Witam 🙂
Dziś podzielę się z wami informacjami oraz opinią na temat kompresora Ripper 200L.
Jako że przez dłuższy czas pracowałem na jego mniejszym bracie ripper 50L 2 tłokowym i muszę powiedzieć że do tej pory jest niezawodny i poza zmianą oleju i filtrów nie ma się do czego doczepić.
Jednak że z czasem wymagania rosną i zacząłem używać coraz to nowych narzędzi pneumatycznych typu szlifierki trzpieniowe młotki igłowe zasilane sprężonym powietrzem stwierdziłem że czas na coś znacznie wydajniejszego i na tzw 3 fazy. Jako że na rynku jest dosyć spory wybór sprzętu jedynym problemem może być cena. ogólnie chciałem coś z możliwie sporą wydajnością i zbiornikiem minimum 200 litrów. Zabezpieczenie jakie zastosował mój elektryk w garażu to B20 więc nie będę szukał czegoś co mogłoby przeciążyć mojej instalacji.
Przeglądając aukcje internetowe jest w prawdzie sporo kompresorów marki takie jak bjc kowal magnum kraft dele obiecujące mega osiągi szybko jednak po przepatrzeniu youtube szybko straciły w moich oczach. Początkowo myślałem nad zakupem kompresora marki kupczyk jednak stwierdziłem że zaryzykuje i kupie Rippera w niższej cenie i nieco lepszymi osiągami. Najlepsze jest to że udało mi się znaleźć parę kilometrów ode mnie sprzedawcę tych kompresorów więc podjechałem vanem po niego i kupiłem na miejscu zaoszczędzając pieniążki na wysyłkę. Sprzedawca zapewniał mnie że nie ma żadnych problemów z usterkami oraz w razie awarii przywożę tylko samą pompę bądź silnik do naprawy co jest sporym plusem. Oczywiście dostałem roczną gwarancję. Radził też żebym szybko zmienił w nim olej wg instrukcji po 8 godzinach bo producent leje straszny badziew.
Oto dane producenta:
- Pojemność zbiornika: 200L
- Średnica cylindra: 2 x 90mm
- Wydajność teoretyczna: 860 l/min
- Wydajność efektywna 600 l/min
- Ciśnienie robocze: 8 bar (115psi)
- Silnik: 4kW
- Waga netto: 120kg
- Zasilanie: 400 V
Kompresor dostałem w palecie zbitej z desek coś jak klatka. w zestawie dostajemy kółka do przykręcenia puszki filtrów, filtry i kompresor jest zalany olejem oraz posiada już gotową wtyczkę zasilającą więc nie trzeba tego podłączać.
W kompresorze zastosowano dużą pompę typu v co powinno dać sporą wydajność:) na górze jest wlew oleju oraz oczko pozwalające ocenić poziom i stan oleju.
Po wymianie oleju po około 8 roboczogodzinach muszę stwierdzić że olej faktycznie miał paskudny taki zgnito-zielony kolor. Nowego weszło coś około 1.2litra.
Tabliczka znamionowa na silniku:
Wysokiej jakość profesjonalny, samoczynny 3 fazowy wyłącznik. Całość umieszczona w hermetycznej, metalowej obudowie, z dodatkowym wyłącznikiem/włącznikiem klawiszowym na zewnątrz. Zapobiega on spaleniu silnika poprzez samoczynne odcięcie zasilania (wyzwalanie termiczne i elektromagnetyczne).
Wyłącznik ciśnieniowy wyposażony:
- Dwa wyjścia ciśnieniowe (szybkozłącza).
- Manometr wskazujący aktualne ciśnienie w butli.
- Zawór kulowy o dużej przepustowości powietrza idealny do kluczy pneumatycznych.
- Zawór bezpieczeństwa z certyfikatem EN ISO 4126.
- Zawór zwrotny z automatycznym odprężnikiem.
- Dodatkowo odprężnik zamontowany pomiędzy głowicami kompresora ułatwiający rozruch urządzenia.
Ja w miejsce zaślepionej nakrętki zamontowałem nypel z zaworem gazowym 1’2 cala do wpięcia dodatkowego zbiornika 60l:
Na koniec czas na weryfikacje danych czyli najważniejsze 🙂
Pojemność zbiornika jest lekko zaniżona po zmierzeniu wyniosła 182,4L co jest mniej niż podana ale widzę to częsta przypadłość w chińskich kompresorach:
Test od 5 do 8 bar wyniósł 43,13 sekund
Licząc wydajność wychodzi następująco:
182*3=546
546 /43.13=12.6 l /s
12.6*60=759 l /min
Po odliczeniu około 20 procent na straty jak to bywa w sprężarkach tłokowych wynik to 608L /minutę.
Całkiem dobry wynik, teraz pomiar od zera do 8 bar
Czas napełnienia wyniósł 1min50sek
182*8=1456
1456 /90=16.17
16.17*60=970
Po odliczeniu około 20 procent na straty wynik to 776L /minutę.
Przykład oferty Allego dla zainteresowanych
Mam nadzieje że komuś się ta wiedza przyda pozdrawiam 🙂
Bardzo wartościowe informacje. Dziękuję!
Ps. fajnie, że czasem tu zaglądasz.