Promiennik podczerwieni IR za 160zł ze statywem.

Witam ponownie wszystkich forumowiczów, myślę że każdy z nas kto choć trochę zajmuję się lakierowaniem zastanawiał się nad kupnem promiennika podczerwieni do suszenia lakieru lecz jak wiemy są one dosyć drogie, chyba najtańszy bez statywu koszt około 500 zł.

Na wstępie chciałbym poruszyć kwestie jakie mamy promienniki, te które nas interesują to wolframowe i węglowe. Wolframowe to promiennik fal krótkich.

Natomiast węglowe to  promienniki fal średnich. Po krotce wyjaśnię na czym to polega, a jeżeli ktoś chce fachowej wiedzy niech poczyta w necie, jest dużo takich artykułów na ten temat.

Po czym poznać czy mamy do czynieni z promiennikiem wolframowym czy węglowym ?

WOLFRAMOWY:
 ZAPŁON NASTĘPUJE OD RAZU JAK I PRZESYŁ CIEPŁA (PROMIENNI) – fale krótkie suszenie z odległości min 40-50 cm.

WĘGLOWY:
ZAPŁON PO KILKU SEKUNDACH JAK I PRZESYŁ CIEPŁA(PROMIENI) – fale średnie suszenie z odległości min 20-30 cm.

Potrzebne elementy do złożenia promiennika ( ja posiadam 2szt)

WERSJA NR 1:

 • Statyw – 70zł – statyw na halogeny do warsztatu
 • Promienniki  IR  250W – 4 szt- koszt 11 zł sztuka
 • Oprawki ceramiczne – 4 szt  – koszt 1-2zł za sztukę
 • Przewód YDY 2×1,5 – 3 mb – koszt 1,5zł za mb
 • Przewód gumowy(czarny)- 3mb-koszt 3 zł za mb
 • Złączki wago 221-415 – 2szt – koszt 2zl za sztukę
 • Puszka ap9- koszt 5zl
 • Wsporniki ww50- koszt  2zł za sztukę
 • Belka drewniana -10-15zl

Koszt łączny-    161,5 zł 

20160412_171826

20160412_171831

Promienniki maja w sobie odbłyśnik wiec nie trzeba kupować.

20160412_171838

Polecam belkę drewniana nie metalową (w razie jakiegoś obluzowania kabla nie przeniesie prądu) na zdjęciu widać jeszcze łączniki pomiędzy ww50, a drewnianą belką niestety to miałem i nie wiem ile to może kosztować, ale myślę ze nie dużo.

ZDJĘCIE PRZEDSTAWIAJĄCE JAK ŚWIECI TAKI PROMIENNIK  

20160412_171936

WARIANT NR 2: 

 • Statyw – 70zł – statyw na halogeny do warsztatu
 • Wsporniki ww50- koszt  2zł za sztukę
 • Promiennik z Castorama za ok 60zl

20160413_135933

Promiennik ma 2 biegi 600W i 1200W, ale jest węglowy ale posiada regulację kąta do 30 stopni.

20160413_135946

PODSUMOWANIE: węglowy czy wolframowy?

Te dwa promiennik może nie są profesjonalne, ale obydwoma wysuszymy lakier. Szybszy będzie oczywiście wolframowy i można go stosować z większej odległości. Ja suszyłem ostatnio tym wolframowym klar Sikennsa Bt 300 – klar super połysk (nie ma co ukrywać że stosowany jest do ciężarówek -przemysłówka) ale pomimo tego ładnie się rozlewa i dobra struktura wychodzi no i cena 76 za litr z utwardzaczem -klar HS  (używam Devilbissa FLG-5 1,4) .

Karta techniczna:

20160413_145924

 Używam mieszanki B.

20160413_145935
Suszyłem ją promiennikiem wolframowymi po 40 – 45 minutach ( w specyfikacji nie ma opisu czy można go suszyć promiennikiem i ile to trwa) był twardy jak skała.

W nie długim czasie będę się bawił lakierami Candy to przy okazji zrobię zdjęcia powłoki tego klaru jak struktura wychodzi.
Ok to tyle na temat, dziękuję i czekam na komentarze.

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

17 odpowiedzi na „Promiennik podczerwieni IR za 160zł ze statywem.

 1. Andrzej_bdg komentarz:

  Na twoim miejscu pomyślałbym jeszcze nad jakąś osłoną do tej pierwszej. A jak się spisuje ta z Casto?

  • spikeee22 komentarz:

   jeszcze nie sprawdzałem ale wcześnie miałem jedna taka(oczywiście promiennik był węglowy ale inny 1000watowy) tylko się spaliła bo używałem na zewnątrz i się rozpadało i ja trafiło, ale też suszy tylko dłużej trzeba czekać
   jeżeli chodzi o osłonę to masz na myśli tył gdzie przychodzą kable do gniazd- zastanawiałem sie na tym ale jak lakieruje to jestem sam w garażu wiec znikome jest żeby ktoś mi to wywrócił a przewody wchodzą całe do oprawek wiec nikła szansa na porażenie ale w sumie fakt można by było pomyśleć nad jakąś osłoną tych gniazd.

 2. Andrzej_bdg komentarz:

  Myślałem o osłonie na tył i trochę na lampy. Przy garażowych pracach zawsze jest trochę ciasno, a szkoda uszkodzić. Mocno się grzeją te lampy przy oprawkach?

  • spikeee22 komentarz:

   nie są strasznie gorące – dlatego są ceramiczne plastik powinny tez wytrzymać ale wole ceramikę szybciej oddaje ciepło

   • Krzysztof Mulcan komentarz:

    Promienniki IR węglowy nagrzewa się u nasady do ponad 120*C przypadkowe dotknięcie może poparzyć.
    Robiłem próby takim promiennikiem, nagrzewa powierzchnie dość długo, ale to nie największa wada.
    Przez niską skuteczność konieczne jest zbliżenie go do elementu na około 10-15cm. Przez to obszar grzania zawęża się do około 10cm. Wygrzewanie szpachlówki to około 60*C tak samo lakieru. Tylko z odległości 10cm przy IR 250W udało mi się osiągnąć około 60*C
    Jakie były temperatury i obszar grzania przy 10, 35 i 50cm zobaczcie na zdjęciach. Temperatury mierzone punktowo pirometrem po czasie wygrzewania 5minut.
    Moim zdaniem rozwiązanie tylko na ewentualnych małych szpachlowań nie większych niż 10cm .
    Ewentualnie konstrukcja zestawu żarówek w kwadrat o odległości pomiędzy sobą około 5cm. Wygrzejemy większy obszar, ale nadal będzie to zbyt mało by wysuszyć choćby błotnik. Dobre rozwiązanie jako eko IR do zaprawek.

    Odległość bańki żarówki IR od elementu 10cm:

 3. Krzysztof Mulcan komentarz:

  Testowałem żarówki IR dwóch producentów Polamp i Pro-fessional. Te drugie słabsze 175W wyraźnie grzały dwa razy większy obszar maksymalną temperaturą. Polamp grzeje bardziej punktowo mimo takiej samej konstrukcji. Polamp również nierówno grzeje mimo, że żarówka była prostopadle do elementu, temperatury były w kształcie jaja. Testowałem 4 żarówki jednego i drugiego producenta. Pro-fessional wypadł lepiej jakościowo, przy mocy 250W powinien osiągnąć lepsze wyniki od pokazanego tutaj Polamp’u 250W.

  • spikeee22 komentarz:

   Witam fajnie ze zrobiłeś taki test ja niestety nie miałem odpowiednich narzędzi do tego bo sam się zastanawiałem jaka jest szerokość strumienia grzania cieplnego

   testowałem wyżej pokazany (wariant pierwszy) w sobotę jeszcze raz na błotniku i mogę potwierdzić ze faktycznie przy bokach bądź tam gdzie światło promiennika było słabe lakier był jeszcze lepki trzeba było przestawić promiennik tak aby łapały go żarówki. wiec trzeba by było zużyć więcej czasu na suszenie – głownie używam tego promiennika do suszenie felg i to pojedynczo wiec u mnie spełnia to moje oczekiwania

   jeżeli chodzi o promiennik węglowy to tutaj fakt jest taki ze trzeba go blisko przyłożyć i ma gorszą skuteczność niż wolframowy.

  • spikeee22 komentarz:

   Panie Krzysztofie, zważywszy ze pana test nie dawał mi spokoju, zadzwoniłem do firmy osram i popytałem i faktycznie jest tak jak pan zrobił w teście, dopiero promienniki http://www.osram.pl/osram_pl/produkty/lampy/lampy-specjalne/promienniki-podczerwieni/rubystar/index.jsp
   powinny spełniać zadanie ale odwołali mnie do firmy teo term i tam dopiero udzieli mi informacji ze po pierwsze moc jest ważna po drugie odbłyśnik dlatego w tych wszystkich specjalistycznych lampach są promienniki liniowe np o długości 35 cm a do tego jest jeszcze ważna odległość. Takie promiennik gwarantują odpowiednią temperaturę grzania
   pozdrawiam

 4. spikeee22 komentarz:

  a zapomniałem dopisać ze felgi zawsze zostawiam w garażu na jeden dzień po takim suszeniu

 5. spikeee22 komentarz:

  Zastanawiałem się czy może z takiego nie zrobić
  http://www.osram.pl/osram_pl/produkty/lampy/lampy-specjalne/promienniki-podczerwieni/rubystar/index.jsp
  próbował może już ktoś ?
  Fakt sam żarnik trochę kosztuje ale może będzie lepiej grzał

 6. jankes71 komentarz:

  Witam.Gdzie kolega kupił te lampy po 11 zł? bo u mnie są po 32zł.A czy nie lepsza by była ta świecąca na czerwono? bo tylko takie mam w region o mocy 250W ,białe mam tylko 175W .Co by było lepsze,biała czy czerwona ,ma to jakieś znaczenie?

 7. spikeee22 komentarz:

  Pracuje w hurtowni elektrycznej , jeżeli chodzi o kolor czy białe czy czerwone to nie mam pojęcia, na pewno na oby dwóch pisze IR.

 8. leonz komentarz:

  Fajny poradnik, może warto pomyśleć o lampach Ir, które mają wzmocnione szkło, końcu to garaż, widziałem takie w sklepie https://www.interblue.pl/oswietlenie/zarowki-tradycyjne/promienniki-podczerwieni/ Chyba, że wersja finalna będzie miała jakies zabezpieczenie w postaci oprawy.

Dodaj komentarz