Szlifowanie metali w domowych warunkach

Podczas szlifowania różnego rodzaju powierzchni metalowych musimy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że cały proces będzie bezpieczny, a jego przeprowadzenie pozwoli na osiągnięcie wymaganych efektów.

Jakie narzędzia wybrać?

Wybór narzędzi używanych podczas szlifowania zależy od rodzaju powierzchni oraz materiału, który ma być poddany obróbce. W przypadku, gdy mamy styczność z dużymi i płaskimi powierzchniami powinniśmy użyć szlifierek: mimośrodowej lub oscylacyjnej, które za sprawą swojej wydajności zapewnią szybkie efekty. Szlifierki kątowe, które dzięki temu, że są poręczne, a ich cena nie jest wygórowana, powszechnie są używane przy obróbce metali w domowych warunkach. Ich częstym zastosowaniem jest także cięcie materiałów, jednak podczas szlifowania używa się specjalnych tarcz o grubości od 6 do 6,4 mm pozwalających na używanie ich bocznych powierzchni, jako elementu ściernego. Warto pamiętać o tym, że do szlifowania lepiej nadadzą się urządzenia o niewielkich rozmiarach, gdyż duże i mocne szlifierki są po prostu na dłuższą metę niewygodne, a ich używanie męczące.

Materiały ze stali nierdzewnej

Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy wykonane ze stali nierdzewnej, gdyż są one narażone na uszkodzenie warstwy ochronnej, w przypadku, gdy zastosujemy tarcze zawierające zanieczyszczenia w postaci stali niestopowych. Dlatego też podczas obróbki takiej stali należy skorzystać ze specjalnych tarcz wykonanych z materiałów syntetycznych (np. cyrkon, tlenek aluminium). Przy szlifowaniu materiałów wykonanych z tego typu stali trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby obróbka mechaniczna nie była przeprowadzana w wysokich temperaturach, gdyż może to doprowadzić do różnego typu odkształceń i przebarwień. Aby tego uniknąć, należy stosować niskie obroty oraz niewielki nacisk.

Inne sposoby

Do szlifowania można używać także wiertarek wyposażonych w tarcze, specjalne kamienie szlifierskie lub szczotki. Jest to jednak rozwiązanie niedoskonałe, gdyż wiertarka jest zazwyczaj znacznie słabsza i nie zawsze spełni swoją funkcję. W przypadku niewielkich elementów najlepiej sprawdzą się szlifierki stołowe. W profesjonalnych zakładach używane są z kolei szlifierki taśmowe lub oscylacyjne, które pozwalają na znacznie dokładniejszą obróbkę. W niektórych sytuacjach warto skorzystać z takich usług, w szczególności, gdy wymagana jest precyzja, a ewentualne uszkodzenie wygenerowałoby spore koszty. Do tego typu firm należy firma Forgis, która w swojej ofercie ma wiele usług z zakresu obróbki materiałów metalowych.

Sposób, w jaki wykonamy prace szlifierskie, jest zależny od wielu czynników, takich jak powierzchnia, kształt i rodzaj materiału, który obrabiamy. Dobrze dobrany sprzęt pozwoli na bezproblemowe przejście przez cały proces szlifowania. Warto znać te zasady, ponieważ w niektórych przypadkach niewiedza może skutkować uszkodzeniem materiału i poniesieniem niepotrzebnych kosztów.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz