Jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego

Jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowegoKażdy zapewne zastanawia się na początku jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego. Zanim podam konkretne pistolety i kompresor jakimi sam lakieruję napiszę czym należy się sugerować podczas wyboru takiego sprzętu no i jakie są rodzaje pistoletów.

Artykuł jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego jest kierowany do osób które chcą zacząć przygodę z lakiernictwem, bez wydawania wielkich kwot. Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił i wykonać drobne naprawy lakiernicze własnego auta, czy motoru w własnym garażu. Wiadomo, że na takie sprzęty można wydać nawet kilka tysięcy złotych, ale dla amatora to raczej zbyteczny wydatek.

Najdroższym elementem zastawu jest kompresor i tutaj zasada jest prosta.
Im jest on wydajniejszy i ma większą pojemność tym lepiej, no i musi to być kompresor olejowy.

Ale jakie jest to minimum?

Ja uważam, że na początek wystarczy kompresor o pojemności 50l i wydajności 200l/min na ssaniu, około 170l/min efektywne. Czyli jak większość kompresorów olejowych oferowanych w marketach za cenę około 700zł.
Jest to niezbędne minimum, ja jestem tego zresztą idealnym przykładem, bo na takim sprzęcie działam.
Z tym, że mój ma dodatkowy zbiornik który powiększył pojemność buforu powietrza do 100l.
Jest to Black&Decker CP5050
Przy takim kompresorze możesz zapomnieć o szlifierce czy kluczach pneumatycznych.
Wystarczy do lakierowania pojedynczych elementów, przy lakierowaniu całego auta jest już problem ale nie mówię, że jest to niewykonalne. Matiza jakoś polakierowałem 🙂
Podczas lakierowania mam zaledwie 1.5 minuty przy niektórych pistoletach, później już muszę czekać aż kompresor dobije i mogę znowu lakierować. Ale z drugiej strony 1.5 min to całkiem sporo da się bez problemu polakierować nawet sporą maskę. Zanim podejdę do następnego elementu chwilę czekam i jadę dalej…
Taka praca jest uciążliwa, nie namawiam i nie powiem, że tak jest OK. Wręcz odwrotnie, jak chcesz komfortowo pracować zainwestuj w kompresor o lepszej wydajności!
Bo po czasie i tak będziesz chciał, a wręcz musiał kupić wydajniejszy, a wtedy to już stracisz pieniądze, bo ten mały używany sprzedasz za grosze. Gdy masz tak słaby kompresor musisz starannie dobrać pistolety, zaraz dowiesz się na co zwrócić uwagę…

Wskazane jest by kompresor miał pompę dwu tłokową ze zbiornikiem min. 100l. Wydajność efektywna takiego kompresora powinna być około 300-400l/min. Kompresor musi być na tyle wydajny by podczas stale wciśniętego spustu pistoletu nie spadało ciśnienie na manometrze pod pistoletem.

Wtedy już bez problemu możesz używać praktycznie wszystkie pistolety i działać szlifierką pneumatyczną. Takie kompresory można już kupić za kwotę około 1800zł. Nie będę tutaj proponował konkretnych modeli, jest tego naprawdę sporo do wyboru. Oczywiście mówię o chińszczyźnie, ale do zastosowań amatorskich taki chińczyk spokojnie wystarczy. Ja mojego katuję już 3 lata, a wierz mi nie ma łatwo 🙂
Przy zakupie kompresora z napędem pośrednim zwróć uwagę na moc silnika, dobrze jak ma on 3-4 kW wtedy za jakiś czas możesz zainwestować i wymienić samą pompę na wydajniejszą, wtedy taki silnik bez problemów sobie poradzi. Pamiętaj też, że większość producentów podaje wydajność kompresora na ssaniu jest ona zawsze wyższa o około 20%. Jeśli masz spory zasób gotówki warto zakupić wydajny i markowy kompresor np. Metabo, albo ABAC na pewno posłuży lata i zapewni komfortową pracę. Nie ładuj się w stare zajeżdżone kompresory, albo jakieś konstrukcje z PRL’u mają tendencję do plucia olejem, a z tym problemem nie ujedziesz w żaden sposób.
Posiedziałem chwilę i przejrzałem oferty sklepów. Wyszukałem kompresory, które moim zdaniem warto brać pod uwagę. Sugerowałem się dobrym stosunkiem parametrów do ceny oraz możliwościami jakie dają.
Tutaj rozpiska i linki gdzie możesz zapoznać się z parametrami i rozważyć, który Tobie bardziej odpowiada.

Ciekawa opcja do nauki o całkiem przyzwoitej wydajności.
W sam raz do polakierowania kilku elementów w bardzo dobrej cenie.
Znacznie lepszy od mojego B&D 🙂
Jager German 50V2
Nowość na rynku, w tej chwili dostępny jedynie po kontakcie z producentem stokexpres.pl
Miałem ten kompresor do testów, jest film na moim kanele YT.

Albo o podobnych parametrach firmy Airpress:
Airpress HL425/50

Ciekawa opcja na początek z możliwością rozbudowy w przyszłości w dobrej cenie.
Zapewnia bardzo dobrej jakości powietrze dzięki niskim obrotom pompy.
Airpress HL340-90

Tutaj już nieco droższa pozycja dla bardziej wymagających o bardzo dobrych parametrach jak za tą cenę. Bardzo mocny silnik co umożliwi późniejszą wymianę pompy na bardziej wydajną.
Spokojnie wystarczy do lakierowań całego auta i zasilania narzędzi pneumatycznych.
Niestety wymaga zasilania 400V.
MAKTEK SKY 100 3F:

Update z 19-02-2015.
Kupiłem na własne potrzeby i przetestowałem kompresor MAKTEK SKY 100 3F  film z testu i opinię na temat kompresora znajdziesz tutaj: MAKTEK SKY 100 F  TEST i OPINIA
Ogólnie jestem bardzo zadowolony z kompresora, świetna wydajność za niewielkie pieniądze 😉

Tutaj jego nieco słabszy model zasilany na 230V z pompą w układzie V.
Maktek SKY100V2:

Ta pozycja już dla wymagających. Duża pojemności i świetna wydajność.
Zapewni komfortową pracę przy pracy wszystkimi narzędziami pneumatycznymi z małą piaskarką włącznie.
Dobra cena, bezawaryjny kompresor na lata.
Metabo MEGA 520-200:

Nie polecam zakupu kompresorów bardzo tanich, są kiepsko wykonane i często padają nawet po kilku użyciach. Często obiecywana gwarancja to bajki wypisane dla zachęty kupującego. Trzeba później ostro powalczyć ze sprzedawcą, by przyjął sprzęt w celu wymiany. Nie będę podawał nazw, wystarczy poczytać opinie które krążą po sieci.

Dobre kompresory, w rozsądnej cenie to: Airpress, Maktek, Fiac, Fini.
Wyższa pólka to: Metabo, Abac, Walter

Zajrzyj do kategorii TESTY NARZĘDZI, znajdziesz tam między innymi testy kompresorów…

By kupić pistolet musisz się orientować co oznaczają symbole HP,RP,HVLP,LVLP producenci też stosują własne odpowiedniki i nazwy zastosowanej technologii, ale my skupimy się póki co na tych podstawowych.

HP – czyli High Pressure (wysoko ciśnieniowe)
Ciśnienie pracy ~4 bar.
Zapotrzebowanie 180-300 l/min
Duże straty materiału, duże pylenie.

RP – Reduced Pressure (o zredukowanym ciśnieniu coś pomiędzy HVLP a HP)
Ciśnienie pracy ~3 bar.
Zapotrzebowanie 300-400 l/min
Średnie straty materiału, duże pylenie.

HVLP – High Volume Low Pressure (nisko ciśnieniowe)
Ciśnienie pracy ~2.5 bar.
Zapotrzebowanie na powietrze 350 – 500 l/min
Małe straty materiału, małe pylenie.

LVLP – Lov Volume Low Pressure (nisko ciśnieniowe)
Ciśnienie pracy ~1.5 bar.
Zapotrzebowanie na powietrze 150 – 250 l/min
Bardzo wydajne małe straty materiału, małe pylenie.

Podane przykłady zużycia powietrza tyczą się dyszy 1.3 – 1.4 im mniejsza dysza tym mniejsze jest zapotrzebowanie na powietrze. Zużycie powietrza i ciśnienie podane są wartościami przybliżonymi, mogą się różnic zależnie od producenta i modelu pistoletu.
Pistolety chińskie typu SICO, Professional, Aurita itp. nie trzymają parametrów dodatkowo często na aukcjach podawane są bzdurne dane szczególnie jeśli chodzi o zapotrzebowanie na powietrze. Sugeruj się wtedy danymi jakie podałem.
Jak widzisz wybór jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego wcale nie jest taki prosty, teraz chociaż wiesz czym się sugerować.

Moim zdaniem jeśli masz kompresor o małej wydajności powinieneś skupić się na pistoletach typu HP, RP maja mniejsze zapotrzebowanie na powietrze, ale niestety są duże straty materiału przy czym robią sporą zadymę w garażu szczególnie podczas lakierowania bezbarwnym.

Jeśli masz wydajny kompresor możesz wybrać HVLP wtedy masz oszczędności w materiale.
Dodatkowo pistolety niskociśnieniowe mają wpływ na ilość wtrąceń po prostu lakierujesz niskim ciśnieniem i mniej syfu podrywa strumień powietrza z otoczenia.

Technologia LVLP w chińczykach nie istnieje, mimo że podają taką nazwę tak naprawdę jest to HVLP i zapotrzebowanie na powietrze jest nadal spore.

Teraz trochę konkretów.
Poniżej masz trzy pistolety które mogę szczerze polecić.
Te trzy modele sam brałem pod uwagę podczas wyboru pistoletu do bezbarwnego dla siebie.
Spędziłem trochę czasu by znaleźć optymalny dla mnie pistolet i wybrałem Iwata AirGunsa AZ3.

Te trzy pistolety mają cechy jakich szukałem, czyli niskie zapotrzebowanie na powietrze, wysoką skuteczność ponad 70% materiału trafia na element i są nisko ciśnieniowe. Pistolety te są już w technologii LVLP i są za przystępną cenę.
Naprawdę nic lepszego nie znalazłem w przedziale do 500zł.
Star EVO-T SLV4000F – 500zł (zapotrzebowanie 240 l/min, nanoszenie materiału 70%)
Devilbiss FLG-5 – 400zł (dysza 1.4 zapotrzebowanie 280 l/min, nanoszenie materiału 70%)
Iwata AirGunsa AZ3 HTE AV1.3 – 500zł (zapotrzebowanie 200 l/min, nanoszenie materiału 70% do 92%)

Takie pistolety idealnie sprawdzają się podczas garażowych prac z mało wydajnym kompresorem, zauważ, że AirGunsa potrzebuje tylko 200l przy 2 barach. Jest to chyba najlepszy pistolet gwarantujący dobrą jakość powłoki. Następny super oszczędny i mało wymagający to Star EVO-T SLV konkretnie ten model o złotym korpusie. Devilbiss FLG-5 już ma większe wymagania co do powietrza, ale tez jest jak najbardziej OK, na pewno zaletą jest dostępność części zamiennych i dobra atomizacja materiału. Zobacz mój test Devilbiss FLG-5: FILM

Jeśli chodzi o super tanie pistolety SICO dobrym kompromisem jest SICO BRONZE M400 RP.
Mam go do bazy i jak na chińczyka jest całkiem solidnie wykonany i przyzwoicie się nim lakieruje.
Zanim kupiłem AirGunse używałem go też do lakieru bezbarwnego, efekty zawsze były na dobrym poziomie. Ma trochę słabszą atomizację więc ustawiałem mu mniej materiału i nieco większe ciśnienie do bezbarwnego. Z tego co widzę powoli znika z rynku więc może być problem by go dostać.
Ostatnio widziałem go w ofercie sklepu Trade-Tec.

Z pistoletów mini polecam PROFESSIONAL MINI LUPO MP-102 HVLP z dyszą 1.0.
Jest to mój ulubiony pistolet mimo ze kosztował całe 65zł świetnie się nim lakieruje.
Używam go do wszelkich drobnych elementów typu felgi, zbiorniki, jakieś plastiki i do zaprawek.
Zapotrzebowanie na powietrze ma około 150l/min tak że mój kompresor bez problemu jest wstanie go zasilać nawet przy ciągłej pracy. Do tego ma nad podziw szeroką miotłę i dobrą atomizację.

Do podkładów możesz kupić cokolwiek ale lepiej jest by to było chociaż jakieś SICO czy Aurita za 70zł niż taki z marketu bo te marketówki za 40zł to nadają się tylko do malowania płotu albo przyczepy. Taki pistolet do podkładu najlepiej jak by był w technologi HP.

Tutaj może jeszcze podam rodzaje dysz jakie trzeba dobrać do materiału jaki chcemy aplikować danym pistoletem.

Lakier bezbarwny i bazowy 1.3 – 1.4
Podkłady gruntujące i m/m 1.2 – 1.4
Podkłady akrylowe wypełniające 1.7 – 2.0
Szpachlówki natryskowe i inne gęste emalie 2.2 – 2.5

Ja używam pistoletów:
Professional MINI H200P HP dysza 1.0 – do podkładu epoksydowego i akrylowego w metodzie m/m i gruntu reaktywnego. (słaby pistolet, nie równo podaje materiał, prawie się rozpada ale ma już 3 lata)
Professional MINI LUPO MP-102 dysza 1.0 – do bezbarwnego i bazy. (polecam!)
Professional E100, H827W (zielony) dysza 2.5 – do szpachlówki natryskowej i bardzo gęstych podkładów wypełniających. (jest OK)
Professional E100, H827W (czerwony) dysza 1.7 – do akrylowych podkładów wypełniających i lakieru strukturalnego. (jest OK)
SICO GOLD HP dysza 1.4 – do podkładu epoksydowego i do mocno rozcieńczonych podkładów wypełniających. (najsłabszy pistolet jaki mam, nie równo nakłada materiał, nie polecam :/)
SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4 – do lakieru bazowego (polecam)
Iwata AirGunsa AZ3 HTE AV dysza 1.3 – do lakieru bezbarwnego (polecam !!!)

Jeszcze mała galeria poglądowa moich pistoletów:
Professional MINI H2000P HP dysza 1.0:

Professional MINI LUPO MP-102 dysza 1.0:

Professional E100, H827W (zielony) dysza 2.5:

Professional E100, H827W (czerwony) dysza 1.7:

SICO GOLD HP dysza 1.4:

SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4:

Iwata Air Gunsa AZ3 HTE AV dysza 1.3

Mam nadzieję, że pomogłem tym wpisem wybrać jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego.
Zachęcam do komentowania i nie zapomnij ocenić wpisu 🙂
Pozdrawiam.

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

446 odpowiedzi na „Jaki kompresor i pistolet kupić do lakierowania garażowego

 1. Kamil komentarz:

  Dzięki za artykuł. Mam kolejne pytanie gdzie mogę nabyć ten pistolet mini lupo mp-102 ?

 2. Maciej komentarz:

  Piękne dzięki Krzysztof ładnie opisane, teraz zostało czekać na temat migomatów.

 3. Zbigniew komentarz:

  Cześć,

  Pięknie rozpisane i z konkretnymi przykładami. Wielu początkujacym i poszukującym będzie bardzo pomocny.
  Co do kompresorów to ja bym wprowadził jeszcze jeden podział – z silnikiem 1-fazowym i 3-fazowym, bo nie wszyscy w garażach mają przyłącze 3-faz., a przy jednej fazie wybór kompresorów z użyteczną wydajnością nie jest za bogaty. Przy jednej fazie to silnik o mocy 2.2 kW to chyba maksimum, bo trzeba miec bardzo sztywną sieć żeby powyżej tej mocy nie siadało napięcie. Do tego pompa dwutłokowa i 100l zbiornik pozwoli na w miarę bezproblemową pracę z pistoletami z zapotrzebowaniem powietrza powyzej 200 l/min.

  Generalnie należą Ci się słowa uznania Krzysztof, bo tym co robisz pokazujesz, że można i że się da.
  Pozdrawiam i czekam na dalsze artykuły.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Jak ktoś ma 3-fazy to jest wygrany, może stosować mocniejsze sprzęty no i takie 3-fazowe są tańsze od tych mocnych na 230V.
   Ja mam 3-fazy, ale staram się kupować sprzęt raczej uniwersalny albo jedno fazowy, bo nie wiem czy pomieszczenie w którym obecnie działam będę nadal użytkował. Być może okaże się że przeniosę się gdzie indziej a tam będzie inne zasilanie…\
   Dzięki Zbyszek za komentarz.
   Pozdrawiam.

 4. Patryk komentarz:

  Fajną alternatywą do kompresora byłoby własnoręczne zbudowanie;
  Np rzadko stosowane
  z bloku silnika 1.2l i głowica z balchy 8mm i zaworami zwrotnymi i wydajności 1100l ,która zasili fabrykę :),no może przesadziłem ,ale 3 pistolety ociągnie jednocześnie
  i do tego koniecznie zarąbiście dobry filtr naścienny

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Hehh, niezły patent.
   Tylko czym taką pompą kręcić?
   Musiało by być spore przełożenie do silnika elektrycznego.
   Przy takiej średnicy tłoka raczej tylko wolne obroty i koło pasowe na 2-3 paskach klinowych silnik 10-20KW.
   Do tego naprawdę dobry system oczyszczania powietrza z oleju.
   Ciekawe jakie ciśnienie by wycisną taki kompresor?
   Pozdrawiam.

 5. Rafał komentarz:

  Dzięki za wiele cennych informaji. Pozdrawiam

 6. Tomasz komentarz:

  Witam! Naprawdę interesująca i zawierająca wiele ważnych i cennych informacji literatura. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

 7. Łukasz komentarz:

  Bardzo fajny opis ! Podoba mi się 🙂

  Dobrze żę pokazałeś czym pracujesz i czym robisz Panie Krzysztofie 🙂

  Na ten pistolecik Mini Lupo też chyba musze zapolować bo do tej pory malowałem to mini H2000 Hp który też posiadasz ale padła iglica w nim 🙂

  pozdrawiam 🙂

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Cieszę się, że artykuł jest przydatny 🙂
   Mi w tym H2000HP bardzo szybko padła uszczelka przy dyszy, wymieniłem ją ale mimo wszystko pistolecik słabiutki jakościowo.
   Ale co można się spodziewać za tą cenę 🙂
   Do gruntów m/m jest w sam raz.
   Pozdrawiam.

 8. Michał komentarz:

  Witam,czy mógłbyś podać na jakim ciśnieniu uzywasz poszczególnych pistoletów i do jakich materiałów te ciśnienia się odmnoszą?
  Najbardziej interesuje mnie sico bronze baza i bezbarwny,mini lupo oraz air gunsa.
  Super blog,pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Sico bronze do bazy ustawiam przeważnie tak:
   2.5 bar’a
   Miotła max
   Materiał max minus 1 obrót.

   Do lakieru:
   3 bar
   Miotła max
   Materiał max minus 2.5 obrotu
   Przy tych ustawieniach jak lakieruję T4W444 + 5% rozpuszczalnika mam małą morkę, a przy 10% mam szkło 🙂
   Oczywiście temperatura 20*C(+-1*C)

   Airgunsę używam tylko do lakieru, a ustawiam ją tak:
   2 bar
   miotła max
   materiał max minus 1 obrót.
   Pozdrawiam.

 9. Kamil komentarz:

  Mam takie pytanko co do ustawień pistoletu mini lupo jak najczęściej ustawiasz do bazy i do lakieru ?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Do bazy:
   2 bar
   Materiał max minus 1 obrót.
   Miotła max

   Do lakieru:
   2.5 bar
   Materiał max minus 1 albo 1.5 obrotu.
   Miotła max
   Ostawienie ilości materiału zależy od gęstości materiału i wielkości ustawionej miotły.
   Im mniejsza miotła tym mniej materiału ustawiam
   .

 10. Tomek komentarz:

  Witam poradnik przydatny. Ja sam użytkuję Sico bronza i jak za te 80 zł to jest dobry pistolet.
  Mógł byś zrobić artykuł jak krok po kroku wyczyścić pistolet po lakierowaniu.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Ten Sico bronze, inaczej M400 jest rzeczywiście nie najgorszy jak na chińczyka 🙂
   Co do instrukcji mycia, da się zrobić 😉
   Ale prędzej powstanie film o tym, ciężko opisać jak to robić lepiej i szybciej pokazać.
   Pozdrawiam.

 11. Daniel komentarz:

  Witam, dzięki za wszystkie informacje w tym temacie, jestem totalnie początkujący w sprawach lakierowania ale dzięki temu co piszesz zaczynam powoli rozumieć 🙂
  Mam do polakierowania elementy swojego driftowozu (drzwi, zderzaki itp.) zależy mi tylko na tym by nic nie rdzewiało i było czerwone 😀
  Czy byłbyś w stanie polecić mi jeden pistolet którym mógłbym ogarnąć ten temat i wyrobić sobie rękę?
  Mam kompresor Stanley 50L zbiornik 250l/min
  Z góry dzięki za pomoc

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Dzięki Daniel za komentarz.
   Cieszę się, że artykuły są pomocne:)
   By ogarnąć wszystko jednym pistoletem musi on być z dyszą 1.4.
   Najlepiej coś na podobieństwo Sico Bronze.
   Zobacz jeszcze wpis:
   https://jaktozrobilemwgarazu.pl/jaki-kompresor-i-pistolet-kupic-do-lakierowania-garazowego/
   Tutaj masz wszystko opisane…
   Pozdrawiam.

   • Daniel komentarz:

    Przeczytałem dokładnie 🙂
    Miałeś racje że ciężko kupić już Sico Bronze ale znalazłem jeszcze go na allegro poniżej link może się komuś przyda

    ://allegro.pl/sico-bronze-hp-hvlp-z-ceny-200-zl-wyprzedaz-15-i3844832921.html

    Czyli dla mnie będzie Sico Bronze wysokociśnieniowy typu RP z dyszą 1,4

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

     No to świetnie 🙂
     Przy takiej dyszy musisz mocno rozcieńczać podkład akrylowy 50 a nawet 60% rozpuszczalnika, ale to jest też zależne od samego podkładu. Jeśli będziesz robił w niskiej temperaturze (12-15*C) kup szybki rozpuszczalnik.
     Dokładnie myj pistolet szczególnie po podkładzie! Najlepiej odkręć też głowicę przy myciu – chrzań gwarancję 🙂
     Resztki podkładu na pewno tam zostaną i może później przy bazie czy bezbarwnym polecieć na element jakaś klucha z zaschniętego podkładu.
     Kiedyś to przechodziłem, też miałem jeden pistol 🙂
     Ale wiem że się da jednym ogarnąć chociaż jest to męczące i ryzykowne.
     Zawsze warto mieć chociaż te dwa pistolety, jeden do podkładu i gruntów, drugi do lakierowania.
     Życzę udanego malunku i pozdrawiam.

    • Kamil komentarz:

     ten sico z linku to m400 ?

     • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Tak to ten sam pistolet.
      Ten Sico Bronze to podróbka legendarnego Iwata w-400.

 12. Kamil komentarz:

  Mam pytanie czy jak byś miał kupować drugi raz pistolet to nadal wybrał byś tą Air gunse czy Star EVO-T SLV4000F, Devilbiss FLG-5?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Jestem bardzo zadowolony z tej Airgunsy az3 hte2, świetny pistolet lakierniczy o małych wymaganiach odnośnie powietrza. Za tą cenę nic lepszego nie znajdziesz. Mogę z czystym sumieniem polecić ten pistolet. Przesiadka na ten pistolet z chińskich Sico jest odczuwalna już po pierwszym lakierowaniu. Powłoka lakieru bezbarwnego jest bardzo dobrej jakości. EVO-T SLV nie pracowałem. Brałem go tylko pod uwagę podczas wyboru pistoletu dla siebie. Ten EVO-T SLV ma obiecujące parametry i dobre opinie o których czytałem w sieci.

 13. Rafał komentarz:

  mam tego star EVO-T i powiem ze szalu nie ma zbytnio. Przynajmniej w moim egzemplarzu tak dziwnie rozkładał bazy. Robił na nich taka strukturke,a wiadomo ze na ciemnych przejdzie no ale sreberko to wtedy katastrofa:). Ja wole walcom slim do bazy moim zdaniem lepiej rozkłada,fakt ze do klaru za bardzo się nie nadaje.ale każdy ma swoje odczucia:) Pozdrawiam…

 14. przemek komentarz:

  Ten blog to super sprawa. Gratuluję pomysłu. Wielkie brawa Krzysztofie . Liczę na to, że nie braknie ci zapału , ani czasu. Każdy z nas amatorów ( czyt. ja) bardzo ceni sobie twoją pomoc. krok po kroku … jeszcze raz dzięki .
  co myślisz o tym ? http://nexterio.pl/14146,Kompresor-elektryczny-olejowy-50l-10bar-25KM-Stanley.html#dane-techniczne

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Zapał jest, ale z czasem nieraz bywa kiepsko, ostatnio po 12h w pracy jestem łącznie z sobotami…
   Co do tego kompresora może warto dołożyć parę złoty i kupić np. ten:BASS Polska 390l/min dwa tłoki
   Albo jeśli chcesz rzeczywiście mało wydać to jest niezła opcja: Maktek SKY50V
   Mają znacznie wyższą wydajność niż ten który podałeś. Na początek do nauki wystarczą spokojnie.
   Pozdrawiam.

 15. Krzysiek komentarz:

  Witam!

  Na wstępie dziękuję za świetnie zrobiona stronę na której dzielisz się swoim cennym doświadczeniem.

  Na wiosnę planuję pomalować tylny błotnik i zderzak w swoim aucie. Błotnik bedzie prostowany, zderzak był spawany. Pacjent to Fiat Stilo seledyn metallic nr 745. Mam pytanie dotyczące pistoletów. Do bazy i bezbarwnego prawdopodobnie wybiorę Sico Bronze, którego polecasz Ty i Tomek.
  Natomiast nie mogę nigdzie znaleźć Professional E100, H827W (czerwony). Czy mógłbyś polecić coś poniżej 100zł do podkładu epoksydowego i akrylowego? Od razu poproszę o wskazanie odpowiednich dysz do tych podkładów.
  Napisz jeszcze proszę co sądzisz o podkładzie epoksydowym w sprayu. Czy na niedużej powierzchni spełni swoją rolę, czy jednak lepiej jak będzie nałożony pistoletem?

  Pozdrawiam!
  Krzysiek

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Dzięki Krzysztof 🙂
   Do epoksydu raczej dysza 1.4 do akrylowego 1.7 – 1.8
   Wiec wypada mieć dwa pistolety.
   Od biedy może być jeden z dyszą 1.4 z tym, że licz się z mocnym rozcieńczaniem podkładu akrylowego co wpłynie na jego zdolności wypełniające.
   No i wtedy trzeba położyć więcej warstw.
   Dołóż 10zł, a bedziesz zadowolony, do podkładów i gruntów jest idealny: Speedway 1.4mm HP F600/14
   Tutaj masz ten E100:http://www.tanie-lakierowanie.pl/pistolety-lakiernicze-oraz-inne/34-pistolet-lakierniczy-gold.html
   Do wyboru dysze 1.0 do 2.0 😉
   Podkłady powinny być 2k czyli dwu składnikowe, wtedy maja pełne właściwości i skutecznie zabezpieczają.
   Podkład w spraju jedynie akrylowy szybkoschnący, na przecierki przy szlifie akrylu pod lakier.
   Epox polecam Novol Protect 360 + H5950 1:1 (można stosowań mokre na mokre).
   Pozdrawiam.

 16. Robert komentarz:

  Cześć, co sądzisz o tym kompresorze? jest tani i ma teoretycznie dobre parametry allegro.pl/kompresor-sprezarka-5km-600-l-min-capral-100l-v3-i3928547990.html

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Hmm,dziwna sprawa z zasilaniem, 5KM i na 230V. Dane mogą być nie prawdziwe. Prądy rozruchu takiego silnika mogą być bardzo duże i wymagać solidnej instalacji. Druga sprawa to wiadomo, chińczyk… Jak dobrze trafisz to posłuży, jak nie to podejrzewam, że z serwisem nawet problem będzie.
   Parametry ma imponujące w stosunku do ceny, przynajmniej te podane w aukcji. Wydajność efektywna może być na poziomie 350-390l/min. Pytanie ile wytrzyma taka chińska pompa. Zresztą w razie jak pompa szybko się skończy można ja wymienić na jakąś lepszą. Chyba sam napisze do sprzedawcy, mam pewien pomysł 😉

   • Robert komentarz:

    Pisałem już do niego z pytaniem o wydajność na wyjściu ale gość fizycznie nie ma tego na stanie i niewiedział. Natomiast już wcześniej były aukcje tych kompresorów i dobrze się sprzedawały i pozytywne komentarze są, Tak samo jak z pompami bo sprzedają też oddzielnie więc chyba się skuszę.

   • Robert komentarz:

    A co do parametrów to mogą być prawdziwe w końcu to 3 tłoki a nie 2.

   • Robert komentarz:

    Mam jeszcze inne pytanie. Zamierzam zacząć lakierować w garażu na własne potrzeby teraz przejde do sedna sprawy. Garaż mam 6m/2.7m i mam wątpliwości jak zabezpieczyć kompresor aby nie zasysał mgły lakierniczej no chyba że mu to nie zaszkodzi? lakierować zamierzam pare elementów a nie całe auta bo w takich warunkach to nierealne.

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

     Kompresor nie może być narażony na pył lakierniczy bo pozakleja zawory i ogólnie całą pompę zniszczy. Od biedy możesz zrobić dolot powietrza z zewnątrz do filtra powietrza. Tylko daj jakąś rurę spiro o stosownym przekroju do przepływu powietrza np. 80mm.

     • Robert komentarz:

      To może być problem z wykonaniem więc raczej przewierce otwór w ścianie bo mam dwa garaże obok siebie i do jednego dam kompresor a w drugim będe lakierował. To będzie chyba lepszy pomysł.

     • Krzysztof Mulcan komentarz:

      W takim układzie to najlepsze rozwiązanie, no i przy okazji nie będzie Tobie „warczał” pod nosem 🙂

 17. Kamil komentarz:

  Kompresor z tego typu pompą 3 tłokową widziałem raczej na 3-fazy i cena oscyluje w granicach 1500zł pewnego czasu były pod nazwą Expo z butlą 110l np: allegro.pl/kompresor-olejowy-3-tloki-110l-400v-i3873011348.html A dodatkowo sprężarki będą wysyłane 25-28 lutego. W sumie jak pompa padnie można dać jakąś pompę ABAC

 18. Robert komentarz:

  Jakie polecasz pistolety z dyszą 1.0 do bazy i bezbarwnego? bo wyboru za wielkiego nie ma a ten co posiadasz już nie jest dostępny na allegro. znalazłem dwa podobne allegro.pl/kupczyk-pistolet-lakierniczy-mini-h-2000p-hvlp-1-0-i3926788755.html , allegro.pl/mini-pistolet-lakierniczy-profesjonal-hvlp-1-0-mm-i3925640073.html i nie wiem który lepszy bo złe opinie słyszałem o tych AUARITA natomiast O Kupczyk wiem tyle że produkują kompresory i to tyle.

 19. Kamil komentarz:

  Ja ten pistolet mini mp-102 kupiłem tutaj: http://www.elektrozilla.pl/spaw-sc/mp-102-lvlp-pistolet-lakierniczy-z-dysza-0-8-1-0-1-2mm-zbiornik-250-ml-1505.html ale pudełko Auarita ale z wyglądu to samo ten pistolet występuje pod wieloma nazwami o ile się nie mylę na elakiery też jest tyle że jako Sico http://www.elakiery.pl/prod/102,2093,3922,t4w-pistolet-lakierniczy-mini-lvlp

 20. Kamil komentarz:

  Znalazłem i ten mini lupo tyle że z dyszą 0.8 allegro.pl/pistolet-professjonal-mini-lvlp-0-8-i3860201252.html

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Tutaj są dokładne zdjęcia i faktycznie jest to ten mini Lupo konkretnie. Z tym że ja około dwa lata temu dałem 60zł za niego 🙂 Ale jest wart tych 90zł. 🙂 Szkoda tylko że dysza 0.8 Do bazy ok, ale przy lakierze już rozcieńczać trzeba bardziej. Na małe elementy (motor) i zaprawki OK. Do tego kompresor nawet z marketu da radę go zasilać 🙂

 21. Robert komentarz:

  Znalazłem jeszcze trochę tańszą i niewiele słabszą tylko że dwu tłokową allegro.pl/promocja-kompresor-sprezarka-100-100l-530-l-min-i3948620142.html

 22. Kamil komentarz:

  Dobrym rozwionzaniem jest zbudowanie własnego kompresora na bazie sprezarki od jelcza typ: hs31 co prawda musimy dorobić smarowanie i pare innych rzeczy ale wydajność jest na poziomie 460l/min . Jeśli mamy czym
  zrobic to myśle ze jest to opłacalne.

  • Robert komentarz:

   Wydaje mi się że przy obecnych cenach lepiej jest kupić nowy kompresor. Firmy te mają doświadczenie w produkcji natomiast samoróbki to niewiadoma. Same części także swoje by kosztowały do tego czas i wiedza a efekt końcowy niekoniecznie będzie zadowalający. Ale to moje zdanie na ten temat i każdy robi jak uważa za słuszne.

 23. Kuba komentarz:

  Wiam a ten kompresor nie będzie opcionalny http://archi.inosak.org/imgdb/item3901135059_1.html i do tego dorobienie drugiej butli by współgrało to z piaskarką

 24. Patryk komentarz:

  Witam, zwracam się z następującym pytaniem. Co sądzi Pan o Polskim kompresorze 3jw60 konstrukcji prlu, można kupić w rozsądnej cenie(1200 zł +/- za fajny egzemplarz). Przy bardzo przystępnych parametrach. Przeglądając wiele tematów na różnych forach ludzie twierdzą że jest to bardzo dobre rozwiązanie, duża dostępność części, solidna konstrukcja. Z tym że dzisiaj trochę się wystraszyłem, a nawet bardzo że może zacząć pluć olejem.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   To dobra konstrukcja, ale jak ma już swoje godziny wypracowane pewnie będzie wymagać mniejszego lub większego remontu.
   Wtedy nie powinno być problemów z wydajnością i olejem.
   Trzeba dobrze rozważyć taki zakup i przekalkulować.

  • Kamil komentarz:

   A ja jestem w trakcie budowy kompresora a właściwie kompletowania potrzebnych rzeczy sprężarka jelcz hs31 na smarowaniu rozbryzgowym butla 2x100l przewidywana wydajność to około 500l/min zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Wszystko jest na elektrodzie w temacie: nowe życie kompresora olejowego.

 25. Kamil komentarz:

  Da rade zrobić tym pistoletem mini mp102 dwa przednie błotniki pasata b4 chodzi mi o baza+bezbarwny ?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Ten mp102 ma miotłę tak szeroką jak tradycyjny pistolet. Przy małej dyszy musisz ustawić sporo materiału i dość wolno lakierować by materiał się odpowiednio rozlał.Na płaskich powierzchniach część lakieru się odbija od powierzchni więc zmniejsz tempo i prowadź pistol około 15cm nad powierzchnią. Przy wąskich drobnych elementach lakieruj szybciej. Nie przesądź z ciśnieniem ustaw około 2-2.5 bar. Przy małej dyszy (1.2) nieco bardziej rozcieńcz bezbarwny. Daj 10%-12% rozpuszczalnika przy 20*C. Jak masz niższą temperaturę użyj szybkich rozpuszczalników.
   Pozdrawiam.

 26. Kamil komentarz:

  Mam zamiar lakierowac lakierem t4w 444+10% rozpuszczalnika bedzie ok ? dysza 1.0

 27. daro komentarz:

  witam panie krzystofie mam takie pytanko zakupilem pistolet iwate air gunse AZ3 HTE dokladnie taki jak pan i przy czysczeniu wypadla mi taka mala okragla plastikowa uszczelka w ksztalcie symeringu i nie mam pojecia z kad ona mi wypadla patrzylem na schemat i nie moge dojsc moze pan mi cos podpowie.

 28. Kamil komentarz:

  Jak szybko nabija ci się kompresor 50l ?

 29. Mateusz komentarz:

  A mianowicie mam pistolet do malowania Expert gravity hvlp sprey gun z dyszą 1.4 koszt 280zł i chciałem się coś spytać malowałem tym pistoletem element i wyszło mi coś takiego jak pomarańczowa skórka czyli mi się złuszczył co mogło być tego powodem a jeszcze chciałem dodać że był malowany na dworzu , prosił bym o podpowiedz jak można tego uniknąć

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Skórka pomarańczowa a łuszczący się lakier to dwie różne wady lakiernicze.
   Jeśli lakier ma strukturę skórki pomarańczowej wadę można usunąć przez polerowanie.
   Jeśli lakier się łuszczy trzeba lakierować od nowa.
   Skórka pomarańczowa powstaje z kilku przyczyn może to być zbyt duża lepkość materiału (za gęsty) za małe ciśnienie, za mało materiału podawał pistolet, za szybko lakierowałeś i nie rozlałeś lakieru, za wysoko trzymałeś pistolet.
   Jeśli lakier się łuszczy przyczyną może być zbyt późna aplikacja bezbarwnego na bazę. Najlepiej bezbarwny aplikować po 15-20 minutach od położenia ostatniej warstwy bazy. Baza po 12h traci aktywność chemiczną i nie zapewnia przyczepności dla lakieru bezbarwnego. Łuszczący się lakier może też być przyczyna zbyt wysokiego ciśnienia natrysku (suchy natrysk)
   Pozdrawiam.

 30. Kamil komentarz:

  OK to jak zrobisz pomiar nabijania to nie zapomnij napisać hehe 🙂

 31. Pilip komentarz:

  witam

  czy można liczyć na opinię na temat
  stanleya 50 lirów 2 cylindry – marka jak marka – robione w chinach – 12 miesięcy gwarancji

  cena wydaje się ok wydajność też
  od czasu do czasu lakieruję bardzo amatorsko – – sico bronze – miałem pożyczony kompresor ale już się z nim pożegnałem martwi mnie tylko mały zbiornik – może jest coś innego do polecenia za podobną ceną.
  Bardzo dziękuję za fajnego bloga – dużo mi pomoże. Pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Do zastosowań bardzo amatorskich tak. Powinien wystarczyć do lakierowania pojedynczych elementów przy zastosowaniu pistoletów o małym zapotrzebowaniu na powietrze. O szlifierkach i kluczach pneumatycznych zapomnij…:)

 32. Pawel komentarz:

  Krzysztof a czy Airguns’em mozna by bylo nakladac baze i bezbrawny ?

 33. kamil komentarz:

  a po jakim czasie aplikować baze na podklad???

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Szlifujesz podkład akrylowy odpowiednimi gradacjami, jeśli robisz to na mokro wytrzyj element do sucha i odmachaj sprężonym powietrzem. Odczekaj około 1h by wilgoć odparowała i możesz kłaść bazę i lakier. Jak szlifujesz na sucho, odmuchaj sprężonym powietrzem element, odtłuść i od razu możesz kłaść bazę.

 34. kamil komentarz:

  dzieki wielkie. a po jakim czasie od położenia można szlifować ?:)

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Czas schnięcia podkładu sprawdź w karcie specyfikacji. Przeważnie jest to min. 3h w 20*C. Chociaż najlepiej obrabiać podkład po 6-10h od aplikacji. Jest wtedy w pełni utwardzony, nie zapycha papieru.

 35. Sławek wynalazca-garażowy z LJA komentarz:

  Krzyśku bardzo wspaniały artykuł,pomocny dla tych, których kręci malowanie ,naprawianie coś samemu we własnym garażu,życzę powodzenia i przyjemności z tego co się lubi-pozdrawiam

 36. Marcin komentarz:

  A jakie ciśnienie ustawiam używając tego pistoletu SICO BRONZE M400 RP ? Mam taki z dyszą 1.3 i chcę go użyć do bazy i klaru.

 37. Sebol komentarz:

  Witam. Mam zamiar w swoim matizie wstawić progi i tylną reperaturkę lewego błotnika, a następnie to wszystko ładnie pomalować. Rok temu wstawiałem ojcu w cinquecento 700 progi i musiałem robić dość dużo wstawek bo blacha była bardzo skorodowana. Gdy robiłem cinquecento to miałem do dyspozycji malutki kompresor 24l. Teraz zakupiłem kompresor 100l ->allegro.pl/kompresor-olejowy-sprezarka-100l-2t-430l-min-4-5km-i4146015247.html. Chcę jeszcze kupić pistolet lakierniczy do bazy i klaru ->//allegro.pl/pistolet-lakierniczy-auarita-lvlp-dysza-1-3-mp500-i4119727733.html.
  Czy ten pistolet będzie dobrym wyborem?? Ma niski pobór powietrza. Proszę o odpowiedź.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Nie mam doświadczenia z tym pistoletem, często o ten pistolet pytają czytelnicy w mailach i komentarzach. Trudno mi powiedzieć czy jest dobry czy dobrze kładzie lakier. Jedno jest pewne, że wszystkie tanie pistolety nie trzymają parametrów. Te podane w specyfikacji i opisach aukcji często sporo dobiegają od rzeczywistości, a szczególnie jeśli chodzi o zużycie powietrza. Nie pozostaje nic innego jak zwyczajnie kupić i spróbować. Do amatorskiego lakierowania powinien się sprawdzić. Może okazać się, że będzie to kolejny udany pistolet za grosze.

 38. Krystian komentarz:

  Witam!
  Szukam pistoletów do lakierowania i jest tego mnóstwo. Tylko co wybrać Patrzę na sprzęt którego używasz i którego chwalisz i zastanawiam się czy to byłby dobry wybór aby zakupić tego anest iwatę az3 hte z dyszą 1.3 i dokupić sobie dyszę 1.5 albo 1.8 do podkładu co sądzisz?

  • Krystian komentarz:

   aaa zastanawiam się też czy nie zainwestować zamiast w tego air gunsa w pistolet mini lupo którego chwalisz (lakieruję w sumie nie cale auta tylko mniejsze elementy)

   • Krzysztof Mulcan komentarz:

    Mini Lupo świetnie lakieruje i kosztuje małe pieniądze, bardzo dobrze sprawdza się na małych elementach. Miotłę ma większą od Air Gunsa az3! – zobacz zdjęcia 🙂
    Niestety mini jest dość delikatny i po roku pojawiają się pierwsze nieszczelności. Trzeba też uważać przy wyciąganiu iglicy, trudno ją wydłubać z pistoletu. Jakoś kiepsko to przemyśleli :/ Ale mimo niskiej trwałości, ze względu na jakość kładzionego lakieru i zużycie powietrza warty zakupu przynajmniej na początek zabawy w lakierowanie.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Air Gunsa az3 hte2 jest dobrym pistoletem o dobrych parametrach natrysku i bardzo niskim zużyciu powietrza, do tego jest bardzo wydajny – małe straty materiału.
   Raczej nie paćkał bym pistoletu do lakierów podkładami, do podkładów kup sobie jakiś tani pistolet na 100zł z dysza 1.7 będzie znacznie rozsądniej. Ciężko domyć pistolet po podkładach i może się zdarzyć, że takie nie domyte resztki polecą później razem z lakierem. Zawsze na koniec sezonu lakierniczego rozbieram wszystkie pistolety na czynniki pierwsze i je dokładnie myję. Mimo że staram się dokładnie myć pistolety, właśnie w tych po podkładzie wewnątrz kanałów materiałowych jest jeszcze sporo resztek niestety.

 39. Krzysztof K komentarz:

  Dzień dobry,
  Panie Krzysztofie, artykuł bardzo świetny, bardzo edukacyjny wiele się z niego dowiedziałem na temat sprzętu jaki pan wykorzystuje do lakierowania.
  Sam jestem przed zakupem pistoletu do lakierowania i nie wiem co mam kupić. Chciałbym kupić coś w miarę sensownego ale jednocześnie niedrogiego. Chce wziąć się za samodzielne lakierować przedniej maskę w lanosie kolor „intensywna czerwień 73 ” – lakier bezbarwny zaczął mi się łuszczyć po ostatniej wizycie na automyjni :(. Posiadam kompresor raczej dla amatora firmy SPECJAL HL 275/50 zbiornik 50 L, Ciśnienie 8 bar, Wydajność 275 l / min
  (link: http://www.castorama.pl/kompresor-olejowy-specair-50-l-z-akcesoriami.html)
  Pytanie jakie mi się nasuwa czy takim kompresorem można pomalować maskę przednią w lanosie, a jeżeli tak to jakie pistolet poleciłby mi pan do tego kompresora ? Czy do tego zabiegu kupi się jakiś pistolet do 200 zł ? napewno bede musiał połozyc bażę + lakier bezbarwny. Co pan sadzi o pistolecie Kupczyka allegro.pl/pistolet-lakierniczy-niskocisnien-te-200s-1-4-lvlp-i4113503379.html?source=mlt ?

  Z góry dziękuje za cenne uwagi.

  • Krzysztof K komentarz:

   znalazłem taki pistolet SICO TOOLS wersja LUX RP – HP lub LUX HVLP BRONZE allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-bronze-promocja-z-200-zl-i4142613539.html

   Czy jest sens kupować? Sprzedawca powiedział mi ze do mojego kompresora to wersja pistoletu LUX HVLP BRONZE z dyszą 1,3.

   Proszę o opinie na temat tego pistoletu.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Takim kompresorem da się polakierować nawet tak spory element jak maska. Po nabiciu kompresora do pełna i ciśnieniu pracy pistoletu 2.5 – 3 bar masz około 40 sekund na położenie jednej warstwy bazy czy lakieru bezbarwnego. Po tym czasie ciśnienie spada już zbyt nisko i trzeba poczekać aż kompresor nabije bo pełna. Drażniąca zabawa na dłuższą metę, ale się da, jak jest taka potrzeba. Wbrew pozorom 40 sekund to sporo czasu i przy pistolecie o niższym zużyciu powietrza można całkiem przyzwoicie polakierować pojedyncze elementy zupełnie komfortowo. Ja podobnym kompresorem z dodatkowa butlą 50l polakierowałem całego Matiza 🙂 Więc jest żywy przykład takiej możliwości 🙂 Poszukaj pistolet w technologi LVLP albo RP, ale z górnym zbiornikiem dysza 1.3-1.4 do lakieru i bazy. Do podkładów warto mieć osobny pistolet z dyszą 1.7 – 1.8 choćby Sico za 70zł.

   • Krzysztof K komentarz:

    Panie Krzysztofie, dziękuje za cenne informacje

    Znalazłem pistolet LVLP SICCO PLATINUM oraz SICO ST 6000 LVLP w cenie około 170 zł Czy jest sens kupić ten pistolet to lakierowania bazą i klarem ? Czy raczej rozważać zakup pistoletu innej firmy ?

    allegro.pl/pistolet-sico-sicco-platinum-lvlp-najnowszy-model-i4086473676.html
    allegro.pl/pistolet-sico-st-6000-lvlp-1-3-lub-1-4-regulator-i4081231481.html

    Do podkładu SICO GOLD RP z dysza 1,7
    allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-gold-rp-1-3-1-4-1-7-i4151270561.html.

    • Krzysztof K komentarz:

     Już trochę z baraniałem podzwoniłem do sklepów w których sprzedają pistolety i wszędzie do kompresora 8 bar wydajność 275 l / min proponują mi pistolety wysokociśnieniowe. Natomiast z serii LVLP nie proponują gdyż maja wąski strumień rozprysku lakieru. Gdy powiedziałem ze malować będę lakierem niemetalicznym, a dokładnie Intensywna czerwień kod lakieru 73 L, to proponują mi pistolet wysokociśnieniowy za kwotę około 100-120 zł. Wiem że sprzedawcy chcą sprzedać to co maja. Kompletnie z baraniałem 🙁

     • Krzysztof K komentarz:

      Znalazłem jeszcze taki pistolet z serii niskociśnien.TE-2010 1,3 LVLP
      allegro.pl/pistolet-lakierniczy-niskocisnien-te-2010-1-3-lvlp-i4140484771.html

      Co pan sądzi o nim ? Będę wdzięczny za opinie.

     • Krzysztof Mulcan komentarz:

      W opisie aukcji wszystko wygląda wspaniale, dysza bardzo dobra do bazy no i do bezbarwnego również, wysoka skuteczność i niskie zapotrzebowanie na powietrze.
      Niestety to tylko dane które mogą być fałszywe, fakt jest taki, że te wszystkie tanie pistolety nie trzymają tych parametrów. Jaką ma atomizację, trwałość i jak się nim pracuje nie jestem w stanie stwierdzić. Cena nie jest wysoka, ja bym zaryzykował i spróbował z opisu wygląda to obiecująco…

     • Krzysztof Mulcan komentarz:

      HP to stara technologia o bardzo dużych stratach materiału, no i w pomieszczeniu jest ekstra zadyma, że ścian nie widać.
      HP jak już to do podkładów, gruntów i szpachlówek natryskowych.
      Jak masz dobry wydajny kompresor to HVLP 300-400 l/min
      A nie masz takiego kompresora, więc pozostaje Tobie tylko LVLP.
      Wolę mieć mniejsza miotłę w pistolecie, ale więcej materiału na elemencie 🙂
      No i powietrza mniej prawie o połowę pójdzie. Jakość powłoki jest tak samo dobra, więc nie ma nad czym kombinować.

 40. Robert komentarz:

  czy tak wystarczy do lakierowania
  Professional E100, H827W (czerwony) dysza 1.7 podkład akrylowy
  Iwata AirGunsa AZ3 HTE AV dysza 1.3 epoksyd/baza/bezbarwny?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   E100 do podkładów jest super, ładnie rozlewa i nie pyli mocno. Trwałość też znośna, mój E100 już trochę popracował na razie bez awarii, jedno co mnie drażni to łuszczący się czerwony lakier wewnątrz kanału materiałowego. Zalałem go Nitro na 24h i rozebrałem, cały lakier zszedł z kanałów materiałowych za pomocą szczoteczki do czyszczenia pistoletów i mam spokój 🙂
   Air Gunsy nie paćkaj gruntami, unikniesz wad lakierniczych. Ciężko domyć pistolet po podkładach i gruntach…
   Kup do gruntów jakiś najtańszy Sico z dyszą 1.4 i będziesz miał spokój…
   Z takim zestawem można zacząć już spokojnie zabawę w lakierowanie 🙂

   • Robert komentarz:

    czyli potrzebny jest trzeci pistolet 1.4,czy epoksyd w spreyu spełni swoje zadanie?NOVOL SPECTRAL UNDER 395,chcę pomalować dekielki od alufelg i trzeba odizolować stary lakier

 41. Karol komentarz:

  Nasuwa mi się takie pytanie- skoro mp-102 ma tak szeroką miotłę, to lepsza nie była by w nim dysza 1.2?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Dysza 1.0 i 1.2 jest tak samo dobra, zależy tylko jaki efekt chcemy osiągnąć i co lakierujemy. Ta 1.2 do precyzyjnych zaprawek już może być za duża, ale super sprawdzi się do lakieru bezbarwnego na jakiś mniejszych elementach. Dyszą 1.2 będziesz mógł uzyskać bardziej widoczną strukturę lakieru odpowiednio rozcieńczając lakier i ustawiając pistolet. Dyszą 1.0 lakier już trzeba rozcieńczyć przeważnie 10% daje to w efekcie gładkie wykończenie.

 42. Gość komentarz:

  Witam Pana, chciałbym pogratulować świetnego bloga! Wiele się nauczyłem z Pańskich wpisów i filmów. Chciałbym teraz sam zabrać się za lakierowanie. Co sądzi Pan o tych pistoletach na początek przygodny z lakierowaniem?

  allegro.pl/pistolet-sico-sico-blue-tools-rp-1-4-okazja-i4180119110.html

  allegro.pl/pistolet-zaprawkowy-sico-mini-lvlp-0-8-1-0-lub-1-2-i4208660575.html

  Który z nich wybrać do bazy i lakierów a który do podkładów i czy w ogóle brać jakikolwiek z nich ?

  Pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Witam, dzięki staram się by treści były dobre i pomocne;)
   Jak na moje to kup obydwa. Pierwszy do bazy i lakieru, dysza 1.4
   Drugi tez do bazy i lakieru na mniejsze elementy, dysza 1.2
   Na początek w zupełności wystarczy.
   Wypada mieć osobny pistolet do podkładów i gruntów.
   Ciężko domyć pistolet po podkładzie akrylowym, jest wtedy ryzyko, że polecą śmieci podczas lakierowania.
   Do podkładów minimum dysza 1.4, do gruntów dysza 1.4 jest idealna (np. do epoksydu albo reaktywnego)
   Do Podkładów akrylowych wypełniających warto mieć pistolet z dysza 1.7
   Pozdrawiam.

 43. Dyziek komentarz:

  Witam,
  Chciałbym tylko dodać, że kierując się powyższymi wypowiedziami kupiłem pistolet MP 102 lvlp na stronie spawsc.pl i jestem w trakcie zwrotu pistoletu do sklepu. To nie jest z pewnością pistolet polecany przez Krzysztofa „MINI Lupo MP 102” chociaż wygląda identycznie. Na stronie nie jest opisany producent więc się skusiłem a przyszedł mi pistolet Auarita, który ma miotłę 10-15cm a nie 25cm jak na zdjęciu Krzysztofa. Dodam jeszcze, że dysza się nie domyka( pewnie słaba jakość wykonania) i słychać uciekające powietrze :). Trzeba dobrze przeszukać ogłoszenia i wybrać konkretnie ten pistolet MINI lupo MP 102 żeby się nie zdziwić tak jak JA. Pozdrawiam wszystkich warsztatowych majsterkowiczów…

 44. Marcin komentarz:

  Witam serdecznie , szkoda że tak długo musiałem szukać aby znalźć tak switny blog, pełen cennych informacji.
  Krzysztof czy zakup pistoletów które polecasz tj:
  SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4 oraz Professional MINI LUPO MP-102 dysza 1.0 wystarczy do rozpoczęcia przygody z lakierowaniem. Czy tymi pistoletami uda mi sie położyc podklad akrylowy? czy muszę kupić jeszcze jakiś.
  Czy spreżarka z linku będzie odpowiednia ?
  allegro.pl/sprezarka-kompresor-50l-3-8km-zestaw-5el-germany-i4233101710.html
  Dziekuję za pomoc , pozdrawiam

 45. megin_24 komentarz:

  Witam
  Mam pytanko odnośnie tego modelu:
  allegro.pl/nowy-pistolet-lakierniczy-anest-iwata-w-101-w101-i4255485394.html
  Do malowania samą bazą się nada?
  Czy wybrać coś innego?
  I jaki by Pan polecił do lakieru (chcę kupić coś porządnego)

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Dysza 1.5 jest trochę za duża do lakierów i bazy zalecana dysza to 1.3-1.4.
   Nie miałem styczności z tym pistoletem, trudno mi coś więcej na jego temat powiedzieć.
   Ja używam Air Gunsa AZ3 HTE2 i mogę go spokojnie polecić do lakieru bezbarwnego i bazy. Dobry i trwały pistolet w niskiej cenie.
   Iwata air gunsa az3 hte2

 46. megin_24 komentarz:

  Dzięki za szybką odpowiedź.
  Jednak kupię Air Gunsa AZ3 HTE2 dysze wezmę 1.3 bedzie wykorzystany do bazy.
  A potrzebuje do lakieru jakiś drugi pistolet co by Pan polecił? (coś może tańszego)

 47. Fido komentarz:

  dzien dobry Panie Krzysztofie jaki pistolet bylby odpowiedni do malowania felg stalowych i aluminiowych ( dla poczatkujacego) jakie dysze powinien posiadac?

 48. Marcin komentarz:

  mam takie małe pytanie czy pistolety:
  Professional E100, HVLP 1,7 (podkład)
  Professional E100, HP 1,4 (baza i klar)
  są wystarczające do nauki lakierowania?? czy jednak szukać innego zestawu?

 49. Grzegorz Sz komentarz:

  Witam. Panie Krzysztofie co Pan sądzi podanych przez Pana kompresorach airpress 340/90 oraz Maktek SKY 100 3f. Jak jest z ich faktyczną wydajnością oraz żywotnością? Czy do kwoty Makteka jest coś lepszego ?

 50. Sebastian komentarz:

  Witam

  Pytałem w innym temacie o pistolet do podkładu. Myśli Pan że speedway hp z dyszą 1.4 będzie odpowiedni????? Ostatnio malowałem pistoletem no name z dyszą 1.5 podkładem akrylowym wypełniającym bez rozcieńczenia i było ciężko. Wiem że przy wypełniających zaleca się dyszę 1.8 i więcej, ale mniejszą też malują np 1.4, tylko że rozcieńczony.
  Nie wiem czy postawić na kompromis i kupić 1.4 czy już 1.8 i później dokupić sobie kiedyś w przyszłości jakiś mini do zaprawek z mniejszą dyszą do podkładu epoksydowego czy reaktywnego.

  Myślałem też o SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4 do podkładu, ale niestety nie jest chyba już dostępny.

  Do bazy i klaru mam ja 6111.

 51. Marcin komentarz:

  czy ten pistolet to odpowiednik sico bronze m400??
  allegro.pl/pistolet-lakierniczy-lvmp-auarita-k-400-1-4mm-i4295844151.html

 52. Robert komentarz:

  Witam.

  Krzysztofie, co sądzisz o kompresorze Airpress HL 360/50?
  Przymierzam się do niego – firma chyba w miarę dobra, pionowy, a to ważne dla mnie bo mam bardzo mało miejsca, no i wydajność na ssaniu 360 l/min to też niezły wynik? Pytanie jak z jego wydajnością roboczą – na jednym z forów wyczytałem że 130 l/min – Ty piszesz że wydajność robocza jest o ok. 25% mniejsza, więc wychodzi że powinien mieć około 270 l/min…

  • Krzysztof Mo komentarz:

   Powinna mieć te ok 270l/min, tylko ciągła praca spowoduje nagrzanie pompy i stąd może być tak nieska wydajność przez zbyt nagrzane powietrze, lub mogła być zmęczony agregat. Ogólnie na krótkie malowanie, będzie ok.

 53. Sebastian komentarz:

  Dzień dobry Pani Krzysztofie,
  na początku pragnę podziękować za to, że stworzył Pan blog o tematyce lakierowania i nie tylko jak dla mnie jest to bardzo przydatne biorąc pod uwagę, że dopiero zaczynam przygodę z lakierowaniem i prosiłbym o porady dotyczące doboru na początek kompresora… od kilku miesięcy przymierzam się do zakupu na początku postanowiłem kupić firmy metabo, później jednak myślałem coś o używce typu Wan szybko ten pomysł odszedł w odstawkę. Biorąc pod uwagę, że za niedługi czas zakładam rodzinę i co za tym idzie budżet troszkę się zmniejszył, chciałbym kupić coś do max 1500zł.. czytając różne fora trafiłem na dość fajny kompresor firmy EXPO w tym momencie pod firmą GERMAN szczegóły w linku allegro.pl/kompresor-olejowy-german-110l-8bar-560l-min-400v-i4365627351.html interesował mnie jeszcze kompresor CAPRAL swojego czasu był na allegro jest on tutaj wspomniany jednak doczytałem, że kompresor na 400V mniej się „męczy” przy rozruchu i dzięki mocy silnika osiąga na wydmuchu 420L(sprawdzone przez testy na jednym portali) wydaje mi się, że jest to dość pozytywny wynik jak na taki kompresor ale chciałbym jednak uzyskać opinię od kogoś doświadczonego. Proszę mi napisać czy warto w niego zainwestować i czy przełoży się to na późniejsze dobieranie pistoletów itp ..

  Pozdrawiam Serdecznie i czekam na odpowiedź;)

 54. Mateo komentarz:

  Witam … Posiadam pistolet firmy sico w technologi lvlp z dyszą 1.4 . otóż ostatnio ułamałem sobie pokrętło od ustawiania powietrza na wejściu . Pytanie do wszystkich gdzie takie pokrętło wraz z dyszą otrzymam > szukałem w sklepach lakierniczych nic nie mają

 55. Darek komentarz:

  Witam wszystkich, Panie Krzysztofie czy moglby mi Pan doradzic jakies pistolety do podkladu akrylowego i epoksydowego? Cos co obecnie mozna kupic, i ktore by Pan wybral gdyby mial kupic obecnie.

  Kupilem rowniez Air Gunsa AZ3 HTE2AV dysza 1.3 z przeznaczeniem do klaru i bazowego, ale czy lepiej nie paprac jej baza i zostawic tylko do klaru? Jesli tak to jaki pistolet polecil by Pan do bazy?
  Pozdrawiam

 56. michal komentarz:

  mam dylemat kupić 2 pistolety Sico HVLP 1,3 mm po 125 zł
  jeden do bazy drugi do klaru
  czy kupić jeden Air-gunsa AZ3 HTE 13av za 439 zł
  i malować bazę a potem klar

 57. tomom komentarz:

  Czy do Air gunsa na 2bary rozcieńczasz bezbarwny?

 58. bespartyjny komentarz:

  Kupiłem Mini Lupo 1,0 polecany przez ciebie. Mam jednak pecha , bo w niczym nie przypomina twojego egzemplarza 🙁
  Jest mi tak smutno, ze nie wiem i zły jestem.
  Nie da się ustawić miotły takiej jak u ciebie , jest krzywa lekko w banana , pistolet trzymam prosto , a malowanie odchylone jest o około 5 do 10 stopni w bok. jak naciskam spust w pierwszej fazie = samo powietrze , to on już podaje minimalnie materiał ! Iglica nie trzyma zamknięcia i jak mam sam rozpuszczalnik w zbiorniku , to kapie przez dyszę. PORAŻKA . Co mam zrobić .
  Mój poprzedni pistolet TOTAL chińczyk z Castoramy w zestawie ze wszystkim 🙂 , w którym uwaliłem dyszę dał się prosto i bez problemu ustawić do pracy i miotłę miał dobrą i w ogóle . Widzę jak
  ty malujesz swoim i to jest niebo , a ziemia . Mój egzemplarz to kicha z allegro.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Bardzo mi przykro, jesteś kolejną osoba, która trafiła na jakieś dziadostwo. Wygląda na to że jest seria podróbek. Ale czy podrabia się chińskie pistolety?
   Być może Mini LUPO to podróbka jakiegoś markowego pistoletu. I pewnie kilku producentów robi jego lepsze lub gorsze kopie.
   Ten mój egzemplarz cały czas śmiga bez zarzutu. Ostatnio lakierowałem nim zderzak, jak zawsze wszystko OK.
   Trudno mi w tej chwili wskazać sklep gdzie można dostać ten dobry egzemplarz.

   Twój pistolet ma grawerkę Mini lupo na rączce?

   • bespartyjny komentarz:

    Krzyś wiesz co 🙂 trochę nie miałem racji. Zaskoczył mnie pistolet tym ( czego nie było w moim poprzednim ), że odkręcając regulację miotły spada ciśnienie na manometrze i trzeba podkręcić i miotła już jest lepsza … prawidłowa :). Druga sprawa – przeciekanie – odkryłem , że iglica jest rodzajem teleskopu sprężynowego ( nie znałem tego patentu ) i jak dokręciłem nakrętkę dociskającą uszczelnienie iglicy , to nie miała sił wrócić do pozycji „zamknięta dysza” . Nasmarowałem iglicę , poluźniłem nakrętkę i nie przecieka.
    Jeszcze jedno … ale wstyd… nauczyłem się gdzie się sitko wkłada :)) Tak mój ma grawerkę mini lupo 😀
    Odezwij się jak będziesz miał chwilkę na moje maile … tam pytałem o szczegóły drobne , żebym nie spieprzył roboty …

  • Dominik komentarz:

   Dzień dobry,
   koledzy a gdzie można zakupić ten mini lupo, bo coś nie mogę go namierzyć 🙂 Z góry dziękuję za info i gratuluję autorowi bloga. Pozdrawiam.
   D.

   • Kamil komentarz:

    Proszę bardzo: allegro.pl/pistolet-professjonal-mini-lvlp-1-0-i4406158032.html ostatnia sztuka została

    • zbyneq komentarz:

     Jeśli ktoś nadal poszukuje pistoletu Mini Lupo, a że EURO_MOBIL aktualnie nie ma go w swojej ofercie, to polecam zakup tutaj:

     allegro.pl/show_item.php?item=4531100017

     Co prawda nie widać graweru Mini Lupo na rękojeści w aukcji, ale jest to Mini Lupo, bo kupiłem i właśnie do mnie dotarł. No i cena dużo niższa niż u EURO_MOBIL:)

 59. Dawid komentarz:

  witam mam pytanko czy ten pistolet nadaje sie do lakierowania lakierem bazowym i bezbarwnym samochodu allegro.pl/pistolet-lakierniczy-magnum-lvlp-dysza-1-4-mp-500-i4420781878.html. Możesz polecić jakiś pistolet tak do 200 zł do pomalowania samochodu ?

 60. Darek komentarz:

  Panie Krzysztofie, czy może Pan napisać jak Pan czyści/myje swoje pistolety- co najpierw powinno się odkręcić itp.? Czy używa Pan jakiegoś smaru do iglicy?

 61. Andrzej... komentarz:

  Witam co pan sądzi o pistolecie auarita k 400 LVMP 1,3 do bazy i lakieru ??

 62. mike komentarz:

  Zapomniałem dodać,z jakiej odległości był wykonany natrysk,bo mi tak szeroki wyszedł przy ok.25 cm od obiektu

 63. Maciej komentarz:

  Witam, powyższy artykuł przeczytałem po łebkach, jednak wiele innych czytałem bardzo dokładnie! 🙂 W ramach podziękowania za cenne rady poklikałem w kilka reklam 🙂 Zawsze to jakieś podziękowanie.
  Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy! 🙂

 64. DanielR625 komentarz:

  Witam. Bardzo fachowy post. Chciałbym zacząć przygodę z malowaniem i takie pytanie mi się nasuwa. Podał Pan model godny polecenia Maktek 100l 3f a co ze słabszymi modelami np takim maktekiem pod 220v http://www.ceneo.pl/21035911
  Czy do malowania np całego samochodu by się nadał czy jednak to za słaby kompresor?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Kompresor Maktek SKY 100E http://www.ceneo.pl/21035911
   uciągnie opisywaną tutaj Air Gunse Az3 i większość pistoletów typu HP i RP, ale będzie podczas lakierowania praktycznie cały czas pracował. Bufor 100l trochę poprawia sytuację. Kompresor na pewno sprawdzi się przy lakierowaniu 2-3 elementów w jednym procesie. Przy całościowym lakierowaniu być może trzeba będzie czekać momentami, aż kompresor dobije powietrze. Tutaj jest kwestia doboru pistoletów. Wspomniana Air Gunsa Az3 pobiera 200l/min więc powinien podołać w pracy ciągłej. Za te pieniądze do zastosowań amatorskich sprawdzi się bez problemów. Uciągnie też doraźne użycie klucza pneumatycznego czy innych narzędzi o średnim poborze powietrza.

 65. Blacku komentarz:

  Zastanawiam się nad zakupem pistoletu z Devilbiss. Znajomy ostatnio zamówił na stronie http://www.techniki-lakiernicze.pl i bardzo sobie chwali. Ponoć idealne do prac wykończeniowych i poprawek.

 66. Leśniczy komentarz:

  Potwierdzam, pistolety z devilbissa bardzo dobre. Również zamawiałem na http://www.techniki-lakiernicze.pl bo był po promocji.

 67. Ghul komentarz:

  Witam…, mam zamiar kupić polecany tu pistolet Professional MINI LUPO MP-102 z dyszą 1.0.Niestety nie wiem czy się nada… zamierzam wykorzystywać go do nakładania lakieru bezbarwnego na niewielkie drewniane elementy/listwy/ oraz do nakładania na
  stare maszyny/tokarki/ emalii epoksydowej chemoodpornej np. Epoksylak lub RAFAIL. Pistolet będzie wykorzystywany raczej rzadko więc nie opłaca mi się zbytnio kupować dwóch pistoletów – czy da się jakoś pogodzić „wodę z ogniem”… 🙂

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Do lakieru przy odpowiednim jego rozcieńczeniu dał by radę, ale do Twoich potrzeb potrzebny będzie pistolet z dyszą 1.4. Chociażby to opisywane przeze mnie Sico Bronze RP. Będziesz miał wielozadaniowy pistolet do wszystkiego. Ten Sico bronze RP to jeden z nielicznych udanych podróbek, jest dobrze wykonany, przyzwoicie kładzie lakier.

 68. henko komentarz:

  Witam wszystkich .mam pytanie ,gdzie można kupić Professional MINI LUPO MP-102 bo znalazłem na spawsc.pl ale czy to ten napewno?

  • Piotrek komentarz:

   Dołączam się do pytania. Czy w ogóle można go „MINI LUPO MP-102” jeszcze gdzieś dostać?

   • Zbigniew komentarz:

    Oj Panowie, nie chce się poczytać dokładnie kilka postów niżej…
    Łatwiej jak ktoś poda na tacy, prawda?

    Pistolety Mini Lupo MP-102 posiada w ofercie użytkownik tl24kropkaeu:

    allegro.pl/pistolet-zaprawkowy-professional-i4615356454.html?source=mlt

    • Dominik komentarz:

     @Zbigniew – ten z aukcji jest podobny, ale nie ma grawerki mini lupo na rączce. Mini Lupo były na aukcjach sprzedawcy EURO_MOBIL i myślę, że tam warto zapytać o dostępność.

     • Kamil komentarz:

      Nie widać graweru Mini Lupo ale to jest ten pistolet. W komentarzach na dole pisze.

     • Zbigniew komentarz:

      @Dominik: wiem, że ten pistolet u użytkownika tl24kropkaeu na zdjęciu w aukcji nie ma graweru, ale pisałem o tym również, że osobiście go kupiłem i zapewniam, że jest tam grawer Mini Lupo. Zamiast pytać u EURO_MOBIL lepiej zapytać tl24kropkaeu o ten grawer Mini Lupo, bo cena o prawie 30 zł niższa. Ale wybór jak zawsze należy do Ciebie:)

     • Dominik komentarz:

      nie żebym się czepiał 😉 gwoli ścisłości: spytałem na kropkaeu i obecnie sprzedawane pistolety nie mają grawerki. Natomiast w euro mobil dostałem odpowiedź, że pistolety będą, ale nie napisali kiedy 🙂
      Pozdro6 🙂

     • Zbigniew komentarz:

      @Dominik
      Też nie chcę się czepiać, ale taką odpowiedź dostałem dzisiaj na pytanie czy na rękojeści jest napis mini LUPO:

      „Dnia 9 października 2014 14:24 „www.tanie-lakierowanie.pl” napisał(a):

      Witam
      Tak na rękojeści jest taki napis
      Pozdrawiam”

      Może to przekona niezdecydowanych.
      Pozdrawiam:)

 69. wert@wp.pl komentarz:

  witam, mam pytanie czym sie roznia pistolety
  -SICO BRONZE GREEN
  -SICO BRONZE SILVER INNOVATION RP 628
  -SICO BRONZE
  czy SICO BRONZE SILVER INNOVATION RP 628 jest leprzy od zwyklego Bronze? podobno ma dwie dodatkowe dysze…….

 70. Zbigniew komentarz:

  Witam,

  Jeśli ktoś szuka niedrogiego i uniwersalnego (regulator można wykorzystać z innymi pistoletami) zestawu pistoletu z dyszą 1.7 to może zainteresuje się tą propozycją:

  allegro.pl/pistolet-lakierniczy-z-manometrem-dysza-1-7mm-hvlp-i4613505318.html?source=mlt

 71. Jacek komentarz:

  Witam,mam dwa motocykle,swoje,chcę je polakierować,są to elementy wielkości tylnej szyba samochodowej osobowego auta a nawet mniejsze,chcę kupić sprężarkę 50l dwa cylindry V

  ZBIORNIK: 50 litry
  TŁOKI: 2 w układzie V
  STOPNIE SPRĘŻANIA: 1
  NAPIĘCIE ZASILANIA: 230V 50Hz
  MAKSYMALNE CIŚNIENIE: 8 BAR
  MOC SILNIKA: 2,2kW = 3,0KM
  WYDAJNOŚĆ EFEKTYWNA / NA WYDMUCHU: 200 l/min
  OBROTY SILNIKA: 2850rpm
  WAGA: 40 kg
  allegro.pl/kompresor-sprezarka-50l-v2-tloki-gratis-najlepszy-i4624328320.html
  do tego pistolet Iwata Air Gunsa AZ3 HTE2 AV
  mam pytanie,czy dobrze wybrałem?czy nie stracę pieniędzy,poproszę o odpowiedz,dziękuję i pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Do lakierowania motoru i pojedynczych elementów samochodu, taki zestaw na początek wystarczy.
   Ten kompresor pociągnie już Air Gunsę, ale przy długim lakierowaniu, może się pojawiać znaczna ilość wody w układzie ze względu na wysokie temperatury kompresora. Wypada mieć do tego dobry zestaw filtrów odwadniających i będzie OK.

 72. pawencjusz komentarz:

  Cześć,
  chciałem się zapytać jak jedno ma się do drugiego.
  Najpierw piszesz do doborze dysz: Lakier bezbarwny i bazowy 1.3 – 1.4
  Następnie polecasz do bazy i klaru pistolet z dyszą 1.0
  Możesz nieco wyjaśnić?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Podane dysze 1.3 – 1.4 do lakieru bazowego i bezbarwnego tyczą się pistoletów do renowacji powłok na dużych powierzchniach, czyli elementy karoserii.
   Natomiast pistolet mini z dyszą 1.0 – 1.2 przeznaczony jest do miejscowych napraw typu zaprawka oraz lakierowaniu drobnych bądź bardzo skomplikowanych elementów. (felgi, spoiler, przedni zderzak z dużą ilości wlotów-otworów, elementy motoru, lusterka itp.)Oczywiście przy stosowaniu pistoletu typu mini z małą dysza trzeba zapewnić odpowiednią lepkość materiału lakierniczego w celu poprawnej atomizacji.
   I tak w przypadku dyszy 1.3 – 1.4 lakier bezbarwny można aplikować bez nierozcieńczenia, bądź rozcieńczony max 10%. (przeważnie jest to 5%)
   To już w przypadku pistoletu z dyszą 1.0 minimalne nierozcieńczenie to 10% do 20% w zależności od potrzeby uzyskania wyglądu powłoki.

   Więc polecam pistolet z dyszą 1.0 do lakierowania w/w elementów zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie nadaje się on do lakierowania dużych elementów karoserii do tego ją już pistolety z dysza 1.3 – 1.4.

 73. tomciu17 komentarz:

  Witam, chciałem prosić o pomoc, mianowicie gdzie mogę zakupić te dwa rodzaje pistoletów:
  Professional MINI LUPO MP-102 dysza 1.0, oraz
  SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4

  • kamil1997 komentarz:

   1. allegro.pl/pistolet-zaprawkowy-professional-i4695838355.html
   2. allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-bronze-promocja-z-200-zl-i4680046594.html z tego co widzę to zostały same HVLP

   • Zbigniew komentarz:

    Jedna uwaga ze strony sprzedawcy Tanie-lakierowanie.pl widoczna na samym dole w aukcji:

    „Dodano 2014-10-20 09:07
    Uwaga
    Nowa dostawa pistoletów różni się napisem na rękojeści
    Obecnie widnieje napis R-100
    Jakość pistoletu pozostaje taka sama”

    Tak więc miniLUPO się skończyły … 🙁

    • Sebastian komentarz:

     Witajcie,
     Kupił ktoś może ten pistolet R-100 ? Jak się sprawuje ?
     Chciałem kupić mini lupo, ale się spóźniłem (niepotrzebnie zwlekałem…).

     • Sebastian komentarz:

      I jednak kupiłem pistolet R-100 przyszedł w kartonie FOBO.
      Jak ktoś chce, to mogę zrobić jakieś dodatkowe i w miarę dokładne zdjęcia (bo sprzedający nie chce wysyłać – nie odpowiedział na prośbę o wysłanie zdjęć).

     • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Pewnie, że chcemy zdjęcia, jak dasz radę opisz wrażenia i efekt pracy tym pistoletem. Wstawię na stronkę wtedy 😉

     • Sebastian komentarz:

      Test dopiero na wiosnę, bo aktualnie jestem odcięty od sprężarki, a i przy takie temperaturze jak teraz jest to w nieogrzewanym garażu lepiej nie próbować 😉
      Ale w weekend testowałem wlewając wodę (nie chciałem brudzić lakierem, bo nie miałem nic do lakierowania), i miotła wyglądała ok – prosta, bez jakiś zniekształceń, po odpuszczeniu spustu wszystko szczelne (nie to co w niektórych chinczykach ).
      Fotki porobię w wolnej chwili i prześlę właścicielowi strony, lub dodam jako komentarz.

     • Krzysztof Mulcan komentarz:

      OK, czekamy na fotki 🙂

      Kolega Sebastian przesłał obiecane zdjęcia pistoletu Mini z oznaczeniem R-100.
      Pistolet Mini R-100
      Pistolet mini R-100 (2)
      Pistolet mini R-100 (3)
      Pistolet mini R-100 (4)
      Pistolet mini R-100 (5)
      Pistolet mini R-100 (6)
      Pistolet mini R-100 (7)
      Pistolet mini R-100 (8)

 74. pele komentarz:

  Witam mam pytanko czy taki kompresor da radę? Chodzi mi o lakierowanie raczej we własnym zakresie i do prac domowych plus ewentualnie piaskarka do małych powierzchni
  allegro.pl/sprezarka-kompresor-olejowy-100l-230v-moto-typ-z-i4703463992.html

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Nie wiem jaka jest trwałość tych kompresorów. Parametry ma dobre i powinien się sprawdzić przy lakierowaniu średnio wymagającymi pistoletami o zapotrzebowaniu 200-250 l/min. Mowa jest oczywiście o lakierowaniu pojedynczych elementów o średniej wielkości. Spokojnie polakierujesz maskę czy nawet bok niedużego auta.
   Przy piaskowaniu już kiepsko go widzę, jedynie naprawdę małe powierzchnie.

 75. miazio komentarz:

  a mam pytanie lepiej kupić bankę 50 Lz większa wydajność
  Airpress HL425/50 czy Airpress HL340/90 ?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Jeśli chodzi o jakość powietrza to lepiej wypadnie Airpress HL340/90
   Przy wysokich obrotach i małym buforze kompresor wytwarza wysoka temperaturę tłoczonego powietrza, co sprzyja silnemu skraplaniu się wody.
   Przy lakierowaniu małych pojedynczych elementów, gdzie jeden proces (warstwa) nie przekracza 2 minut aplikacji, spokojnie wystarczy kompresor
   Airpress HL425/50

   Przez dwie minuty spokojnie położysz warstwę lakieru bazowego czy bezbarwnego na cały bok auta. Korzystając z pistoletu o zapotrzebowaniu 200-250 l/min
   W sumie zależy co chcesz robić…

 76. skowrongog komentarz:

  Witam,
  Posiadam sprężarkę WALTER BL500/270. Jaki mam dokupić pistolet, nie chcę wydawać za dużo myśle, że okolice 300 zł. Co Pan by mi polecał. Mam jeszcze pytanie jaki odwadniacz dokupić do tego zestawu?
  Pozdrawiam skowrongog

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Witam,
   masz świetny kompresor o dobrych parametrach, mógłbyś zasilać dowolny pistolet lakierniczy.
   Trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytanie, gdyż nie podałeś zastosowania tego pistoletu, no i co chcesz nim aplikować.
   Jeśli chcesz kopić tani i dobry pistolet do aplikacji bazy i bezbarwnego, jak zawsze polecam Airgunsę az3 hte2 z dyszą 1.3 albo Devilbiss FLG 5.
   Są to pistolety z zakresu cen 400 – 450zł. Jest to niezbędne minimum w lakiernictwie amatorskim.

 77. Przemo komentarz:

  witam. chcialbym rozpoczac przygode z lakierowaniem od plastikow mojego quada. sa dosc porysowane, nie ma nidzie pekniec ale chcialbym je odswiezyc. mam kompresor jakiejs firmy bodajze 24l. czy moglibyscie podrzucic jakies linki do pistoletu i dysz do podkladu oraz pistoletu do bazy i bezbarwnego? nie chcialbym kupic czegos co moze nie nadawac sie do tego kompresorka albo do pracy jaka chce wykonac. z gory dzieki za odp i pomoc.

 78. Przemo komentarz:

  Podpowie ktoś jaki sprzęt zakupić? Sprawa dość pilna.

 79. Cygan komentarz:

  Witam .
  Po pierwsze chcialbym podziekowac za te informacje ,ktore tutaj pan podal. Zamierzam sam sprobowac sil i zabawic sie troche w tym temacie. Stad tez moje pytanie odnosnie pistoletu mianowicie czy w zamian za SICO BRONZE M400 RP dysza 1.4 , ktorego pan polecal ,a ktorego nie moge nigdzie znalezc w sprzedazy dobrym odpowiednikiem bedzie allegro.pl/pistolet-sico-bronze-silver-innovation-rp-628-i4747020956.html?bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Offers&bi_c=Product&bi_term=Motoryzacja-3_Narz%C4%99dzia+i+sprz%C4%99t+warsztatowy-18554_Blacharstwo+i+lakiernictwo-28402_Pistolety+lakiernicze+i+do+piaskowania-28405 czy tez
  allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-bronze-promocja-z-200-zl-i4763215707.html
  Bede bardzo wdzieczny za podopowiedz.
  Pozdrawiam

 80. Matii komentarz:

  Chciałem spytać jaki pan by kupił pistolet do podkładu do 300zł ? bo sam już zgłupiałem . A mam aktualnie CHS to on nie trawi epoksydu bo jest zbyt gęsty a ma dyszę 1.5 ale lakiery akrylowe dość ładnie rozlewa.

 81. Darek komentarz:

  Czy moglby ktos mi powiedziec jaka jest roznica pomiedzy:
  Pistolet lakierniczy STAR S4000 SLV 1,4mm LVLP
  a
  Pistolet lakierniczy STAR S4000 EVO-T 1,4mm LVLP
  ktory z nich jest lepsszy. Niby podaja ze zapotrzebowanie powietrza maja takie same czyli 160l/min ciekawe czy to prawda 🙂

 82. Artek komentarz:

  Witam,czy ten pistolet allegro.pl/pistolet-sico-bronze-green-promocja-z-220-zl-424-i4808210607.html rozni sie od twojego tylko tym,ze ma zielone pokretla ? Niestety na allegro juz nie ma sico bronze m400 🙁

 83. Kamil komentarz:

  Jaki pistolet wziąć do podkladu akrylowego speedway HP 1.8 czy może polecane Sico bronze M400 1.7 z tym że hvlp?

 84. marcus komentarz:

  Witam. Co Pan mysli o tym kompresorze? http://www.sklep.schwarzbau.pl/kompresor-vfl50-olejowy-sprezarka-olejowa-p-6.html Czy do prac z minilupo czy sico bronze a nawet airgunsa da rade???

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Wydajnościowo wystarczy, z tym że przy długotrwałej pracy wytworzy dużo kondensatu z powodu wysokiej temperatury.
   Wypada mieć dobre filtry (blok przygotowania powietrza) i odwadniacz pod pistoletem.

 85. Kamil komentarz:

  Dysza 2.0 nada się do podkładu akrylowego wypełniającego i szpachli natryskowej ?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Do gęstych wypełniających podkładów akrylowych tak, do szpachli natryskowej już nie za bardzo.
   Do szpachli natryskowej powinna być dysza 2.5 – 3 mm. Do dyszy 2.0 zbyt mocno trzeba by było ją rozcieńczać.

 86. robert komentarz:

  Zasięgnełem opini od osób które kupiły kompresor capral v3 allegro.pl/sprezarka-kompresor-capral-v3-600-l-min-100l-hit-i4878483843.html i wszyscy napisali że jest ok trzyma parametry, szybko nabija natomiast problem pojawia się przy rozruchu. Wybija bezpieczniki w instalacji elektrycznej jeżeli ma słabe zabezpieczenia. Szkoda bo teraz jest jeszcze tańszy ale zamiast lakierować to biegałbym wymieniać bezpieczniki.

 87. Sambreman komentarz:

  Mam do polakierowania kilkadziesiąt m2 boazerią (lakierobejcą levis).
  Mam kompresor Stanley DV2 400/10/50 (Czyli teoretycznie 365l/min (pewnie liczone na ssaniu))
  I pytanie o pistolet.
  SICO bronze RP 1,4, czy już pociągnę HVLP 1,7?
  A może nie warto HVLP, bo to RP jest sprawdzony/udany a HVLP już niekoniecznie?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   HVLP 1.7 na pewno nie pociągnie w trybie pracy stałej, to znaczy będziesz mógł lakierować jakieś 1.5 minuty, później ciśnienie pod pistoletem zacznie spadać poniżej wymaganego. Kompresor cały czas będzie pracował niestety bez skutecznie… Ten 1.4 RP będzie na pograniczu wydajności tego kompresora, jeśli nie lakierujesz wielkich powierzchni w jednym procesie powinna taka konfiguracja się sprawdzić. Zadbaj o dobry blok przygotowania powietrza, kompresor będzie pracował praktycznie cały czas, przy tym się nagrzeje co w efekcie wytworzy spora kondensacje wilgoci w powietrzu. Dobre filtry sobie z tym poradzą.
   Ten Sico Bronze 1.4 RP dobrze sprawdzi się w tej roli. Nie znam lepkości lakierobejcy, sprawdź kartę techniczna lakieru jakie dysze zalecaną do natrysku i % rozcieńczenia.

   • Sambreman komentarz:

    Wielkie dzięki.
    Zasugerowałem się tym, że Ty używasz tego SICO Bronze RP, a chyba masz mniej wydajny kompresor.
    Z HVLP nie ma więc tematu.
    Trzymam się też tego co napisałeś, że LVLP wśród chińczyków to ściema, bo są w przystępnej cenie np Auarita MP-500 1,5mm LVLP (gdzie podają zapotrzebowanie około 170l/min)
    Taki teoretycznie byłby lepszy (mniejsze pylenie), ale wierzę w Twoją opinię.
    Karty techniczne sprawdzę, tak na szybko w necie nic nie znalazłem. Jeszcze raz dzięki

 88. norbert komentarz:

  Witam,
  na wstępie chciałem podziękować Tobie za włożony trud w prowadzenie tego bloga.

  A mam pytanie dotyczące kompresora. Interesuje mnie coś takiego (ze względu na dość niską cenę): Kompresor bezolejowy STANLEY 230/10/24. Dane kompresora: zbiornik 24 L, moc 2 KM / 1500W, ciśnienie maksymalne 10 bar, wydajność 220 L/min (np. https://www.topmarket.pl/kompresor-stanley-dn-230-10-24-c7cn404stn052-p61159.html). Mam możliwość podłączenia do niego dodatkowego 10L zbiornika.
  Używałbym tego sporadycznie do zrobienia jakiejś zaprawki przy pomocy MINI LUPO MP-102 dysza 1.0 lub obecnie FOBO R-100 dysza 0.8 – 1.0 .
  Czy taki kompresor da radę, czy szkoda kasy na niego?

  • robert komentarz:

   Chyba sam widzisz jakie ma parametry ten pseudo kompresor. Wydajność 220l to na ssaniu na wydmuchu ze 120 max do tego 24l zbiornik to nawet do pompowania opon się nie nadaje. Szkoda kasy.

 89. Sthurmann88@o2.pl komentarz:

  Mam pytanie czy kompresor allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=s0-mt-1209&order=pd&string=kompresor+100l da rade pociągnać pistolet sata 3000 b rp digital przy np całosciowym malowaniu? pozdrawiam

 90. hansio komentarz:

  Witam wszystkich, z racji tego że biorę się za grubszą robotę (bok samochodu), sprzedałem kompresor 25l i
  chce zrobić zakupy takie oto….
  pyt. co kupił byś dla siebie
  allegro.pl/kompresor-olejowy-100l-sprezarka-400v-fini-pasek-i4936357986.html
  allegro.pl/kompresor-olejowy-100l-sprezarka-400v-550l-min-5km-i4931070481.htmlhttp://allegro.pl/kompresor-olejowy-120l-sprezarka-400v-600l-min-2tl-i4931071643.html
  bo ten pistolet pociągną wszystkie
  allegro.pl/pistolet-lakierniczy-air-gunsa-iwata-az3-hte2-0-zl-i4877819101.html
  wszelakie sugestie mile widziane….

 91. luzet komentarz:

  witam wie ktoś może gdzie nabęde autentyczny pistolet mini lipo 1.0 bo po komentarzach widziałem tylko na e lakiery ale to był sico a na spawc pl to podobno nie ten pistolet potrzeba micoś takiego na drobne zaprawki chyba że ktoś zna jakiś inny w tej cenie pozdrawiam 🙂

 92. Szymonnn komentarz:

  Witam Cie Krzysztofie. Jak sadzisz,czy pistolet Iwata Air Gunsa AZ3 HTE AV dysza 1.3,takowy jaki Ty posiadasz nadaje sie do lakieru bazowego ? Bo z tego co czytam uzywasz go tylko do lakieru bezbarwnego.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Używam az3 do bezbarwnego bo nie mam drugiej do bazy 😉
   Az3 ma z dyszą 1.3 jest idealna do lakierów bazowych, ze względu na ekonomiczna dyszę, oraz wysoką skuteczność nanoszenia – śmiało, polecam!
   Następny mój pistolet jaki kupię do bezbarwnego to SATA 3000 rp 1.3, czas przesiąść się na profi sprzęt.
   Wtedy az3 będzie do aplikacji bazy zapewne…

 93. hansio komentarz:

  Krzysztofie jakieś sugestie co do kompresorka???
  ty zmieniłeś?

 94. luzet komentarz:

  allegro.pl/kompresor-sprezarka-50l-dwutlokowa-3km-2tloki-gw12-i494ct&bi_term=Dom+i+Ogr%C3%B3d-5_Narz%C4%99dzia-1536_Spr%C4%99%C5%BCarki-147657

 95. bociek1969 komentarz:

  Witam szykuje się do wymiany sprężarki ,mam robiona z głowicą z jakiejś ciężarówki która niestety zaczęła nie domagac z 2 zbiornikami,50l+200l oraz silnik 3,5kw 400v.Proszę o pomoc w doborze sprężarki pod względem podzespołów już posiadanych oraz ewentualnie serwisu.pozdrawiam

 96. krzywyazi komentarz:

  http://www.ceneo.pl/21035911 czy ten kompresor bedzie dobry do malowania doradz mi jak mozesz

 97. krzywyazi komentarz:

  mała poprawa ten o to kompresor do malowania samochodu całego allegro.pl/kompresor-sprezarka-maktek-sky100-230v-i4944538523.html

 98. hansio komentarz:

  Ktoś pisał, że mu ten maktek wywala korki, poszukaj opini, a jak kupisz to się podziel bo jakoś ich dużo się sprzedaje a nikt nie pisze o nich.

 99. hansio komentarz:

  a to sorki, ja dzisiaj trochę się załamałem Airpres też jest chiński tylko butle italy…
  kupuje METABO, to robione w chinach ale normy lepsze powinny być bo niemieckie….

 100. krzywyazi komentarz:

  powie mi ktoś o tej sprężarce coś bo mam ją zamiar kopic a nie wiem sam czy będzie dobra podpowiecie coś dobrego o tej sprężarce i czy będzie ona dobra do malowania całego samochodu i czy będzie dobra do otkrecania pistoletem pneumatycznym

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Według parametrów podanych przez producenta, wystarczy do lakierowania mało wymagającymi pistoletami np. Airgunsa Az3. Przy lakierowaniu całego auta, będziesz miał przestoje i trzeba będzie czekać na kompresor. Da się zrobić całościówkę, ale będzie to nieco uciążliwe. Do kluczy i narzędzi pneumatycznych nieco za słaby, wystarczy na chwilę pracy kluczem czy szlifierką.

 101. hansio komentarz:

  Szlifierkę odpuść, rozmawiałem z lakiernikiem przy butli 270L pracuje ok 1,5 min…
  Kup elektryczną.
  Klucz jak odkręcasz to potrzeba strzał 5/10sec wiec wystarczy spokojnie włączy się po paru razach ale do domowego odkręcania zapieczonych śrub będzie ok
  Ja mam szlifierkę elektryczna tak jak Krzysztof i jest git.
  Klucz pneumat też elektryczny od 2lat i też daje rade.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Dokładnie, nie opłaca się zasilać szlifierki pneumatycznej silnikiem o poborze kilku KW. Elektryczna jest znacznie bardziej ekonomiczna, fakt może mniej poręczna ale to kwestia przyzwyczajenia. Przecież nie pracujesz szlifierką 8h dziennie gdzie ergonomia ma już spore znaczenie.

 102. Damian25 komentarz:

  Witam . Mam pytanie czy takim kompresorem da rade malować elementy ciągnika ;http://www.ceneo.pl/7606224 i http://www.ceneo.pl/31052499

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Witam, obydwa kompresory nie maja szczególnie dobrych parametrów. Ich prawdziwa wydajność to 150 l/min. Oczywiście da się nim pomalować elementy maszyn pod warunkiem, że dobierzemy bardzo mało wymagający pistolet, najlepiej w technologii LVLP. Czas pracy umożliwiającej malowanie to około 1.5 minuty na warstwę podkładu – lakieru. Czyli nie pomalujesz za dużej powierzchni za jednym nabiciem kompresora. Po tym czasie będziesz musiał czekać aż kompresor dobije. Jednak lakieruje się dość szybko 1.5 minuty spokojnie wystarczy na polakierowanie np. maski samochodu. Jak już lepiej wybrać:http://www.ceneo.pl/7606224, nieco większa wydajność, wyższe ciśnienie 10 bar da więcej czasu na pracę pistoletu. Jeśli zależy Tobie na komforcie pracy dobrym kompromisem możne być tak samo mały ale znacznie wydajniejszy kompresor dwu tłokowy, warto sie nad ta opcja zastanowić, tym kompresorkiem już można sporo zdziałać, np: http://www.ceneo.pl/25948191, albo Maktec, też dobre kompresory: http://www.ceneo.pl/21035906
   Do kompresorów wysoko obrotowych wypada mieć dobry odwadniacz. Podczas pracy tego kompresora wytwarza się sporo ciepła, a przez mały bufor i niska wydajność wytwarza się spora ilość kondensatu.

 103. czepczur11 komentarz:

  Cześć , panowie jak każdy nas ma problem z wybraniem pistoletu i ja zwracam się z ta prośbą o dobranie pistoletu dla mnie . Mam sprężarkę 50 l eurotec , do tej pory malowałem pistoletem z chińskiego zestawu , przeważnie skutery , teraz chciałbym troche ulepszyć swoje możliwości i co za tym idzie zmienić pistolet a ten zostawić sobie do podkładu . a więc jaki pistolet do bazy i bezbarwnego ? jest wgl sens zmiany pisteletu na nastepnego chinczyka ?jaka dysza ?. bo koszt jaki chce na to przeznaczyć jest do 200 zł . Proszę o wysyłkę linków najlepiej z allegro .

 104. czepczur11 komentarz:

  allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-bronze-promocja-z-200-zl-i4986030416.html To jest ten którego polecacie ?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Ten jest całkiem przyzwoity jak na chińczyka 😉
   Jednak przy Twoim kompresorze czas lakierowania to około 1.2 minuty. Jednak na pojedyncze elementy samochodu wystarczy, przy motorach tym bardziej.
   Na pewno ten pistolet lepiej lakieruje, od tych dołączonych w zestawach… Nie ma porównania.
   Czy zmiana się opłaca? Wszystko zależy jakie masz palny i zamiary z tym związane. Jeśli chcesz rozwijać się w tą stronę, lepiej od razu kupić porządny pistolet, SATA, DEVILBISS, IWATA.
   Odnośnie tego Sico Bronze, weź dyszę 1.4, a przy zakupie wyraźnie zaznacz, że chcesz ten RP.
   Też kupowałem od tego sprzedawcy (IXELL) 3 lata temu 😉 Pistolet nadal działa jak należny…

 105. czepczur11 komentarz:

  A możesz podesłać jakieś linki do tych pistoletów które sie nadaja do mojej spręzarki ? moze zdecyduje sie na cos lepszego 🙂

 106. czepczur11 komentarz:

  a do bazy i bezbarwnego nie będzie lepsza dysza 1.3 ? wgl na czym polegaja te rozmiary dysz ? od wielkości cząsteczek( chodzi mi o wymieszanie materiału ) jak do tego podchodzić ?

 107. czepczur11 komentarz:

  DYSZA PISTOLETU TYPU RP – HP

  (uwaga – pistolety RP 1,4 mm mają zielony kolor pokręteł, budowa jest identyczna jak na zdjęciach)

  tak jest napisane w ogłoszeniu na allegro , Twój tez taki jest , to nie zadna ściema ?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Mój pistolet nie ma zielonych pokręteł tylko srebrne. Nie mam pojęcia czy ten z zielonymi jest taki sam i różnica jest tylko w kolorze.
   Jednak najprawdopodobniej różnica będzie tylko w kolorze tych pokręteł. Najważniejsza jest głowica, która w obydwu jest taka sama.

 108. bobek183_12 komentarz:

  Witam. Kompresor mam Kaeser Economy 5 , model ECO 5/90 D. Wydajność 450l/min na ssaniu. Panie Krzysztofie co by Pan powiedział na pistolet Leader LVLP dysza 1.4 pod ten kompresor? I czy dałby rade szlifierke mimośrodowa dynabrade?

 109. OTRO komentarz:

  Dziś przeszedłem się już po ostatniej mieszalni w celu zakupienia jakiegoś pistoletu do podkładu. Znalzłem co najciekawsze były to speedway i sico gold RP. Waham się nad tym Sico gold RP . Mam ktoś doświaczenie z tym pistoletem ? Na materiałach pracuje tylko z novola. Czy dysza 1.7 nie będzie zbyt mała ? czy nie kupić sobie od razu 2.0 . Pistolet będę mi potrzebny do podkładowania całego samochodu a później może będę go wykorzystywał do drobnych prac .

 110. Daniel90 komentarz:

  Witam. Szukam pistoletu do podkładów. Czy poleciłby Pan Speedway HVLP 1.7? Czy może lepiej z dyszą 2.0 , żeby pistolet był bardziej wszechstronny jeśli chodzi o rodzaje materiałów? (epoksyd,akryl)
  Pozdrawiam.
  http://www.elakiery.pl/prod/8,1655,4654,pistolet-do-podkadu-speedway-hvlp-17

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Daniel90 i OTRO.
   Do większości podkładów akrylowych dysza 1.7 jest jak najbardziej optymalna. Dysza 2.0 jest już zbyt duża, przydatna raczej do bardzo gęstych podkładów wypełniających.
   Dysza 1.7 również bdb aplikuje się lakiery strukturalne.
   Ten speedway spokojnie sprawdzi się do tego zadania 🙂
   Do gruntów reaktywnych i epoksydowych wskazana jest dysza 1.4.

   • luzet komentarz:

    Zamierzam kupić pistolet do podkładów i lakieru strukturalnego i tu problem czy kupić speedway 1.7 hvlp czy speedway 1.8 hp kompresor który mam ma 50 litrów i 260 l na minute efektywne i tu problem jeden ma większa dysze a hvlp dużo łyknie powietrza co wybrać?

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

     No tutaj rzeczywiście trudno się zdecydować.
     1.7 HVLP – bardzo dobry rozmiar dyszy, małe pylenie, wysoka skuteczność aplikacji, duży pobór powietrza (znacznie większy niż wydajność kompresora)
     1.8 HP – dobry rozmiar dyszy, spore pylenie, duże straty materiału, średni pobór powietrza (na pograniczu wydajności kompresora)

     Jeśli częściej będziesz robił pojedyncze elementy to weź 1.7 HVLP.
     Jeśli raczej duże powierzchnie to 1.8 HP.

 111. Czopper komentarz:

  Witam co Pan myśli o tym pistolecie allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-bronze-promocja-z-200-zl-i4986030416.html czy wystarczy do lakierowania felg

 112. kinderek3 komentarz:

  Witam mógł byś mi polecić jakiś pistolet do lakieru bazowego do 150zł i szlifierkę pneumatyczną mimośrodkową do 200zł, byłem w sklepie i proponowali mi szlifierkę YATO za 210zł tylko nie wiem jaki model i czy warto?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Pistolet do bazy z tych super tanich polecam jak zawsze Sico Bronze RP 1.4. Jest to podróba Iwaty W-400, mi bardzo dobrze sprawuje się przy aplikacji bazy.
   Szlifierkę używam i nie wyobrażam sobie przygotowania dużych elementów bez niej:Szlifierka oscylacyjna Graphite 59G346
   Niestety 59g346 znika z rynku, jej miejsce ma zastąpić odchudzony (lżejszy) model Graphite 59G347
   Ma tarcze 125 i 150mm skok oscylacji 4 mm Idealny do obróbki szpachlówek, przygotowania powierzchni do podkładowania.
   Jest lżejsza o ponad 600g od starszego modelu, co na pewno poprawi komfort pracy, oczywiście pozostałe parametry są identyczne. Moim zdaniem bardzo dobra propozycja szlifierki wspomagającej przygotowanie elementów do lakierowania.

   Szlifierek Yato nie znam więc trudno mi coś doradzić, zresztą nie podałeś nawet modelu.

   • kamil komentarz:

    Jeśli chodzi o szlifierkę Graphite 59G346 to jest identyczny model z tym że pod nazwą: VRS701 Vander

   • kinderek3 komentarz:

    a do bazy na pewno 1.4 RP bo w opcjach wyboru dysz pisze że 1.3hvlp jest do bazy a 1.4RP do akrylu i bezbarwnego. Model tej szkifierki to YT0967

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

     Technologia HVLP jest ogólnie zalecana do aplikacji lakierów bazowych, ze względu na swoja skuteczność nanoszenia materiału.
     HVLP ma mniejsze straty, więcej materiału trafia na element.
     Jednak HVLP potrzebuje bardzo dużo powietrza, bez wydajnego kompresora za dużej powierzchni nie polakierujesz.
     RP jest pomiędzy HP a HVLP, połączenie średniego ciśnienia z umiarkowanym zapotrzebowaniem na powietrze.
     Jakość powłoki będzie taka sama…
     Mam ten RP i świetnie się sprawuje, HVLP nie używałem więc nie gwarantuje, że jest tak samo udany jak wersja RP…
     Tym bardziej, że mowa jest o mega tanim chińskim pistolecie gdzie zakup jest jak loteria 😉

     Co do szlifierki, widzę że rozglądasz się za pneumatyczną…
     Przed zakupem zastanów się tylko, czy opłaci się napędzać szlifierkę silnikiem 2-3KW zamiast 350-400W robiąc to samo?

     • kinderek3 komentarz:

      tak w ogóle to na kupnie kompresora też będę, ponieważ mój stary się już kończy. To może mógł by mi pan dopasować jakiś fajny kompresor i pistolet? Dobrze by było żebym się zmieścił tak w 2 tyś. Da się coś fajnego kupić za te pieniądze?

     • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Dobry kompresor za niewielkie pieniądze o dobrych parametrach to: Maktek SKY 100F Jesli nie masz 400V to słabszą wersję na 230V z pompą w układie V. Maktek SKY 100V
      Pierwszy z podanego linku dostaniesz juz od 1550zł, drugi 930zł.
      Za tak mała kasę masz urządzenie o dobrych parametrach, bufor 100l zapewniający dobrą jakość powietrza, oraz stabilne ciśnienie.
      Sam kupiłem Maktek SKY 100F w piątek po południu odebrałem przesyłkę, niebawem recenzja i testy 😉 Nie mogę się doczekać 🙂

      Co do pistoletu polecam Air Gusna AZ3 HTE2AV. w elakiery.pl maja dobrą cenę i na 100% oryginalny pistolet. Airgunsa ma zapotrzebowanie na powietrze 200l/min przy dyszy 1.3. Dysza 1.3 będzie idealna do bazy, bezbarwnego i lakierów akrylowych .

      Masz dobry zestaw na początek i zmieścisz się w budżecie. Jednak sam kompresor i pistolet to nie koniec… Nie zapomnij o filtrach powietrza i dobrym przewodzie 8-10mm przekroju.

 113. Devil komentarz:

  Zamówiłem kompresor Maktek SKY300. Tak jak szybko go zamówiłem, tak szybko go oddałem odradzam korzystania z tej firmy kłamią w żywe oczy mówią ze kompresor na częściach włoskich, a po dostawie na wszystkich książkach chińskie pieczątki, później mówią że kompresor jest włoski składany w Tajwanie, kompresor przysyłają bez kabla twierdząc ze kabel każdy sobie może według siebie zamontować, Naklejka na Butli CHRONIĆ PRZED RDZĄ! a kompresor przyjechał pordzewiały pod farbą purchle na każdym spawie rdza radiator na silniku uszkodzony farba odpryskuje strach pomyśleć jak butla o środka wygląda, STANOWCZO ODRADZAM!

  • kinderek3 komentarz:

   Panie Krzysztofie proszę o opinie jak już pan sprawdzi tego MAKTEKA bo widzę że kolega Devil jest bardzo nie zadowolony z niego. Zamówiłem już sobie 2 pistolety
   – SPEEDWAY HP 1.4mm do podkładów
   -Sico Bronze hp 1.4 do bazy i na razie do bezbarwnego.
   następnym będzie Az3 do bezbarwnego który pan poleca ale myślę że to będzie już z kompresorem.
   Proszę o jakieś uwagi na temat doboru pistoletów jeśli źle coś myślę.

   • Krzysztof Mulcan komentarz:

    Kompresor mam już przetestowany i podłączony pod instalacje sprężonego powietrza.
    Rzeczywiście kompresor należało samodzielnie podłączyć do instalacji elektrycznej. Kupiłem 2m kabla 5×2.5, oraz wtyczkę 32A. Musiałem założyć wtyczkę 32A bo mam taką instalację w garażu. Jednak przy tym poborze wystarczy mniejsza wtyczka 16A.
    Z podłączeniem nie ma większego problemu, wystarczy przykręcić kable do stycznika, oraz przewód uziemiający do puszki. Będzie wpis na blogu z podłączenia kompresora 😉
    Odnośnie jakości wykonania nie mam zastrzeżeń i w moim przypadku opinia Devil’a się nie potwierdza.
    Butla jest jak najbardziej w porządku, pod lakierem znajduje się warstwa podkładu, spawy zaś wyglądają całkiem dobrze chodź nie są może super idealne.
    Korozji czy purchli nie ma nawet najmniejszych śladów.
    Po uruchomieniu nic się nie rozkręca, nie przecieka olej, czy ucieka sprężone powietrze.
    Wszystko działa tak jak powinno, jedynie zaworki przy szybkozłaczkach jakoś nie budzą zaufania. Maja lekki luz na głowicy, jednak nie puszczają powietrza.
    Silnik lekko startuje, praktycznie się nie nagrzewa przy dwukrotnym napełnieniu butli od 0-10 bar, był minimalnie ciepły w dotyku.
    Przeprowadziłem kilka testów wydajności i jestem bardzo zadowolony z wyników. Ogólnie nie żałuję zakupu, jestem bardzo zadowolony.
    Nakręciłem film z testem tego kompresora zobacz sam jak to wszystko wygląda 😉
    https://www.youtube.com/watch?v=uJ97InL-Xus&list=UUSD83qroEsDvVx7QzLf4wew

 114. kinderek3 komentarz:

  Witam jednak skusiłem się na tego http://www.maktek.pl/kompresor-olejowy-maktek-sky-100-400v/produkt-469. Teraz proszę o polecenie jakiegoś węża filtra reduktora…itd wszystko co ma znajdować się od kompresora do pistoletu. Tylko nie chce jakiś drogich rzeczy tylko takich żeby pełniły swoje funkcje a cena była w miarę rozsądna.Proszę o propozycje.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Przeczytaj wpis: https://jaktozrobilemwgarazu.pl/przygotowanie-powietrza-do-lakierowania/
   Od kompresora do reduktora z filtrem użyj przewodu zbrojonego PVC o średnicy wewnętrznej min 10mm. Pozostaw około 2-3 metry przewodu najlepiej ułożony w kształcie łabędziej szyi na ścianie. Powietrze zanim dotrze do reduktora powinno być już zimne, dopiero wtedy jest szansa na skroplenie pary w odstojniku filtra, w innym przypadku filtr nie zadziała. Prosta, ale istotna sprawa… Można też zbudować chłodnice z rurek miedzianych od CO z odstojnikiem i spustem kondensatu. Będę coś takiego robił, na pewno opisze na blogu.
   Polecam filtry CKD np:CKD Reduktor + filtr 1/2 W4000-15G FR 1/2
   Do tego jako drugi stopień warto dokupić filtr mgły olejowej, ale to już robi się bardzo droga inwestycja, przy amatorskich zabawach można sobie odpuścić.
   Proponuje filtr 1/2 ze względu na swoją przepustowość, moim zdaniem nie warto inwestować w filtry na 1/4, bo w przypadku użycia wymagających narzędzi o zapotrzebowaniu powyżej 350l/min może być problem z ich prawidłowym zasilaniem.
   Przewód filtr – pistolet, może być również z PVC o średnicy wewnętrznej 10mm + szybkozłaczka. Jednak przewody PVC są dość sztywne i mogą sprawiać problemy przy poruszaniu się z pistoletem po pomieszczeniu. Lubia stawać dęba 😉 Łatwo wtedy uderzyć w lakierowany element… Lepiej poszukać przewody z EPDM np. Wąż antystatyczny EPDM

 115. kinderek3 komentarz:

  Kapitalna jest ta strona. Ma pan zajebisty talent przekazywania wiedzy. Więcej nauczyłem się od pana niż w ciągu 3 lat szkoły. Doszedł wczoraj do mnie kompresor i też muszę go podłączyć więc prosił bym o jakiś artykuł ułatwiający to.wracając do połączenia powietrza czy reduktor pod pistoletem też powinien być 1/2 czy może być 1/4

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Instrukcja podłączenia kompresora powinna być we wtorek… trochę późno jak dla Ciebie pewnie. Tak po krotce…
   Podłącz przewody fazowe np: czarny, szary, brązowy do styków stycznika L1,L2,L3.
   Niebielistki przewód podłącz do styk NO.
   Zielono-żółty kabel: zrób pętlę, albo zaciśnij końcówkę oczkową i skręć śrubą mocującą obudowę skrzynki z przekazicielem. Jest to bardzo istotny przód masowy, ważny dla bezpieczeństwa. Wtyczkę podłącz identycznie czarny (L1), szary (L2), brązowy (L3) niebieski (N), Zielono-żółty (znak masy).
   Po podłączeniu dosłownie na pół sekundy podnieś włącznik na presostacie i sprawdź obroty silnika, musza być zgodne ze strzałką na silniku. Gdyby obroty były odwrotne zamień kolejność faz na 2 i 3 przewodzie (zamień je miejscami) na styczniku. Oczywiści pełna uwaga i żadnej zabawy pod napięciem 400V to nie żarty!
   To cała filozofia podłączenia 😉

   Pod pistolet oczywiście reduktor na 1/4 cala. np: Reduktor pod pistolet
   Nie daj się skusić niskiej cenie reduktorów, które tylko tłumią przepływ. Najlepiej jak będzie to reduktor membranowy, przeważnie są znacznie grubsze. Tylko nimi ustawisz precyzyjnie ciśnienie i spełni on swoja rolę. Raz dostałem taki niebieski cienki reduktor, dziadostwo jakich mało. Ustawiłem ciśnienie, niby wszystko ok… Jak ciśnienie spadało w układzie z 8 do 6 bar pod pistoletem tez spadało. To był własnie przykład reduktora który tylko tłumi przepływ. Omijać szerokim łukiem 😉 Do reduktora powinna być jeszcze końcówka szybko złączki 1/4.

 116. luzet komentarz:

  Mógłby pan opisać jak podpiąć drugą butle pod kompresor? Bo posiadam 50ke zbiornik i dość wydajną sprężarke i mogło by to pomoc słyszałem że można zamontować zbiornik od lpg które są tanie jak wiadomo na szrocie. Ogarnąłem już że montuje się je z tyłu zbiornika pp odkręceniu nakrętki prosze o pomoc

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Zbiornik kompresora można połączyć równolegle przewodem o przekroju wewnętrznym min. 10mm z dodatkowym, przez wspomnianą przez Ciebie nakrętkę butli kompresora (1/2 cala). Ze zbiornika dodatkowego podpinamy się pod instalację sprężonego powietrza. Rozwiązanie ma dodatkowa zaletę, gdyż dodatkowo studzi powietrze z kompresora, gdy trafia do filtra (odwadniacza) skuteczniej oczyszcza je z pary wodnej. Na dodatkowej butli musi być wejście i wyjście + zawór do spuszczania kondensatu. Zaznaczam jednak, że ingerencja w konstrukcję butli może wpłynąć na jej wytrzymałość, tym bardziej że może to być stara butla po LPG o nieznanej przeszłości i jakości. Wybuch butli może zabić, albo w najmniejszym przypadku zniszczyć budynek. Przeróbki trzeba wykonać w sposób dokładny, przemyślany, albo zlecić je dobremu spawaczowi.

   • luzet komentarz:

    Mógłby pan opisać to podłączanie butli dokładniej albo wrzucić jaki schemat bądź zdjęcie bo nie rozumiem do końca. Nie komplikujac juz chce podłączyć drugą butle od kompresora, i nie wiem już czy połączyć to przy zaworze prowadzacym do manometru czy tym na koncu butli i jakby pan napisał czy stosowac tez zawór kulowy dla bezpieczństwa? I jakie części kupić ta wiedza pomogła by wielu osobom w podobnym problemie pozdrawia

 117. krzywy komentarz:

  witam chciałem sie zapytac czy to jest ten sam kompresor co pan ma prosze odp wielkie dzieki

 118. Sebastian21 komentarz:

  Witaj krzywy oczywiście to ten sam kompresor z tym ze tu masz cenę netto więc nie sugeruje się tym.

 119. Alamo komentarz:

  Panie Krzysztofie, czy poniżej podane parametry sprężarki wystarczą do lakierowania pojedyńczych elementów ? – Pistolet Lupo 1.0.

  Zbiornik: 50L (Stanley)
  Moc: 2,2 Kw / 3HP
  Wydajność: 356 l /min
  Wydajność efektywna 280l/min
  Zasilanie: 230V / 50Hz
  Max. ciśnienie: 10 atm.
  Tłoki: 2 (w układzie V)
  Obroty: 2850 r/min
  Zabezpieczenie termiczne silnika
  Wymiary: 58 x 28,5 x 58 cm
  Przyłącze powietrza: ( szybko złączka ) 1/4″

  Mam od dłuższego czasu w garażu prawie nowy.

 120. Pingback:Kompresor MAKTEK SKY 100 F Test i opinia. | Mój Garaż

 121. Mexxyk komentarz:

  Dzień dobry Panie Krzysztofie. Zamierzam kupić kompresor taki sam jak Pan nabył ostatnio czyli MAKTEK SKY 100 3F oraz pistolet AirGunsa az3 do bazy i klaru jaki by mi Pan teraz polecił dostępny na rynku pistolet do podkładu gruntującego i wypełniającego?

 122. waterbase komentarz:

  co to jest airgunas ?

 123. daniel2 komentarz:

  Witaj Krzysztof.
  Zakupiłem kompresor dokładnie taki jak ty, czyli Maktek 100l 400V Sky. Nigdy nie malowałem jeszcze żadnego elementu w aucie. Chciałbym w wolnym czasie popróbować swoich sił w lakiernictwie. Na razie chcę kupić trochę osprzętu do różnych prac garażowych(pistolet do pompowania, przedmuchiwania.itp), ale nie chce inwestować w profesjonalny sprzęt, gdyż w chwili obecnej będę malował sporadycznie: Chciałbym abyś wyraził opinie na temat poniższych aukcji:
  1.Wąż spiralny 20m: allegro.pl/waz-przewod-pneumatyczny-weze-8x12mm-20-m-pistolet-i5083219047.html
  2. Pistolet do przedmuchiwania: allegro.pl/pistolet-pneumatyczny-do-przedmuchiwania-dg10-3-i4928805076.html
  3.Pistolet do pompowania kół: allegro.pl/pistolet-do-pompowania-kol-duzy-manometr-pompka-i5013661485.html ;
  4.Pistolet do lakierowania Sico M400 RP allegro;
  5.Pistolet do podkładu z tanich pistoletów? Jaki byś doradził do Makteka?
  6.Reduktor pistoletu: allegro.pl/reduktor-membranowy-do-kompresora-aerografu-1-4-bc-i4992746231.html
  7. Reduktor, odwadniacz, naolejacz 1/2 -też nie wiem jakiś zestaw do 200zł?
  Jeśli bym robił instalację pneumatyczną tak jak ty to opisałeś, to podłączać na wyjście 1/2 z boku kompresora wąż 10mm śr.wewnętrznej długości 3metrów do odwadniacza i kolejno od odwadniacza do pistoletu też 10mm do pistoletu? Czy może być 8mm?
  Z góry dzięki za odpowiedź

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Ten Maktek co całkiem niezły kompresor, powinieneś być zadowolony. Spokojnie uciągnie większość narzędzi pneumatycznych.

   ad1. Ten wąż spiralny jak najbardziej się przyda przy pompowaniu, przedmuchiwaniu i narzędziach pneumatycznych. Niestety do lakierowania nie będzie zbyt wygodny, do tego długość 20 m i przekrój 8 mm będzie stawiać spore opory i straty ciśnienia. Do lakierowania najlepiej zakupić przewód gumowy (EPDM)ewentualnie z PVC o przekroju wewnętrznym 10mm.

   ad2. OK
   Są tez pistolety do przedmuchiwania z regulowanym ciśnieniem na spuście. Im bardziej wciśniesz tym mocniej dmucha. Przydaje się to przy przygotowaniu oklejonego elementu – samochodu nie uszkodzisz wtedy maskowania. Masz większa kontrolę itp.

   ad3. OK

   ad4. OK. Całkiem niezły do lakierów akrylowych, bezbarwnych i bazowych.

   ad5. Do podkładów akrylowych najlepsze dysze to 17 – 1.8. Pistolety np: Speedway 1.7mm HVLP F610/17 albo Speedway 1.8mm HP F600/18 Te speedway’e są całkiem nieźle wykonane i sprawdzą się do podkładów, lakierów strukturalnych. HP potrzebuje mniej powietrza, HVLP juz znacznie więcej, ale Twój kompresor go spokojnie uciągnie.

   ad6. Ten reduktor który wybrałeś jest do kompresora. Nie ma dołączonych przyłączeń 1/4, które trzeba będzie dokupić by podpiąć go pod pistolet.
   Za podobne pieniądze kupisz reduktor membranowy już kompletny np: Fachowiec Reduktor pod pistolet MF 5

   ad7. Póki co darował bym sobie naolejacz, do przedmuchiwania, pompowania i lakierowania potrzeba czystego powietrza bez oleju. Do zasilania narzędzi pneumatycznych smarowanych mgła olejową musisz mieć odrębny naolejacz i przewód zasilający te narzędzia.
   Na ta chwilę najsłuszniejszym filtrem i reduktorem jaki mogę polecić to: CKD Reduktor + filtr 1/2 W4000-15G FR 1/2 ewentualnie nieco tańsza wersję na 3/8, ale różnica ceny jest tak znikoma, że się to nie opłaca finalnie. Nie daj się skusić na filtry 1/4 nawet firmy CKD, nie ogarną przepływu przy lakierowaniu…
   Co do podłączenia jest jedna podstawowa zasada. Filtr (odwadniacz) zbiera skroplona wodę, a nie parę wodną. Więc trzeba tą wodę najpierw skroplić zanim trafi do filtra. Dlatego nie można podłączać odwadniacza zaraz za kompresorem, wtedy nie spełni on swojej roli w pełni. Kompresor połącz przewodem 10 mm albo najlepiej 13 mm (śr. wewnętrzna) z odwadniaczem. Tak by pomiędzy kompresorem, a odwadniaczem było około 3-4 metrów przewodu który najlepiej zawieść na ścianie w kształcie odwróconej litery U (łabędzia szyja). Powietrze schłodzi się w przewodzie i skropli się para wodna która wróci do kompresora (zbiornik) zaś z drugiej strony skropli się w odwadniaczu. Im większy przekrój tej łabędziej szyi tym lepiej, łagodny przepływ powietrza będzie sprzyjał lepszemu skropleniu się pary wodnej. Dalej już za reduktorem z odwadniaczem podpinasz szybkobiegaczka przewód do pistoletu o przekroju wew. 10 mm. Reduktor za kompresorem ustaw na 6 bar, a pod pistoletem już stosowne do danego pistoletu.

   Będzie dodatkowy wpis na blogu w którym opisze budowę chłodnicy powietrza z odstojnikiem, oraz moją nowa zmodernizowana instalację 😉

 124. daniel2 komentarz:

  Dzięki za odpowiedź. A jeszcze małe pytanie, odnośnie pistoletu Sico M400 RP. Czy w poniższej aukcji jest właśnie pistolet M400 którego używasz, czy to już zmieniony model? Nigdzie nie jest napisane że to M400.
  Ten nazywa się Sico Bronze:
  allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-bronze-promocja-z-200-zl-i5173498595.html
  I jak dla mojego Makteka najlepszy będzie Sico Bronze Hp-Rp 1.4?
  Czy lepiej ten HVLP, dysza 1.3?

 125. Dawidlak komentarz:

  Pod wpływem lektury tego bloga zakupiłem następujący sprzęt, pistolety:

  SICO GOLD RP dysza 1.8 – do podkładu akrylowego
  Iwata AirGunsa AZ3 HTE AV dysza 1.3 – do bazy i lakieru bezbarwnego

  Pozostały osprzęt:

  – odwadniacz i odolejacz
  – reduktor ciśnienia z budzikiem
  – wąż 5m w oplocie, średnica 12mm (akurat 10mm nie było)
  – szlifierka mimośrodowa Graphite ta polecana przez Ciebie tylko aktualny model + przedkładka
  + trochę innych gratów potrzebnych do tego zajęcia.

  Tylko mam problem z kompresorem. W domu mam marketowe 25l. Czy dam radę pomalować nim 1 element? Jeśli tak to jaką technikę obrać?
  Wiem, że kompresor jest strasznie małej pojemności i wydajności, ale już jest. Trochę bez sensu dla mnie jest teraz zakup nowego, zwłaszcza, że chcę lakierować tylko dla siebie, ewentualnie mogę dla kogoś z rodziny. Także 1-2 razy rocznie będę go używać.

 126. Daniel90 komentarz:

  Witam
  Planuję zakup pistoletu do zaprawek. Niestety ale Mini Lupo z dyszą 1.0 które Pan poleca jest nie osiągalne.
  Znalazłem dwie oferty:
  allegro.pl/pistolet-lakierniczy-mini-aurita-hvlp-dysza-1-0mm-i5152438544.html

  allegro.pl/pistolet-lakierniczy-mini-hvlp-h-891-1-0-auarita-i5140646309.html
  Czy któryś z nich jest godny polecenia? Może któryś z czytelników ma wypróbowany pistolet z którego jest zadowolony? Dziękuję za odpowiedzi i Pozdrawiam

 127. Wojtek komentarz:

  Dzień dobry mam pytanie co do kompresora znalazłem dwa na allegro firmy Airpress i zastanawiam się który kupić. oto link:
  allegro.pl/airpress-kompresor-100l-425l-min-3km-silnik-v-hit-i5190855444.html
  A to drugi:
  allegro.pl/kompresor-sprezarka-90l-airpress-hl340-90-cz-wa-i5220210047.html
  Co do tego pierwszego to zastanawiam się czy te 425 litrów wydajności to nie bujda??

  • jean004 komentarz:

   Oba kompresory mają rzeczywistą wydajność efektywną poniżej 200…jeśli szukasz czegoś powyżej 200 w podobnej kwocie to kup makteka 100v lub 100V na 230V
   A jeśli szukasz kompresor do częstego używanie to kup porządnego Airpress’a a gorszych parametrach kosztem jakości.
   Pozdrawiam

 128. jean004 komentarz:

  Jako że sico bronze już jest nie do kupienia…
  Co polecacie do bazy i klaru tak do 200zł
  Do zastosowań amatorskich

 129. wujekbaniu komentarz:

  Witam, jaki inny tani pistolet z dysza 1.0 ? Tego polecanego już nie ma… Aurita czy sico? Mogę prosić o link ?

 130. wujekbaniu komentarz:

  24usb.pl/produkt/yato-pistolet-lakierniczy-hvlp-01l-08-mm-yt-2357

 131. sigi komentarz:

  zakupiłem MP102 ze stronki spawsc.pl i przyszedł w kartonie AUARITA , niby to samo co LUPO ale nie to…. 🙁
  zdam relacje jak to śmiga
  http://zmniejszacz.pl/zdjecie/245/2252422_Zdjcie-0195.jpg

  http://zmniejszacz.pl/zdjecie/245/2252424_Zdjcie-0196.jpg

 132. pawell999 komentarz:

  Witam
  Czy ten jest sico bronze ?
  warto go kupić ? mam mały kompresor, pistolet jest mi potrzebny do pomalowania progów i zaprawek.
  allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-bronze-promocja-z-200-zl-i5226273220.html

  dzieki za odp

 133. pawell999 komentarz:

  czy moze taki lepiej ?allegro.pl/pistolet-sico-bronze-green-promocja-z-220-zl-424-i5235451471.html

 134. pawell999 komentarz:

  Czy w takim razie mógłby Pan coś zasugerować z dostępnych w internecie?

 135. Mati99999 komentarz:

  mam makteka sky 100 400v i przy sacie 3000 jet b rp dysza 1.2 całościówki nie pociągnie po 2 minutach spada ciśnienie na digitalu z 2.50 na 2.45 i coraz to nizej trzeba przystawać. chyba czas dołozyć butle np taka 150zl pozdrawiam

 136. sigi komentarz:

  ja myślałem nad takim olx.pl/oferta/kompresor-olejowy-sprezarka-200l-2t-400v-kd407-nowy-CID628-ID8DRwt.html#3610869df5 do hurtowni mam ok 15km więc co myślicie ? 🙂

 137. zibi komentarz:

  Mam pytanie odnośnie kompresora, mam do kupienia w dobrych pieniądzach Airpress Wydajność na ssaniu 310 l/min
  Zbiornik 50 l
  Moc silnika 2,0 KM / 1,5 kW
  Ciśnienie robocze 6 bar
  Ciśnienie maksymalne 8 bar
  Ilość cylindrów 1
  Ilość stopni sprężania 1
  Czy na takim dam radę spokojnie polakierować ciągiem ze 2-3 elementy. Nie wiem ile dokładnie ma efektywnej?
  Co do pistoletu który wybrać żeby nie miał zbyt dużego zapotrzebowania powietrza iwata trochę zadroga dla moich potrzeb, znowu sico bronze fajny i tani gun ale chyba ta sprężarka go nie pociągnie pożera ponoć 300-400 l. Nie wiem jaki hp znaleźć w jakieś rozsądnej cenie?
  Proszę o pomoc

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Najrozsądniej by było jednak zakupić Airgunsę Az3 HTE2 AV z dysza 1.3. (200 l/min)
   Alternatywnie Devilbiss SLG 620 z dyszą 1.3 (265 l/min)
   Ewentualnie tańszy Devilbiss SLG 610 z dysza 1.3 (135 l/min)!!! Najmniej wymagający pełno wymiarowy pistolet lakierniczy dedykowany do lakiernictwa amatorskiego i rzemiosła.

 138. zibi komentarz:

  Myślę nad dwoma opcjami albo kupić troszkę mocniejszy kompresor
  http://www.airpress.pl/index.php?menu=204
  i do niego ten pistolet sico bronze
  allegro.pl/pistolet-sico-bronze-silver-innovation-rp-628-i5223122698.html
  albo trochę słabszy kompresor
  http://www.airpress.pl/index.php?menu=204
  i taki np pistolet hp
  http://www.elakiery.pl/prod/7,3846,7244,t4w-pistolet-lakierniczy-hp-14mm-wysokocisnieniowy-59424-jak-professional
  ???

 139. zibi komentarz:

  Panie Krzysztofie Czy do tego kompresora jakbym dodał butlę 50 L to z wydajnością nie było by problemu ? mógłbym ciągiem polakierować np cały bok samochodu i powietrze powinno być schłodzone zanim trafi do pistoletu po zwiększeniu buforu ?
  allegro.pl/airpress-kompresor-50l-325l-min-2-5-km-hit-i5272169143.html
  Proszę o odp ponieważ chciałbym w tygodniu coś zakupić i nie wiem na co się zdecydować a mam fundusz do 650zł na kompresor.Chciałbym zacząć powoli przygotowywać swoją syrenkę:)

 140. Wojtek komentarz:

  Mam pytanie gdzie można kupić ten pistolet mini lupo bo ma zamiar kupić taki? Czy może ktoś kupił gdzieś taki jak mam pan Krzysztof i może mi polecić to był bym bardzo wdzięczny.

  • Mati99999 komentarz:

   tego pistolu juz nie kupisz kupilem zamiennik fobo r100 i jest lipa uzywam go tylko do epoxydu. A pisali ze jakosc taka sama itp itd do lakierowania kup allegro.pl/pistolet-lakierniczy-star-mini-hvlp-1-0-mm-i5291033923.html ewentualnie kup uzywana sate minijet 3000 badz 4400 wtedy bedziesz mial przyjemnosc z lakierowania

 141. Wojtek komentarz:

  Potrzebny mi jakiś tani dobry sprawdzony pistolet na początek mam jeden stary do podkładu. Potrzebował bym jakiś do bazy i bezbarwnego może by ktoś coś polecił??? Mam zamiar kupić tą sprężarkę sky 100v MAKTEK. i szukam pistoletu o niezbyt dużym zapotrzebowaniu na powietrze. A co sądzicie o tych pistoletach mini ze stronki E-Lakiery?

 142. zibi komentarz:

  Tylko te nie są mini

 143. Wojtek komentarz:

  Są też na allegro i tańsze te pistolety sico

 144. Grzybu komentarz:

  Witam mam takie pytanko mam sico dysza 1.0 i chcialem go uzyc do lakierowania felg mokro na mokra ino mam pytanie czy nie zniszczy mi sie od używania w nim podkładu ? i czy po umyciu bd mogł nim dalej pracowac z baza i klarem ?

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Nie zniszczysz pistoletu podkładami, warunkiem jest jednak dokładne mycie pistoletu z demontażem głowicy włącznie.
   Jeśli nie zadbasz o czystość pistoletu możesz mieć problemy przy aplikacji bezbarwnego i lakierów bazowych później. Zaschnięte resztki podkładu wewnątrz kanałów materiałowych mogą finalnie dostać się na powierzchnię lakierowaną, albo nawet zapchać pistolet. Po podkładach myj dokładnie pistolet i nie będzie problemu…

 145. grzesiek1987 komentarz:

  Zastanawiam się nad zakupem dobrego kompresora. Nie posiadam zasilania 3-fazowego.
  Interesują mnie te modele :
  Maktec SKY 100V
  Maktec SKY100E
  METABO Mega 350-100 W
  Airpress HK 425/100

  Zastanawiałem się także nad Walter GK 420-2.2/50 bo może w obu zasilaniach pracować, jednak cena. Ale jakoś pewnie lepsza.

  Poleca ktoś coś lepszego.
  Zamierzam z ubiegiem czasu używać pilstoletów HP, RP, HVLP, LVLP.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   METABO Mega 350-100 W
   Wydajność ma nieco mniejszą od Makteka na + zapewne wykonanie i trwałość.
   Chodz Maktek póki co daje radę u mnie bez zająknięcia, ale dopiero po kilku latach coś więcej o trwałości będzie można powiedzieć.
   Airpress HK 425/100
   Wydajność całkiem niezła, na tą chwilę nie znalazłem nic wydajniejszego na 230V.

   Wszystkie wymienione przez Ciebie kompresory będą miały problemy przy zasilaniu pistoletów HVLP.

 146. grzesiek1987 komentarz:

  Lub zastanawia mnie WALTER Sprężarka tłokowa żeliwna 10 bar GK 420-2,2/100

 147. Wojtek komentarz:

  Kupiłem właśnie tego Makteka sky 100v pierwsze wrażenia były dobre faktycznie ma tą wydajność efektywną 240l na minute sprawdzałem.Przesyłka super zapakowana wszystko całe i kwota co do złotówki się zgadzała.Co jest na minus to nie zbyt dokładnie wykona powłoka lakiernicza to znaczy sporo jest wytronceń, ale to nie jest tak bardzo ważne. Tak po za tym wszystko było ok bez większych zastrzeżeń!

 148. b.s.bartez komentarz:

  Witam!
  Na wstępie chciałbym powiedzieć że najlepsze forum w tym temacie.
  Mam pytanie odnośnie kompresora: allegro.pl/kompresor-tlokowy-1-5kw-50l-fl-50-kupczyk-i5269441996.html Jaka będzie wydajność efektywna i czy warte swojej ceny?

 149. kojotyr1 komentarz:

  Witam, od czerwca startuje z własna lakiernia meblowa (fronty).
  Potrzebuje do swojego pomieszczenia praktycznie kazdy sprzet : kompresor , pistolet pokladowy, polerke. Co Pan proponuje, bo pistolet to będzie chyba ten : Iwata AirGunsa AZ3 HTE AV dysza 1.3 .
  Na całość planuje wydać max 5 tysięcy.
  Pomieszczenie które bede wynajmowal jest już wyposażone w kabine, musze jednak dokompletować reszte. pozdrawiam.

 150. grzesiek1987 komentarz:

  WALTER Sprężarka tłokowa żeliwna 10 bar GK 420-2,2/100 Na 230 V wystarczy do malowania ? Do piaskowania chyba jest ciut za słaby ?

 151. b.s.bartez komentarz:

  A jaką wydajność efektywną ma kompresor Black&Decker CP5050?
  Zastanawiam się pomiędzy Black&Decker CP5050 a allegro.pl/kompresor-tlokowy-1-5kw-50l-fl-50-kupczyk-i5269441996.html

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   B&D Cp5050 wydajność ma bardzo niską, ale na pewno jest trwały. Mojego katowałem chyba 4 lata i nadawał się jeszcze do sprzedaży 😉
   Wydajność efektywna przy nowym kompresorze około 140l/min, mój po tych latach wyciągał lekko ponad 100l/min.

 152. Luki1f komentarz:

  witam wszystkich chciałem sie zapytać jaki bym musiał kupić kompresor na 230v minimum do szlifierki pneumatycznej,klucza pneumatysznego,piaskarki,lakierowania prace beda sporadyczne czy taka bedzie ok allegro.pl/kompresor-olejowy-sprezarka-100-l-5-km-erman-230-v-i5353842253.html

 153. Luki1f komentarz:

  lub laki allegro.pl/kompresor-sprezarka-tagred-200l-230v-2t-gratis-gw-i5221584356.html

 154. grzesiek1987 komentarz:

  Za ta cenę 420l/min i 530l/min to jakaś ściema. Opisy na Allegro sa rożne przeważnie przesadzone. Watpię w ta efektywność. Za swojego Waltera dałem 2700zl na 230v i ledwo 350l/min. Jeśli kupisz zdaj relacje jak sie sprawuje.

 155. Luki1f komentarz:

  a może taki abac da rade allegro.pl/kupczyk-kompresor-sprezarka-abac-a29b-150l-nowosc-i5368028396.html jak nie to podaj jakis do 2700 zł

 156. Luki1f komentarz:

  a co powiecie o firmie airpress czy to są rzeczywiste parametry allegro.pl/airpress-hk425-100-kompresor-sprezarka-tlokowa-i5108115605.html

 157. grzesiek1987 komentarz:

  Do piaskowania potrzebujesz mieć przepustowość około 800-900l/min, inaczej jedną felgę możesz piaskować nawet 2h i nie wypiaskujesz jej porządnie z rdzy. Co do malowania taki za 2700zł wystarczy Ci jeśli chodzi o technologię HP, RP i LVHP ( Trans-Tech ) Pod uwagę wziąłbym :
  allegro.pl/sprezarka-tlokowa-hk-425-100-airpress-i5364629615.html

  allegro.pl/kompresor-walter-gk420-2-2-100l-sprezarka-gratis-i5378320649.html
  Możesz się zastanowić także nad :
  http://www.pneumatig.eu/sprezarki/sprezarki-tlokowe/olejowe-atlas-copco/automan-ac/sprezarka-atlas-copco-automan-ac-30-e-200-t.html#additional

  I tego chyba bym najbardziej polecił, firma jak najbardziej znana i bardzo dobra.

  Abac jest dobrą firmą jednak ten na trochę słabe parametry/

 158. grzesiek1987 komentarz:

  Tutaj masz z zbiornikiem 100l http://www.pneumatig.eu/sprezarki/sprezarki-tlokowe/olejowe-atlas-copco/automan-ac/sprezarka-atlas-copco-automan-ac-30-e-100-t.html#additional

  Ogólnie jeśli będziesz to robił w celach hobbystycznych wystarczy Ci nawet Maktek. Zwracaj wtedy uwagę na wydajność, oczywiście zawsze jest ciut mniejsza niż piszą. Jeśli chcesz już na tym zarabiać to pomyśl o renomowanych firmach z dużą wydajnością.

 159. grzesiek1987 komentarz:

  Pompy w kształcie litery V jak np w Walterze są bardziej wydajne. Im mocniejszy silnik tym także kompresor szybszy. Ale nie każdy przecież ma gniazda 3-fazowe. Mam nadzieję że trochę Ci pomogłem.

 160. Luki1f komentarz:

  Naprzykład taki może być allegro.pl/kupczyk-kompresor-sprezarka-abac-pro-a39b-150l-230-i5368028564.html

 161. Luki1f komentarz:

  już się zdecydowałem na ABAC A39 150 CM3 230V i jako zaczynam dopiero zabawę chciałem się zapytać na jakie szybko-złączki szukać bo ja myślałem o 1/2

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Do tego kompresora wystarczy instalacja z filtrami na 3/8 cala. Szybkozłączki standardowe 1/4 cala na końcu do podłączenia odbiorników. Taka instalacja spokojnie wystarczy do przepływu 350-400 l/min co i tak sporo przekracza możliwości kompresora.
   Z parametrów wnioskuję, że będzie miał wydajność efektywną około 250/min.
   Zresztą jestem ciekaw jak będzie w rzeczywistości…
   Jak dasz radę zrób parę zdjęć i pomierz czasy napełniania butli 0-10 i 7-10 bar.
   Wrzuć zdjęcia i pomiary czasów napełniania jako test kompresora dla potomnych tutaj: https://jaktozrobilemwgarazu.pl/dadaj-wpis-info/

   W ogóle mam do wszystkich prośbę;)
   Wałkujemy temat wyboru pistoletu i kompresora już dość długo. Na pewno wielu z was kupiło finalnie jakiś sprzęt.
   Opiszcie proszę wrażenia z użytkowania sprzętu, kilka zdjęć, jakieś pomiary czasów napełniania w przypadku kompresora itp.
   Taka krótka opinia i test może być bardzo pomocna dla tych wszystkich którzy jeszcze się nie zdecydowali.
   Własne wpisy można tworzyć TUTAJ
   Testy kompresorów i innych sprzętów wylądują TUTAJ

 162. Luki1f komentarz:

  Krzysztof Mulcan ok jak przyjdzie kompresor pewnie że zdam relacje dzięki za odp

 163. Lančár komentarz:

  Kompresor Einhel 270/50 z dostawą 170 l / min powietrza należy wybrać broń. Ja weteran Citroen 2CV wyremontować, rozłożone na małym díly.Času’ve już dość, ale ja nie chcę czekać na dofoukávání. To wystarczy minipistole w MP 102 z różnych dysz lub dużym pistoletem? Ale co? Od podwozia po lakierze.

 164. Luki1f komentarz:

  A przy wymianie jakim olejem zalać Abaca A39 150L cm3 bo w książeczce pisze Shell Rimula R3+30 ale nigdzie nie mogę znaleźć jaki polecali byście dobry olej

 165. Lančár komentarz:

  Postaram się przetłumaczyć z Czech.
  Moja nowa sprężarka sprawnie dostarcza 170 l / min. Chcę malować (hobby) Citroën 2CV, w podziale na mniejsze części. Podwozie i nadwozie. Czy będzie to tylko tyle minipistole (np MP 102) lub lepiej jest duży pistolet? Ale co wtedy zrobić to bezpiecznie dostarczony sprężarkę powietrza?

  • Zbigniew komentarz:

   Lančár, can you please use English instead of translation from your mother language? Translators are never correct so I think for most of us it will be easier to understand you using English language.
   To answer your q: I got the same air compressor and what I can tell you it is sufficient for mini air guns, but for air guns with higher air consumption it’s not good idea. This compressor will overheats itself using regular air guns. For sure you will be able to use regular air guns temporary, but you will need some more efficient air compressor if you would like to work with standard size air guns.
   Take care!

 166. grzesiek1987 komentarz:

  Do you have pictures of Citroen 2CV? What color you want to paint it?

 167. Luki1f komentarz:

  Zrobiłem test Abac A39 150L cm3 i według obliczeń z tego linku https://jaktozrobilemwgarazu.pl/jak-obliczyc-rzeczywista-wydajnosc-kompresora/ wynik od 0-10bar drugim sposobem wyniusł 370 l/min

 168. Luki1f komentarz:

  ale zauważyłem ze kompresor zaczyna nabijać od 7,5 Bar do 10 Bar w 45 sekund

 169. rygorpaw komentarz:

  Witam! Gratuluję super strony i wiedzy. Mam parę pytań właśnie przed chwilą kupiłem kompresor maktek 400v. Chcę pomalować sam swojego merca w 124 jest strasznie skorodowany czym oczyścić tą rdzę? czy używałeś kiedyś środków z novola do klasyków? ?co potrzebuję kupić jeszcze do kompresora? ile i jakie pistolety kupić oczywiście z tych tańszych ? dzięki z góry za odpowiedzi

 170. danielg21 komentarz:

  nie ma nigdzie SICO BRONZE gdzie można kupić taki pistolet?

 171. recnet komentarz:

  Witam.
  W artykule o wyborze kompresora i pistoletu zauważyłem ciekawy wątek w komentarzach o malowaniu w jednym pomieszczeniu (garażu).
  Wspomniał Pan o możliwości dorobienia dolotu powietrza do kompresora.
  Oglądając Pański (pogratulować!) kanał w serwisie Youtube i czytając bloga wybrałem kompresor Maktek 100l V2, dla sprawdzenia podaję link żeby się nie okazało, że kupię coś innego.
  allegro.pl/kompresor-sprezarka-100l-v-2-tloki-mocny-gratis-pl-i4913757275.html Oglądam zdjęcia i niespecjalnie widzę możliwość dorobienia takiego dolotu. Może Pan zechce nakreślić jakiś szkic teoretyczny ?Na czas malowania samochodu wydaje się, że najprościej zabudować szczelnie kompresor, ale ciepło gromadzące się w zabudowie na pewno nie będzie zdrowe dla maszyny.
  Gratuluję pomysłu na blog i kanał. Świetne źródło informacji. Życzę wytrwałości i sił w dodawaniu materiału!

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Z tą zabudowa to nie jest najlepszy pomysł, zagotujesz kompresor… Co do dolotu raczej trzeba będzie wykręcić filtry i skorzystać z oryginalnego gwintu w głowicy. Tam wpiąć się z redukcja na 2 do 1 rury sporo. Zaraz za redukcją 2 to 1 zamontować filtr stożkowy choćby od samochodu. Rura dolotu wiadomo na zewnątrz.
   Te redukcje trzeba będzie zrobić samemu, np polutować z blachy ocynk, albo wyspawać migomatem… Ogólnie nie popieram koncepcji pracy kompresora w tym samym pomieszczeniu gdzie lakierujemy, ryzyko wybuchu no i raczej ekstremalne warunki pracy kompresora.

 172. ArekBinek komentarz:

  Witam bardzo fajny artykuł na pewno mi pomorze w wyborze sprzętu, ale mam pytanie czy taki kompresor będzie dobry do malowania AIRPRESS SPRĘŻARKA OLEJOWA HL 425-100, przystępna cena duża butka no i spora wydajność?? Czy wybrać lepiej ten co w artykule Airpress HL340-90 tylko ma ciut mniejsza butle i wydajność też niższa. Względem specyfikacji a jak w rzeczywistości?? Co wybrać??

 173. 11krzys17 komentarz:

  Witam, jakos nie moge znalezc tego pistoletu Professional E100, H827W (czerwony) dysza 1.7 albo 1.8
  Potrzebuje do malowania podkladem akrylowym.
  Moze polecilbys mi jakos dobry przez ciebie sprawdzony no i w nie za duzej cenie☺ mam kompresor aspa 3jw60

 174. Tomekk komentarz:

  Witam Cie Krzysztofie i jestem naprawde pelen podziwu Twojego profesjonalizmu i tym ze tak dokladnie dzielisz sie ta wiedza. Od kilku dni dokladnie czytam twoje wpisy i sa bardzo pomocne. Mial bym do Ciebie prosbe poniewaz chce zakupic kompresor SIP 05287 – Airline VDX/50 CM3 50L 3HP Compressor , i tu moje pytanie jaki pistolet bedzie sprawowal sie najlepiej z w/w sprzetem. Glownie chodzi mi o uzytek wlasny garazowy podklad,baza,bezbarwny. Dzieki i pozdrawiam

 175. blazejnowy komentarz:

  Witam wszystkich. Gratuluje Krzysztofie udanego bloga. Nie wiesz ilu majsterkowiczów jest Ci wdzięczna za utworzenie tej strony. Dzięki niej i ja posiadłem wiedzę ułatwiającą wybór odpowiedniego kompresora. Dla siebie szukam coś wydajnego na 230V, mam siłę ale wolałbym coś uniwersalnego. Zastanawiam się nad tymi modelami :
  http://www.pneumatig.eu/sprezarki/sprezarki-tlokowe/olejowe-atlas-copco/automan-ac/sprezarka-atlas-copco-automan-ac-30-e-100-t.html oraz
  http://www.walterpolska.pl/pl/oferta/sprezarki-tlokowe/seria-gk/gk-420-2-2-100. Co możecie o tych kompresorach powiedzieć, macie jakieś doświadczenia z nimi, jakie są rzeczywiste wydajności? Chyba, że polecacie coś innego z wydajnością ponad 300 l/min na 230V. Pozdrawiam

 176. laosek1 komentarz:

  Witam
  Mam pytanie czy miałeś może styczność z marką pistoletu lakierniczego jakim jest Sagola. Warto kupić Airgunsa AZ3 HTE 2 czy może jednak zastanowić się na SAGOLA 3300 1.3 EVO? Kompresor to Maktek SKY50V. Pistolet będzie używany do bazy i lakieru bezbarwnego.

 177. Toomek12 komentarz:

  Witam
  Chce zacząć przygodę z lakiernictwem i nie wiem jaki sprzęt wybrać szukam w miarę dobrego kompresora (za ok 1000zł) i pistoletu (za ok 100zł) tu myślałem o Professional MINI LUPO MP-102 dysza 1.0 ale chyba już go niema w sprzedaży. Malować będę mniejsze elementy i bardziej skomplikowane głównie części od motorów. Proszę o pomoc w wyborze .
  Pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Przejrzyj testy kompresorów jakie zrobiliśmy i coś wybierz dla siebie: https://jaktozrobilemwgarazu.pl/category/testy-narzedzi/
   MINI LUPO MP-102 juz jest niedostępny, nie udało mi sie nigdzie go znaleźć, nawet na stronach zagranicznych.
   Proponuje zatem pistolet MINI STAR LVLP z dyszą 1.2
   Idealnie się sprawdzi przy lakierowaniu bazą i bezbarwnym, przy tym ma małe zapotrzebowanie na powietrze. Da się nim dość swobodnie pracować nawet małymi 50L kompresorami. Pistolety STAR trzymają dobry poziom jakości wykonania, oraz aplikowanego materiału. Niskie ciśnienie pracy na pewno przełoży się na mniejsza ilość wtrąceń na lakierze…
   W budżecie do 100zł niestety na tą chwilę nic nie mogę sensownego polecić.
   Ta

 178. Toomek12 komentarz:

  Dzięki za odp jeśli chodzi o kompresor zastanawiam się nad Maktek SKY 100V i jak kupie to na pewno zrobię test i tu wrzucę. Co do pistoletu 300zł to trochę za drogo jak dla mnie spróbuje coś jeszcze znaleźć tańszego.
  Gratuluje bloga bo to naprawde jest coś MEGA dużo można się tu nauczyć 🙂

 179. masa komentarz:

  Witam mam kompresor 50l i chciał bym kupic jakiś pistolet aby malować kolorem i bezbarwnym co polecicie tak do 150zl wiem ze szału nie ma za taką kase ale to na początek czekam na propozycje bo już od tego czytania i przeglądania mam mętlik w głowie.

 180. masa komentarz:

  Prześledziłem to i wychodzi chyba na to ze to ten Pistolet lakierniczy LVMP AUARITA K-400 1,3 tylko pytanie czy to lvmp da rade mój kompresor 50l 1 tłokowy co Pan o tym myśli ?

 181. Tomaszkowy komentarz:

  Ja zamierzam kupić takie cuś, http://allegro.pl/show_item.php?item=5561182340
  da się tym wg położyć klar? Mini lupo nigdzie nie moge znalezc

 182. recnet komentarz:

  Witam Panie Krzysztofie.
  Posiada Pan również kompresor Maktek. Ma Pan jakieś preferencje dotyczące oleju ? Do tej pory posiadałem kompresor Airpress i stosowałem olej tejże firmy. Zastanawiam się, czy może stosuje Pan coś innego ?
  Pozdrawiam i dziękuję za materiał o porównaniu odrdzewiaczy. Warto było czekać do ostatnich minut filmu najbardziej 😉

 183. Czerwone_maki_na_Monte_Cassino komentarz:

  Witam.
  Krzysiu, chciałbym się Ciebie poradzić 🙂 Wiem, że pistolet „poniżej 500zł jest do malowana, a nie do lakierowania”.
  Ale, że nie stać mnie na iwate, czy sate…
  http://www.allegromat.pl/aukcja175701
  http://www.allegromat.pl/aukcja175703
  Czy między tymi zabawkami może być jakaś różnica na czyjąś korzyść? Pomijając rozrzut obróbki liczony w dziesiątkach milimetra, hehe. Będę malował tylko części motocyklowe(bak, owiewki, itd) i to większość akrylem. Cały czas się waham; celować w dyszę 1.0 czy 1.3? A może 0.8 ? Co lepsiejsze do taki elementów?
  Można chyba pominąć rozważania; hp, czy hvlp, bo w gunie poniżej stówy to te opisy są wyssane z miski ryżu 🙂
  Pozdro.

 184. Diler komentarz:

  Witam Panie Krzysztofie
  Po pierwsze chciałbym podziękować za pracę i wysiłek który poświęcasz na swoje materiały dzięki którym początkujący ludzie mogą obrać kierunek a i pewnie ci co „siedzą” w lakiernictwie lata też się nauczyli.

  Po przeczytaniu i obejrzeniu artykułów które zamieściłeś zacząłem się brać za sporządzenie swojego domowego warsztatu do malowania elementów karoserii bo znudziło mi się wydawać ciężko zarobione pieniądze na lakierników a z ich efektu i tak byłem niezadowolony bo po pół roku i tak od nowa musiałem się wybierać i nie małe pieniądze płacić za malowanie.

  Zakupiłem kompresor Maktec SKY50V do tego odwadniacz 5 mikronów firmy ckd (czego nie jestem pewny czy dobrze zrobiłem biorąc 5 mikronów) do tego filtr http://allegro.pl/filtr-odwadniacz-do-pistoletu-lakierniczego-i5424554000.html
  Teraz będę zamawiał pistolet
  Iwata AirGunsa AZ3 HTE AV1.3 do lakieru bezbarwnego i/lub bazowego (do którego lepiej go stosować)
  I teraz potrzebna mi jest twoja pomoc bo po przeczytaniu twojego artykułu i wszystkich niżej komentarzy już sam nie wiem jakie pistolety jeszcze kupić. Chcę mieć oddzielne pistolety żeby później nie pluć sobie w brodę jak przez oszczędzanie schrzanię sobie robotę ale chodzi mi też o aspekt finansowy bo i tak trochę pieniędzy już wydałem.
  Dodam że chcę stosować Novol Protect 360+5950 (Który już też posiadam) bo po obejrzeniu twojego filmu zrezygnuje chyba z „odrdzewiaczy”.

  • FMOne komentarz:

   u mnie jest podobnie…
   ale ja nie wydawałem kasy na lakiernika… (mniej więcej)
   w ostatnich 15 latach raz byłem u lakiernika (własnie 15 lat temu, gdzie po 1-2 latach porobiły się bąble na błotniku)
   w kolejnych autach, lakier miałem w różnym stanie, ale przeważnie w słabym, (np. matowy, rysy, mocno widoczne różnice w odcieniach, a nawet łaty lub korozja) ale szkoda mi było kasy na lakiernika, bo w większości przypadków przydało by się pomalować cały samochód, czasami sobie obiecywałem że dam do lakiernika, ale nigdy tego nie zrobiłem…

   3 lata tamu kupiłem autko z zepsutym silnikiem i mechanicy nie postarali się, 2 lata szukałem problemu co jest nie tak, rozebrałem pół silnika.. i zaczęła się zabawa, porządne czyszczenie i polerowanie lakieru, a miesiąc temu zmieniłem całe audio, wygłuszyłem większość auta, chciałem oczyścić bąble na błotniku okazało się że jest spora korozja i … coś strzeliło mi do łba by pomalować sobie moje auto , albo jeszcze lepiej zmienić kolor, blacharz i lakiernik skasowali by mnie że bym się nie pozbierał (auto ma 5m długości – Chrysler 300m) i jeszcze bym olał sprawę jak w poprzednich autach, bym jeździł z łatami, ale tyle już wpakowałem w to auto czasu, pieniędzy i roboty że szkoda mi tego, więc najlepszy sposób to samodzielne pomalowanie auta (a że 2 auto Fiat Bravo też wymaga lakierowania, to koszt się rozłoży na 2) na szczęście trafiłem na tego bloga i w 99,9% opieram się na nim…

   tak się dołączam się do pytania powyżej…
   mam już Devilbiss’a FLG5 ale że lepiej nie robić nim podkładów , to moje pytanie co kupić (dostępnego w przyzwoitej cenie) do podkładów, bo też nie mam pojęcia co kupić ..
   ew. jaki jeszcze…

   a ja sobie zrobię swój własny test odrdzewiaczy
   kupiłem brunox’a przed obejrzeniem tego testu
   po teście kupiłem APP R-Stop, a zapomniałem że mam jeszcze jakiś jeszcze jeden odrdzewiacz Cortanin F, muszę tylko wyrwać trochę blachy i przetestuje te 3 odrdzewiacze + podkład epoksydowy, na pół roku zostawię je na działce , myślałem że do połowy wbite w ziemię… i tak za auto zabiorę się w kwietniu / maju 2016,

 185. blazejnowy komentarz:

  Witam. Zastanawiam się nad zakupem drugiego pistoletu. Pojawiły się jakieś nowości z oferty Sico :
  http://allegro.pl/pistolet-sico-sicco-platinum-lvlp-najnowszy-model-i5109203738.html
  http://allegro.pl/pistolet-sico-w-400-nowy-model-m-400-rp-1-4-grats-i5578991733.html
  http://allegro.pl/pistolet-sico-bronze-green-promocja-z-220-zl-424-i5630866930.html
  Czy ktoś już miał styczność z tymi pistoletami i czy dorównują może jakością do polecanego wcześniej przez Krzysztofa (w tym przedziale cenowym) Sico Bronze M400?

 186. Mati99999 komentarz:

  Jaki bys polecił pistolet mini w budżecie do 400zł???

 187. Custosz komentarz:

  Witam
  Pistolet Sico Bronze wymieniony w artykule jest już nie osiągalny(lub źle szukam) Co kupić w takim budżecie w zamian tego modelu, ma Pan coś sprawdzone?
  Pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Jest niby Sico Bronze, ale ma innego koloru pokrętła, nikt nie potwierdził jeszcze jego jakości.
   Czy coś polecę taniego?
   Na tą chwilę nie, osobiście przeszedłem na droższy sprzęt i nie mam w tej chwili orientacji w dobrych tanich pistoletach.
   Pojawił się nawet pomysł dotacji na zakup wybranych modeli i ich test. Po testach pistolety byłyby wystawiane na aukcje od 1zł, wtedy częściowo zwróciły się koszty zakupu i tak w koło.
   Zrzutka, testy i aukcja… Niestety Polskie prawo zabrania organizowania takich zbiórek i musiał bym nieć na taką akcję zgodę Ministerstwa Finansów.
   Póki co jest tylko możliwość przesłania dobrowolnej darowizny przelewem bez określonego celu.
   Jak znajdę jakieś luźne fundusze zakupię pistolety do testów i je zaprezentuje, oraz przetestuje w akcji.
   Zakup to jedyna droga obiektywnej oceny sprzętu, unikniemy wtedy kaprysów ewentualnego sponsora.
   Dlatego nawet nie piszę za specjalnie do sklepów z prośbą o udostępnienie sprzętu, zresztą jakiś czas temu to zrobiłem i nikt nawet nie odpowiedział.

 188. Custosz komentarz:

  Update: Czy pistol z tej aukcji to to samo czy jakiś porównywalny następca?
  http://allegro.pl/pistolet-sico-bronze-green-promocja-z-220-zl-424-i5630866930.html

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Absolutnie to nie ten pistolet!!!
   Koleś jedzie na reputacji Sico Bronze. Ten sprzedawca miał kiedyś Sico Bronze, ale widać źródełko mu wyschło i teraz kombinuje…
   Zwróć uwagę na kształt głowicy, porównaj sobie moje zdjęcia z tym z kaucji. Ten pistolet to Sico Green jaki był od dawna w sprzedaży.

 189. Diler komentarz:

  Ja zakupiłem dodatkowo do DEVILBISS FLG 5 ten pistolet do podkladu ktoś jego używał ?
  http://www.elakiery.pl/prod/9,1623,7938,pistolet-lakierniczy-rp-green-17mm
  Jak dojdzie i wezmę się za próbę lakierowania coś o nim napisze

 190. Suchy84 komentarz:

  Krzysiu, pozwolę sobie tak zacząć ????
  Mam dylemat i potrzebuje Twojej pomocy w miarę jak najszybciej :)przeczytałem w/w artykuł i komentarze w całości i wciąż w głowie metlik,bo każdy ma inne potrzeby i inny kompresor itd. Mianowicie potrzebuje pistolet do malowania pojedynczych elementów, największy to tylny zderzak saaba 9-3, poza tym jakieś elementy drewniane, czy mebli. Mam kompresor, który służył mi do gwoździarki,pistoletu stolarskiego, koło napompować itd, czyli drobne sprawy. Kompresor dmucha 200l/min, 8barow, a zbiornik tylko 24l. Ma tez reduktor. Moje pytanie czy cos byś mi polecil?prosze o pomoc. Miałem na oku ten mały mp-102 (do koloru i lakieru)ale już go nie ma.a drugi sico bronze (do podkładu) ale tez go nie ma???? ja mam taki marketowy żelaziak, z dolnym pojemnikiem, wiec myślałem by może jego udało się wykorzystać do podkładu(plot malował w miarę ok) i może zainwestować w ten star mini do koloru i lakieru??bo w sumie nie będę lakierował Bóg wie ile, by inwestować w 2pistolety po 300. Jeszcze jedno, czy mając reduktor ciśnienia przy kompresorze, powinienem mieć jeszcze jeden przy pistolecie wraz z odwadniaczem??mam nadzieje ze rozumiesz mój punkt widzenia.
  Z góry dzięki za pomoc, która dla laika lakiernika jest nieoceniona.
  P.s. oglądam Twoje filmiki, które naprawdę sa pomocne.
  Pozdrawiam

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Pistolet mini wystarczy do lakierowania elementów o których piszesz. Star mini SLV z dysza 1.0 jak najbardziej się sprawdzi przy tak małym kompresorze. Zrezygnuj z reduktora na kompresorze na korzyść reduktora z odwadniaczem pod pistoletem. Jeśli nie masz instalacji taki odwadniacz pod pistoletem mimo niewygody może być jedyna nadzieją że nie będzie wodnych oczek w lakierze.
   Jak ustawisz ciśnienie na kompresorze, pod pistoletem będziesz miał już dużo niższe, ze względu na straty.

 191. grzesiek1987 komentarz:

  Widzę że temat Sico się nie nudzi. Nie produkują już tego i chyba nawet dobrze.
  Reduktor pod pistoletem obowiązkowy chyba że posiadasz Digital np w SATA czy ten wynalazek który jest w Devilbissie.
  Ja maluje rzadko, a jak już to zdecydowanie motory. Zakupiłem pistolet SATAjet 5000 B RP DIGITAL- 2szt 1.3 , SATAjet 1000 B HVLP 1,7 i ANEST IWATA WS-400 Supernova EVOtech 1.3 HD. Jeśli ktoś będzie zainteresowany wypowiem się na temat tych modeli.

 192. grzesiek1987 komentarz:

  Zastanawiam się nad 3M Sun Gun 2. Czy miał ktoś z tym do czynienia ? Polecacie jakieś inne latarki do inspekcji i sprawdzania kolorów ?

 193. Suchy84 komentarz:

  grzesiek 1987, gratuluje budzetu i polotu. Jesli bys dokladnie przeczytal moj post to bys wywnioskowal jakiego pistoletu szukam i do jakich celow. Nie mam zamiaru wydawac 1900zl za pistol, ktorego nie bede uzywal lub nawet nie wykorzystam jego potencjalu.dzieki za porady ale okazaly sie bezuzyteczne.pozdrawiam
  P.s. Krzysztof wciaz czekam na Twoj odzew. dzieki!!

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Mam do testów ten pistolet, ale z dyszą 1.8. Wykonanie jest precyzyjne i nie budzi zastrzeżeń jakościowych. Głowica precyzyjna wykonana z chromowanego mosiądzu. W nowej zmodernizowanej wersji.
   Korpus nieco toporny i ciężki. W akcji tego pistoletu jeszcze nie testowałem. Fakt, że będę nim tylko aplikował podkłady akrylowe wypełniające.
   Jest to podstawowa linia StartingLine dla hobbystów. Przy tej cenie sugerował bym raczej zakup FLG 5 z dyszą 1.4 do lakierów i gruntów.

 194. FMOne komentarz:

  https://www.youtube.com/watch?v=TXE8IWafBr8
  parę słów o pistoletach…
  – 1:20 Star S-4000
  – 1:54 „Devilbiss FLG5”
  – 2:31 Star EVO-T 106TF
  itd

 195. grzesiek1987 komentarz:

  Odpuść sobie podróbki Devila. Już kiedyś rozmawiałem z Gunmanem w sprawie tych australijskich podrób. Jeśli podróba i coś watra to tylko Lare HVLP podróba Saty bardzo dobrze wykonana, jeśli ktoś nie chce wydać na oryginał.

 196. grzesiek1987 komentarz:

  Tiger jest też przykładem taniego pistoletu do refinishu. 😉 SiCO nadal bęzie gówniane nawet jak zacznie być sprzedawane za 600 zł jako tzw średnia półka. Cena jest tu bez znaczenia.

 197. grzesiek1987 komentarz:

  1. SATA 5000 B HVLP / RP
  2. IWATA WS400 EVO WBX lub LS400 dedykowany do wodnych
  3. DEVILBISS GTI PRO LITE lub Amerykanska wersja Devilla dużo lepsza od GTI Pro Lite czyli Devilbiss Tekna i Tekna proline sprzedawana tylko w USA
  4. OPTIMA TRIFITY
  5. SHARPE ( GRACO ) RAZOR HVLP / LVLP
  6. LARE EVOLUTION LVLP / HVLP

 198. FMOne komentarz:

  ponoć Auarita mini MP-350 1,0 ma miotłę do 25cm !?!????

 199. luzet komentarz:

  Hej mam taki italco skleptechniczny.pl/profesjonalny-mini-pistolet-lakierniczy-hvlp-h-951-12-italco-p6656.html podrba devilla sri to ponoć lepsza jakość od auritia dysze mam 1.2 i miotła coś 20 centw przy dwch barach mało pyli i dosyć solidny jak na mj gust. Jak bedzie czas zrobie test jego. Do stwy to strach kupować mini guna mają tylko ładne obudowy 😉

 200. FMOne komentarz:

  ktoś wie czym się różnią te pistolety 😕
  http://www.elakiery.pl/prod/102,539,634,star-pistolet-lak-star-mini-evo-t-lvlp-slv-evot-106tf
  http://www.elakiery.pl/prod/102,4058,8223,star-pistolet-lakierniczy-mini-slv-evo-t-106-gold
  który lepszy? choć ja i tak kupiłem tego złotego… zgodnie z wyżej podanym linkiem… ale zastanawiam się czy dobrze zrobiłem, bo oba mają podobną nazwę… !?!? złoty ma zbiornik 250ml vs. 130ml.

  w weekend jak znajdę trochę czasu to będę go testował i zarazem kilka lakierów bazowych, mam nadzieje że któryś mi się spodoba (do mojego autka) … moje pierwsze kroki w lakierowaniu 😉 poza pomalowaniem tydzień temu piecyka żaroodporną farbą… nawet fajnie się malowało 😉 i efekt lepszy niż się spodziewałem, mimo kijowego pistoletu (z zestawu z biedronki), ale to tylko mat i bez bezbarwnego… oraz nie było ważne jak to wyjdzie, ale i tak miałem lekkiego stresa na początku, a potem spodobało mi się i mam niedosyt…

 201. bartom komentarz:

  Chciałbym odświeżyć komentarz kojotyr1 dt. wyposażenia lakierni meblowej, chodzi mi o pistolety. Zamierzam kupić dwa jeden do podkładu, jeden do lakieru bazowego. Przewertowałem różne fora dt. lakierowania meblowego i z generalnie polecają pistolety typu HVLP, ewentualnie LVLP. Jeśli chodzi o lakiery to z tego co wyczytałem głównie poliuretanowe są stosowane do np. frontów kuchennych.
  Pytania jakie mam to:
  – jakie pistolety proponujecie, jakich firm? jakie modele?
  – jaką dyszę zastosować na podkład a jaką na bazę

 202. FMOne komentarz:

  Wypożyczajcie pistolety Krzysztofowi do porządnego testu , przesyłka jest tańsza niż zakup jakiegokolwiek pistoletu, a parę osób może na tym bardzo skorzystać !! nawet osoba która by wypożyczyła pistolet może skorzystać – bo może się okazać że pistolet nie jest taki dobry jak się komuś wydawało !?!?!??

 203. Lukasz-leczna komentarz:

  Witam, co myślisz Krzysiu o pistoleciku Devilbis FLG-5? jako uniwersalna alternatywa z wymiennymi dyszami, jest do kupienia opcja ( devilbis Flg-5 1.4 + iglica z głowicą 1.8) do podkładów akrylowych i szpachli natryskowych.

 204. Wojtek komentarz:

  Mam pytanie odnośnie reduktora pod pistolet może wiedział by ktoś może na temat tego reduktora smc ir2000,ir1000Czy można go używać pod pistolet? Mam kilka takich reduktorów i zastanawiam się czy spełnią swoje zadanie pod pistoletem. Oto link do takiego
  http://pl.rs-online.com/web/p/regulatory-pneumatyczne/3140943/

 205. snaper komentarz:

  Witam wszystkich,
  przymierzam się do kupna pistoletu którym chce malować płytę MDF białym lakierem na połysk do drewna. Jaki pistolet za małe pieniądze można kupić na początek ? Myślałem nad pistoletem SICO HVLP ze znanego portalu na alle… Jaka powinna być dysza do tego typu lakieru ? kompresor będę miał pożyczony o właściwościach: 2 tłokowy, 50l, 3.3km.

 206. mikun321 komentarz:

  Witam, Panie Krzysztofie mam takie pytanie. Mianowicie chciałbym na dniach kupic devilbissa flg 5 do bazy i bezbarwnego z dysza 1,4. W sklepie pan zaproponowal mi zebym kupil sobie dodatkowo dysze 1.8 do podkladu i mysle czy warto rozwazyc taką opcje czy dobije sobie pistolet tymi podkladami? Aktualnie do podkladu mam niezbyt pistolet i zastanawiam sie co lepsze devilbiss 1.4 i 1.8 dysza do wszystkiego czy devilbiss 1.4 i speedway hvlp z dysza 1.8? Pytalem juz w prywatnej wiadomosci i nie uzyskalem odpowiedzi ;/ Jest to dla mnie pilna sprawa gdyz czekają juz dwie całościowki na mnie w podkladzie a bazy nie mam czyn położyć 😉 Z góry dziekuje za odpowiedź, pozdrawiam 😉

  • Misiek komentarz:

   Dobre pytanie, sam sobie je zadaję.:) Z jednej strony dodatkowa dysza to nie jest taki koszt, z drugiej szkoda trochę pistoletu i możliwych wad lakierniczych, a w końcu podkłady nie są aż tak trudne do położenia, więc czasem solidny chińczyk starczy.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Do podkładu lepiej mieć osobny pistolet, dość trudno doczyścić pistolet po podkładach i mogą się w którymś momencie pojawić problemy podczas lakierowania.
   Dodatkowo może być uciążliwe przekręcanie tych głowic i iglic. Zamiast osobnego kompletu dysz lepiej za te pieniądze kupić chociażby jakiegoś Speedwaya do podkładu.
   Mogę się nawet założyć, że po jakimś czasie i tak dokupisz osobny pistolet do tego zadania, ba… nawet może pojawić się osobny do bazy i bezbarwnego. więc lepiej od razu iść w dobrym kierunku 😉

 207. krycha200 komentarz:

  Witam, Panie Krzysztofie mam takie pytanie. Mianowicie chciałbym na dniach kupić kompresor 100L , lub 50L.
  Jeżeli chodzi o 100L to jaki pan poleca:
  – AIRPRESS HL 375-100 , czy może: – METABO MEGA 350-100 W.
  A jeżeli 50L to :
  co pan myśli o tym: http://allegro.pl/sprezarka-kompresor-b2800-50l-230v-opolskie-i5153113512.html
  Czy może na domowe potrzeby rolnika wystarczy MAKTEK SKY 50.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Wybór kompresora uzależniony jest przede wszystkim od zastosowania i trybu pracy tego kompresora.
   Jeśli ma mieć zastosowanie w gospodarstwie gdzie rozumiem będzie miał zastosowanie przy przedmuchiwaniu maszyn, jakiś małych prac renowacyjnych (malowanie podkładami i akrylem przy konserwacji maszyn) gdzie zapewne zaletą będzie mobilność tego kompresora. Bardziej skłaniał bym się do wydajnego kompresora 50L.
   W przypadku gdy do w/w zastosowań będzie stworzone miejsce – stanowisko jak najbardziej sprawdzi się tu 100L kompresor o wydajności 220 – 350l/min.
   Sprężarka z linku allegro jest stosunkowo droga i dysponuje wydajnością 220L/min gdzie przy wspomnianym Makteku 50V mamy ta sama wydajność, pojemność za połowę ceny. Jedyna różnica jest w trybie pracy. Kompresor z linku dzięki zastosowaniu wolno obrotowej pompy może pracować dłużej bez przestoju.
   Najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem będzie kompresor AIRPRESS HL 375-100, nieco droższy ale jest nadal ta mobilność w razie co, ma pojemność 100L co wystarcza do większości prac. Przede wszystkim kompresor na lata, wytrzymały, mogący pracować w długich cyklach bez przestoju w razie potrzeby. Spokojnie zaspokoi potrzeby prac przy renowacji i konserwacji maszyn. Nie sprawdzi się przy piaskowaniu, lakierowaniu całych pojazdów, oraz mocniejszych kluczy pneumatycznych powyżej 1000nm oraz zasilania szlifierek pneumatycznych.

 208. krycha200 komentarz:

  Dziękuje Panie Krzysztofie za poradę, ostatecznie wybór padł na kompresor Metabo 320-10, udało mi się go nabyć w atrakcyjnej cenie ze starych zapasów. Jak go przetestuję to podzielę się opinią.
  Przy okazji zapytam się Pana, czy kmpresor może pracować w temp. poniżej zero stopni, i czy to w żaden sposób mu nie szkodzi ?
  Pozdrawiam

 209. SayaninSSJ komentarz:

  Witam, jestem tu nowy. Od jakiegoś czasu śledzę tego bloga jak i kanał na YT ponieważ w maju/ czerwcu zamierzam pomalować moją Mazde 3( mieszkam w Anglii i koszt pomalowania auta proponowany mi przez loklanych lakierników to 3tys funtów, więc uzałem ze taniej wyjdzie jak skompletuje sprzęt i zrobię to sam). I tu jest moje pytanie, o ile z artykułu o kompresorach dowiedziałem się dużo o tyle pistolety to nadal czarna magia. Prawdopodobnie zakupię kompresor MAKTEK SKY 50V, chciałem do tego pistolet MINI LUPO MP-102 jednak nie jest on już nigdzie dostepny. I tu moje pytanie, jaki w miare tani pistolet wybrać do tego kompresora, będę malował baza+ bezbarwny. Sprzętu potrzebuje raczej jednorazowo więc nie szukam drogich rozwiazań które będą potem leżeć kilka lat na półce bezużyteczne.

  • zirek komentarz:

   Pistolety MINI bym sobie darował przy lakierowaniu całego samochodu się zamęczysz… Ja mam MAKTEK SKY 100V wydajność jak twoja 50 i z Devilbiss FLG-5 daje rade, albo tańszy Devilbiss SLG, BikoLakier ostatnio o nim pisał…

 210. SayaninSSJ komentarz:

  Znalazłem Devilbiss SLG w 2 wersjach, 610 i 620 który będzie lepszy? Czy w ogóle są jakieś różnice? Ten pistolet nada się i do bazy i do bezbarwnego czy lepiej kupić jeszcze coś do bezbarwnego? Czy ten pistolet:http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-auarita-1-3-lvlp-hvlp-profesj-i5602751719.html
  będzie dobry do podkładu?
  No i znalazłem jeszcze taki kompresor:http://allegro.pl/awtools-kompresor-dwutlokowy-v-50l-akcesoria-i5892949588.html
  wydaje mi się że ma dobre parametry.

 211. zirek komentarz:

  Nie musisz szukac nic innego tym dasz radę i baze i klar. Z tego co pisał Krzysztof model 620 jest ulepszony, ma zmodernizowaną głowice i chyba coś jeszcze, musisz poszukać jest opis tego pistoletu na stronie…

 212. Adeq komentarz:

  Witam,
  chcę skompletować zestaw do lakierowania, coś dla początkującego lakiernika aczkolwiek nie po kosztach.

  *Kompresor – zdecydowałem się na MAKTEK SKY 100 3F, pozwoli mi on na korzystanie z kluczy i narzędzi pneumatycznych.

  *Do kompresora wiem, że potrzebuję 2 węże o średnicy wewnętrznej 10mm. Za kompresor ma iść wąż 3m, do niego odwadniacz-osuszacz powietrza i dopiero dłuższy przewód do pistoletu.
  Jaki odwadniacz możecie mi polecić do takiej instalacji?

  *Następnym elementem jest reduktor ciśnienia pod pistoletem. Tutaj też proszę o radę co konkretnie kupić gdyż nie chcę bubla który utrudni pracę.

  *Pistolet. A właściwie powinno się mieć ze 3 pistolety, do podkładu, bazy i bezbarwnego. SICO BRONZE M400 RP to tani chińczyk aczkolwiek często polecany. Niestety aktualnie ciężko dostępny.
  Niestety dużo poradników itd do najświeższych nie należy i często polecany tam sprzęt jest już po prostu niedostępny.
  Przydał by się również jakiś pistolet mini do mniejszych plastików (jak np. obudowa lusterka bocznego w aucie) lub felg.
  Co możecie mi doradzić pod taki zastaw?

  Sprzęt chcę zakupić z myślą o lakierowaniu kilkunastu elementów miesięcznie, inwestycja raczej szybko mi się zwróci dlatego wolałbym postawić na fajny sprzęt i bezproblemową pracę, nie chcę niepotrzebnie ciąć kosztów a później po miesiącu szukać nowego pistoletu itp.

  Czy mógłby mi ktoś coś doradzić?

 213. pawell999 komentarz:

  Witam
  Co powiecie na temat tego pistoletu : AUARITA MP-500 1,4mm LVLP

  http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-auarita-mp-500-1-4mm-lvlp-i5935408585.html

  Pistolet potrzebny mi do prac amatorskich ( pomalować zderzak , felgi , jakieś pojedyncze elementy aut ) Malować będę dość rzadko , dlatego nie koniecznie chce wydawać 500zł.
  kompresor to maktek 100 3f

 214. rc komentarz:

  Witam
  Szukam kompresora do pomalowania kilku pojedynczych elementów w moim aucie. Na oku mam Airpress HL 425/100: http://www.budujesz.pl/airpress-kompresor-olejowy-dwutlokowy-hl425-100-3km-2200w-8bar-100l-425l-min-36834-98932/
  pytanie moje jest takie. Czy takim kompresorem z dobranym do niego pistoletem mogę uzyskać taki efekt by nie było różnicy do pozostałych elementów (lakier L041)? Jest jeszcze opcja z butlą 50l ale różnica w cenie to jakieś 200 zł.

 215. badboy82 komentarz:

  Witaj Krzysztofie. Na wstępie, ogromny szacun dla Ciebie za to co tutaj robisz, to kawał dobrej roboty. Mam pewien problem, potrzebuję pistolet do podkładu akrylowego i epoksydowego pod sprężarkę 2 tłokową, 10bar, 50l taką na na zdjęciu:
  http://img35.staticclassifieds.com/images_tablicapl/318004351_6_1000x700_kompresor-olejowy-50-litrow-2-tloki-10-barow-einhell-red-.jpg
  Zastanawiam się nad tym ale hp z dyszą 1,7 do podkładu akrylowego:
  E100:http://www.tanie-lakierowanie.pl/pistolety-lakiernicze-oraz-inne/34-pistolet-lakierniczy-gold.html
  oraz z dyszą 1,4 do epoksydowego, czy lepszy byłby tak jak w linku hvlp, jest niby niskociśnieniowy ale czy przy mojej sprężarce on da radę. Czy może lepiej do epoksydu i bazy kupić ten:
  http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-auarita-italco-mini-hvlp-1-2-i5597187760.html
  bo i tak chcę kupić jakieś mini, do malowania ramy motocykla, bo wiadomo dużym trochę ciężko tam operować? Czy malowałeś którymś z tych trzech pistoletów, bądź miałeś z nimi styczność, ten Italco Mini czytałem, na Twoim blogu, że jest dość niezły, ma dużą miotłę, tylko czy mój kompresor się przy nim sprawdzi, no i ten E100, czy da się tym położyć gładko i równo podkład epoksyd i akryl przy metodzie „mokre na mokre”? Prosiłbym o Twoją opinię na ten tych trzech pistoletów.
  Poza tym, chciałbym zasięgnąć Twojej opinii, czy jest sens przy tym moim kompresorze instalować dodatkowy bufor, tak jak Ty to zrobiłeś, jeśli tak to jakiej pojemności i czy kompresor to uciągnie, bo nie chciałbym go zajeździć zbyt szybko? Jeszcze jedna ważna sprawa jaki reduktor (zwykły czy membranowy) i filtr dać pod pistolet, najlepiej prosiłbym o coś sprawdzonego na czym pracujesz?
  Z góry ogromne dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam i życzę dużo wytrwałości, bo Twój poradnik i kanał na youtube są mega pomocne, to duża skarbnica wiedzy i fachowych porad krok po kroku dla raczkujących przyszłych lakierników. Jeszcze raz gorąco pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego. Piotr

 216. badboy82 komentarz:

  Hmmm… przyznam , że jestem troszkę rozczarowany, brakiem zainteresowania, prosiłem o pomoc przy wyborze pistoletów, reduktorów oraz opinię na temat dodatkowego bufora, czekam już kilka dni i żadnej odpowiedzi, Szkoda, bo czas ucieka, i niestety będę musiał uczyć się na własnych błędach i eksperymentować.

 217. bbobo komentarz:

  Witam.
  Zakupiłem właśnie kompresorek do mojego garażu.
  Mój wybór padł na Kompresor Maktec SKY50V
  Nie jestem fachowcem a wręcz przeciwnie to mój początek przygody z farbkami…
  Proszę aby ktoś doradził mi jaki pistolet powinienem kupić do takiego kompresora.
  Mam zamiar malować puki co mojego maluszka 126p , lakierem akrylowym.
  Bardzo proszę o jakąś podpowiedz.
  Aha najważniejsze, budżet ok 250zł ( wiem, wiem…) ale może coś się znajdzie 😉
  Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam Bogdan.

 218. dino73 komentarz:

  Witam ja zakupiłem Pistolet mini Aipress http://www.airpress.pl/index.php?menu=14,TH826G-12 można na internecie go znaleźć za 74 zl nie długo zdam relacje.

 219. tiger66 komentarz:

  witam wszystkich pistolet mini lupo jest dostępny na stronie http://www.tanie-lakierowanie.pl/566-pistolet-zaprawkowy-professional.html tam kupiłem go tydzień temu i potwierdzam że jest ok

 220. jareckc komentarz:

  Witam. Prosiłbym o pomoc w wyborze kompresora. Ma mieć 100l. ze względu na gabaryty i cenę i moc max 2,2kw na 230v. Cena max. 1700zł. Myślałem o Makteku 100v http://allegro.pl/kompresor-sprezarka-100l-v-2-tloki-mocny-gratis-pl-i6139466955.html lub geko TYP Z 100L BIG 3KM 420L/MIN http://allegro.pl/kompresor-sprezarka-typ-z-100l-big-3km-420l-min-i6142241542.html lub airpress hl 375/100 http://allegro.pl/airpress-sprezarka-kompresor-hl375l-100l-min-230v-i6144467696.html . Który będzie najlepszy , czy warto dopłacać kilka stów do airpress? Jakie są ich prawdziwe wydajności?

 221. e-matti komentarz:

  Witam
  Możecie polecić jakiś tani pistolet na początek do podkładu epoksydowego i akrylowego na potrzeby konserwacji i polakierowania akrylem elementów zawieszenia? Jakość powłoki nie musi być dobra, ma zabezpieczyć elementy przed korozją.

 222. e-matti komentarz:

  Zapomniałem dodać, że będzie pracował pod kompresor em maktek sky100 3f.

 223. DanielR625 komentarz:

  Witam. Posiadam kompresor samoróbkę baniak 75 l i wydajność efektywną 290 l/min. Jaki by Pan polecił nie drogi pistolet taki uniwersalny żebym mógł pomalować zderzak. Czy do podkładu bazy i bezbarwnego można używać jeden pistolet?

 224. Magik komentarz:

  witam, a może by się udało odświeżyć , listę Pana pistoletów , bo w filmiku jakimś usłyszałem o devilbiss gti?? cacuszko:)

 225. rosio komentarz:

  Witam
  Ja może zapytam trochę inaczej. Jako że od pojawienia się tego artykułu minęło trochę czasu to może pojawiło się na rynku coś z tanich pistoletów (czyt. do ok. 200pln) które dają radę, najbardziej interesuje mnie coś do bazy i bezbarwnego do malowania poszczególnych elementów (zderzak, atrapa, błotnik, drzwi) nie całych samochodów?

 226. Darek Korzeniowski komentarz:

  Witam.
  Jestem tu nowy więc powitać gospodarza i wszystkich gości na tej stronie.Ja mam pytanie do pana Krzysztofa co pan myśli o SATA JET5000 HVLP czy jest to warte swoich pieniędzy i czy może lepiej na początek zacząć od czegoś tańszego np devilbissa gti pro czy może FLG 5 ten błotnik w czarnej Audi jak na moje wyszedł rewelacyjnie.Powiem szczerze że zaczynam dopiero zabawy z samochodami i nie chciałbym niepotrzebnie wydawać kasy na jakieś pistolety z ChinaTown i zastanawiać się czy ja coś schrzaniłem czy to wina pistoletu a chciałbym coś kupić na dłużej.Z góry dzięki za odp.A tak w nawiasie to nie wiem jak koledzy ale ja osobiście czekam na następne filmy długo nic pan nie wrzucił

 227. Grzesiek Pierzynski komentarz:

  Witam, dzieki panu Krzysztofowi podjalem decyzje o zbudowaniu wlasnej ala lakierni. i tu pierwsze pytanie kompresor jaki chce kupic to http://allegro.pl/kompresor-olejowy-sprezarka-tlokowa-300l-1350l-min-i6579962192.html, moze ktos ma zdanie na jego temat ,
  Drugie pytanie temat pistoletow i tu wybralem :
  Pistolet lakierniczy GTI PRO Lite w kolorze niebieskim
  komplet dysz: 1.3mm (w pistolecie) + 1.2mm (zapasowa)
  głowica: TE10, TE20, HV30, T110 (do wyboru)

  Pistolet lakierniczy GTI PRO Lite w kolorze złotym
  komplet dysz: 1.3mm (w pistolecie) + 1.4mm (zapasowa)
  głowica: TE10, TE20, HV30, T110 (do wyboru)

  Pistolet lakierniczy PRi Pro Lite (do podkładów)
  dysza: 1.8mm

  Oraz :
  Satajet 100 bf rp do podkladow i szpachli
  Satajet 5000 rp 1,3 do bazy i klaru, z gory dziekuje za jakiekolwiek opinie. Penie Krzysztofie twoj blog jest mega

 228. karmel88 komentarz:

  Witam. Planuję zakup kompresora. Poleca pan kompresory airpress. A jaką ma wydajność efektywną ten 340/90, czy poradzi sobie z devilbissem flg5? Myślałem, że jeżeli byłby za słaby to dołożyłbym do 425/100 ten napędzany paskiem, ale również nie wiem jaką ma wydajność efektywną. Czy warto czy może jest coś lepszego w tych pieniądzach?

 229. Krokro komentarz:

  Dzień dobry Panie Krzysztofie!
  Mam zamiar polakierować całe moje auto. Wybór padł na kompresor AIRPRESS HL 425/50. Jaki polecałby Pan do tego pistolet?

Dodaj komentarz