100L 499 230V- test i opinie

Kompresor 3 tłoki na 230VZałóżmy że szukamy kompresora na 230 V. Bo mamy dostępną tylko taką sieć elektryczną, albo chcemy by kompresor można było zabierać gdzieś na prace u klienta. Nie chcemy też by był specjalnie drogi bo mamy jeszcze długą listę zakupów, a budżet jest dość ograniczony.

Jednak mimo wszystko kompresor ma być wydajny bo prace jakie będą nim wykonywane wymagają wysokiej sprawności. Przeciętnie kompresory na 230V maja wydajności między 170 a 300 l/min to 300 l/min to już niezły wynik. Średnio jednak mają około 250 l/min.
Daje to już jakieś możliwości ale mimo wszystko nadal praca nie będzie komfortowa a niektórymi narzędziami niemożliwa.

Podsumowując nasze przemyślenia najbardziej satysfakcjonowałby nas kompresor o wydajności powiedzmy 400 l/min, oraz by pracował bez problemów zasilany siecią 230V na zabezpieczeniu nie większym jak 16 A.

Dlaczego 400 l/min?

Bo w zasadzie pociągnie wszystkie pistolety lakiernicze, bez problemów pracować można bardzo szeroką gamą narzędzi pneumatycznych. Szlifierki, klucze udarowe, wiertarki itp.
Da się już piaskować drobne elementy małą dyszą. No i jak trzeba rzucić tynk strukturalny na elewację też nie będzie problemu. To nasze założone 400 l na minutę, zwyczajnie daje już komfort i uniwersalność zastosowania, to takie niezbędne minimum na dzień dzisiejszy.
Już nie raz testowałem kompresory różnych marek, więc tym razem wpadł mi w ręce kompresor Jager German 100l 499l/min od Stokexpres. Obiecująca, zacnie wyglądająca konstrukcja bazująca na pompie 3 tłokowej w układzie widlastym oraz silniku zasilanego napięciem 230V.

Nie ukrywam, zaciekawił mnie od razu ten kompresor, szczególnie pod względem wydajności przy zasilaniu 230V i tego typu pompie. Jakie będzie zapotrzebowanie energetyczne, oraz wymagane zabezpieczenie umożliwiające rozruch pod obciążeniem?
Oczywiście sprawdzimy 😉

Kompresor Jager German 100l 499 230V wygląd i dane techniczne:

Trzytłokowa pompa w układzie widlastym z filtrami powietrza:

Kompresor trzy tłoki 230VKompresor 230V Jager German

Silnik 3 KW 230 V o mocy 4 KM

Presostat (6 – 8 bar) zawór bezpieczeństwa, manometr, oraz dwie szybko złączki.

Zbiornik o pojemności 100 l, ciśnienie 10 bar, na 4 kołach gumowych, oraz zaworem spustowym kondensatu.

Zaletą zbiornika jest możliwość zamontowania zaworu do podłączenia ewentualnej instalacji sprężonego powietrza bezpośrednio do kompresora.

Napęd realizowany jest przez koła pasowe przy obrotach silnika 2820 obr/min

Kompresor dostarczany jest na palecie w bardzo wytrzymałym sklejko-kartonie, ubezpieczoną przesyłką na 100% wartości urządzenia. W celu uruchomienia maszyny wymagane jest tylko zamontowanie kółek, oraz nakręcenie filtrów powietrza na głowice sprężarki, 10 min pracy max.
W zestawie obszerna instrukcja obsługi i eksploatacji kompresora w jeżyku polskim. Pełna dokumentacja umożliwiająca rejestrację urządzenia przez UDT, oraz zapas oleju do sprężarek.

Zestawienie parametrów:

ZBIORNIK: 100 l
TŁOKI: 3 w układzie W
NAPIĘCIE ZASILANIA: 230 V 50 Hz
MAKSYMALNE CIŚNIENIE: 8 BAR
PRESOSTAT 6 – 8 BAR
MOC SILNIKA: 3 kW = 4,0 KM
WYDAJNOŚĆ EFEKTYWNA: 400 l/min (dane producenta)
OBROTY SILNIKA: 2820 rpm
WAGA: 84 kg

Kompresor Jager German 100l 499 230V TEST WYDAJNOŚCI:

Do przetestowania wydajności kompresora przygotowałem następujące sprzęty:

  • Pistolet lakierniczy Devilbiss FLG-5 z dyszą 1.4
  • Pistolet lakierniczy Devilbiss Pro Lite 1.3 z dyszą powietrzną TE10 oraz TE20
  • Szlifierka oscylacyjna Rotake 150 mm o skoku 5 mm

Podczas pracy z pistoletem Devilbiss FLG-5 kompresor z powodzeniem sobie radził i czały czas nadążał uzupełniać ciśnienie w zbiorniku.

Podobnie było przy pistolecie Pro Lite 1.3 z dyszą TE10.

Nieco gorzej wypadł  test pracy Pro Lite 1.3 z dyszą powietrzną TE20 tutaj ciśnienie minimalnie spadało. Według testu jaki przeprowadziłem z tą dyszą spokojnie da się pracować 3 minuty w trybie ciągłym nie odpuszczając spustu pistoletu.

Dodam tylko, że dysza TE10 jest bardzo dobrą dyszą do bazy jak i do lakieru bezbarwnego. Współpraca kompresora z tą konfiguracją pistoletu jest na pewno bardzo korzystna i zapewni świetne rezultaty podczas lakierowania lakierami samochodowymi w każdym systemie.
Praca szlifierką oscylacyjną wypadła dobrze. Kompresor cały czas uzupełniał ciśnienie mimo ciągłej pracy szlifierką.

Suchy test wydajności kompresora na podstawie pomiaru czasu nabijania 0-8 bar oraz 5,5-8 bar według danych:

Wydajność podczas pracy 0-8 bar.

100*8=800
800/126=6,34 l/sek
6,34*60=380 l/min

Wydajność podczas pracy sterowanej presostatem 5,5-8 bar:

100*2,5=250
250/38=6,57 l/sek
6,57*60=394 l/min

Tutaj presostat załącza kompresor nieco później co uwzględniłem przy obliczeniach.
Zamiast startować przy 6 bar startuje dokładnie przy 5.5 bar’a.

Kompresor wykazał efektywną wydajność podczas pracy sterowanej presostatem na poziomie 394 l minutę. Co jest bardzo bliskie naszym zakładanym 400 l/min!

Na koniec pokusiłem się jeszcze o pomiary temperatury podzespołów kompresora podczas długiej nie przerwanej pracy. Na potrzeby testu obciążyłem w taki sposób kompresor, by pracował stale przez czas 15 minut dobijając ciśnienie w zakresie 4-7 bar.
Zaraz po tym wykonałem pomiary temperatur które wyglądały następująco.

Temperatura cylindra: 50-60*C
Głowicy: 65-72*C
Silnika: 33-40 *C
Temperatura komory korbowej: 26*C
Zaworu zwrotnego: 84-90*C
Zbiornika: 30*C

Zakładam, że temperatura zaworu zwrotnego będzie bliska temperatury powietrza jakie trafia do zbiornika. Nasze zmierzone 84-90 *C jest niezłym wynikiem dla tego typu konstrukcji jednak trzeba pamiętać by dla prac lakierniczych bez wad, wymagana będzie choćby najprostsza instalacja sprężonego powietrza o odpowiedniej długości z filtrami. Coś na wzór jaką wykonałem i opisałem w tym artykule: Instalacja sprężonego powietrza – schemat

Oczywiście nie darowałem i sprawdziłem na jakim zabezpieczeniu ruszy silnik kompresora pod obciążeniem.
Przygotowałem dwa bezpieczniki o charakterystyce B16 oraz C16.
Kompresor podczas pruby rozruchu mia ciśnienie 4bar, a rozruch inicjuję włącznikiem na presostacie.
Test wykazał, że kompresor wyrzucał zabezpieczenie B16 podczas startu.
Jednak przy zabezpieczeniu C16 startuje za każdym razem i nie ma tutaj najmniejszych problemów. Zabezpieczenie C16 jest w 100% wystarczające do pracy kompresorem przy sieci 230 V.

Kompresor JAGER GERMAN 100 l 499 OPINIA

Kompresor może nie zaskoczył, ale jednak spełnił niemal w 100% nasze zakładane potrzeby wysokiej wydajności przy niskim wymaganiom od instalacji elektrycznej.
Z powodzeniem może pracować  w każdym garażu, warsztacie, na podstawowej instalacji z zabezpieczeniem C16 . Według informacji zasięgniętych od producenta osiągnięto ten cel stosując nowe wydajniejsze silniki, które generują wyższy moment obrotowy przy zachowaniu niskiego poboru energii. Przekłada się to również na ekonomię. Zwyczajnie zużywają mniej energii przy takiej samej wydajności co konkurencja. Przykład choćby mojego aktualnie posiadanego kompresora MAKTEK SKY 100F na 400 V który przy mocy 4 KM ma wydajność  357 l/min.Kolejny szybki przykład konstrukcji na 230 V MAKTEK SKY 100V który przy mocy silnika 4 KM ma wydajność zaledwie 225 l/min. Test kompresora przedstawił czytelnik tutaj: Maktek SKY 100 TEST

Wydajność kompresora Jager daje możliwość pracy nawet  profesjonalnym pistoletem lakierniczym, szlifierką oscylacyjną, co zostało potwierdzone podczas testu. Z powodzeniem będzie pracował z kluczami pneumatycznymi, wiertarkami, gwoździarkami, zszywaczami  w stolarni. Sprawdzi się w  hydrograficzne, tynkach natryskowych,  i wielu innych zadaniach. Długo by można wymieniać możliwości zastosowania bo mamy dobrą wydajność do wykorzystania oraz uniwersalność dzięki zasilaniu na podstawowe 230 V 16 A.

Nie będzie problemu z dostępnością części zamiennych, producent gwarantuje serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na terenie kraju oraz dostęp do części, które można zamówić bezpośrednio.

Porównując do wcześniej testowanych kompresorów, kompresor Jager German wypada bardzo dobrze i w mojej ocenie. Przewyższa przede wszystkim wydajnością podobne konstrukcje w przedziale cenowym oraz jako nieliczny nie wymaga mocnej instalacji elektrycznej.

Nakręciłem się trochę podczas tego testu, ale kompresorek naprawdę robi robotę i jest na pewno ponad przeciętny w swojej klasie.

Na koniec dodatkowe zdjęcia testowanego kompresora oraz film nagrany podczas testu.
Więcej o kompresorze bezpośrednio od producenta znajdziesz tutaj: stokexpres.pl

Przykład oferty Allegro

Galeria Jager German 100l 499 230V:

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „100L 499 230V- test i opinie

  1. lakiernik komentarz:

    Napiszę trochę nie na temat ale przydał by się dział test spawarek z tych nie najdroższych Migomat,tig,invertor,na siłę i na 230V,z przełącznikiem mig i na elektrodę w osłonie argonu i drut samoosłonowy itd jestem w trakcie zakupu spawarki i potrzebuję wyczerpujących informacji na pewno wielu z tego forum takie informację też przydadzą się.

  2. kiper1993 komentarz:

    O spawarkach również bym z chęcią po czytał. Na wiosną planuję zakup spawarki a,że samochodami zajmuję się wyłącznie hobbystycznie to i finansów za dużo do przeznaczenia nie ma. Z góry dziękuję za informacje. A tak przy okazji czy ktoś z forum pracuje może na sprzęcie Adlera? Mam z tej firmy kompresor 100l i jak na razie przez ponad rok nie zawiódł a momentami nie ma lekko. Facet u którego kupowałem kompresor ma również spawarki z tej firmy ponoć jakościowo bardzo dobre ale wolałbym, żeby mądrzejsi się wypowiedzieli.

  3. cooliotd komentarz:

    Mam ten kompresor i jestem z niego zadowolony. Chyba najmocniejszy kompresor na 230v. Daje rade i nie trzeba na niego czekać nawet przy lakierowanie całego auta.

Dodaj komentarz