Kompresor MAKTEK SKY300W Test i opinia.

Maktek SKY300W test i opiniaKompresor do zakładu blacharko lakierniczego, hydrografiki, serwisu opon, może zakładu kamieniarskiego bądź stolarni. Test najnowszego kompresora Makteka z serii SKY300W z nową wydajniejszą sprężarką. Czy jego wydajność sprawi, że znajdzie on zastosowanie w powyższych branżach? Mam nadzieję, że zweryfikują to testy, jakie wykonam podczas pracy z kompresorem. Na koniec poza testem, opiszę ogólne wrażenia i opinię na temat kompresora.

Podstawowe dane techniczne i wyposażenie kompresora SKY300W:

Maktek SKY 300W

Kompresor został wyposażony w trzy tłokową pokaźną sprężarkę w układzie widlastym. Która sugeruje, że mamy do czynienia z konkretną wydajną maszyną.

Maktek SKY 300W sprężarka

Każdy cylinder posiada indywidualny filtr powietrza zamknięty w metalowej puszcze. Zastosowano filtry o małych oporach przepływu i świetnej filtracji. Taki rodzaj filtrów zapewnia długą bezawaryjną pracę, oraz wysoką wydajność sprężarki.

Maktek SKY 300W Filtr powietrza

Cylindry o średnicy 80 mm połączone są 1/2 calowymi rurami z chłodnicą powietrza. Podobnie jest też w przypadku przewodu sprzężonego powietrza biegnącego do zaworu zwrotnego. Duże przekroje gwarantują minimalne opory przepływu, a zastosowane ożebrowania ułatwiają oddawanie ciepła sprężonego powietrza, przy okazji chronią przed przypadkowym oparzeniem.

Maktek SKY 300W filtr powietrza

Nie zabrakło też okienka umożliwiającego szybką kontrolę poziomu oleju w skrzyni korbowej.

Maktek SKY 300W kontrolka oleju

Sprężarka napędzana jest silnikiem o mocy 7.5 KM o poborze 5.5 kW. zasilanym na 400V.

Maktek SKY 300W silnik

Silnik ma sterowanie wewnątrz skrzynki poprzez przekaźnik i zabezpieczenie termiczne. Przekaźnik odciąża styki presostatu przejmując bezpośrednio obciążenia zasilania, oraz zabezpiecza przed pracą w przypadku braku fazy. Zabezpieczenie termiczne zabezpiecza silnik przed przeciążeniem i przegrzaniem.

Maktek SKY 300W sterowanie

Napęd przekazywany jest dwoma paskami klinowymi na kołach pasowych o przełożeniu zapewniającym duży moment obrotowy, oraz łatwy start sprężarki bez przeciążania sieci.
Koło pasowe sprężarki jest na kształt wentylatora, chłodząc podczas pracy cały agregat z przewodami sprężonego powietrza włącznie.

Maktek SKY 300W koła pasowe
Pracą sprężarki steruje presostat, ustawiony na ciśnienia w zakresie od 7 do 10 bar. 10 bar to maksymalne ciśnienie pracy kompresora. Gdy ciśnienie spadnie poniżej 7 bar presostat załącza sprężarkę i uzupełnia ciśnienie do 10 bar. Jest to automatyczny tryb pracy sprężarki.

Maktek SKY 300W presostat

Obok presostatu znajduje się zawór bezpieczeństwa zabezpieczający zbiornik przed nadmiernym ciśnieniem, oraz sprężarkę i silnik w przypadku awarii sterowania automatycznego. Manometr wskazujący aktualne ciśnienie w zbiorniku i przyłącza odbiorników w postaci dwóch szybko złączek z zaworami kulowymi. Znalazło się również przyłącze ¾ cala do podłączenia instalacji sprężonego powietrza bądź dodatkowego zbiornika.

Zbiornik SKY300W ma pojemność 300l, zawór spustowy kondensatu na dole butli, oraz 4 spore koła podporowe do przemieszczania sprężarki.

Maktek SKY 300W spust kondensatuGaleria kompresora SKY300W:

Testy wydajności i temperatur MAKEK SKY300W

Trzy 80mm cylindry, duża moc silnika i spora pojemność zbiornika z optymalnie dopasowanym osprzętem. Jaką wydajność będzie miała tak skonfigurowana sprężarka? Czy spełni oczekiwania i znajdzie zastosowanie w przykładowych branżach z nagłówka tego testu?

Do testów tej najnowszej sprężarki Maktek’a nie otrzymałem żadnych danych technicznych i sugerowanych wydajności sprężarki. Tym bardziej z zaciekawieniem przeszedłem do testów, w których wykonałem pomiar wydajności efektywnej na zimnym i ciepłym kompresorze, oraz pomiar temperatur najważniejszych elementów sprężarki w tym temperaturę powietrza tłoczonego do zbiornika.

TEST #1
Test wydajności przy nabijaniu ciśnienia 0 do 10 bar przy zimnym kompresorze.

Maktek SKY300W TEST wydajności

Kompresor od 0 do 10 bar napełniał 300l zbiornik przez 3:44 czyli 224 sekundy.

300 * 10 = 3000
3000 / 224 = 13.3 l/sek
13.3 * 60 = 798 l/min

Według obliczeń zimny kompresor w pierwszym teście osiągnął wydajność 798 l/min.

TEST #2
Test wydajności przy uzupełnianiu ciśnienia 7 do 10 Bar przy zimnym kompresorze.

Maktek SKY300W TEST wydajności
Kompresor od 7 do 10 Bar napełniał 300l zbiornik przez 52 sekundy. Ze względu na nieprecyzyjną pracę presostatu skorygowałem różnicę w obliczeniach.

300 * 2.8 = 840
840 / 52 = 16.1 l/sek
16.1 * 60 = 966 l/min

TEST #3
Test wydajności przy nabijaniu ciśnienia 0 do 10 Bar przy rozgrzanym kompresorze.

Maktek SKY300W TEST wydajności
Kompresor przy kolejnym teście nabijania butli od 0 do 10 Bar, już na rozgrzanej pompie nieco dłużej pompował powietrze. Pełne 10 bar osiągną po 3:47 czyli 227 sekundach.

300 * 10 = 3000
3000 / 227 = 13.2 l/sek
13.2 * 60 = 792 l/min


TEST #4

Test wydajności przy nabijaniu ciśnienia 7 do 10 Bar przy rozgrzanym kompresorze.

Maktek SKY300W TEST wydajności
Gorący kompresor uzupełniał ciśnienie od 7 do 10 Bar przez 50 sekund.

300 * 2.7 = 810
810 / 50 = 16.2 l/sek
16.2 * 60 = 972 l/min

Tutaj widać, że kompresor się już rozruszał 😉 Wykazał najwyższą dotąd wydajność 972 l/min
Naprawdę imponująca wydajność. Z taką wydajnością można sporo zdziałać. W tej chwili jestem pewien, że sugerowane wcześniej przeznaczenie kompresora jest jak najbardziej realne i powinien on spokojnie zaspokoić zapotrzebowania na powietrze nawet kilku stanowisk.

Hmmm…
Dlaczego nie sprawdzić, jak kompresor sprawdzi się przy zasilaniu kilku narzędzi pneumatycznych?
Ja nie widzę problemu 🙂

TEST PRAKTYCZNY KOMPRESORA SKY300W

Test praktyczny kompresora będzie symulacją pracy trzech stanowisk roboczych, na których pracować będą dwie szlifierki oscylacyjne i pistolet lakierniczy.
Szlifierki oscylacyjne mają zapotrzebowanie 250l/min każda.
Pistolet lakierniczy to Devilbiss Gti Pro Lite z dyszą TE10 1.3 o zapotrzebowaniu na powietrze 275l/min.
Wszystkie narzędzia pracują jednocześnie…

Maktek SKY300W TEST wydajności

Tutaj podczas tego testu kompresor przez pierwszą chwilę utrzymywał stabilne ciśnienie, lecz niestety finalnie ciśnienie bardzo powoli zaczęło spadać. Takie obciążenie może być obciążeniem chwilowym przez kilka minut. W przypadku obciążenia stałego, kompresor nie zapewniłby stabilnego ciśnienia.

Wprowadziłem, więc pewną zmianę…

Tym razem kompresor będzie miał za zadanie zasilić szlifierkę oscylacyjną, oraz pistolet lakierniczy jednocześnie. Z tymże zmieniłem dyszę pistoletu na TE20 o większym zapotrzebowaniu na powietrze. Dysza TE20 potrzebuje 350l/min. Czyli finalnie nieco zredukowałem apetyt na powietrze naszych testowych stanowisk.

Maktek SKY 300W_11

Podczas tego testu kompresor już dawał radę zapewnić stałe ciśnienie, oraz konsekwentnie je uzupełniał.

Podczas wszystkich testów poza pomiarem czasów i wydajności sprawdzałem temperatury pracy poszczególnych elementów kompresora.

Temperatura cylindra 37°C
Temperatura głowicy 92°C
Temperatura powietrza tłoczonego podczas długiej pracy 56°C

Silnik podczas pracy był zaledwie letni, co świadczy o dobrze dobranym przełożeniu i mocy do napędzania tej trzy tłokowej sporej sprężarki.

MAKTEK SKY300W OPINIA

Po zakończeniu testów kompresora uważam, że SKY300W to bardzo wszechstronny kompresor, który znajdzie zastosowanie w wielu branżach do zasilania sprzężonym powietrzem nawet kilku stanowisk roboczych. Dzięki niskim obrotom i dobrym chłodzeniu, kompresor ma bardzo niską temperaturę powietrza tłoczonego. Dzięki temu łatwiej i mniejszym nakładem finansowym uzyskamy dobrej jakości powietrze spełniające wymogi do natrysku materiałów lakierniczych. Wolne obroty przyczynią się również do trwałości sprężarki.

Pompa w układzie widlastym w porównaniu do konstrukcji rzędowych ma zauważalnie lepszą kulturę pracy, mniejsze wibracje no i zdolność oddawania ciepła. Duże filtry powietrza przy każdym cylindrze gwarantują dobrą filtrację powietrza, która przekłada się jednocześnie na trwałość sprężarki, oraz małe opory przepływu, co poprawia osiągi.
Wykonanie kompresora i osprzętu nie budzi większych zastrzeżeń podczas testów nie działo się nic niepokojącego. Jedynie co mam do zarzucenia w kwestii wykonania to wpadającą w rezonans metalową kratę osłaniającą koła pasowe, oraz minimalne odchyłki działania presostatu rzędu 0.2 – 0.3 bar’a. Co zresztą nie ma większego znaczenia i wpływu na funkcjonalność maszyny.

PLUSY:

  • Wysoka wydajność efektywna ponad 790 l/min.
  • Niskie obroty sprężarki umożliwiają długą pracę.
  • Niska temperatura pracy sprężarki.
  • Niska temperatura powietrza tłoczonego, co przekłada się na lepszą jego jakość.
  • Sterowanie stycznikiem z zabezpieczeniem przeciw przeciążeniowym silnika.
  • Duży 300 l zbiornik zapewniający porządny bufor powietrza.

MINUSY:

  • Drżąca, hałasująca osłona kół pasowych.


Dane techniczne kompresora plus to co zmierzyłem:

Zbiornik 300 litrów
Maksymalne ciśnienie pracy 10 bar
Napięcie zasilania 400V 50Hz
Moc silnika 5.5kW = 7.5KM
Obroty silnika 2900rpm
Obroty pompy 1050rpm
Zasilanie min. 3x16A zabezpieczenie typu C
Pobór prądu ~ 11.3A
Zabezpieczanie przed przeciążeniem i brakiem fazy.
Pompa trzy tłokowa chłodzona olejem w układzie W.
Średnica cylindra 80mm
Skok tłoka 70mm
Presostat w zakresie 7 – 10 bar.
Automatyczny zawór bezpieczeństwa.
Temperatura powietrza tłoczonego 56°C max.
Temperatura cylindra podczas długiej pracy 37ºC
Temperatura głowicy podczas długiej pracy 92ºC
Średnia wydajność efektywna testowana: 885 l/min
Wydajność uzupełniania ciśnienia testowana 7 – 10 bar: 972 l/min
Waga 300 kg

Strona producenta: maktek.pl
Oferty sklepów: Zobacz ceny SKY300W

Na zakończenie, jako świetne uzupełnienia artykułu, zapraszam na film z testów kompresora:

Otagowano , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Kompresor MAKTEK SKY300W Test i opinia.

  1. Pingback:Rzeczywista wydajność kompresorów – opinie użytkowników | Mój Garaż

Dodaj komentarz