Kompresor Jager German 350 100L – test i opinie

Przyszła pora na kolejny test, tym razem kompresora na 230V. Zauważyłem, że jest wśród nas spore grono osób nie posiadających dostępu do sieci 400 V i wybór kompresora na 230 V jest sporym problemem. W planach mam test kilku kompresorów zasilanych właśnie na 230V by wyrównać nieco dysproporcje testowanych wcześniej kompresorów z przewagą właśnie tych na 400 V.

Dziś bliżej przyjrzymy się i przetestujemy 100 litrowy kompresor marki Jager German z dwutłokową rzędowa pompą.

Kompresor dostarczany jest kurierem w bardzo mocnych i grubych kartonach wzmacnianych sklejką, a całość spięta jest z drewniana paletą bindami. Taka forma zabezpieczania kompresora jest bardzo dobra i na pewno dobrze zabezpiecza nasz nowo zakupiony kompresor podczas dostawy. Dodatkowo przesyłka posiada ubezpieczenie na 100% wartości od wszelkich szkód.

Po rozpakowaniu kompresora, przed pierwszym uruchomieniem trzeba założyć kółka oraz przykręcić filtr powietrza i to w zasadzie wszystko, kompresor jest gotowy do pracy. Producent dostarcza kompresor z zalaną olejem pompą. Dodatkowo dostajemy butlę oleju na pierwszą wymianę, oraz komplet dokumentacji, certyfikatów i instrukcję PL.

PODSTAWOWE PARAMETRY,
WYPOSAŻENIE I WYGLĄD KOMPRESORA JAGER GERMAN.

Dane producenta:

Zasilanie: jednofazowe 230V / 50Hz
Zbiornik: 100 litrów max 10 Bar
Max ciśnienie robocze: 8 Bar
Silnik: 2.2kW / 3KM
Obroty silnika: 2820
Sprężarka: Wolno obrotowa dwa tłoki w rzędzie.
Wydajność teoretyczna – 350 l/min
Wydajność efektywna – 260 l/min
Wymiary: 1220 x 360 x 810
Poziom ciśnienia akustycznego – 82.4 dB(A)
Poziom mocy akustycznej – 97 dB(A)

Dwutłokowa rzędowa pompa.

Silnik 2.2KW o mocy 3KM zasilany na 230V.

Napęd poprzez koła pasowe

Zbiornik 100 l na trzech kołach, w tym jedno jest obrotowe ułatwiające manewrowanie podczas przemieszczania.

Możliwość podłączenia zewnętrznej instalacji sprężonego powietrza bezpośrednio do butli kompresora.
Oraz zawór spustowy kondensatu w zbiorniku.

Osprzęt w postaci presostatu zaworu zwrotnego i zaworu bezpieczeństwa.

Kompresor posiada 3 wyprowadzenia poprzez szybko-złączki z czego 2 z nich mają możliwość regulacji ciśnienia reduktorem z manometrem.

TEST WYDAJNOŚCI KOMPRESORA JAGER GERMAN 100L 350.

Jako podstawowy test wykonałem standardowy pomiar wydajności na podstawie czasu nabijania zbiornika w zakresie ciśnień od 0 do 8bar oraz 5 do 8 bar.
Kompresor napełniał zbiornik 100l w czasie 3 minuty 20 sekund po podstawieniu danych do wzoru obliczyłem wydajność 249l/min w tym zakresie ciśnień.

0-8bar
192 sek 3.2 min
100*8 = 800
800/192=4.16
4.16*60 = 249 l/min

Podczas pracy kompresora sterowanego presostatem czyli w zakresie ciśnień 5 – 8 bar uzyskałem następujące wyniki:

5.3 – 8 bar.
100*2.7=270
270/61=4.4/sek
4.4 * 60 = 264 l/min

Rzeczywiście kompresor uzyskuje obiecaną wydajność 260 l w automatycznym trybie pracy czyli według ustawień presostatu 5 do 8 bar.
Podczas obliczeń uwzględniłem mała niedokładność presostatu, gdyż załączał on kompresor przy ciśnieniu 5.3 bar i wynik mógłby być zawyżony.

260 l na minutę i pojemność bufora 100 l daje już pewne możliwości korzystania z sporej gamy narzędzi pneumatycznych. Na pewno poradzi sobie przy kluczach pneumatycznych o mocy do 1000 nm.

No ale…. jak jest sprężone powietrze zawsze można pokusić się o lakierowanie i teraz na myśl przychodzi mi świetny dla hobbystów pistolet Devilbiss FLG-5 z dyszą 1.4 który pięknie lakieruje i przy tym potrzebuje 270 l powietrza na minutę.
Jest to na pograniczu wydajności naszego testowanego kompresora, ale przy 100l zbiorniku już można pokusić się o lakierowanie pojedynczych nawet dużych elementów.

Sprawdzamy więc jak w praktyce kompresor poradzi sobie z zasilaniem tego pistoletu, co nam szkodzi.
Pistolet oczywiście będzie ustawiony na swoje parametry pracy i maksymalne nastawy, zasilanie pod pistoletem będzie 2bar.

Test wykazał, że kompresor dał radę stabilnie zasilać pistolet przez czas wystarczający na lakierowanie właśnie pojedynczego nawet sporego elementu jak maska od samochodu.
Ciśnienie minimalnie spadało co potwierdza jego wydajność, pistolet potrzebuje o 10 l/min powietrza więcej niż daje kompresor stąd te powolne opadanie ciśnienia. Moim zdaniem wystarczy na 4 min pracy tym pistoletem bez przerwy.

Ja lakieruję typową maskę choćby od Passata lakierem bezbarwnym przez 1.15 min na jedną warstwę. Więc nie widzę problemu 🙂

Moim zdaniem Jager to dobra pozycja za niewielkie pieniądze dająca możliwość pracy narzędziami pneumatycznymi na potrzeby przydomowego warsztatu, pracy w terenie czy jako kompresor mobilny który zabieramy gdzieś na zlecenie do klienta.

Dzięki przekładni pasowej i niskim obrotom jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż wysoko obrotowe sprężarki, które przy dłuższej ciągłej pracy mogą się przegrzewać, tutaj na pewno kompresor wykaże się większą trwałością.

Nowy wydajny silnik 2.2 kW nie przeciąża sieci 230 V tak jak to było choćby w przypadku testowanych wcześniej kompresorów np. Makteka SKY100 który przy tej samej wydajności efektywnej miał silnik o mocy 3 kW.  Porównując też kompresory w aktualnych ofertach Jager jest najbardziej opłacalna pozycją jaką udało mi się znaleźć. Patrząc na wzgląd wydajności, małego poboru energii i pojemności. Więc uważam, że pozycja jak najbardziej godna uwagi.

Na potrzeby testu wykonałem pomiar temperatur gdzie podczas długotrwałej pracy kompresor miał stosunkowo niskie temperatury sprężarki, silnika i co najważniejsze powietrza tłoczonego do butli. Niska temperatura powietrza w butli sprawia, że kompresor nie będzie miał wysokich wymagań od instalacji sprężonego powietrza.

Temperatura głowicy: 85-100 *C
Cylindra: 60-70 *C
Komory korbowej: 24 *C
Zaworu zwrotnego: 40 *C
Silnika: 40 *C
Zbiornika: 24 *C

Pamiętacie może jak w filmie z budowy instalacji sprężonego powietrza pokazywałem problem wody na wyjściu przed pistoletem. Tam właśnie za ten problem odpowiedzialna była temperatura powietrza jaka trafiała do zbiornika. Miała ona około 104*C wszystko było bardzo ciepłe i zanim nastąpiło odpowiednie schłodzenie powietrza do punktu rosy woda pojawiała się dopiero w przewodzie sprężonego powietrza przed pistoletem, a nie w odwadniaczu. Jeśli do odwadniacza trafia ciepłe powietrze nie spełni on swojej roli, do odwadniacza musi trafiać już zimne powietrze wtedy wszystko pracuje jak należy, a my cieszymy się dobrej jakości powietrzem bez wilgoci.

Na pewno warto wspomnieć o gwarancji i serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym na terenie Polski. Dostępność części zamiennych i eksploatacyjnych które możemy zamówić bezpośrednio bez konieczności szukania zamienników itp.
Więcej informacji o kompresorze dowiesz się na stronie producenta stokexpress.pl

Przykład oferty Allegro

Na koniec zapraszam na film nagrany podczas testu kompresora.

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz