Matiz lakierowanie #2

Lakierowanie drzwi

W tej części artykułu Matiz lakierowanie pokarzę jak to było z drzwiami. Ale zanim dotrę do samego procesu lakierowania może mały krok wstecz. Tak jak reszta samochodu, drzwi były podkładowane, a podkład szlifowany i przygotowany do lakierowania. Sam proces przygotowania szczegółowo opisuję w artykule Przygotowanie do lakierowania.

Tutaj fotki z etapu szlifowania podkładu samych drzwi.

Lakierowanie Matiza

Drzwi przed szlifowaniem w kontraście

Matiz lakierowanie

Drzwi w trakcie szlifu P600.
Widać miejsca jeszcze nie doszlifowane.

Na pierwszym zdjęciu widać na powierzchni drzwi ciemne palmy. To jest zaaplikowany kontrast.

Kontrast to specjalna farba, albo puder który ułatwia szlifowanie dużych powierzchni.
Może nie tyle ułatwia, co daje nam znać w których miejscach jeszcze podkład nie jest doszlifowany. Po prostu nadal będzie tam widać ciemne miejsca tego kontrastu. Dość dobrze widać to na powyższych zdjęciach. Musisz pamiętać, że etap przygotowania do lakierowania jest najważniejszy, to na tym etapie wypracowujesz efekt końcowy.
To był taki mały update do artykułu Przygotowanie do lakierowania

W pierwszej części Matiz lakierowanie trochę szerzej opisałem czym trzeba się sugerować przy wyborze lakieru i jak po kolei polakierować elementy samochodu warstwa po warstwie. Ze względu na złożony kształt i niezliczoną ilość zakamarków zdecydowałem się polakierować drzwi w osobnym procesie. Jest to dopuszczalne pod pewnymi warunkami.

By nie było różnicy odcienia między drzwiami, a pomalowanymi wcześniej elementami karoserii trzeba zachować te same parametry natrysku. Czyli takie samo ciśnienie, ustawienie materiału i ilość warstw aplikowanej bazy. Bo sama baza jest dalej ta sama ale jeśli położył bym jej w niektórych miejscach mniej albo więcej było by widać różnicę odcienia. Akurat lakier bazowy Matiza to czysty solidowy kolor bez srebra czy perły co znacznie ułatwia takie zadanie. Przy perłach i srebrach już duży wpływ ma ciśnienie aplikacji materiału, odległość pistoletu od lakierowanej powierzchni jak i technika tej aplikacji. Tutaj niestety tylko praktyka pomorze.

Sposób w jaki polakierowałem drzwi niczym nie różni się od tego jak polakierowałem karoserię, więc tutaj pokarzę tylko sam efekt po aplikacji warstwy bazy i lakieru by się nie powtarzać. Drzwi były lakierowane obustronnie ale nie chciałem lakierować całości drzwi od strony tapicerki.
Ta część drzwi została zamaskowana, co pokazują poniższe zdjęcia:

Lakierowanie drzwi

Zamaskowane drzwi na stojakach.

Matiz lakierowanie

Tutaj jeszcze słowo odnośnie maskowania.
Zawsze trzeba zaklejać wszelkie otwory, tak jak w tym przypadku po klamkach czy choćby kierunkowskazach w błotnikach. Dlaczego?
Przecież nie będzie przeszkadzać jak trochę farby wpadnie do środka drzwi czy błotnika, tego nikt nie będzie widział później. No niby tak, ale to nie o to chodzi… Wewnątrz takich drzwi i błotnika czy innych podobnych jest masę zanieczyszczeń. Piach, jakieś pyłki i inne syfki które podczas lakierowania mogą wylecieć i przykleić się do lakieru. Dlatego zawsze maskuj wszystkie otwory przed lakierowaniem. Tutaj fotki zamaskowanych drzwi na stojakach zaraz przed lakierowaniem.

image004
Lakierowanie drzwi
No i parę fotek jak wygląda resztą elementów które będą lakierowane:

image005
Matiz lakierowanie
Tutaj już mam położone dwie warstwy lakieru bazowego.

image008
image009
Matiz lakierowanie
No a tu już po aplikacji lakieru bezbarwnego.

I przy okazji polakierowałem już wszystkie drobiazgi na gotowo 🙂
Praca wyszła bardzo fajnie, mimo niestety paru syfków i tak jest świetnie.
Nawet nie będę tego polerował później 🙂

Tutaj mam pytanie.

Czy masz już swoje stojaki lakiernicze?
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zrobić takie stojaki samemu zapraszam do artykułu:
Jak zrobić stojak lakierniczy obrotowy oraz typu X
bez nich bym nie dał rady tego wszystkiego jednocześnie polakierować.

To tyle w tym artykule.
Niebawem na moim kanale MójGaraż pojawi się film gdzie będziesz mógł zobaczyć jak lakierowałem Matiza i efekt końcowy.
Pozdrawiam.

Otagowano , , .Dodaj do zakładek Link.

9 odpowiedzi na „Matiz lakierowanie #2

  1. Krzysztof Mulcan komentarz:

    No i jest obiecany film, zapraszam do oglądania 🙂

    http://www.youtube.com/watch?v=lRSzeVREFrc

  2. Robert komentarz:

    Korzystałeś kiedyś przy cieniowaniu z tzw. blendera czyli żywicy bazowej? bo widziałem pare filników jak z tego korzystają zapewne aby ziarno dobrze się ułożyło. T4W także ma to w swojej ofercie i jestem ciekaw czy efekty są lepsze czy też nie ma to większego znaczenia. Tu podaje przykład tego http://www.youtube.com/watch?v=4fdQoJmPsHM

    • Krzysztof Mulcan komentarz:

      Korzystałem ale w inny sposób niż na tym filmie. Na elemencie cieniowanym aplikowałem żywice, a na nią dopiero bazę cieniowałem. Nie mieszałem tego w pistolecie. Dzięki żywicy podczas cieniowania można uzyskać świetne efekty. lakier bazowy lepiej się wtapia w starą powłokę i dzięki temu ziarno srebra czy miki lepiej się układa. Zmniejsza to też ryzyko efektu flip – flop.

      • Robert komentarz:

        Żywice kładzie się raz bezpośrednio przed cieniowaniem gdy już baza na naprawiany element była kładziona czy kładzie się zanim nałożę pierwszą warstwę bazy?

        • Krzysztof Mulcan komentarz:

          Najpierw kładziesz jedną pełną warstwę żywicy na matowany element, który będzie cieniowany. Na to dopiero warstwy bazy.
          Na naprawiany element nie kładziesz tylko w miejsce cieniowania…

  3. Robert komentarz:

    No i jak się domyślam to żywica musi być tego samego producenta od którego jest baza tak? pracowałem dwa lata na mieszalni lakierów samochodowych i te żywice dodawałem do baz w których np na 100-tke pigmenty stanowiły 60g a reszte to ja to nazywałem wypełniacz czyli ta żywica bezbarwna z tym że im więcej jej jest w składzie tym gorsze krycie tak było w systemie Dyna coat. Natomiast w RM pigmenty są tak mocno skoncentrowane że na 100g bazy 70-80 to żywica i krycie jest dobre. Pytam bo u mnie nikt z lakierników tego nieużywał do cieniowania nawet mój były szef który jest lakiernikiem i też nie bardzo wiedział po co z tego korzystać.

  4. dziurka11 komentarz:

    Witam
    Mogę się dowiedziec o jakiej średnicy masz wentylator i jakiej wydajności m3/h

  5. OTRO komentarz:

    Jak tam Matiz ? ciekaw jestem jak teraz wygląda

Dodaj komentarz