Samochód to skarbonka bez dna – kto z nas nie słyszał tego powiedzenia. Jest ono nie tylko denerwującym tekstem przyjętym przez społeczeństwo, ale jest też przede wszystkim prawdziwym stwierdzeniem, z którym nie raz, nie dwa staniemy w oko w oko będąc posiadaczem własnych czterech kółek. Można jednak zapobiec psuciu się i niszczeniu pojazdu, odpowiednio o niego dbając. Nie mówię tu tylko o koniecznych naprawach, obowiązkowych wymianach filtrów i płynów oraz o okresowych przeglądach, lecz także o odpowiedniej pielęgnacji pojazdu. Dbać należy zarówno o środek samochodu jak i o jego zewnętrzną karoserię. Jak? Stosując odpowiednie kosmetyki do mycia i konserwacji samochodu.
Kosmetyki samochodowe
Na rynku mamy wiele środków do czyszczenia i konserwacji samochodu. Różnią się one między sobą ceną, przeznaczeniem i marką. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, wyróżniamy środki do czyszczenia i konserwacji wnętrza samochodu oraz środki do zewnętrznych części pojazdu.
Wnętrze samochodu
Wybierając kosmetyki do mycia i pielęgnacji wnętrza samochodu należy kierować się przeznaczeniem danego środka. Mamy do wyboru kosmetyki: do tworzyw sztucznych (środki do czyszczenia i konserwacji elementów plastikowych), do elementów materiałowych i skórzanych (środki do czyszczenia tapicerki, kosmetyki do zabezpieczania materiału przed przetarciami i zabrudzeniami, w przypadku tapicerki skórzanej polecane są także kosmetyki do renowacji zniszczonej tapicerki), do neutralizowania zapachów (odświeżacze powietrza, zawieszki).
Zewnętrzne elementy pojazdu.
Podobnie jak w przypadku kosmetyków do wnętrza auta, tak i w przypadku środków do zewnętrznych elementów pojazdu należy przy wyborze odpowiedniego specyfiku kierować się przeznaczeniem środka. Zatem z uwagi na przeznaczenia środka do pielęgnacji samochodu wyróżnia się następujące kategorie produktów: środki do mycia pojazdu (aktywne piany, szampony, środki do osuszania lakieru, silna chemia na mocne zabrudzenia), kosmetyki do elementów plastikowych i gumowych (środki do czyszczenia i dressingu), specyfiki do czyszczenia i konserwacji felg oraz opon (środki do czyszczenia, polerowania, zabezpieczenia i konserwacji), kosmetyki do pielęgnacji i zabezpieczania lakieru (cleanery, politury, glaze, odżywki do lakieru oraz wosk w paście, płynie i sprayu).
Producenci środków czystości
Rynek środków czystości jest bardzo szeroki i bogaty w asortyment. Tak bogaty, że trudno jest wskazać, który producent środków czystości jest najlepszy, ma najniższe ceny i najlepsze kosmetyki. Dlatego przy wyborze nie należy kierować się marką i ceną, lecz przeznaczeniem kosmetyku. Regularnie dbając o samochód zapobiegniemy jego korozji i niszczeniu.
Kiedyś naczytałem się podobnych artykułów i zakupiłem jakieś turtle wax’y. Później pojawiły się pasty koloryzujące. Też kupiłem.
Później jeszcze kredki do niwelowania rys. Wszystko do użycia ręcznego. W praktyce okazało się, że pieniądze wyrzucone w błoto. Zaletą było tylko to, że woda spływała jak po kaczce. Narobiłem hologramów, które tylko maszynowo można usunąć. Jednak tu zaczynają się schody, bo trzeba zainwestować w maszynę i środki polerskie, lub oddać samochód do profesjonalnego polerowania.
Pasty do ręcznego polerowania do dziś leżą na półce. Chyba je wyrzucę na śmieci, bo myję swój samochód ręcznie bez żadnej chemii, samą wodą i nic nie poleruję. Lakier nie jest zdarty żadną maszyną i świetnie błyszczy. Oczywiście są ryski, ale samochód ma to do siebie, że się starzeje i w przyszłości nikt mi nie dopłaci za brak rysek na lakierze. Patrzeć nie mogę na brudny samochód, więc go często myję. Ponoć samochody uwielbiają kąpiele. Czasem ktoś nawet zapyta czy polerowałem.
Co do konserwacji skór i plastiku, to się zgodzę.
Skóra musi być nawilżana często. Jeśli się zaniedba, to skutki są często nieodwracalne.
Bo porządne kosmetyki samochodowe się kupuje w specjalistycznych sklepach lub w sieci a nie w Tesco czy innym markecie. Żeby używać jakąkolwiek pastę polerską, nawet ręcznie, trzeba karoserię przygotować. Odsmolić, usunąć pył z kloców, wyglinkować… Kup sobie tricolor gąbkę i Meguiars ultimate compound, nawet ręcznie usuniesz te hologramy. Najprościej kupić najtańszą DA bassa i np Sonax 04-06 i zrobić one step… efekt będzie piorunujący… Nie zapominając oczywiście o przygotowaniu powierzchni!
Dzięki kolego za rozjaśnienie zagadnienia! Czyli jednak można ręcznie dobrze wypolerować samochód. A tyle się naczytałem o polerowaniu i wszyscy byli sceptycznie nastawieni na ręczne. Na pewno skorzystam z tej porady.
Jeszcze raz wielkie dzięki! Pozdrawiam!