Przyciemnianie lamp.

Pytania czytelników MÓJ GARAŻWitam 🙂
Cały czas obserwuje filmiki jakie dodajesz na you tube i zaciekawił mnie film gdzie przyciemniałeś lampy z matiza. Chciałbym się dowiedzieć, jakich proporcji tam użyłeś, bo wspomniałeś że było za mało bazy? I jakie proporcje byś zalecił? Słyszałem też, że dają do lakieru wkład z markerów, ale baza jak dla mnie będzie lepsza 🙂 Pozdr Matisim.

W filmie Odnowa regeneracja lamp samochodowych do lakieru bezbarwnego dodałem odrobinę lakieru akrylowego. Nie jestem w stanie dokładnie określić proporcji. Lakieru akrylowego było około 5 ml na 150 ml gotowej mieszanki lakieru akrylowego. W rezultacie przy dwóch cienkich warstwach stopień przyciemnienia reflektorów i lamp tylnych był ledwo widoczny. Więc dla wzmocnienia efektu przyciemnienia spokojnie można dodać 10 ml lakieru akrylowego.

Piszesz o dobarwianiu lakierem bazowym i wkładami od markerów. Od razu odradzam takie rozwiązanie…
Lakier bazowy jest na bazie zupełnie innych żywic, które w lakierze się nie utwardzą, a w większej ilości mogą pogryźć się z lakierem. Na pewno wpłyną na właściwości samego lakieru, jego twardość, rozerwalność itp. Na temat wkładów od markerów się nie wypowiem 😉

Do przyciemnienia i ogólnej zmiany koloru lakieru bezbarwnego, jedynie można dodać chemoutwardzalny lakier akrylowy, który przy dodaniu utwardzacza jest w stanie się utwardzić. Oczywiście ilość utwardzacza musi być odpowiednia do ilości lakieru bezbarwnego + lakieru dobarwiającego. Najczęściej w proporcji 2:1.
Przy okazji dodatkowo wspomnę… Podczas lakierowania reflektorów, czy lamp tylnych z tworzyw sztucznych, warstwy lakieru muszą być cienkie, a temperatura około 18-22*C. Zbyt niska temperatura wydłuży czas odparowania rozpuszczalnika, który może zareagować z tworzywem.

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz