Szlifierka pneumatyczna

Pytania czytelników Mój GarażWitam! Panie Krzysztofie może mi Pan pomoże w tej sprawie. Manowicie gdzieś czytałem odnośnie szlifierek na blogu lecz nie mogę tego wyszukać. Chodzi mi jaka jest różnica między skokiem 2,5 a 5. Czy ta szlifierka o skoku 2,5 nadaję się do matowania podkładu i pod polerkę, a o skoku 5 tylko do szlifowania szpachlu.
http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=base-relevance-hou-1-2-0209&search_scope=&string=szlifierka%20oscylacyjna%20pneumatyczna
Czy na początek mogłyby być te szlifierki, czy ma Pan jakieś inne propozycje?
Pozdrawiam rafi4213

Dodaj do zakładek Link.

12 odpowiedzi na „Szlifierka pneumatyczna

  1. Krzysztof Mulcan komentarz:

    Do napraw lakierniczych stosowane są szlifierki o trzech skokach: 8 mm, 5 mm, 2.5 mm.

    Pierwsza o skoku 8mm to szlifierka dość agresywna stosowana przy usuwaniu powłok lakierniczych, korozji i zgrubnej obróbce powierzchni. Gradacje papierów pod taki skok to P80 do P120.

    Kolejna najbardziej popularna i uniwersalna to szlifierka o skoku 5mm przeznaczona na szlifowania stali, starych powłok lakierniczych jako przygotowanie pod szpachlowanie i obróbkę szpachli. Gradacje papierów jakimi pracujemy tą szlifierką to P150 do P240

    Szlifierką o skoku 2.5 mm przygotowujemy powierzchnię pod podkład, obrabiamy podkład na sucho, oraz matujemy stary lakier pod lakierowanie. Można użyć jej już do usuwania wad nowej powłoki lakierniczej.

    Ja mam i używam od dłuższego czasu szlifierek 5mm i 2.5mm Rotake i póki co nie mogę złego słowa powiedzieć o tych szlifierkach.

  2. adrian85433 komentarz:

    Witam Panie Krzysztofie ! mógłby Pan dodać jakieś zdjęcia tych szlifierek, o których pisze oraz jeśli nie będzie to problemem prosiłbym o ich cenę.
    Pozdrawiam!

  3. kamil komentarz:

    1. Rotake RT-2130 ze skokiem 5mm- http://allegro.pl/szlifierka-pneumatyczna-mimosrodowa-orbitalna-150m-i5605239279.html
    2. Rotake ze skokiem 2,5mm- http://allegro.pl/szlifierka-pneumatyczna-oscylacyjna-150-skok-2-5mm-i5605103884.html
    Jak bym się pomylił to proszę mnie poprawić. Zapytam tak przy okazji kiedy pojawi się film ze szpachlowania ?
    od dłuższego czasu jest cisza na ten temat. 🙂

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Dzięki Kamil, to dokładnie te szlifierki jakie używam 🙂
      Niebawem będzie duuużo o szpachlowaniu. Mam skończone w sumie dwa duże filmy na ten temat. Filmy powstały przy współpracy Warsztat24 i czekam na ich akceptację. Jak tylko będzie zielone światło dam znać na blogu.

  4. moto-boys-tczew komentarz:

    Witam. Na filmiku z lakierowania błotnika od Laguny była użyta szlifierka o skoku 5mm a szpachlowania raczej tam nie było…(przed aplikacją epoksydu) 😉

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Można kończyć pod podkład tak jak na filmiku P240 i skok 5mm albo P320 i skok 2.5.
      Z tym że w moim przypadku miałem za zadanie rozszlifować głębokie rysy na całym błotniku po wcześniejszej agresywnej obróbce, a nie matować stary lakier bądź wygładzić szpachlówkę przed podkładem. Fakt mogłem ten błotnik jeszcze polecieć P320 na koniec szlifierką 2.5 ale uznałem że powierzchnia jest wystarczająco dobrze przygotowana w tej sytuacji.
      Dla lepszego zobrazowania zasady doboru gradacji do zadania dołączam slajd. Ja wybrałem opcję M3 która jak widać jest poprawna.

  5. moto-boys-tczew komentarz:

    Oczywiście się nie czepiam bo proces lakierowania wykonany bardzo dobrze, ale wystarczy zastosować inną markę/typ papieru aby w/w schemat był trochę bardziej elastyczny. Pozdrawiam

  6. bergi07@o2.pl komentarz:

    Gdzie na szlifierce jest oznaczenie skoku? Ja mam oznaczenie 6” . Czy to jest skok,czy średnica dysku podana w calach? Jak można określić skok bączka jeśli nie ma na nim informacji?

  7. rafi4213 komentarz:

    Dziękuję za wyjaśnienie! Szlifierka o skoku 2,5 zakupiona i mogę polecić każdemu,ponieważ bardzo przyjemnie się nią pracuje.Idealnie trzyma się ją w ręce. Czekam na filmik o szpachlowaniu. Pozdrawiam rafi4213

  8. rafi4213 komentarz:

    Super filmik !!!
    A może też coś o szpachlówce natryskowej gdzie i w jakim przypadku ją zastosować
    Pozdrawiam rafi4213

  9. bergi07@o2.pl komentarz:

    Filmik wyczekiwany od długiego czasu i bardzo pomocny. Osobiście mam niestety lekki niedosyt jeśli chodzi o wgłębienie się właśnie w wyprowadzanie powierzchni w wgłębieniach i jakiego klocka wtedy użyć i jak pokombinować. Heblowanie dużej powierzchni to też temat na czasie 😉 Ostatnio szpachlowałem praktycznie całe drzwi rozsuwane od busa. Jechałem heblem 60 cm zrobionym z pacy styropianowej do zacierania scian. Wyjechałem na gładko tak,że nigdzie nie został mi kontrast. Położyłem 2 warstwy szpachli natryskowej i p-240 znowu na długim heblu, Podkład obrobiłem na mokro p-600 i p-800 na klocku i mimo wytarcia kontrastu sa miejsca,że w swietle obraz mi sie zalamuje, bo sa minimalne dołeczki ;/ I bądź tu madry… zaden dotyk nie wylapałby tych dołeczków,a i kontrast nie pomogł…

Dodaj komentarz