Jak ustawić pistolet lakierniczy?

Pytania czytelników MÓJ GARAŻWitam mam prośbę. Mógłbyś mi opisać z grubsza jak dobrze wyregulować pistolet lakierniczy?
Mateusz.

Pistolet lakierniczy ustawia się bardzo prosto 🙂
Ciśnienie pod pistoletem powinno być takie, jakie zaleca producent pistoletu.
Materiał max.
Miotła max.
Ustawienie przy lakierowaniu dużych powierzchni, czyli typowe elementy karoserii samochodu.

Jeśli jest potrzeba ustawić pistolet do lakierowania drobnych elementów i nie potrzebujesz maksymalnej szerokości strumienia (miotły). Ustaw szerokość według potrzeb, skoryguj ciśnienie pod pistoletem by było zgodne z ciśnieniem pracy pistoletu, zmniejsz ilość materiału i dobierz do swojego tempa lakierowania.

Zmieniając szerokość miotły zawsze minimalnie zmieni się przepływ powietrza przez pistolet. Dlatego jest konieczność korekty ciśnienia pod pistoletem. Tak samo jest z materiałem, przy małej szerokości miotły trzeba zmniejszyć ilość materiału. Również im rzadszy lakier tym bardziej musisz skręcić wypływ materiału (iglicę).

Ciśnienie oczywiście ustawia się na manometrze pod pistoletem przy wciśniętym spuście…

Tak jak wspomniałem pistolet lakierniczy ustawia się bardzo prosto, ale tyczy się to porządnego sprzętu. Sata, Iwata, Walcom, Devilbiss.

Przy chińczykach typu Sico, Aurita, Leader, Speedway itp. Zaczynają się już niestety problemy. Problemy przede wszystkim spowodowane jakością tych pistoletów.
Pierwszy problem jaki napotykamy to brak informacji, jakim ciśnieniem w ogóle lakierować tym pistoletem. A to raczej oczywiste, producent tego nawet nie sprawdza, robi podróbkę jakiegoś markowego sprzętu i tyle. Jak wyjdzie tak wyjdzie… Są bardziej udane, albo całkowicie bezużyteczne. Mam trzy takie, raz użyte i leżą. Jeden nawet przydał się do nanoszenia środka ochrony drewna na krokwie przy naprawie dachu, to był chyba jakiś Fobo lux. Drugiego oddam przy odsprzedaży starego kompresora w gratisie jako bonus 😉

Więc wracając do tematu…
Ciśnienia nie znamy. W broszurce znajdziesz przeważnie informację o zakresie ciśnień tyczących się kilkunastu pistoletów danego producenta. Można tutaj teraz dedukować…

Pistolet kupiony jako HP z jedną dziurką na motylku dyszy.
Można próbować ciśnienie 4 – 5 bar.
Pistolet RP z dwiema nie za dużymi dziurkami.
Można próbować 3-3.5 bar.

Pistolet z dwoma dziurkami w tym jedną większą w motylku to najprawdopodobniej HVLP.
Więc można próbować ciśnienia 2.5 – 3 bar.
Zakładając, że lakierujemy element karoserii samochodu, miotłę ustawiamy na max.
Teraz metodą prób i błędów ustalamy ilość materiału. Tak by lakier ładnie się rozlał przy dwóch przejściach pistoletu w tym samym miejscu, ale nie popłyną.
Jak lakier jest zbyt mokry i ma ochotę płynąć trzeba zmniejszyć ilość materiału około 1 – 1.5 obrotu albo zwięszyć tempo lakierowania.
Jeśli lakier nie chce się rozlać i jest mocno widoczna struktura trzeba zwiększyć ilość materiału. Jeśli materiał jest ustawiony na max i nadal nie idzie rozlać lakieru trzeba zmniejszyć jego lepkość. Dodajemy wtedy rozpuszczalnika 5-10%.

W rączce pistoletu jest nieraz dodatkowy zawór spowalniający przepływ powietrza. Ten zawór powinien być odkręcony na max. Ciśnienie pod pistoletem ustalamy manometrem, nie tym zaworem.

Czyli krótko mówiąc każdego chińczyka trzeba wyczuć i metodą prób i błędów ustalić możliwie jak najlepsze nastawy. Ja kiedyś nawet robiłem sobie notatki ustawień zależnie od lakieru. Bo wystarczy użyć inny bezbarwny i wszystko znowu się zmienia 😉 O lakierach bazowych już nie wspomnę. PPG nie zawsze się rozlał idealnie przy drugiej warstwie, gdzie Spies Hecker zawsze.

Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Jak ustawić pistolet lakierniczy?

  1. bergi07@o2.pl komentarz:

    Witam, czy zmiana ustawień pistoletu tj. ilości materiału lub ciśnienie po pierwszej aplikacji bazy może wpłynąć na kolor/odcień? I czy są jakieś zalecenia co do nanoszenia metalika lub perły?

  2. luzet komentarz:

    Panie krzysztowie jakich środków stosuje pan do konserwacji pistoletów? Wiadomo są dostępne smary sata jednak ich cena jest dosyć droga? Jest może jakaś alternatywa myślałem np nad olejem wazelinowym do maszyn precyzyjnych? I ogólnie co smarować a co nie byłbym wdzięczny za jakiś artykuł bądź filmik?

  3. Robert komentarz:

    Witam. Ja też mam pytanko w kwestii ustawienia pistoletu.Zakupiłem sobie DeVilbissa FLG-5 a że jestem laikiem w temacie lakiernictwa więc proszę Was o pomoc. Otóż o ile jeszcze kumam temat ciśnienia , szerokości miotły itd. o tyle nie wiem jak wyjściowo ustawić śrubkę regulacji ilości materiału .W taki sposób ,żebym mógł przeprowadzać ewentualne korekty. I tu prośba do Krzysztofa. Na filmiku dotyczącym mycia pistoletu i jeszcze jakimś, wkręcasz śrubę do momentu gdy czujesz opór na spuście. Czy to jest wyjściowe ustawienie sprzętu czy takie odpoczynkowe coby nie męczyć sprężyny i iglicy? Z kolei na filmie testującym FLG-5 ,odkręcasz ją na 2,5 obrotu. No i jest zagwozdka. U mnie przy takim ustawieniu zostaje jakieś 1.5 obrotu i śruba „ wylata” z pistoletu.Wytłumaczcie mnie staremu w prostych słowach, ile tego ustrojstwa wkręcić aby móc zacząć cokolwiek próbować ustawiać bardziej dokładnie już podczas ewentualnego lakierowania.

    • kamil komentarz:

      Składając pistolet po myciu możemy wkrecic pokrętło od regulacji materiału do momentu aż poczujemy to na spuście wtedy materiał mamy na max. Przy kolejnym lakierowaniu wkręcamy materiał korygując według własnych potrzeb. Przy teście devilbiss materiał był skręcony do samego końca i odkręcony o 2,5 obrotu. W obydwu przypadkach jest poprawnie.

  4. Robert komentarz:

    Dzięki bardzo :). Jutro się pobawię jak z roboty wrócę.Dobrze ,że jest się do kogo o poradę zwrócić.

Dodaj komentarz