Jakie ciśnienie do lakierowania?

Pytania czytelników MÓJ GARAŻWitaj. mam pytanie. Jakim ciśnieniem z reguły Ty malujesz podkład, a jakim bazę i clar?:)
Pozdrawiam Paweł.

Często przewija się pytanie o ciśnienie, jakim lakierować, z podziałem na aplikowane materiały. Każdy się skupia na tym, co będzie aplikowane, a nie czym będzie aplikowane. Bo tutaj niestety ciśnienie ustawia się zależnie od sprzętu jakim się pracuje. Ciśnienie pod pistoletem ustawia się według zaleceń producenta. Niestety ten podstawowy parametr podawany jest przy markowych sprzętach. Przy chińskich podróbkach, wszystkie parametry są wyssane z palca. Czytając parametry w aukcjach, czy ofertach sklepów śmiać mi się chce, szczególnie przy zapotrzebowaniu na powietrze 😉

Popularne ciśnienia z podziałem na typ pistoletu:
HP 4 – 4.5 bar.
RP 3 – 3.5 bar.
HVLP 2 – 3 bar.
LVLP 2 bar.
Np. pistolet typu mini LVLP może już pracować na ciśnieniu 1.5 – 2 bar.

Jeśli np. lakieruję Air Gunsą AZ3 ustawiam pod pistoletem 2 bar. Nie zależnie czy aplikowana będzie baza czy bezbarwny. Jednak zdarzają się minimalne korekty przeważnie + 0.5 bar. w sytuacji, gdy lakier ma większą lepkość i zależy mi na dobrej atomizacji. Robię tak przy bezbarwnym przy małym rozcieńczeniu lakieru.

Producenci starają się by nowe konstrukcje pracowały na możliwie najniższym ciśnieniu z zachowaniem optymalnej atomizacji. Po to by możliwie jak najbardziej zmniejszyć ilość odkurzu i poprawić skuteczność nanoszenia jednocześnie. Im większe ciśnienie tym więcej materiału stracimy, większa zadyma, więcej syfu w powietrzu, co skutkuje wtrąceniami w lakierze. Większe zanieczyszczenie środowiska, szybciej zużyte filtry w kabinach itd.

Trzeba też pamiętać by skorygować ciśnienie pod pistoletem, gdy zmniejszymy miotłę. Im mniejsza miotła tym bardziej rośnie ciśnienie, trzeba je skorygować do zalecanego.
Niedawno jeden z czytelników zadał pytanie na temat ustawiania pistoletu, będzie to dobre uzupełnienie tej wypowiedzi: Jak ustawić pistolet lakierniczy?

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz