Dobór materiałów dla początkującego

Pytania czytelników Mój GarażWitam, przypadkiem natknąłem się na stronę Pana Krzysztofa i po niezliczonych godzinach studiowania filmów z przebiegu Jego prac i czytania informacji zawartych na tej stronie postanowiłem, że pora spróbować sił w „prawdziwszym” lakierowaniu niż do tej pory (spray). Podstawą moich prac będzie peugeot 406 coupe który będzie wyśmienitym materiałem do nauki zważając na bardzo zniszczony lakier. Tu oczywiście zaczyna się problem jaki pistolet i jakie materiały kupić.

Sprężarka to jakiś Airpress 50l jednotłokowy (w przyszłości do wymiany) to też skłaniam się ku pistoletom które nie mają duże zapotrzebowania na powietrze.
Do bazy i claru praktycznie zdecydowałem się na italco mini H-951 1.2 czytając opinie umieszczoną o nim na tej stronie przez jednego z użytkowników

Do podkładu w/w pistolet raczej nie da rady i tu prosił bym o pomoc w doborze czegoś rozsądnego za nie duże pieniądze
Do tego potrzebował będę odwadniacza czy ten będzie wystarczający czy zastosować taki pod kompresor?
http://www.elakiery.pl/prod/4,501,541,t4w-odwadniacz-pod-pistolet-odporny-na-nitro-59404

Lakiery zakładając, że temperatura w której będę pracował będzie pokojowa ok. 20stopni
http://www.elakiery.pl/prod/112,925,1336,t4w-zestaw-economy-lakier-metaliczny
http://www.elakiery.pl/prod/112,207,241,t4w-zestaw-premium-lakier-metaliczny
Nie jest tu określone czym różni się lakier bezbarwny po za tym, że do zestawu specjal dodany jest rozcieńczalnik

Do tego podkład akrylowy i epoksydowy
Akrylowy zastosować po prostu z serii pik fuller?
Natomiast epoksydowe są różne w proporcji 1do1 i 10do1 jak mam wybrać ten odpowiedni dla mnie?

Będę wdzięczny za pomoc w doborze sprzęt i nakierowanie początkującego,pozdrawiam!

IMG_20151216_125754903_HDR

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Dobór materiałów dla początkującego

 1. Krzysztof Mulcan komentarz:

  Pistolet do podkładu kup z dyszą 1.7 – 1.8 np: Speedway z tego testu. https://www.youtube.com/watch?v=BxRN4XUavUU

  Odwadniacz z podanego linku nie jest super rozwiązaniem, ale może być chwilowa alternatywą na sam początek. Ogólnie nie polecam tego rozwiązania. Lepiej zastanowić się nad chociaż najprostszą instalacją choćby z węży PVC z zainstalowanym reduktorem i filtro-odwadniaczem.

  Jeśli chcesz kupić zestaw do naprawy to jak już wybierz ten z drugiego linku. Lakier T4W 4444 Premium ma bardzo dobre właściwości, dość ładnie się rozlewa, ma bdb połysk oraz co najważniejsze nie spływa z pionowych powierzchni. Zestawem z pierwszego linku, a w sumie zawartym w nim lakierem T4W HT400 narobisz masę zacieków. I zaraz po lakierowaniu staniesz przed zadaniem usuwania firan z lakieru 😉
  Niestety lakier T4W 4444 Premium nie jest idealny… Jego wada jest czas schnięcia, potrzebuje około 14 godzin na pełne utwardzenie. Jest mokry jak lep na muchy nawet 2h po aplikacji. Wszystko co będzie chciało się do niego przykleić będzie miało na to duuużo czasu. Jest to typowy lakier do kabin lakierniczych i wygrzewania w 60*C.

  Wracając do zestawów… Lakiery bazowe T4W są bardzo dobre, dobrze kryją, są ekonomiczne ze względu na rozcieńczenie 1:1 z rozcieńczalnikiem TVB. Jednak dobierane po numerze bardzo się różnią od oryginału. Kilkukrotnie zamawiałem u nich lakier bazowy i prasowalność była dramatyczna, oni robią swoje własne kolory 😉

  Również nie polecam epoksydu T4W. W zasadzie jako grunt antykorozyjny Epox w wersji 1:1 ma dobre właściwości antykorozyjne, jednak ze względu na bardzo długi czasy schnięcia oraz braku opcji aplikacji mokro na mokro wolę Novol Protect 360 + H5950, albo APP 2K Groud EP 3:1.

  Podkłady akrylowe T4W z serii Pik sa raczej słabej jakości. Jak już chcesz produkt T4W to jedynie T4W 555 5:1, ten już coś sobą reprezentuje.

  Trzeba pamiętać, że jakość naprawy jak i łatwość wykonanie danej pracy zależy bardzo dużo od jakości materiałów. Mimo że dana prace robimy amatorsko warto sięgać chociaż po średnia półkę. Te najtańsze rozwiązania przeważnie kończą się problemami i zniechęcaniem finalnie.

 2. bartek komentarz:

  ja miałem puszkę tego ms ht400 i dało się nim robić ale nie wolno było dolewać rozp.

Dodaj komentarz