To bardzo interesujące jak szybko dziś cały świat zmierza do tego, by być „EKO” i podobnie jest w przypadku poboru energii. Jeszcze dosyć niedawno nawet najprostsza żarówka w Twoim domu pobierała minimum kilkadziesiąt Wat mocy. Dziś w naszych domach dominują żarówki LED, które w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami wolframowymi pobierają nawet 90% energii mniej. To przede wszystkim oszczędność, która pozwala nam zachować o wiele więcej pieniędzy w portfelu niż przeznaczać je na rachunki za prąd. Podobnie jest w przypadku garaży czy warsztatów, na których również możemy oszczędzić, decydując się na oświetlenie LED.
Tradycyjne świetlówki w garażu?
Zwróciłeś już uwagę na to, jakie oświetlenie masz w swoim garażu? Jeśli budowałeś go kilka lat temu, to z pewnością są to oprawy wyposażone w tradycyjne świetlówki fluorescencyjne. Z mojego własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o jakość światła, a także jego pobór mocy. Tradycyjna świetlówka to przede wszystkim częste wymiany samego źródła światła, ze względu na przeciętną ich trwałość. W moim przypadku bardzo często doświadczałem również efektu mrugania czy syczenia, co niestety nie jest zbyt miłe w momencie dłuższych napraw czy porządkowania garażu. W końcu nadszedł ten dzień, w którym zdecydowałem się na wymianę moich opraw, a nawet nie całych opraw a samych ich świetlówek. Skoro oprawy są w dobrym stanie, to bardzo często nie ma sensu ich wymieniać, a wystarczy odpowiednio przerobić, aby podłączyć do nich energooszczędne świetlówki LED.
Przeróbka opraw świetlówkowych pod LED
Oprawa świetlówkowa to lampa, w której montujemy świetlówki liniowe. W przypadku tradycyjnych świetlówek była ona wyposażona w startery i zapłonniki, które były niezbędne do ich pracy. W przypadku świetlówki LED jest zdecydowanie inaczej, ponieważ ten rodzaj świetlówki podłączamy bezpośrednio do prądu 230V. Oznacza to, że chcąc podłączyć świetlówkę LED do tradycyjnej oprawy, musimy najpierw ją zdemontować i usunąć zbędne startery i zapłonniki. Jeśli mamy już rozebraną oprawę powinniśmy zwrócić uwagę na instalacje przewodów do gniazd świetlówkowych. Świetlówki LED najczęściej zasilane są jednostronnie, co oznacza, że to jednego gniazda świetlówkowego powinny być podłączone przewody: fazowy (L – brązowy) i neutralny (N – niebieski). Drugie gniazdo w przypadku takiej instalacji pełni funkcję wyłącznie uchwytu do świetlówki i nie powinno być podłączone bezpośrednio do prądu. Jeśli w przypadku Twojej oprawy przewody podłączone są do obu gniazd, powinieneś oba podłączyć do jednego gniazda, a drugie pozostawić puste.
Po takim przerobieniu oprawy świetlówkowej możesz zamontować w niej świetlówki LED i zamocować we wcześniej używanym miejscu. W przypadku, kiedy oprawy świetlówkowe są w dobrym stanie, nie ma sensu wymieniać ich na nowe, ale w przypadku kiedy nie będzie można ich już odratować, to warto wymienić je na nowe, a najlepiej te w hermetycznej obudowie.
Świetny temat. Ja mam u siebie wszystko w garażu na świetlówkach LED nawet kanał. Najstarsze mają już 5 lat i na 10sztuk spaliły się dopiero dwie więc całkiem spoko. Polecam
Świetny tutorial, dziękuję!
Nie wiedziałem, że to takie łatwe.
Ps. Szkoda, że tak mało tutaj się dzieje.