Lakierowanie reflektorów sprayem.

Lakierowaie sprayem_miniCzęsto pytacie, jakim sprayem można polakierować reflektor samochodowy w celu regeneracji utlenionej powierzchni klosza i zabezpieczenia przed UV. Jak wiecie nie wykonuję takiej regeneracji Sprayem, tylko pistoletem lakierniczym i typowym lakierem bezbarwnym. Warto, więc sprawdzić, jaki spray by był alternatywą do tego typu naprawy, bo nie każdy ma kompresor i pistolet, a chciałby wykonać taką naprawę samodzielnie.

Niestety nie mam doświadczenia w lakierowaniu Sprayem, więc ciężko mi jakiś konkretny polecić. Jednak chcę stanąć na wysokości zadania i postanowiłem wykonać test kilku popularnych i ogólnie dostępnych lakierów bezbarwnych w sprayu. Wyłonić spośród testowanych typów i producentów spray nadający się do tego zadania dający satysfakcjonujący efekt. Istotne jest też by rozpuszczalniki nie reagowały z tworzywem sztucznym, z którego wykonany jest klosz reflektora. Co dodatkowo argumentuje wykonanie takiego testu przy użyciu lakieru kilku producentów.

Moim zdaniem najlepiej sprawdziłyby się lakiery dwuskładnikowe ( 2k) w sprayu, nie ma ich wiele na rynku i są znacznie droższe od tradycyjnych rozpuszczalnikowych. Warto też wziąć pod uwagę lakiery rozpuszczalnikowe 1k ze względu na dostępność i ekonomie.

Mam tutaj do was moi drodzy czytelnicy prośbę 😉
Wypiszcie proszę w komentarzach propozycje konkretnych lakierów bezbarwnych w sprayu, jakie Twoim zdaniem mógłbym – powinienem przetestować.
Także zapraszam do komentowania 🙂
Pozdrawiam.

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

18 odpowiedzi na „Lakierowanie reflektorów sprayem.

 1. zabas komentarz:

  Osobiście najczęściej używam tego ( jeśli już musze w sprayu ) Deco Color Akryl Car Line :

  http://www.chemmot.com.pl/products/acryl.html

 2. Misiek komentarz:

  Z Auchan za +- 10zł bezbarwny.

 3. MAJKUS komentarz:

  no dobrze a jeżeli mam dostęp do kompresora i pistoletu to jakim trwałym clarem (bezbarwnym) to pomalować ??

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Lakier użyty do reflektorów nie musi być super twardym lakierem wystarcza lakiery typu HS, Ja lakierowałem T4W 444, Sporo twardszy jest T4W 4444.
   Ciekawa opcją może być lakier LAKIER BEZBARWNY APP spezial S 2:1, twardy i odporny na zarysowania, w wysokiej temperaturze słońce – światło reflektora ma zdolność do zlewania mikro rysek. Co przy regeneracji kloszy może się świetnie sprawdzić. Z drugiej strony im twardszy lakier tym więcej odprysków pojawi się na powierzchni lakierowanego klosza.
   Zaś za miękki szybko się porysuje, tutaj potrzebny jest kompromis 😉

 4. Rafal_Kwidzyn komentarz:

  Czy pod lakier w sprayu 1K trzeba dawać podkład do plastików? Jest jakieś ryzyko, że taki lakier z czasem zacznie odpryskiwać? Mówie tutaj o lakierze 1K.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Tak, powinno się dać podkład zwiększający przyczepność, ale tylko na tworzywo sztuczne.
   Jeśli odnawiasz element z plastiku i jest on pokryty już lakierem, wystarczy tą starą powłokę zmatowić i to wszystko.
   Podkład do plastików na pewno zmniejszy ryzyko odpryskiwania lakieru. Jeśli tworzywo jest bardzo elastyczne w przypadku lakierowania sprajem lakier i tak będzie odpryskiwał z powodu braku elastyczności.
   Podczas lakierowania tworzyw sztucznych poza PZP dodaje się do podkładu i lakieru plastyfikator, szczególnie przy elastycznych tworzywach np PE.
   Tutaj masz więcej informacji: https://jaktozrobilemwgarazu.pl/lakierowanie-elementow-plastikowych/

 5. Rafal_Kwidzyn komentarz:

  Pytam o ten 1K bezbarwny bo 2K u mnie w mieście nieda sie kupić. Samo PZP powinno wystarczyć bo reflektor nie jest elastycznym elementem jak np zderzak.
  Pytanie tylko czy przed daniem PZP wypolerować mechanicznie reflektor, czy też można go dać bezpośrednio na przeszlifowany klosz papierami i dopiero bezbarwny. Czy w takim przypadku szlifowanie papierami + PZP + bezbarwny da idealny efekt. Czy przed PZP potraktować klosz pastą polerską?

  • kamil komentarz:

   szlif,PZP,bezbarwny
   Przed lakierowaniem nie polerujesz klosza lampy gdyż lakier nie będzie miał przyczepności i odpadnie.

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Postępuj dokładnie tak jak było pokazane na filmie, oraz opisane w artykule: https://jaktozrobilemwgarazu.pl/regeneracja-lamp-samochodowych/
   PZP daj tylko jeśli jest idealnie transparentny, niestety większość PZP maja jakąś barwę, niektóre są mleczne, niektóre bursztynowe.
   Ja na klosze nie daje PZP. Wcześniejsza moja wypowiedz tyczyła się ogólnej zasady postępowania z tworzywami sztucznymi.
   Podczas lakierowania kloszy ważne jest by warstwy lakieru były cienkie. Zbyt gruba warstwa bezbarwnego na kloszu może spowodować reakcje podłoża z rozpuszczalnikami. Pojawiają się wtedy kreski pod lakierem, powierzchnia wygląda jak popękana.

 6. Rafal_Kwidzyn komentarz:

  Aha i w takim przypadku dając PZP moge śmiało lakierować jednoskładnikowym bezbarwnym, tak?

 7. wojkowalski59 komentarz:

  lakierowałem wczoraj reflektory i na jednym własnie sie tak zrobiło że tak jakby popękał, jak sie utwardził darłem papierem do wyrównania, jednak w miejscu przecierki do gołego plastiku po pryśnięciu też powstały delikatne kreski prawie niewidoczne wiec sie nie przejąlem, załozyłem iauto juz jeździ

 8. flyz1 komentarz:

  U mnie podobnie jak u poprzednika – po natryśnięciu lakieru akrylowego Motip w sprayu, na kloszach reflektorów pojawiły się „pęknięcia”. A ja, „inteligentnie” zacząłem je od razu traktować rozpuszczalnikami do lakieru, przez co po chwili zeskrobywałem paznokciem całe połacie plastiku z kolsza… Po doschnięciu wszystkiego spróbowałem jeszcze rozszlifować pęknięcia, ale za wiele to nie pomogło. Na szczęście udało mi się dostać używane reflektory. Te zniszczone może uda mi się jeszcze uratować…

 9. zmc29 komentarz:

  Witam
  Właśnie polakierowałem reflektor lakierem Motip ColorMatic 2k jednak coś zrobiłem nie tak bo wyszła mi „skórka pomarańczy”- z daleka lampa wygląda jak minimalnie zaparowana. Widzę jednak, że te lakiery w sprzedaży mają różne etykiety- ClearCoat lub KlarLack.
  1.Czy źle polakierowałem czy zły rodzaj lakieru kupiłem?
  2.Czy jak podczas lakierowania pierwszą warstwą od razu wychodzi skórka pomarańczy, to co jest nie tak- jest za cienko czy za grubo ?

Dodaj komentarz