem jeszcze dodatkowy odwadniacz pod pistoletem, ale po dłuższym czasie pracy zauważyłem, że nie ma w nim praktycznie żadnej skroplonej wody i z niego zrezygnowałem na korzyść większej swobody operowania pistoletem.

Filtr powietrza do pistoletu lakierniczego

Podczas pracy sprężonym powietrzem, pamiętaj by od czasu do czasu spuścić kondensat z kompresora, odwadniacza i zaworu w instalacji. Taki kondensat jest bardzo agresywny i niszczy zbiornik kompresora oraz elementy instalacji, a jego za duża ilość zwiększa szanse przedostania się wody do pistoletu lakierniczego.
Pozdrawiam.

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

65 odpowiedzi na „Przygotowanie powietrza do lakierowania

  1. Kamil komentarz:

    A co do odwadniacza z reduktorem to brać na 1/2 czy 1/4 ?

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Ja bym brał 1/2, większy przekrój zapewni mniejsze straty ciśnienia i większy przepływ powietrza. Tym Bardziej, że przewody powinny mieć przekrój 10mm wewnątrz. Szkoda robić sobie „wąskie gardło” w instalacji.

  2. Kamil komentarz:

    Jakiej firmy masz zamontowany odwadniacz z reduktorem u siebie ?

  3. Krzysiek komentarz:

    A co sądzisz o takim zestawie? Nie planuje malować całego auta, jedynie elementy. Taka chińszczyzna spełni swoją rolę? Czy redukcja na 1/4 za bardzo osłabi cisnienie w układzie?

  4. Wojtek komentarz:

    O co chodzi z tymi oznaczeniami (1/2, 1/4) przy filtrach i reduktorach?

  5. Karol komentarz:

    Nie uważacie, że powinno stosować się jeszcze odolejacz ? Kompresor też potrafi „pluć” olejem. Co o tym myślicie ? W linku podałem przykład takiego bloku filtrów oczywiście zważając na cenę 🙂 Tylko, że nie posiada on reduktora. Zastanawiam się czy brak reduktora ma duży wpływ jeśli mamy reduktor przy pistolecie…

    Link: http://www.elakiery.pl/prod/108,1178,1684,ckd-blok-przygotowania-powietrza-14-filtry-osuszacz

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Odolejacz jak najbardziej można stosować, szczególnie gdy nasz kompresor ma już trochę przeżyte i może pluć tym olejem. Taki blok przygotowania powietrza CKD to bardzo dobre rozwiązanie, ale niestety nie najtańsze. Reduktor jest wskazany, nie zawsze używamy tylko pistoletu lakierniczego. Szlifierki, wiertarki, klucze udarowe czy choćby zwykły pistolet do przedmuchiwania pracuje na niższym ciśnieniu. Od biedy możemy na kompresorze ustawić niższe ciśnienie. Do samego pistoletu z reduktorem nie będzie problemu.

  6. Jimmi komentarz:

    Witam. A mógłbyś napisać coś konkretnego o ustawieniach pistoletu podczas lakierowania podkładem, bazą i bezbarwnym? Wiem że każdy pistolet będzie wymagał innego ustawienia ale jak ustawić optymalnie żeby nie zrobić „zacieków”. Najlepiej jakbyś napisał osobny artykuł na ten temat.
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Raczej będzie film o tym, ogólnie najlepiej praktykować różne ustawienia i je notować. Ja tak robiłem.
      Po jakimś czasie już będziesz miał wyczute ile dać materiału przy danej gęstości no i jak prowadzić pistolet (odległość,tempo)by powłoka była taka jaką sobie życzymy. Zacieki powstają z kilku powodów, przede wszystkim gęstość materiału, ilość materiału jaka podaje pistolet, tempo operowania pistoletem, ciśnienie, temperatura. By ułatwić sobie zadanie lepiej używaj lakierów typu HS. Zawierają więcej cząsteczek stałych i nie spływają tak z pionowych powierzchni.
      Jak masz niższą temperaturę, poniżej 17*C używaj szybkich rozpuszczalników.

  7. daro komentarz:

    witam jestem nowym gosciem na blogu maluje od ponad roku ale w warunkach garazowych narazie daje rade ale ostatnio mialem mala przygode z klarem hyba troche przegrubilem bo zrobily mi sie 3 zacieki zastanawiam sie jak je usunac ,mam zamiar zeszlifowac papierem wodnym p1500 i p2000 a puzniej polerka co myslicie o tym czekam na wasze opinie .

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Idea spoko, wykończ P2500 łatwiej to spolerujesz.
      Niestety taką metodą nie usuniesz kluchy do zera, będzie ją trochę widać.
      Łatwo też przetrzeć się do bazy i robota od nowa gwarantowana.
      Dobra praktyka jest przeciągnąć taki zaciek miękką szpachlówką typu soft albo easy sand.
      Szlifować wstępnie P800 później P1000, P1500. Metoda zabezpiecza przed przetarciem się przez lakier w okolicach zacieku. Tniesz wtedy sam zaciek do płaskiego.

  8. daro komentarz:

    z góry dzieki mam nadzieje ze sie uda.

  9. daro komentarz:

    jescze mam jedno pytanie maluje w garazu bez zadnych wyciagow niestety jest to uciozliwe gdyz jest straszne pylenie zwlaszcza przy klarze oczywiscie zlewam posadzke woda mam takie pytanie czy jak podwiesze jakas folie na suficie czy to cos da moze jakis inny patent lub jakis niedrogi wyciag

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Ja mam folie na suficie i się super sprawdza. Do sufitu przykręciłem łaty drewniane i do nich przyczepiłem zszywaczem folię.
      Wyciąg i dolot świeżego powietrza jest niezbędny. Na wyciąg jako minimum wystarczy wentylator o wydajności około 800-1000m3.
      Oczywiście jak na typowy garaż 🙂
      Na moich filmach momentami widać mój pseudo wyciąg i dolot powietrza z pod dachu. Taki dolot powietrza z pod dachu przy okazji podgrzewa powietrze w okresie jesienno-wiosennym. (darmowe grzanie 🙂

      • Karol komentarz:

        A propos wyciągu i dolotu, może zrobisz osobny temat o tym ? (na przykładzie Twojej konstrukcji jeśli nie byłoby problemu). Sam mam wentylator i nie zdaje mi egzaminu (nie znam jego parametrów), a wielokrotnie próbowałem się temu przyjrzeć na Twoich filmach.

        • Krzysztof Mulcan komentarz:

          Niestety tematu dolotu i wyciągu nie będzie ze względu na pewien trend, który ostatnio jest bardzo modny i może mi przysporzyć ewentualnych późniejszych problemów. Raczej nie będę proponował moich rozwiązań wyciągu 🙂

          • Krzysiek komentarz:

            Witam, czy mógłbyś powiedzieć o co chodzi z tym : ,,pewnym trendem,, . Swietny blog;)

          • Krzysztof Mulcan komentarz:

            Ochrona środowiska 🙂 Wydaje mi się nie stosowne promowanie takich rozwiązań publicznie by setki osób je kopiowało i stosowało u siebie. Trzeba mieć świadomość że opary są trujące i nie powinny być tak po prostu wydmuchiwane na powietrze i to w terenie zabudowanym gdzie sąsiad obok w ogródku marchewki uprawia.

  10. daro komentarz:

    witam dzis zakupilem komresor mam pytanko czy wysarczy mi do lakierowania wiekszych elementow podaje link
    allegro.pl/mecafer-italy-kompresor-olejowy-sprezarka-100l-2km-i3998233641.html

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Do pojedynczych większych elementów w zupełności wystarczy, ale zależy to tez od pistoletu jaki będziesz używał.
      Przy ewentualnej całościówce będziesz już musiał czekać na kompresor aż uzupełni powietrze.

  11. daro komentarz:

    uzywam airguns iwata

  12. daro komentarz:

    Mam jeszcze pytanko zostal mi stary kompresorek bleckdeker 50l nie wiem czy oplaca mi sie go sprzedac czy np muglbym go wykorzystac i podlaczyc samo butle do mecafera , tak sie zastanawiam jak to zrobic ale hyba wymienie tego mecafera na 150 litrow bo czuje ze kupilem slaby kompresorek http://www.propman.pl/kompresor-olejowy-150l-mecafer-10bar-3km-z-napedem,3,3522,5478

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Zostaw sobie tego B&D na czarna godzinę, jeśli masz gdzie trzymać. W razie rozgrzebanej roboty i awarii kompresora głównego zawsze masz się czym podratować.
      Jak nie to sprzedaj i nie kombinuj jakiś położeń kompresorów. Takie połączenia to strata energii elektrycznej no i kupa hałasu w warsztacie.
      Ten mecafer tez wydajnością szału nie robi te 320l/m jest na ssaniu więc realne jest około 200l. Niby nie najgorzej ale za tą cenę możesz kupić naprawdę porządny markowy kompresor o lepszej wydajności np: Airpress HL 425/100
      Ja bym brał Tego Airpress’a on ma już 300l wydajności efektywnej i mimo 100l zbiornika spokojnie wystarczy na całościówki.
      No i Airpress to Airpress porządna jakość i spokój na lata…

  13. daro komentarz:

    Jak u pana z kompresorem z tego co zauwazylem uzywa pan tez bleckdeker 50L ale ma pan hyba jakas dodatkowa butle z tego co pamietam ?

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Tak do tego B&D mam podłączoną dodatkowa butlę co daje łączną pojemność 100l. Kompresor ogólnie stanowczo za słaby, dobry był na pojedyncze elementy i to nie za duże. Jak jest do zrobienia bok auta albo całe to już muszę czekać co jest delikatnie mówiąc irytujące…Kompresor ogólnie do wymiany mam…

  14. daro komentarz:

    witam jednak zakupilem tego mecafera 150L i musze powiedziec ze naprawde dobrze trzyma cisnienie i spokojnie wystarczy mi na calosciowki gdyz juz wczoraj go przetestowalem i kupilem go w dobrej cenie 2100 takze jestem bardzo zadowolony dziekuje panie krzysztofie za pomocne rady gdyz mialem dylemat z ta 100 mecafera ale teraz wiem ze ta 150 jest swietnym zakupem jeszcze tylko musze zakupic pozadny odwadniacz i do roboty, pozdrawiam.

  15. Miśku komentarz:

    Witam, zaczynam zabawę w amatorskie lakierowanie dla siebie…. zakupiłem odwadniacz Sico pod-pistoletowy, spełni on swoją funkcję przy wyjściu ze zbiornika, przed wężem? 🙂
    Reduktor też Sico 😀 przed samym pistoletem. Pytam, ponieważ, nie chcę narobić sobie zbytniego syfu w nowym wężu.

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Coś tam wyłapie, ale ogólnie nie jest to dobre rozwiązanie… Pomyśl jednak o normalnym odwadniaczu o odpowiednich parametrach.
      Ten pod pistolet ma bardzo duże opory przepływu powietrza, i jest bardzo gęsty. Zaraz się zakituje olejem i całym syfem z kompresora.

      • Miśku komentarz:

        czyli, takim z Yato, podobnym, do tego, z którego, Ty korzystasz, tak?
        ehhh, pewnie ten reduktor, to też bubel 🙁

        • Krzysztof Mulcan komentarz:

          Tu masz przykład dobrego odwadniacza za przyzwoite pieniądze: CKD F1000
          Reduktor możne być całkiem OK, przetestuj czy trzyma stabilnie ciśnienie podczas pracy pistoletem.

          • Miśku komentarz:

            Dziękuję Ci Krzyśku 🙂 Z tym, że… jak to się ma do Twojego komentarza na samym dole strony, odnośnie „wąskiego gardła” przy 1/4″ na filtrze? Kompresor jaki mam to 50l. Z drugiej strony, przecież wszystko będę podpinał na szybko-złączkach, które też zmniejszą przepływ do 1/4 cala 🙂 Co o tym sądzisz?

  16. Tomek komentarz:

    Witam
    Jaki polecisz odwadniacz taki na ścianę 1/4 cala ?
    Pytam bo potrzebuję kupić jakiś dobry bo aktualnie robiłem na takim pod pistoletem, ale lipnie się z taką „choinką” pracuje i szybki się zapluwają wodą i innymi zanieczyszczeniami.

  17. Paweł komentarz:

    Witam. Zastanawiam się co daje ta folia podwieszona pod sufitem i czy dużo daje. Czy warto się z nią bawić?
    POzdrawiam

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Folia zabezpiecza przed spadaniem syfu z sufitu. Zawsze coś tam wisi i czeka na świeży lakier 😉
      Wcześniej nie miałem foli i miałem więcej wtrąceń na lakierze, więc zakładam że jednak coś daje…

  18. luzet komentarz:

    Witam ja z takim pytaniem czy jest to sensowne, kupiłem ten yato pod pistolet http://narzedziasklep.pl/p/96/4359/yt-2381-reduktor-z-manometrem-1-4-quot–obsluga-powietrza-pneumatyka-.html i myśle do niego dać takie o to złącza jedno pod wąż o taki http://narzedziasklep.pl/p/96/2077/81390-szybkozlaczka-wtyk-d-gwint-1-wew-1-4-vo-obsluga-powietrza-pneumatyka-.html a drugi pod pistolet ale na złączke ponieważ mam pare pistoletów np z dolnym zbiornikiem albo do konserwacji i nie mają gwintu tylko złączke i dałbym cos takiego http://narzedziasklep.pl/p/96/4366/yt-2392-szybkozlacze-gwint-zewnetrzny-1-2-quot–obsluga-powietrza-pneumatyka-.html i byłby uniwersalny do wszystkiego? widziałem w hurtowni taki gotowy reduktor produkcji włoskiej tylko był dosyć drogi

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Według mnie nie jest potrzebny reduktor pod pistolet do konserwacji. Niemalże wszystkie maja regulacje powietrza jakim się pracuje. Pod pistoletami do konserwacji zostaw złącze 1/4, a pod pistolety tylko gwint 1/4 na stożku, tak jak jest w oryginale. Wtedy reduktor przykręcasz bezpośrednio pod pistolet. Przewód sprężonego powietrza podpinasz pod reduktor szybko złączką 1/4. Takie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Nie ma co tworzyć pod pistoletem długich nie wygodnych ogonów, które utrudniają później lakierowanie. Ciężko polakierować progi jak ma się za długi ogon pod pistoletem.

      • luzet komentarz:

        Myślałem nad tym rozwiązaniem bo polecał pan do podkładu taki postolet speedway 1.7 i zauważyłem że nie posiada on gwintu tylko gotową złączke czy wystarczy do podkładu tylko reduktor na ściane? pozdrawiam

  19. damianw13 komentarz:

    Witam, mam pewien problem, ponieważ założyłem jeden z tańszych reduktorów pod pistolet i strasznie z niego ucieka powietrze, a dokładnie to z pod pokrętła z takiego małego otworu, czy tak ma być czy ten reduktor jest niesprawny co jest bardziej prawdopodobne?

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Sprawny reduktor nie puszcza powietrza. Jedynie przy membranowych podczas regulacji nieraz upuści ciśnienie.
      Nie wiem jaki reduktor kupiłeś, ale podejrzewam że ten wąski. Który najprawdopodobniej jedynie ogranicza przepływ powietrza. Odkręć pokrętło i wyciągnij czpień. Powinien tam być oring. Może podwiną się przy montażu. Z praktyki wiem, że nie warto tego naprawiać, ten reduktor nigdy nie będzie działał prawidłowo. Odeślij go sprzedawcy i kup inny. Najlepiej membranowy.

  20. damianw13 komentarz:

    dziękuje za odpowiedź, bede musial kupić nowy, http://www.yatosklep.pl/pl/p/REDUKTOR-Z-MANOMETREM-14-YT-2381-YATO/3161 a wystarczył by taki czy lepiej zainwestować w lepszy do amatorskiego użytkowania

  21. Sebastian21 komentarz:

    Panie Krzysztofie proszę mi wyjaśnić czy przy zakupie odwadniacza CKD F1000 1/4 o którym Pan wspomina w tym dziale jest konieczność zakładania reduktora zaraz za nim czy wystarczy przy pistolecie? Nie ukrywam że chciałem zakupić ten odwadniacz allegro.pl/filtr-reduktor-odwadniacz-powietrza-aw-4000-1-2-i5108655409.html ale jakoś nie mogę się przekonać.. zaznaczę, że dopiero zaczynam kompletować wszystko i proszę o pomoc.

  22. kinderek3 komentarz:

    panowie może ktoś mi polecić dobry dobry odwadniacz z reduktorem 1/2 na ścianę, i reduktor 1/4 pod pistolet? i jeszcze jak by ktoś wytłumaczył jak zrobić tak zwaną łabędzią szyje na instalacji. dobrze by było jak bym się zmieścił w 150zł.

  23. przemo100-22 komentarz:

    Witam Serdecznie. Mam małe pytanko. Zakupiłem reduktor pod pistolet dokładnie taki jak w linku:
    http://www.ceneo.pl/27700512 (Fachowiec Reduktor pod pistolet NIEBIESKI F098) i w związku z tym mam dwa zapytania.
    Pierwsze to czy jest to reduktor membranowy czy zwykły, bo wydaje mi się że raczej zwykły.
    A drugie to czy jeżeli jest to zwykły reduktor to czy się sprawdzi w swojej roli, jeżeli przy kompresorze mam reduktor membranowy. A i może jeszcze jedno. Ponieważ próbowałem wyszukać coś na temat różnic w funkcjonowaniu tych dwóch typów reduktorów i nic nie znalazłem (wujek Google milczy) prosiłbym o wyjaśnienie tego zagadnienia, bo jednak warto wiedzieć z jakim sprzętem się pracuje. Z góry dziękuje za pomoc.

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Reduktor z linku to zwykły reduktor hamujący jedynie przepływ powietrza. To nie jest reduktor membranowy…
      Membranowe będą miały dość spory okrągły korpus.
      I tak jak wspomniałem reduktor tego typu hamuje jedynie przepływ powietrza. Wszystko jest ok, w przypadku gdy mamy dwa reduktory. Pierwszy za kompresorem ustawiony np. na 6 bar no i ten nasz pod pistoletem ustawiony np. na 2.5 bar. Jednak gdy zacznie spadać ciśnienie poniżej 6 bar, zacznie tez spadać ciśnienie w reduktorze pod pistoletem mimo, że nie będzie ono niższe niż 2.5 bar.

      Przy reduktorze membranowym już tej wady nie ma. Nawet gdy spadnie znacznie ciśnienie, stabilnie będzie trzymał założony poziom ciśnienia pod pistoletem. Przy kompresorach o małej pojemności taki reduktor sporo pomaga i wydłuża czas pracy…
      Bardzo dobry reduktor membranowy.
      Tańsza opcja reduktora membranowego.

  24. wojt3k komentarz:

    Ja tak z ciekawości powiem że dodatkowo jeszcze w taki filtr odwadniacz wkładałem jak podwędziłem córce pampersa ten wkład pochłaniający wilgoć wycinałem nożyczkami i dodatkowo w środek wkładałem przepływ powietrza był ale co jak co nigdy nie prysło wodą.Wiązało w żel i później się wyciągało.Myślę nad zrobieniem sobie w pracy takiej obudowy bądź jak dostane w dobrych pieniądzach podstawę osuszacza z ciężarówki to zamontuje.Ktoś powie po co kombinacja po to by zrobić coś co będzie dobrze oczyszczało powietrze a niedrogo.

  25. wielebny komentarz:

    Witam!
    Musze przyznac ze po obejrzeniu wszystkich trzech filmow o instalacji sprezonego powietrza jestem pod wrazeniem,WIELKI szacun i tu mam do ciebie pytanie
    czy te rurki mozna zastapic plastikowo-gumowym wezem zbrojonym 20mm srednica 16 wsrodku.
    Pytam dlatego ze tu gzie mieszkam tych rur poprostu nie ma.

  26. wielebny komentarz:

    Nie odpowiedziales.Czekam

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Elementy systemu pex możesz zamówić w internecie bez problemu.
      Na wężach nożna pod warunkiem że wytrzymają ciśnienie. Ale zastanów się czy się opłaci. Zlaczki z opaskami wychodzą drogo. Do tego ciężko zrobić spadki. Niebawem będzie nowy artykuł na temat instalacji…

  27. sulek komentarz:

    Witam chcialbym informacji o w miare nie drogim a dobrym odwadniaczu z reduktorem na 1/2 instalacje zrobiona na Pana przykladzie tylko zamiast pex jest z pe 25 jest ok tylko brakuje zestawu reduktor odwadniacz

  28. sulek komentarz:

    Dzieki za info ta firme znam i jest ok

  29. Cube1990 komentarz:

    Czesc!
    Mam zapytanie. Jestem totalnym amatorem i dopiero składam sprzęt.
    Mam kompresor Herkules 50l, dwutłokowy, olejowy, do tego kupilem pistolet Star Mini z dyszą 1.2 i gwintem 1/4″. Do tego regulator pod pistolet Yato, ten który polecał Pan Krzysiu. No i zostal jeszcze odwadniacz, upatrzylem sobie CKD F1000 z gwintem 1/4″, pytanie brzmi, czy skoro pistolet ma gwint 1/4 to czy odwadniacz tez czy moze byc na gwincie 1/2″?
    Czy waz od kompresora do odwadniacza moze byc zakonczony gwintem 1/2″?
    No i czy ten wąż w ogole ma gwinty czy go sie poprostu „nakłada” do kompresora i innych podespołow.
    Pozdrówki

  30. Kucal3 komentarz:

    Moim zdaniem najlepiej kupić gotowe zespoły przygotowania powietrza, takich przecież nie brakuje. Zobaczcie sobie chociażby tutaj: http://atmo.com.pl/pl/c/Zespoly-przygotowania-powietrza/42

  31. Misiek89gdz komentarz:

    Witam,
    a co z połączeniami gwintowanymi, w jaki sposób je uszczelnić? Stworzyłem w garażu podobną instalację jak na rysunku, jednak na połączeniu gwintowanym przy pistolecie, odwadniaczu słyszę jak ucieka powietrze, śruby dokręcone, teflon tylko częściowo pomaga. Można użyć jakiegoś smaru w celu uszczelnienia? może jakiś słaby klej do gwintów?

    • luzet komentarz:

      Witam kolegę ja osobiście jeśli chodzi o połączenia typu gwinty np reduktor na ścianie bądź zawory stosuje pakuły konopi i paste do uszczelnień jest lepsza niż teflon natomiast do pistoletu wystarczy taśma teflonowa jeśli syczy proponuję owinąć grubiej

Dodaj komentarz