Wypełnianie ubytków karoserii żywicą i matą.

Pytania czytelników MÓJ GARAŻWitam Panie Krzysztofie. Co Pan sądzi o wypełnianiu ubytków karoserii mata i żywicą?
Marcin.

Mata i żywica nie nadaje się do naprawy elementów karoserii samochodu i zderzaków z tworzyw sztucznych. Owszem sprzedawane tak zwane zestawy reperacyjne NOVOL’a dostępne w prawie każdym markecie i sklepie motoryzacyjnym. Są przeznaczone do naprawy łodzi, kajaków i innych elementów wykonanych z włókna szklanego. Są tak ogólnie dostępne, bo ludzie zwyczajnie kupują takie zestawy. Przecież zestawy naprawcze żywicy poliestrowej stoją w działach motoryzacyjnych, więc nie ma się czemu dziwić, że są kojarzone z naprawą karoserii samochodu. Ku mojemu zdziwieniu w kartach technicznych Novol pisze, o bdb przyczepności do stali i przeznaczeniu zestawu do naprawy karoserii. Hmm… nie wiem co o tym myśleć;)

Dlaczego żywica poliestrowa moim zdaniem nie nadaje się do naprawy karoserii?

Z dwóch bardzo istotnych powodów.
1. Nie ma praktycznie żadnej przyczepności do metalu! Możesz nawet zmatować blachę, a żywica i tak nie będzie się jej trzymać.
2. Żywica ma skurcz swojej objętości około 9% i nie jest to skurcz, który ustaje po utwardzeniu się żywicy. Skórcz trwa nawet kilka miesięcy.

Więc jeśli poradzimy sobie z przyczepnością żywicy do stali, przez chociażby podładowanie gruntem epoksydowym. To wykonana łatka tak mocno usiądzie, że będzie widać ją pod lakierem i to bardzo mocno. Wiem, że metoda jest powszechna i być może kogoś zdziwi moje zdanie. Jednak nie jest to teoria wyczytana z internetu, czy wyssana z palca. Kiedyś nie mając jeszcze sprzętu wykonałem kilka takich napraw. Teraz się ich autentycznie wstydzę i do dziś dziwię się, jak mogłem się z tym tak bawić. W czasie zrobienia jednej łatki z żywicy, można wyciąć i wspawać całe nadkole na gotowo pod podkład. 😉
Oczywiście, jeśli kompletnie nie zależy nam na estetyce naprawy, można użyć żywicy poliestrowej do napraw karoserii. Jednak pod warunkiem, że stal zostanie pokryta podkładem epoksydowym, do którego żywica będzie już miała jako taką przyczepność. Oraz odpowiednio wykonamy całą pracę tak by z obu stron ubytku, żywica ściągnęła się razem i dobrze dolegała do stali.

Przykład mojej rzeźby wykonanej jakiś czas temu, w trakcie i po około roku:

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz