Legalne przyciemnianie szyb przednich – przepisy prawne

Legalne przyciemnianie szyb przednich - przepisy prawnePrzyciemnianie szyb ma wiele zalet. Po pierwsze może znacznie poprawić wygląd naszego samochodu, a po drugie jest to rozwiązanie funkcjonalne. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu zabieg, powinniśmy dowiedzieć się, jak mają się do tego przepisy drogowe i czy zawsze jest to legalne.

Widoczność, a przyciemnione szyby

Według przepisów, najważniejszym czynnikiem decydującym o legalności tego rozwiązania jest zapewnienie kierowcy odpowiedniego pola widzenia. Często można spotkać się z sytuacją, kiedy ktoś ma mocno przyciemnione wszystkie szyby w samochodzie. Według prawa zabieg taki jest nielegalny.

Ekspert z craftmedia.com.pl doradza, że aby przeprowadzić zabieg ten w sposób legalny, zarówno szyba przednia, jak i szyby boczne powinny mieć przepuszczalność światła na poziomie nie mniejszym niż 70%. Warto jednak pamiętać o tym, że ściemnienie szyby o dany procent, nie jest adekwatne do rzeczywistej przepuszczalności światła. Wynika to z faktu, że szyby samochodowe już podczas produkcji są przyciemniane. Często ich przejrzystość oscyluje na poziomie 75-80%. Dlatego też, jeśli przyciemnimy szyby naszego samochodu np. o 30%, to może być to uznane za złamanie przepisu.

Jeśli chodzi o pozostałe szyby, nie ma znaczenia, w jakim stopniu zostaną one przyciemnione, gdyż według przepisów nie będzie to brane pod uwagę jako czynnik ograniczający pole widzenia kierowcy. Możemy więc sami zdecydować, jaka będzie ich przepuszczalność. Warto zatem sprawdzić po wykonanej usłudze, czy szyba faktycznie przepuszcza odpowiednią ilość światła.

Legalne przyciemnianie szyb przednich - przepisy prawne

Możliwe konsekwencje prawne źle przyciemnionych szyb

Kiedy zostaniemy zatrzymani podczas kontroli drogowej, policjant może wymagać od nas potwierdzenia legalności przeprowadzonego zabiegu przyciemniania szyb. Kiedy nie mamy odpowiedniego atestu, możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł, a do tego zostanie nam odebrany dowód rejestracyjny. Dokument będziemy mogli odzyskać dopiero po przystosowaniu szyb do stanu wymaganego przez przepisy. Kiedy szyby ponownie będą miały odpowiednią przepuszczalność światła, musimy wybrać się na badanie techniczne, gdzie po sprawdzeniu stanu naszego samochodu zostanie wydany specjalny dokument, dzięki któremu odzyskamy dowód.

Legalne przyciemnianie szyb przednich - przepisy prawne

Kiedy chcemy skorzystać z usług firm przyciemniających szyby, musimy się dobrze rozeznać, czy dana firma wpisana jest w ogólnopolski rejestr firm zaciemniających szyby. Po wykonaniu tego typu zabiegu powinniśmy otrzymać odpowiednie świadectwo. Oczywiście szyby możemy przyciemnić we własnym zakresie, jednak wymaga to nieco umiejętności manualnych oraz odpowiedniego sprzętu (żel do wygrzewania folii, opalarka oraz specjalna szpachelka do wygładzania powierzchni). Folia, którą chcemy użyć, powinna być wysokiej jakości i mieć odpowiedni atest.

Korzyści płynących z wykonania zabiegu przyciemniania szyb jest wiele, np. obniżenie temperatury we wnętrzu pojazdu, czy ogólny wpływ na poprawę wyglądu samochodu. Nie znając jednak przepisów, możemy natknąć się na problemy podczas kontroli drogowej. Pamiętajmy również, że widoczność w samochodzie to kluczowy element wpływający na bezpieczeństwo.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Legalne przyciemnianie szyb przednich – przepisy prawne

  1. rexman komentarz:

    Dobrze, że nie sprawdzają przepuszczalności światła w okularach przeciwsłonecznych.

Dodaj komentarz