Budowa spottera blacharskiego

Witam. Dziś zakończyła się budowa mojego własnego spottera blacharskiego. Od dawna chciałem go mieć, lecz jego cena, przekraczająca kilka tys zł mnie zniechęcała, ale jak widać nie do końca 🙂 Owszem z kupna zrezygnowałem, natomiast podjąłem się jego zbudowania na dwóch transformatorów od mikrofalówki, co przedstawię w tym poście. Zapraszam 😉

[ad 9]

 

Wszytko mam zamiar wam przedstawić dokładnie po kolei.

Do jego budowy potrzebne będą:

  • dwa transformatory z mikrofalówki
  • obudowa np- stary komputer.
  • 4 metry kabla minimum 25*mm
  • przełącznik podświetlany minimum 16 Amper/250V
  • przełącznik stycznik wyciągnięty z rozbiórki mikrofalówek.
  • konektory fi 10.  25*mm miedziane (x 2)
  • kabel  linka 2 m koło 0,75/1,5 mm dwu żyłowy.
  • pręt miedziane fi 10.  20 cm
  • pręt miedziany fi 20.   5 cm
  • rurka pół cala
  • rękojeść np: rączki rowerowe
  • kable druty, o grubości  2 mm 2 żyłowe do instalacji w obudowie.
  • nakrętki M10  (x 3)
  • śruba M10

Zacznijmy od tego ze oryginalne transformatory podnoszą prąd do kilku tyś Volt!!!! uwaga nie podpinać transformatorów i nie kombinować z nimi nic.

Trzeba usunąć uzwojenie wtórne, to na którym jest więcej drutu, trzeba je wyciąć, uważając na uzwojenie pierwotne aby go nie uszkodzić


0_1269763394Ja posłużyłem się na początku piłka ręczna, odciąłem przód, następnie wiertarka rozwierciłem otwór i przecinakiem wybiłem resztę, z drugim transformatorem robimy tak samo.

Zdjęcie2087Blaszki tzw przekładki też trzeba usunąć, ograniczają one przepływy prądu. A tak wygląda już usunięte uzwojenie.

trafo_598Oto schemat całej elektryki w obudowie.


zas2Jeśli coś nie jasne to pytać w kom. 😉 Tak to wygląda po zmontowaniu w całość.

IMG_0647
Transformatory zostały nawinięte w takie sposób jak widać za zdjęciu. nie ma nigdzie łączenia kabla. wszystkie końcówki ładnie zaciśnięte, oblutowane cyna i założona koszulka termokurczliwa. tak zrobiłem każda złączkę.

Końce kabli wychodzących z obudowy zarabiam w sposób pokazany na poniższych zdjęciach.

Zdjęcie2239

Odizolowałem linkę, wsadziłem do samego końca i płaskownikiem w imadle dociskam mocno, tu też nadkładam koszulkę termokurczliwa alby kable się nie ukręcał.

Zdjęcie2234

Pręty te będą służyły do końcówek zgrzewania. Też starałem się jak najbardziej to opisać mam nadzieje, że jasne to jest co przedstawiają te rys. techniczne.

elektroda do dr. SPOTER GWIADA elektroda do dr. - Kopia

 

A tak wyglądają już wykonane przeze mnie elektrody.

IMG_0706

Rączkę wykonałem z rurki pół cala, na jednym końcu przyspawałem nakrętkę M10 następnie zrobiłem otwór pod przełącznik. Tak się to prezentuje.. 😉

IMG_0677

Podobnie wygląda elektroda do podkładek.

Teraz do co najpotrzebniejsze młotek bezwładnościowy. Kolega mi toczył 😉 oto rysunek

młotekJest dosyć ciężki jak na swoje wymiary, koło 2 kg 🙂

Prosta budowa, rączka z włącznikiem wiadomo do czego ten przełącznik ma służyć, pręt fi 10. nagwintowany obustronnie, lecz od strony rączki dłuższy gwint. Sprężyna potrzebna aby nie obijać miedzianej końcówki i też dla wygody 😉

IMG_0654

Szybka masa jest tu potrzebna. nie wchodzi tu w grę taka zaciskowa jak do spawania. więc zrobiłem ją sobie sam nic prostszego, śruba M10 i trzy nakrętki do wszystko co jest potrzebne, czubek trzeba zeszlifować na stożek, przykręcić kabel masowy  tak ze 4 cm od końca śruby żeby było miejsce na trzecia nakrętkę, która się kontruje po przygrzaniu śruby.

IMG_0653

A cały spotter prezentuje się tak 🙂 plastykowy oryginalny przód zastąpiłem blacha, a reszta otworów zostawiłem dla lepszego przepływu powietrza.

IMG_0708

Czekam na pytania jeśli coś nie jest wystarczająco jasne, opinie konometrze. Do masy można było by zastosować grubsza śrubę np M12. niestety nie mieli takiej końcówki na linkę  25*mm z tworem fi12 w sklepie, ale ta też jest wystarczająca do drutu falistego podkładek, i gwiazdy, rozważam kupno oryginalnej elektrody węglowej do obkurczania.

Z moich prób wynika:

Drut falisty 2 mm grubości przygrzewa w sekundzie i trzyma bardzo mocno. Gwiazdę trzyma dobrze, nie przepala za mocno, nie wyrywa blachy.

Podkładki tez bez zarzutu się czepiają i trzymają. Nie mam jeszcze żadnych chwytaków do podkładek, drutu ale to będzie w kolejnym poście.

IMG_0682 IMG_0693 IMG_0669
Pewnie będą pytania jakiej mocy, ile amper da się wycisnąć z tego. Z moich wyliczeń wynika, że po wyżej 600Amper 😀 jak na takiego własnej roboty to moim zdaniem dużo. Natomiast jak z poborem i jakie bezpieczniki powinny być z w garażu aby wytrzymało? 16 Amperowy powinien wytrzymać spokojnie. Poboru na zwarciu (podczas zgrzewania) nie powinno przekroczyć 3/4 KW. Dodam, że wentylator pracuje cały czas od załączenia czerwonego głównego  włącznika.

Uwaga! nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za kogoś błędy, każdy robi to na swoja odpowiedzialność…
Powodzenia 😀
Ulepszania tego projektu, pozwalam na wykorzystanie moich wymiarów, rysunków 🙂

Dodatkowo:
Używanie Spottera


Update 12-11-2015 – dodatkowa galeria zdjęć:


 

Dziękuje za przeczytanie tego nie krótkiego posta 🙂
Oceniać komentować!

[rate]
[ad 3]

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

156 odpowiedzi na „Budowa spottera blacharskiego

  1. sulek komentarz:

    Witam bardzo fajny i tani projekt w porownaniu do oryginalu.Zastanowilem sie czy jest mozliwe zalozenie przelacznika mocy lub jakiegos potencjometru jak w spawarce lub zgrzewarce

    • andrzej99 komentarz:

      Dziękuję. Hm trzeba by pokombinować z tym 😉 myślę że jakiś dobry elektryk by sobie z tym poradził. potencjometr był by najlepszy. Aczkolwiek na moje potrzeby nie jest to potrzebne. Podkładki i drut dobrze zgrzewa a do gwiazdy tez jest wystarczające. Może kiedyś się pokusze o potencjometr.

    • Misiek123 komentarz:

      Trochę rozbudowując układ można zrobić sterowania czasem trwania impulsu. Myslę że zakres od 0,1 do 1 sek byłby ok.

  2. luzet komentarz:

    Siemka świetnie ci to poszło podziwiam pomysłowości. Oj przydałby mi się taki spotter może zlece kiedy zrobienie go komuś kumatemu bo mnie to troche przerasta :/ mam pytanie na zdjęciu jaki to masz filtr powietrza ten taszy z allegro? Jak się sprawdza?

  3. Krzysztof Mulcan komentarz:

    Z tego co widzę sterowanie jest na 230V zwykłym przełącznikiem.
    Nie masz obaw, że w rączce masz takie napięcie?
    Osobiście pokusił bym się o przekaźnik sterujący zasilaniem transformatorami. Zaś cewkę tego przekaźnika zasilał bym 12-24V z osobnego transformatora. W rączce byłoby wtedy bezpieczne napięcie.

    Poza tym świetny pomysł i całkiem niezłe wykonanie 🙂

  4. BikoLakier komentarz:

    Fajne to wygląda, gratuluję pomysłowosci 😉

  5. Misiek123 komentarz:

    Jak mogę wytknąć pewne istotne błędy to wytknę 🙂
    W prezentowanym rozwiązaniu przepływ prądu jest sterowany w uzwojeniu pierwotnym przełącznikiem w rękojeści. Po pierwsze ryzykowna sprawa bo jest spora szansa że będziemy mieli spore szanse na porażenie operatora….
    Druga sprawa…. zgrzewaniem sterujemy na czuja… Trzecia sprawa….transformator pracuje w tej konfiguracji zwarciowo bo potrzebujemy sporych prądów i co się stanie jak się „skleją” się styki tego wyłacznika???

    Poprawnie powinno się to sterować za pośrednictwem układu sterowania z tyrystorem. Sterowanie odbywa się wtedy „niskonapięciowo” a kwestie mocowe rozwiązuje się sterowaniem czasem zgrzewania. I jest to wartość nastawialna a nie na wyczucie operatora. Wtedy mamy powtarzalność a nie losowość.

    Link do dokumentacji takiego projektu:
    http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-3760.htm

  6. Adam komentarz:

    Z czystej ciekawości zapytam ile pieniędzy wydales na budowę tego spottera, liczyles?

    • andrzej99 komentarz:

      szczerze, nie wiele a w sumie nic w porównaniu chociażby do najtańszego spottera.
      – kable + końcówki 60zł
      – pręty miedziane 15zł
      – transformatory po 20zł za szt.
      – inne drobiazgi 10zł
      – materiały ma cały młotek bezwładnościowy .30zł
      – obudowę miałem.
      +/- 160zł 🙂

  7. lakiernik komentarz:

    Ile masz volt na wyjściu bo u mnie jest 1,8V powinno być jakieś 2,5V przez to muszę dłużej grzać a i tak nie mam dobrego efektu zgrzania 2 blaszek natomiast 2 gwożdzie zgrzeje bez problemu,zwory też mam wyciągnięte (blaszki) a przewód grzeje się tak mocno że izolacja się topi dlatego bez tych zwor trochę niebezpiecznie bo blisko cewki pierwotnej,no to po twoim wykonaniu chyba się zmobilizuję i dokończę moje dzieło spottera i chyba na początek też bez czasu grzania tylko na czuja 🙂

    • andrzej99 komentarz:

      kolego.. ile masz zwojów ze tak niskie napięcie? ja mam 4,1V. ile masz transformatorów?
      Jaki gruby kabel i wgl jaki on jest? że Ci się topi
      Ja mam zastosowany typowo taki jak do spawarek odporny na wysokie temp.

    • JacekP_wy komentarz:

      Zbyt małe napięcie i stąd problemy ze zgrzewem i grzaniem uzwojenia.
      Ja zrobiłem już kilka zgrzewarek, co prawda nie blacharskich ,ale zaczęły zgrzewać dopiero przy czterech zwojach poprawnie.
      Przy takim napięciu masz prawdopodobnie tylko dwa zwoje nawinięte. Minimum to trzy, a najlepiej cztery. Napięcie musi być w granicach czterech Volt.

  8. Rafao komentarz:

    Witam dobra alternatywa taki spotter samoróbka dla majsterkowicza garażowego niż wydawanie kilka tysiaków.

    • andrzej99 komentarz:

      Oczywiście 😉 a swoje zadanie wykonuje równie dobrze jak ten za parę tyś 😀 pozdrawiam

      • Mati99999 komentarz:

        a 600A to troche nie przy mało jak np żeby próg wyciągnąc to myśle ze troche za mało gadałem z blacharzem i taki spotter to minimum 3500A do grubszych spraw. Ciekawe czy dałoby się jakoś zwiększyc jego moc?

        • andrzej99 komentarz:

          Szczerze, moim zdaniem liczą się umiejętności i podstawowa wiedza na ten temat, bo jeśli przygrzeje dobrze podkładkę to wystarczy dać więcej, gęściej i moim zdaniem może się udać wyciągnąć nawet próg, a jeśli nie trudno, za ta cenę i własne wykonanie to cieszę się ze działa tak jak działa a robiłem już testy i jest na prawdę nie najgorzej. pozdrawiam

        • andrzej99 komentarz:

          nie da się zwiększyć już mocy , uzwojenie pierwotne mogło by nie wytrzymać.

          • Marcin013 komentarz:

            moc można zwiększyć w inny sposób dodając 3 trafo i każde zasilane osobną fazą, za włączenie może odpowiadać stycznik. ale wtedy to bardzo mocno trzeba uważać żeby nie przesadzić w drugą stronę. 🙂

  9. michal_sko komentarz:

    Gratuluje pomysłu i wykonania , czy mógłbyś pokazac jak wyglada uzwojenie wtorne transformatorow chodzi mi o to czy kabel jest nawiniety miedzy transformatorami a jego konce ida jedem do masy a drugi do raczki

  10. michal_sko komentarz:

    Jeśli jest możliwość podesłania większej ilości zdjec to poproszę na wampir191@wp.pl z góry dziękuje.

  11. kinderek3 komentarz:

    Ja też bym prosił o przesłanie dokładniejszych zdjęć transformatora i ogólnie spottera. kinderek3@op.pl

  12. kamil komentarz:

    Witam również bym prosił o większą ilość zdjęć na email: kamilstefanik@poczta.fm

  13. Misiek komentarz:

    No lepiej to wygląda niż przyspawywanie tego migomatem. Brawo za pomysł i chęć podzielenia się nim.

  14. JacekP_wy komentarz:

    Jesli interesuje kogos sterownik do takiego urzadzenia to pod tym linkiem jest wykonana przeze mnie zgrzewarka wraz ze sterownikiem mikroprocesorowym z wyswietlaczem led:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2692935-0.html
    (mam nadzieje ze nie zlamie tym zadnego regulaminu)
    Projekt sterownika jest zaczerpniety z Nowego Elektronika tylko zmodyfikowlem wsad procesora do swoich celow.
    W przyszlosci zbuduje sterownik na uC z potencjometrem i plynna regulacja czasow zgrzewnia ale mysle ze taki sterownik do takiej zgrzewarki spokojnie wystarczy. Czasy zgrzewania w programie moge ustawic dowolne wiec gdyby ktos chcial zbudowac cos takiego to moge pomoc w programowaniu procesora.
    Kilka slow do autora projektu.
    Pomysl fajny, widze, ze trafa z mikrofali przydaja sie nie tylko do pakietowania akumulatorkow. 😉
    Fajnie, ze za niewielkie pieniadze mozna zrobic sobie samemu potrzebne urzdzenie.
    Gratuluje pomyslu i wykonania.

  15. kamil komentarz:

    Jaki gruby kabel zastosowałeś do nawinięcia transformatorów w tym przypadku ?

  16. OTRO komentarz:

    jaki koszt wszedł ci budowy tego spotera ?szkoda że takiego opis wcześniej nie miałem bo dwa razy mniej szpachli by poszło na auto …

    • andrzej99 komentarz:

      powyżej jest napisane..
      – kable + końcówki 60zł
      – pręty miedziane 15zł
      – transformatory po 20zł za szt.
      – inne drobiazgi 10zł
      – materiały ma cały młotek bezwładnościowy .30zł
      – obudowę miałem.
      +/- 160zł 🙂

      • JacekP_wy komentarz:

        Kolego andrzej99 dopiero teraz doczytałem, że zastosowałeś kable spawarkowe do nawinięcia uzwojenia, dlatego nie mogłeś zmieścić więcej zwojów na rdzeniu. Ja tez kiedyś próbowałem zmieścić te kable na rdzeniu, ale one maja bardzo gruba izolacje. Ja stosuje linki LGY. Linki te maja cienka wytrzymałą izolacje o grubości około 0,8mm i spokojnie można zmieścić na rdzeniu cztery zwoje.
        Myślę, że gdybyś zmieścił cztery zwoje na jednym rdzeniu to drugi transformator byłby zbyteczny i mógłbyś zastosować małą obudowę.
        Proszę, tylko nie pomyśl, że coś krytykuje, pisze tylko dla innych którzy by chcieli zbudować. 😉

        • andrzej99 komentarz:

          nic się nie dzieje 😛 Rozumiem. i bardzo dobrze że piszesz o tym, inny będą mieli rady na przyszłość.. Ja zrobiłem tak i działa. Inny poczyta nasze komentarze i zrobi lepiej. 🙂

  17. czester771 komentarz:

    Witam jestem tu nowy i spodobal mi sie ten projekt , wiec poddalem sie temu wyzwaniu i postanowilem zbudowac wlasnego spottera . Teraz mam pytanie , bo rdzen nawinelem kablem od wzmacniacza car audio , 2 zwoje , ale zmiescil by sie jeszcze jeden ,czy bylo by lepiej ?

    • andrzej99 komentarz:

      Witam. 🙂 ciesze się, próbowałeś czy załapie Ci jak mocno i w jakim czasie np drut falisty, podkładki? Widzę że masz tam miejsce na minimum jeszcze jeden zwój. Spróbuj czy będzie szybko i dobrze zgrzewało, jeśli nie to nawiń jeszcze ile tam dasz rade. Po drugie kolego zadbaj o bezpieczeństwo! ja każda wsuwkę zabezpieczyłem koszulka termokurczliwa, dałem bezpieczniki, popraw to 😉 ogólnie widzę ze okey jest. daj znać jak działa, Jeśli coś chcesz to pisz tu.

      • czester771 komentarz:

        Czesc Andrzej nie mam jeszcze drutu ani podkladek , ale zamontowalem zwykla podkladke i tez dala rade ladnie sie przygrzewa i to w ulamku sekundy , 2 elemety w aucie juz zrobilem 🙂 wczesniej robilem to migomatem i bylo wiecej szlifowania niz roboty , a teraz to jest bajka

  18. czester771 komentarz:

    w trakcie budowy

    • JacekP_wy komentarz:

      Na zdjeciu widac w rdzeniu boczniki magnetyczne, to te blaszki miedzy uzwojeniami. Usun je koniecznie, bo bedziesz mial problem z dobrym zgrzewem.
      Dzieki temu bedziesz mogl wsadzic cztery zwoje i ten drugi transformator bedzie zbyteczny.

      • czester771 komentarz:

        dzieki JacekP blaszki zostaly usuniete , ale kabla jeszcze nie nawinelem nowego bo tamten jest za krutki , spottered daje sobie rade jak na taki wynalazek niewiem jak z grugsza blaszka sobie poradzi , ale na drzwiach w lanci dal rade i to na zwyklej podkladce bo jeszcze nie kupilem trujkatow

        • JacekP_wy komentarz:

          Cieszę się, że pomogłem. 😉
          Fajnie,że działa. Mysle, że teraz będzie jeszcze lepiej. Najważniejsza jest satysfakcja z urządzenia, które możemy zbudować sami niewielkim kosztem.

  19. czester771 komentarz:

    kolejne foto

  20. czester771 komentarz:

    w tej chwili wyglada juz tak

  21. damian1215 komentarz:

    Witam mam pytanko nawinolem 3 zwoje przewodem 70 m2 na ten wiekszy transformator co dodalem na zdjeciu i podkladke mi przygrzewa ale bardzo kiepsko i odpada pomozcie co mam zrobic pozdrawiam

    • JacekP_wy komentarz:

      Pierwsza podstawowa sprawa to podaj napięcie na uzwojeniu wtórnym. Prawdopodobnie jest zbyt niskie. Co to za trafo, z czego pochodzi, jaka ma moc?
      Jak możesz to zmierz przekrój rdzenia czyli ta część na która nałożone jest uzwojenie. Chodzi o szerokość i głębokość rdzenia (chodzi o ta kolumnę wewnątrz tranformatora)
      Wtedy będę mógł powiedzieć cos więcej.

      • andrzej99 komentarz:

        i to tego pytanie.. czy aby uzwojenie pierwotne to wytrzyma. Wiesz skąd masz ten trafo? I dlaczego podwójnie nawinąłeś ten kabel? skoro nie przygrzewa może jest zbyt małe napięcie. Może lepiej było by pojedynczo nawinąć i więcej zwojów, było by większe napięcie i lepiej by zgrzewało. zmierz napięcie na wtórym tak jak kolega powyżej radzi i daj znać.

  22. damian1215 komentarz:

    licze na wasza pomoc 😉

  23. damian1215 komentarz:

    Transformator zdemontowalem ze starej dużej mikrofali 🙂 ma on 1300watt podaje wam wymiary jego 6,3cm gruby , 15 cm dlugi , 12,5 cm wysoki po nawinieciu 3 zwoju kablem 70 m2 daje on napiecie 3,5v

  24. damian1215 komentarz:

    A tak wygląda po nawinieciu

  25. damian1215 komentarz:

    Jeszcze koledzy nawinolem transformator ten mniejszy z mikrofali 800watowy 4zwoje kablem 16mm2 i tez nie przygrzewa gwozdzia zagrzeje do czerwoności ale kiepsko przygrzewa podkładkę bo leko rusze i odpada;(

  26. damian1215 komentarz:

    Do blachy 1mm i kiepsko lapie a moze trzeba dwa transformator y polaczyc razem?

    • andrzej99 komentarz:

      tak spróbuj dwa transformatory podpiąć ale! Tak jak kolega pisze poniżej żądnych złączek, jednym długim kablem 3/3,5m koło 1m pójdzie na transformatory. zdjęcie jak nawinąć i podpiąć masz tu na stronie zaraz nad filmikami. popatrz dobrze. i nawiń ile max zmieścisz zwojów koło 4/5.

  27. damian1215 komentarz:

    Wyslij mi wiecej zdjec twojej zgrzewarki

  28. JacekP_wy komentarz:

    Zobacz jaka jest różnica w budowie Twojej zgrzewarki a kolegów.
    Widzisz gdzies różnice?Zastosowałeś gniazda spawarkowe na końcach uzwojenia. Nie jest to dobre rozwiązanie. Przy tak dużych prądach gdzie w zwarciu w uzwojeniu wtórnym płynie 900A takie polaczenie to spore straty. Wygląda to tak jakbyś do 200 litrowego kompresora podłączył waz o średnicy 30mm a w środku węża wstawił tulejkę o średnicy 5mm. Tak zachowuje się taka złączka.
    Przytoczę Ci cytat z forum elektronicznego na ktorym pokazywałem projekt zgrzewarki w której zastosowałem takie złączki:
    „Mogłeś nawinąć trafo jednym długim przewodem i wyprowadzić do elektrod zgrzewarki bez pośrednictwa złączek, przy takich prądach trzeba zminimalizować rezystancje do minimum, a każde kolejne polaczenie śrubowe czy złączka to kolejny opór.”
    Napięcie wygląda na zbyt niskie. Trzeba dowinąć jeden zwój albo jak kolega pisał połączyć dwa transformatory.
    Wypadało by zastosować uzwojenie nawinięte jednym długim przewodem z pominięciem złączek.
    Tutaj 1V to być albo nie być.
    Generalnie tez może być tak, że napięcie jest ok ale złączki wprowadzają duza rezystancje w obwód i przy elektrodach jest zbyt maly prąd, aby upłynnić metal.
    Żeby to zbadać trzeba by zmierzyć prąd na zwarciu za pomocą miernika cęgowego, chociaż pomiar taki jest obarczony dużym bledem.
    Z długością przewodów do elektrod nie ma tez co przesadzać.
    Każdy kolejny centymetr to spadek prądu którego w takiej zgrzewarce w nadmiarze nie mamy.

  29. damian1215 komentarz:

    koledzy na koncu moich elektrod plynie taki sam prad jak prosto z transformatora a zrobilem na kablach sciaganych poniewaz dumam do tego jeszcze zrobic sobie puller i szczypce do zgrzewania . a jezeli dotkne elektrodami gwozdza lub blache to grzeje bardzo mocno i nagle robi sie caly gwozdz czerwony po paru sekundach i go przepala

    • andrzej99 komentarz:

      okey wiemy. ale kolega ma na myśli że takie złączki tracą dużo prądu.. zgadzam sie z nim ponieważ gdyż chciałem przedłużyć kable i na złączkach mi moc uciekła.. i musiałem wrócić do pierwszego planu (bez złączek, prosto bez żadnych złączeń)

    • JacekP_wy komentarz:

      Jezeli tak się dzieje a nadal nie zgrzewa to musisz podnieść napięcie na wtórnym.
      3,5v to troche za mało trzeba dodać chociaż 1V i powinno zacząć zgrzewać.
      Ja zbudowałem juz kilka zgrzewarek do różnych zastosowań i w każdej na wyjściu mialem 4,3-4,5v poniżej tego objawy były takie jak u Ciebie, chociaż rozgrzewały materiał do białości to go łączyły tylko na chwile.
      Przy takim transformatorze jak pokazałeś na zdjęciu to nie ma takiej możliwości żeby nic nie zgrzewał. Spokojnie z niego można wydusić 1000A tylko to napięcie zbyt niskie i stad problem.

    • Marcin013 komentarz:

      Kolego zawsze będzie płynął taki sam prąd, tylko że pomijając miejsca które generują spadki napięcia (czyli rezystancja albo jak kto woli opór złącza) ten prąd może być większy 🙂

  30. czester771 komentarz:

    ma ktos jakis pomysl na jakies sterowanie moca ?

    • JacekP_wy komentarz:

      Najlepszym rozwiązaniem do zgrzewarki to sterowanie czasem trwania impulsu. Tam wyżej w linkach podane są sterowniki do zgrzewarek oparte na mikrokontrolerze.

    • andrzej99 komentarz:

      a wiesz że sam rozważam ten pomysł.. i znalazłem takie coś 😉 chociaż nie jestem pewien czy nie za słaby on jest

      • czester771 komentarz:

        mysle ze da rade , tylko jak to podlaczyc ?

        • czester771 komentarz:

          a mam pytanie , bo jak wczesniej wspomnialem ze nie jestem kozak w tym temacie , czt kondensator by nie podniusl nam pradu ?

          • andrzej99 komentarz:

            masz na myśli taki jak przy car audio, do wzmacniaczy?

        • andrzej99 komentarz:

          też nie jestem elektrykiem, jakieś podstawy, coś ta wiem ale nie wiele. ten układ powyżej trzeba podłaczyć szeregowo na jednym z przewodów najlepiej prądowym (L)

          • JacekP_wy komentarz:

            Takiego kondensatora od car audio to lepiej nie podłączajcie do zgrzewarki jak nie chcecie mieć mega wielkiej petardy.
            Takie kondensatory są kondensatorami elektrolitycznymi i można do nich podlaczyc tylko prąd staly a nie zmienny poniewaz posiadają biegunowosc.
            Taki kondensator może gromadzic bardzo duży ładunek i są zgrzewarki oparte swoja budową o takie kondensatory, ale budowa ich jest skomplikowana, bo potrzeba w nich sporo elektroniki do kontrolowania procesu ładowania takiego kondensatora i sposobu wyzwalania z niego energii do elektrod.
            Niekontrolowany proces lądowania może doprowadzić do jego eksplozji, a zawarty w nim elektrolit może uszkodzić wzrok.
            Co do projektów tych sterowników z linków. Niestety zestawów juz nie produkują i plytki trzeba robic samemu.

  31. czester771 komentarz:

    tak dziala

    • andrzej99 komentarz:

      Owszem ale można dać diody prostownicze. Ale nie wiem czy jest sens go tam zakładać…

      • JacekP_wy komentarz:

        Oczywiście, że można tylko wtedy ten wielki transformator z mikrofali będzie niepotrzebny, bo żeby naładować taki kondensator wystarczy transformator z zasilacza sieciowego o wydajności prądowej 1A 😉 a i to nawet za dużo.

      • Marcin013 komentarz:

        w wypadku zgrzewarki, lepiej chyba założyć wszystkie możliwe regulacje na uzwojeniu pierwotnym, elementy które wytrzymają 1000A istnieją ale są kosmicznie drogie przy kosztach jakie kolega przedstawił.
        Swoją drogą tak sobie myślę czy falownik nie załatwiłby sprawy, ale to niech mądrzejsi się wypowiedzą.

  32. Pingback:Używanie spottera. | Mój Garaż

  33. JacekP_wy komentarz:

    Takie zgrzewarki kondensatorowe są o wiele lepsze choc nie maja wad.
    Takie gwałtowne rozładowania kondensatorów zbyt dobrze na nie nie wpływają wiec zgrzewarki takie są obarczone ryzykiem szybkiego uszkodzenia.
    Z drugiej strony zgromadzony ładunek w takim kondensatorze ma energie rzędu 4kA wiec sporo więcej niż mogą dostarczyć transformatory z mikrofalówki.

  34. damian1215 komentarz:

    Koledzy a czy moge polaczyc ten maly transformator co ma nawiniete 4zwoje 16m2 z tym duzym co ma nawiniete 3 zwoje 70m2 dumam je polaczyc razem czy to bedzie dzialac ?

  35. damian1215 komentarz:

    Ok dzisiaj tak podepne jak wroce z pracy dam wam znac 😉 oby dzialalo 😉

  36. kamil komentarz:

    Panowie mam pytanko czy transformatory trzeba odizolować od blach obudowy ?

    • andrzej99 komentarz:

      nwm czy trzeba, ja dla własnego bezpieczeństwa odizolowałem i połączyłem je go uziemienia, tylko dużo jest roboty z przykręceniem, ich do obudowy wykonanej z blachy, trzeba dawać takie śruby w specjalnych osłonach plastikowych i podkładkach

  37. heeler11 komentarz:

    aa co w przypadku jak się nie ma uziemienia w gniazdku? jak to rozwiązać w miarę bezpiecznie?

  38. heeler11 komentarz:

    może po prostu przykręcić transformatory do drewna
    a drewno do blachy i uziemienie nie będzie wymagane:)

  39. damian1215 komentarz:

    Podlaczylem dwa transformatory razem i daje mi napiecie 7,4V przygrzalem podkladke i troszke lepiej trzyma ale dalej to nie jest to ;(

    • JacekP_wy komentarz:

      Teraz tylko napisz w który miejscu mierzyłeś napięcie? Zaraz na wyjściu z transformatora czy na elektrodach.
      Zrób mały test.
      Odepnij te wszystkie złączki i zostaw same te konektory oczkowe co są na uzwojeniu wtórnym.
      Jedna końcówkę oczkowa przykręć do jakiejś blachy. Do drugiej przykręć podkładkę tak aby wystawała poza konektor oczkowy.
      Tą blachę do, której masz jedną część uzwojenia przykręconą wkręć w imadło lub gdzies zamocuj i spróbuj zgrzać tą podkładkę do tej blachy. Tylko blacha musi być grubości samochodowej.

  40. damian1215 komentarz:

    http://m.youtube.com/results?q=zgrzewarka%20kiepsko%20zgrzewa&sm=3

    tutaj macie filmik nagrałem jak przygrzalo podkladke pomóżcie co jest nie tak

  41. damian1215 komentarz:

    Nie wiemczemu nie dodalo mi filmiku ale wpisz sobie na youtube zgrzewarka kiepsko zgrzewa i pierwszy film jest moj to zbaczysz jak przygrzalo podkładkę . Zgrzewalem do blachy 1mm

  42. JacekP_wy komentarz:

    Spróbuj zrobić tak jak pisałem kilka postów wyżej.
    Druga sprawa widzę, (tak mi się wydaje) że stosujesz podkładki ocynkowane, a koledzy wyżej pisali, że z takimi mieli problemy.
    Jesli już to zeszlifuj ocynk zrób porządne polaczenie „masy” do blachy i dopiero spróbuj.

  43. damian1215 komentarz:

    Zrobilem tak jak mowiliscie odpialem te koncowki i kable i dalem na sztywno na krotkich kablach na tym jednym duzym transformatorze 🙂 i jak przygrzalem podkladke na pare sekund to az ja stopilo musialem podlaczyc wylacznik czasowy zeby przygrzac i tak mocno przygrzalo ze ciezko ja teraz oderwac 😉 dzieki za pomoc 🙂 a tutaj macie fotki jak to wyglada z wylacznikiem czasowym 🙂

  44. JacekP_wy komentarz:

    Bardzo mnie cieszy, że zadziałało.
    Wiedziałem, ze tak będzie bo przy takim transformatorze to nie możliwe aby nie zgrzewało.
    Widzisz kolego, czasami warto się posłuchać kogoś kto juz coś takiego budował i to nie raz, a upierałeś się, że po tych złączkach masz taki sam prąd. 😉
    Tutaj nawet długość kabla do elektrody ma znaczenie. Im krótszy tym więcej prądu idzie w zgrzeinę.
    Każde łączenie kabla z konektorami nawet gdyby było zaciśnięte prasa wprowadza opor dlatego aby zrobić dobry styk powinno się dodatkowo to zalutować.
    Najważniejsze, że zgrzewa i to nie kiepsko, a doskonale. 😉

  45. damian1215 komentarz:

    No przygrzalo fajnie dzieki wielkie za pomoc 🙂 teraz tylko te kable zakuje miedzia i polustuje ostro je 🙂 i mysle ze bedzie zgrzewac na kablach od dlugosci 2 m 🙂 i jeszcze mi zostaje usiasc na tokarce i potoczyc 😀 wszystkie rzeczy do spotera :))

  46. heeler11 komentarz:

    jaki płynie prąd przy zgrzewie na uzwojeniu pierwotnym transformatora do 10A czy więcej?

  47. damian1215 komentarz:

    podlaczylem kable wywalilem te zlaczki i dalej kiepsko zgrzewa na krotkich kablach na tym trafie zgrzewalo w pol sekundy co moze byc znowu nie tak ?? dodaje fotke jak to wyglada . Czy podlaczyc drugi ten transformator czy jak ??

  48. damian1215 komentarz:

    Kabel do elektrod jest przekroju 25 m2

  49. kamil komentarz:

    Panowie mam pytanko czy warto ściągnąć orginalną izolacje z linki 25mm2 i zabezpieczyć ją koszulką plecioną z włókna szklanego do 450st.C ?

  50. damian1215 komentarz:

    kolego lepiej owiń bawełna a później zalaminuj ja i bd dobrze 😉 bo w gumie może ci sie grzac 🙂

  51. heeler11 komentarz:

    Witam Panowie takie pytanie transformatory na wyjsciu maja 5.2v około 3.5m przewodu wychodzi z obudowy
    poł na mase a poł na zgrzewanie 🙂
    przewód 25mm2 spawalniczy
    niestety nie zgrzewa tzn jakis przetop jest ale nie trzyma . Może być to spowodowane za długim przewodem ?

    • andrzej99 komentarz:

      3,5 w sumie? czyli masa + zgrzewanie? czy masa 3,5 i zgrzewanie 3,5? myślę że nie.. ale ważne jest co do czego chesz przygrzać! bo pamiętaj ze ocnku tym spoterem nie da rady. i zależy tez jakiej grubości 😉

  52. nemo27 komentarz:

    witam super temat ale że jako jestem zielony w tych kwestiach czy mógłby ktoś zamieścić schemat całej elektryki w obudowie (jak powyżej) ale z zastosowaniem
    przekaźnika sterującego zasilaniem transformatora wraz z cewką przekaźnika zasilaną z trafo 12-24V rozwiązanie zasugerowanie przez p. Marcina wydaje się łatwiejsze do ogarnięcia niż sterownik mikroprocesorowy sugerowany powyżej.

  53. Marcin013 komentarz:

    Mam pytanie, czy do tego spottera można używać elektrody do bańkowania? Mnie osobiście wydaje się że tak, ale wole jeszcze potwierdzić przypuszczenia, dla mnie koledzy genialny pomysł fajne wykonania, nie zostaje nic innego jak tylko zrobić własny 🙂

  54. BikoLakier komentarz:

    kolegom wyżej wysyłałeś więcej zdjęć z budowy spottera na maila, jeśli to nie problem to również bym prosił biko339@wp.pl z góry dzięki, może i ja bym sobie coś takiego stworzył, motywujący post 😉

  55. BikoLakier komentarz:

    Jaki kabel nawinąć na transformatory o przekroju 25 czy 50? Który będzie lepszy?

  56. BikoLakier komentarz:

    Miałem około 340cm kabla o przekroju 50mm* nawinąłem na transformatory dokładnie tak jak u ciebie i zwojów wyszło również tyle samo, efekt jest taki ze grzeje do czerowności bardzo szybko, gwoździe się topią lecz z przygrzaniem blachy do blachy jest kiepsko, słabo się trzyma, może coś poradzisz? myślę nawinąć kabel o przekroju 25mm* i więcej zwojów

  57. kamil komentarz:

    Z tego co wyczytałem na elektrodzie to zabawę w budowę spottera proponuje zaczynać od czterech transformatorów. poczytaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2411457-180.html Drugi post od dołu.

  58. vasco komentarz:

    Witam wszystkich, jestem w trakcie budowy zgrzewarki do ogniw(musze uratowac kilka narzedzi akumulatorowych) wedlug schematu kolegi JacekP_wy -dzieki ze moglem skorzystac z Twego projektu- mam juz wszystko tzn. przewiniete trafo, dzialajacy sterowniktyrystor i moztek prostowniczy, tylko teraz nie bardzo wiem jak to ze soba polaczycz by czegos nie spalic???
    Czy napiecie podaje najpierw na transformator, a nastepnie do mostka i podpinam po AC po przekatnej, a z wyjsc mostak DC+ i DC- do sterownika gdzie jest zlaczka?
    Czy moze napiecie najpierw na mostek pod 2x AC, a dopiero pozniej pod trafo?
    Moze mi to ktos jakos lopatologicznie rozpisac, bo zaden ze mnie elektronik, chociaz sterownik sam zrobilem 🙂

  59. peka komentarz:

    Witam, orientujecie się może czy taki spotter z jednego trafo dałby radę zgrzać blachy przy progu tam gdzie są wzmocnienia do podnoszenia samochodu na lewarku. Są tam 3 blachy łączone. Dzięki za odp.

  60. Sławomir Malicki komentarz:

    Witam.Zachęcony postem pana andrzej99,postanowiłem spróbować i ja.Chciałbym jednak zrobić to sterowanie załączaniem na styczniku/przekaźniku, tak żeby w uchwycie(wyłączniku)mieć 24V.I tu nasuwa się pytanie…jakiego użyć…jest tego cała masa,cenowo też różnie,ale wiadomo że nie po to buduje się coś taniego żeby finalnie kupować drogi stycznik.następną sprawą jest trafo które miało by zasilić ów stycznik.Myślałem o przekaźniku SSR(takim jak na foto), niewiem jednak czy dobrze rozumuję i nie wiem czym ten przekaźnik „napędzić”, jakiego rodzaju transformatora użyć żeby było dobrze i tanio.

  61. Sławomir Malicki komentarz:

    przekaźnik

  62. tombus komentarz:

    Witam
    Zachęcił mnie ten wpis do budowy własnego spotera (cena nowego w sklepie również).
    Mam pytanie odnośnie mocy transformatora, czy mogę zastosować zamiast 800W większy np 900W lub 1000W z mikrofali? Czy taka zmiana podniesie moc całej konstrukcji? Trafo typu GAL.

Dodaj komentarz