Jakie oświetlenie do garażu wybrać?

Oświetlenie garażowe zależy zawsze od liczby okien (lub ich braku) w pomieszczeniu oraz od tego, do czego ma on służyć. Inne światło potrzebne będzie kiedy jedynie przechowuje się tam auto, a inne gdy garaż jest także miejscem do majsterkowania.

Oświetlenie do garażu

W przypadku, kiedy służy on jedynie do przechowywania samochodu, nie potrzeba tam dużej ilości światła. Zupełnie wystarczająca stanie się na przykład pojedyncza lampa, która będzie zapewniała rozproszone światło. Jeszcze lepiej kiedy taka lampa posiadać będzie czujnik ruchu – wtedy będzie samoistnie zapalała się wieczorem, zaraz po otwarciu drzwi garażowych. Można będzie wtedy swobodnie się poruszać lub wjechać do garażu –  bez problemów z poszukiwaniami włącznika i wyłącznika lampy. Natomiast gdy garaż jest miejscem majsterkowicza, system oświetleniowy musi być bardziej rozbudowany, a lampy powinny znajdować się w kilku różnych miejscach. Na pewno jednym z takich miejsc będzie blat roboczy, na którym łatwiejsze będzie poszukiwanie śrub, gwoździ i innych sprzętów. W takim garażu niezbędne będzie także mocniejsze oświetlenie górne. Dobrym pomysłem są tutaj lampy jarzeniowe, które doskonale rozpraszają światło, a ponadto lepiej (niż żarówki tradycyjne) oddają rzeczywiste barwy przedmiotów.  Warto zaznaczyć, że kiedy garaż posiada kanał, to także i on wymagał będzie dodatkowej, oddzielnej lampy (np. halogenowej). Trzeba pamiętać o tym, że garaż jest miejscem, w którym odbywają się różnorodne prace, dlatego każde ze źródeł światła powinno mieć solidną oprawę, która będzie chroniła je przed uszkodzeniem czy zbiciem.

Rodzaje źródeł światła w garażu

Garażowe oświetlenie powinno być funkcjonalne, ale także energooszczędne, a tradycyjne żarówki zużywają dużo energii elektrycznej. Dlatego coraz większą popularność zyskują świetlówki LED (i całe obudowy), które charakteryzują się ponadto pyło i kroploszczelnością. Często wybierane są również świetlówki i żarówki energooszczędne. Lampy LED wykorzystywane są najczęściej do oświetlenia miejscowego niż do całego pomieszczenia. Jedną z takich energooszczędnych świetlówek jest świetlówka liniowa, która charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością świetlną. Do zalet żarówek i świetlówek można zaliczyć to, że się nie nagrzewają, zużywają mało prądu i mają bardzo długą żywotność, a do wyboru są żarówki w ciepłych i zimnych barwach. Świetlówki zaś są trwałe, wydajne oraz mają równomierny strumień świetlny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są dość wrażliwe na zmiany napięcia, a po zużyciu wymagają specjalnej utylizacji – ze względu na zawartość rtęci. Żarówki energooszczędne można użytkować przez bardzo długi czas, są one więc bardzo wydajne, a zarazem zużywają niewiele energii. Ponadto mogą mieć zimną lub ciepłą barwę światła. Wybierając oświetlenie do garażu pod uwagę trzeba wziąć także to, że światło w tonacjach chłodniejszych pozwala się skupić w czasie pracy i mniej męczy oczy. Prawidłowo dobrane oświetlenie pozwoli zawsze na komfortowe warunki korzystania z garażu, a zarazem zmniejszy rachunki za energię.

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Jakie oświetlenie do garażu wybrać?

  1. Fortaxa1 komentarz:

    Super wpis! Jak to kobieta – oczywiście zapomniałam o oświetleniu w swoim garażu, gdzie trzymam samochód. Przy zakupie oświetlenia będę się sugerować Twoim wpisem i sugestiami. Dzięki! 😉 Mam pytanie jeśli chodzi o bramy czy kraty – producent dla Ciebie ma znaczenie? Czy inne czynniki?

  2. hpdv6 hpdv6 komentarz:

    ja polecam tylko swietlowki ledowe, a najlepiej to policzyc koszty pradu i czas zwrotu.

Dodaj komentarz