Kompresor Maktek SKY200 Test i opinia.

Test i opinia kompresora MAKTEK SKY200Kompresor do małego warsztatu, serwisu opon, hydrografiki, oraz wielu innych zadań wymagających sporego zapasu sprężonego powietrza i wydajności. Takim zadaniom powinien podołać testowany kompresor Maktek SKY200. Jaką ma wydajność przekonamy się przy testach, dokładnie obejrzymy kompresor, jego osprzęt. Na koniec wrażenia i opinia na jego temat.

Kompresor Maktek SKY200 to większy „brat” testowanego już SKY100 z tą różnicą, że ma zbiornik o pojemności 200 l oraz nieco bardziej wydajną pompę, wnioskując po danych producenta. Sama konstrukcja, osprzęt i jego umiejscowienie jest identyczna i niczym się nie różni.

Po rozpakowaniu kompresora, przed uruchomieniem, trzeba podłączyć kompresor do istniejącej instalacji 400V. Producent nie zaopatrzył kompresor w przewód i wtyczkę przyłączeniową, co z jednej strony jest zrozumiałe ze względu na różnorodność gniazd, oraz kolejności faz instalacji tego typu. Jak podłączyć kompresor 3 fazowy opisałem w artykule Jak podłączyć kompresor 3 fazowy na przykładzie SKY100, który ma dokładnie takie samo sterowanie jak nasz testowany SKY200.

Kompresor MAKTEK SKY200 wygląd i dane techniczne.

Dwu tłokowa rzędowa pompa z filtrem powietrza i chłodnicą sprężonego powietrza.

Dwu tłokowa pompa

Wziernik poziomu oleju.

Kontrola oleju w kompresorze

Silnik i koła pasowe napędu pośredniego na pasku klinowym.

Koła pasowe kompresora

Reduktor z odwadniaczem i manometrem, oraz szybko złączka z zaworem.

reduktor z odwadniaczem

Presostat z zaworem bezpieczeństwa. Manometr ciśnienia w zbiorniku i szybko złączka z zaworem.

Presostat i zawór bezpieczeństwa

Dodatkowe przyłącze z zaworem 1/2 cala.

Dodatkowe wyprowadzenie 1/2 cala

Zawór spustowy kondensatu.

zawór spustowy kondensatu

GALERIA:

Dane techniczne:

POMPA: 2 tłoki w układzie rzędowym.
ZBIORNIK: 200 litrów
NAPIĘCIE ZASILANIA: 400V/50Hz
MAKSYMALNE CIŚNIENIE: 10 BAR
PRESOSTAT 7 – 10 BAR
MOC SILNIKA: 3,0kW = 4,0KM
WYDAJNOŚĆ TEORETYCZNA: 515 l/min
WYDAJNOŚĆ EFEKTYWNA: 344 l/min (dane producenta)
OBROTY SILNIKA: 2840 rpm
OBROTY POMPY: 1100 rpm
WAGA: 120 kg

Kompresor MAKTEK SKY200 TEST WYDAJNOŚCI.

Znając już nieco kompresory firmy Maktek, do testów wydajnościowych nie podchodzę już z większymi emocjami, oczekując jakiegoś wielkiego odkrycia. Oferty firmy Maktek zawierają prawdziwe dane i parametry urządzeń, nie są fantazjami tak jak ma to miejsce w ofertach sprzedażowych szczególnie tańszych konstrukcji. Testuję już kolejny ich kompresor i jak dotąd sprzęt osiągał minimalnie większą wydajność niż podane dane w specyfikacji. Zobaczmy jak to będzie w przypadku SKY200…

TEST #1
Czas napełniania zbiornika 0 do 10 bar.

Maktek SKY200 test wydajności

Mając czas napełniania butli i jej pojemność, można wyliczyć dość dokładnie wydajność efektywną kompresora. W pierwszym teście, czas napełniania butli 0 – 10 bar wyszedł 5:49, czyli 349 sekund.
Obliczona wydajność efektywna to: 343.83 l/min, czyli dokładnie tyle co podaje producent.
Pomiar czasu wykonałem kilkukrotnie, za każdym razem zbiornik był całkowicie pusty, zmierzony czas był identyczny +- 1 sekunda.

200 * 10 = 2000
2000 / 349 = 5.73 l/sek.
5.73 * 60 = 343.83 l/min.

TEST #2
Czas uzupełniania ciśnienia 7 do 10 bar.

Maktek SKY200 test wydajności

W drugim teście czas napełniania butli od 7 – 10 bar wyszedł 1:43, czyli 103 sekundy. Obliczona wydajność efektywna przy uzupełnianiu ciśnienia to 349.51 l/min. Przy kilkukrotnym pomiarze czasu, rozbieżności były już nieco większe i sięgały kilku sekund. Najlepszy czas jaki osiągną to 1:36, najdłużej zaś pracował 1:45. Te różnice mogą wynikać z mojego refleksu, oraz dokładności pracy presostatu. Najczęściej jednak było to 1:43 i ten czas uznaje za prawidłowy.

200*3 = 600
600/103 = 5.82 l/sek.
5.82*60 = 349.51 l/min.

Czas uzupełniania zbiornika od 0 – 10 bar jest czasem gotowości urządzenia do pracy. Najistotniejszym parametrem jest wydajność pracy sprężarki przy uzupełnianiu ciśnienia, czyli pracy ciągłej sterowanej presostatem. Różnice wydajności kompresora są spowodowane konstrukcją głowicy z zaworami płytkowymi, które uzyskują pełną efektywność dopiero przy wyższym ciśnieniu.
Dlatego jako właściwą wydajność kompresora, należy uznać pracę w trybie uzupełniania ciśnienia, czyli 349 l/min.

Kompresor MAKTEK SKY200 OPINIA.

Podsumowując test i ogólne wykonanie kompresora, w mojej opinii kompresor z powodzeniem może być stosowany w małych warsztatach mechanicznych, warsztatach serwisu opon, amatorskich lakierniach, coraz bardziej popularnej hydrografice. Może zasilać pojedyncze stanowiska z narzędziami pneumatycznymi. Bufor powietrza w 200 litrowej butli zapewnia spory zapas powietrza i efektywną pracę wymagających narzędzi. Całkiem niezła wydajność 349 l/min dość szybko uzupełnia ciśnienie skracając przestoje.

Kompresor i jego wykonanie nie budzi większych zastrzeżeń, można jedynie przyczepić się do drobiazgów jak np. wpadająca w rezonans osłona kół pasowych, która przy większym obciążeniu kompresora drży i stuka o sanie na butli. Podłożyłem tam kawałek gumy, co rozwiązało problem. Podobnie zresztą miał SKY100 widać ten typ tak ma 😉 Podatne na korozję nakrętki dźwigni zaworów przy szybko złączkach. Osobiście wywaliłbym te zaworki, które zmniejszają przepływ powietrza swoim małym przekrojem wewnętrznym. Poprawi to wydajność pracy wymagających kluczy pneumatycznych i pistoletów lakierniczych podpiętych pod szybko złączki.

Kompresor testowałem dwa dni, podczas testów kompresor był szczelny, silnik nawet przy długiej pracy był tylko minimalnie letni. Startował lekko bez przeciążania sieci elektrycznej. Pompa pracowała stabilnie bez niepokojących hałasów. Pomierzyłem temperatury pracy sprężarki gdzie przy długotrwałej pracy cylindry nagrzały się do max 60*C zaś głowica do 110*C więc jak najbardziej normalnie. Nic się nie poluzowało, odkręciło, żadnych wycieków oleju itp.

ZALETY:

  • Wysoka wydajność przy uzupełnianiu ciśnienia w zbiorniku.
  • Duża pojemność zbiornika – spory zapas powietrza.
  • Dodatkowe złącze z zaworem 1/2 cala bezpośrednio na butli.
  • Zabezpieczenie termiczne silnika i sterowanie na styczniku.

WADY:

  • Osłona kół pasowych drży i hałasuje podczas pracy.
  • Korozja nakrętek dźwigienek zaworów przy szybko złączkach.

Strona producenta: maktek.pl
Oferty sklepów: Maktek SKY200

Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu z przeprowadzonego testu 😉

Otagowano , , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Kompresor Maktek SKY200 Test i opinia.

  1. luzet komentarz:

    Witam mógłby pan napisać jakie bezpieczniki ma pan.w garażu i ile amper planuje w przuszłości poprowadzić trzy fazowe zasilanie pod kompresor i migomat (oczywiście przez elektryka) pozdrawiam

Dodaj komentarz