Witam Panie Krzysztofie zamierzam otworzyć zakład do hydrografiki i chciałbym zapytać, jaki kupić kompresor, który będzie zasilał szlifierki i pistolety (cena do 2500 zasilanie jednofazowe) oraz jaki pistolet do podkładu, jaki do bazy, jaki do aktywatora i jaki do klaru(cena pistoletów do 1000), dodaje, że w większości będą to niewielkie elementy typu; felgi, elementy wykończenia, telefony, laptopy, gitary oraz wszystkie przedmioty o różnych kształtach, które można zanurzyć w wodzie. chętnie też bym skorzystał z propozycji szlifierek (ok 1000)
Pozdrawiam Grzegorz.
Kompresor, który spełni wymogi przy pracach związanych z hydrografiką musi mieć wydajność około 300 l/min i buforze 100l – 150l. Niestety przy zasilaniu 230V nie mamy specjalnie dużego wyboru. Sugeruję też by nie dać się skusić na tanie kompresory przecież kompresor będzie sercem całego zakładu. Jeśli nawali nie ruszysz z żadną pracą. Więc musi to być kompresor do pracy w cyklu przynajmniej 50% na 50%. Metabo, Wlater, Abac, Airpress, Fiac
Dobre wydajności przy niewiele większych kosztach są przy zasilaniu 400V.
230V to spore ograniczenie przede wszystkim mocy. Licząc pobieżnie z każdego kW uzyskamy wydajność 100-110 l/min. Warto też zastanowić się nad przeznaczeniem większego budżetu na sam kompresor.
Moja propozycja kompresora do 2500zł
Kompresor AIRPRESS HL 425-100 230V
Hydrografika to pełen proces lakierniczy + proces aplikacji folii ozdobnych. Pistolety lakiernicze użyte do realizacji zadania powinny być dobrej jakości. To od przygotowania powierzchni zależy w znacznym stopniu efekt końcowy jak i czas realizacji zlecenia. Każda korekta powłoki to strata czasu, mniejszy przerób, większe koszty.
Do przygotowania elementu potrzebny będzie pistolet do podkładów, lakierów bazowych i bezbarwnych, oraz dla drobnych elementów pistolet mini do aplikacji lakierów bazowych i bezbarwnych. Do aplikacji aktywatora dowolny pistolet z dyszą 1.3-1.4 najlepiej HVLP. HVLP ze względu na dobrą skuteczność nanoszenia – mniejsze straty aktywatora.
Pistolet lakierniczy do podkładów z dyszą1.7: Professional, Speedway
Pistolet lakierniczy do lakierów bazowych i bezbarwnych z dyszą 1.3-1.4 : AirGunsa, Devilbiss FLG
Pistolet lakierniczy do aktywatora dysza 1.3-1.4: Jakieś Sico, Auarita itp. HVLP, LVLP
Pistolet Mini do drobnych elementów, felg dysza 1.0: Jakaś Aurita, Sico
Oczywiście proponowane pistolety to tylko na start według wskazanego budżetu.
Docelowo powinien to być sprzęt tak jak wspomniałem dobrej jakości, dedykowany do prac lakierniczych.
Więc do podkładu proponuję: Devilbiss FLG 1.8
Lakier bezbarwny i baza: Sata Jet4000 B RP 1.3, ewentualnie Devilbiss Lite z dyszą 1.3 HT1.
Do aktywatora Airgunsa AZ3 HTE2
Pistolet mini Sata Jet3000 mini.
Jeśli chodzi o szlifierki to przy opisanym zakresie prac nie będą one niezbędne. Szlifierki przyspieszają znacznie pracę przy przygotowaniu dużych płaskich powierzchni. Przy drobnych i skomplikowanych elementach w większości przypadków trzeba pracować ręcznie. Bądź użyć małych szlifierek z tarczą 80-125mm na przekładkach zmiękczających. Niezbyt dobrym pomysłem jest też użycie szlifierek pneumatycznych. Podnosi to koszty pracy i wymusza montaż dodatkowej instalacji sprężonego powietrza z lubrykacją. Szlifierka pneumatyczna ma zapotrzebowanie 250-400 l/min. co jest na pograniczu, albo przekroczy wydajność kompresora. Kompresor podczas pracy szlifierki będzie pobierał około 3kW praktycznie cały czas by ją zasilić, więc taka obróbka generuje spore koszty energii elektrycznej. Mało tego, już w tym czasie nie będziesz mógł lakierować, czy w jakikolwiek inny sposób korzystać ze sprężonego powietrza, o eksploatacji kompresora i filtrów nie wspominając.
Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą szlifierki elektryczne, może mniej poręczne, ale na pewno praktyczniejsze i energooszczędne.
Dziękuje panie Krzysztofie za wspaniałą wypowiedź dużo mi pan pomógł a jaką by pan proponował kwotę na kompresor żeby był naprawę dobry i jaki to miałby być model??