Barwienie podkładu akrylowego.

Pytania czytelników MÓJ GARAŻWitam to jeszcze raz ja. mam jeszcze jedno pytanie. Czy np jeżeli mam podkład biały a potrzebuje ciemno szary to czy mogę go zabarwic czarna baza??
Paweł.

Przede wszystkim nie każdy podkład można dobarwiać, warto sprawdzić w karcie technicznej, czy taką opcję przewiduje producent naszego podkładu. Tam też jest napisane jakich proporcji można użyć przy tym dobarwianiu. Przeważnie jest to 10-20% lakieru akrylowego.

No właśnie, lakieru akrylowego…
Nie można dobarwiać podkładów lakierem bazowym ze względu na odmienne żywice stosowane przy bazie. Baza się nie utwardza i może wpłynąć na właściwości podkładu. Pierwsze, co da się zauważyć to gorszą rozerwalność, zaklejanie papieru i utrudnioną obróbkę (podkład robi się twardszy).
Pomysł nie zgodny technologicznie, oraz mszczący się w praktyce.

Podkłady akrylowe można barwić tylko lakierami akrylowymi, bo są na bardzo podobnym spoiwie chemoutwardzalnym. Jednak lakiery akrylowe nie mają zbyt mocnej siły barwienia, więc nie zawsze przy dodaniu maksymalnej dopuszczalnej ilości uzyskamy zadowalający odcień. Tak jak w Twoim przypadku z białego na ciemno szary, nie do zrobienia…

Teraz pytanie…
Po co dobarwiać podkład?
Na pewno chodzi o odpowiednie krycie lakierów nawierzchniowych, czyli najkorzystniejsze tło widmowe. Ale tło np. pod czerwony lakier nie musi być przecież czerwone, różowe itp.

Tła widmowe to są szarości, od białego do czarnego.
Więc nie ma nic bardziej prostszego niż mieszać ze sobą podkład biały i czarny uzyskując odpowiedni odcień szarości widmowej pod dany kolor. Nie przekombinujemy z niczym, nie zmieniamy właściwości podkładu. Łatwo, szybko, zgodnie z technologią.

Dołączam diagram przykładowych kolorów tła widmowego (podkładu) dla podstawowych kolorów lakieru nawierzchniowego.

Szarości - tło widmowe

źródło: AutoColor

Otagowano , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz