Mały tuning sprężarki, chłodnica.

chłodnicaWitam, miałem problem z nadmiernym gromadzeniem się destylatu w sprężarce, który potem trafiał w przewody sprężonego powietrza, następnie w pistolet a potem już wiemy co z tego wychodziło. Pomyślałem żeby zamontować chłodnicę powietrza na odcinku miedzy kompresorem a zbiornikiem, gdyż podczas dłuższej pracy mocno nagrzewała mi się rurka doprowadzająca powietrze do zbiornika.

Miałem akurat taką chłodniczkę, która bezużytecznie przewalała się po warsztacie od ponad roku. Zamontowałem ja na gumowych przewodach gdyż podczas pracy sprężarki chłodnica ma drgania, a guma świetnie je amortyzuje. Teraz jest znaczna poprawa, nawet przy długiej pracy sprężarki rurka przy kompresorze jest gorąca, zaś na wlocie do zbiornika zimna. Chłodnica doskonale spełnia swoje zadanie, jest wykonana aluminium z żeberkami na powierzchni zewnętrznej, świetnie oddaje ciepło. Destylatu jest bardzo mało, dodatkowo zamontowałem dwa odwadniacze i trzeci pod pistolet co daje świetny rezultat. Nie ma żadnych zatłuszczeń czy tez wody w przewodach. Warto coś takiego zamontować.

Pozdrawiam!

Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Mały tuning sprężarki, chłodnica.

 1. luzet komentarz:

  Hej jaki w tym kompresorze masz zbiornik bo widzę osprzęt zajmuje tyle miejsca co butla. Fajny pomysł z chłodnicą 😀

 2. BikoLakier komentarz:

  Zbiornik 60l wcześniej służył jako butla LPG, sprężarka wykonania własnego używana tylko do lakierowania

 3. Miquk komentarz:

  Witam, z tego co widzę to kolega ma zamontowaną sprężarke SAF 23 przy tym kompresorze. Posiadam taką samą. Ostatnio wziąłem się za jej remont, wymieniłem zaworki. komplet uszczelek i planuję połączyć ją sprzęgłem z silnikiem 2.2KW 1400obr/min. Do tego mam butle 180l. Czy nauka malowania (maska, błotnik itp) ma jakiś sens czy to za duża butla? Proszę o pomoc w miarę możliwości 🙂

 4. BikoLakier komentarz:

  Zbiornik nigdy nie jest za duży tylko pytanie czy ten kompresor ma taka wydajność żeby uzupełniać powietrze w przyzwoitym czasie, W moim przypadku napełnial on zbiornik 60l i szło to mu całkiem sprawnie A jak będzie w przypadku 180l? Podejrzewam że słabo

 5. Malisz komentarz:

  Panowie ma może któryś informacje jak przerobić tego SAF 23? Mam tą sprężarkę, zrobiłem remont i pluje mi strasznie olejem do chłodnicy. Ciśnienie sprężania wzorowe. Przepraszam za offtop ale nigdzie nie mogę znaleźć rzetelnej informacji na temat tej sprężarki.

Dodaj komentarz