Kompresor MAKTEK SKY200V – Test i opinia.

Maktek SKY200V test i opiniaPrzez ostatnie kilka dni miałem okazję testować kompresor Maktek SKY200V. Jest to nowa zmodernizowana wersja kompresora z serii SKY200V, w której zastosowano większą i wydajniejszą sprężarkę, oraz wprowadzono kilka istotnych modyfikacji konstrukcyjnych. Wykonałem szereg testów wydajnościowych kompresora, i na podstawie zabranych informacji przedstawię tutaj wyniki testów, oraz ogólne wrażenia i opinię na temat kompresora.

Podstawowe parametry i wygląd SKY200V

Kompresor Maktek SKY200V bazuje na dwu tłokowej sprężarce w układzie V. Na pierwszy rzut oka wrażenie robią całkiem pokaźne cylindry kompresora, które wskazują na to, że nie jest to zabaweczka tylko konkretna maszyna o dużej wydajności.

Maktek SKY200V Cylindry

Cylindry mają średnicę 90 mm połączone grubymi 1/2 calowymi rurami z chłodnicą powietrza, podobnie jest też z przewodem sprzężonego powietrza do zaworu zwrotnego.

Głowice sprężarki zostały wyposażone w duże metalowe puszki z filtrami powietrza. Tej konstrukcji filtry zapewniają małe opory przepływu powietrza i świetną filtrację. Jak najbardziej słuszne filtry dla tego typu konstrukcji kompresora.

Maktek SKY200V Filtr powietrzaMaktek SKY200V filtr powietrza

Butla kompresora to 200 l zbiornik zbudowany z blachy o grubości 4mm zabezpieczony przed korozją przez obustronne cynkowanie. Takie rozwiązanie gwarantuje długie lata użytkowania bez problemów z korozją zbiornika. Na dole zbiornika znajduje się zawór spustu kondensatu oraz 4 koła umożliwiające przemieszczanie kompresora.

Sprężarka jest napędzana silnikiem o mocy 5.5 KM o poborze 4 kW zasilany na 400V. Napęd przekazywany jest przez koła pasowe dwoma paskami klinowymi.Maktek Sky200V zabezpieczenie termiczne i przekźnik Zasilanie silnika realizowane jest przez przekaźnik, oraz zabezpieczenie termiczne w skrzynce zasilania. Przekaźnik odciąża styki presostatu, oraz zabezpiecza silnik przed pracą w przypadku braku fazy. Zabezpieczenie termiczne zabezpiecza silnik przed przeciążeniem i przegrzaniem. Dodatkowe informacje na temat podłączenia kompresora do sieci 3 fazowej znajdziesz TUTAJ.

Pracą sprężarki steruje presostat, który ustawiony jest na ciśnienia w zakresie od 7 do 10 Bar. 10 Bar to maksymalne ciśnienie pracy kompresora. Gdy ciśnienie spadnie poniżej 7 Bar presostat załącza sprężarkę i uzupełnia ciśnienie do 10 Bar.

Maktek SKY200V presostat

Jako niezbędne dodatkowe wyposażenie obok presostatu znajduje się automatyczny zawór bezpieczeństwa, zabezpieczający zbiornik przed nadmiernym ciśnieniem, oraz sprężarkę i silnik w przypadku awarii sterowania automatycznego. Manometr wskazujący aktualne ciśnienie w zbiorniku. Dwie szybko złączki z zaworami kulowymi umożliwiające odcięcie dopływu powietrza do każdej z nich, oraz dodatkowy zawór 3/4 cala do podłączenia instalacji sprężonego powietrza, albo dodatkowego zbiornika.

GALERIA SKY200V

Testy wydajności i temperatur MAKEK SKY200V

Po dokładnym obejrzeniu kompresora i ogólnym dobrym wrażeniu jakie zrobiła na mnie sprężarka, nie mogłem się doczekać momentu testów wydajności. Jest to najnowszy model tego kompresora i nie miałem informacji, jaką ma wydajność efektywną, więc nie wiedząc czego mam się spodziewać z zaciekawieniem wziąłem się do testów.

Testy wydajności wykonałem na zimnym i ciepłym kompresorze, by dokładnie oddać średnie wartości wydajności efektywnej. Dodatkowo pomierzyłem temperatury pracy kluczowych elementów sprężarki podczas pracy, oraz temperaturę powietrza tłoczonego do zbiornika.

TEST #1
Test wydajności przy nabijaniu ciśnienia 0 do 10 Bar przy zimnym kompresorze.

Maktek SKY200V_Test Kompresora

Kompresor od 0 do 10 Bar napełniał 200l zbiornik, przez 3:30 czyli 210 sekund.

200 * 10 = 2000
2000 / 210 = 9.5 l/sek
9.52 * 60 = 570 l/min

Według obliczeń zimny kompresor w pierwszym teście osiągnął wydajność 570 l/min.

TEST #2
Test wydajności przy uzupełnianiu ciśnienia 7 do 10 Bar przy zimnym kompresorze.

Maktek SKY200V_Test Kompresora

Kompresor od 7 do 10 Bar napełniał 200l zbiornik przez 49 sekund.

200 * 3 = 600
600 / 49 = 12.2 l/sek
12.24 * 60 = 732 l/min

No tutaj wynik przeszedł już najśmielsze oczekiwania… Według obliczeń podczas uzupełniania ciśnienia, czyli typowej pracy kompresora w trybie automatycznym, osiągnął wydajność 732 l/min.
Rewelacyjny wynik!!! No panowie, szczęki z podłogi trzeba podnieść 😉 Testujemy dalej, tym razem już na gorącym kompresorze…

TEST #3
Test wydajności przy nabijaniu ciśnienia 0 do 10 Bar przy rozgrzanym kompresorze.

Maktek SKY200V_Test Kompresora

Kompresor przy kolejnym teście nabijania butli od 0 do 10 Bar, już na rozgrzanej pompie nieco dłużej pompował powietrze. Pełne 10 bar osiągną, po 3: 35 czyli 215 sekundach.

200 * 10 = 2000
2000 / 215 = 9.3 l/sek
9.3 * 60 = 558 l/min

W tym teście wydajność na rozgrzanym kompresorze to 558 l/min, jak widać są już pewne różnice…
Przy okazji pomiaru czasu zmierzyłem temperaturę cylindra sprężarki. Cylinder sprężarki podczas pracy osiągną maksymalną temperaturę 47°C. Bardzo dobry wynik, jak widać niskie obroty pompy oraz dobre chłodzenie robią swoje;)

TEST #4
Test wydajności przy nabijaniu ciśnienia 7 do 10 Bar przy rozgrzanym kompresorze.

Maktek SKY200V_Test Kompresora

Gorący kompresor uzupełniał ciśnienie od 7 do 10 Bar przez 54 sekundy.

200 * 3 = 600
600 / 54 = 11.1 l/sek
11.1 * 60 = 666 l/min

Test uzupełniania ciśnienia 7 do 10 Bar na gorącym kompresorze wykazał kolejne różnice wydajności. Tym razem kompresor uzupełniał ciśnienie z wydajnością 666 l/min

Podczas tego testu jednocześnie wykonałem pomiar temperatury głowicy. Głowica podczas pracy osiągnęła maksymalną temperaturę 70°C. Również bdb wynik…

Dodatkowo wykonałem pomiar temperatury powietrza tłoczonego do butli podczas długiej pracy kompresora. Według pomiarów zaraz przed zaworem zwrotnym, temperatura powietrza osiągnęła maksymalną wartość 50°C.

Maktek SKY200V_Temperatura powietrza tłoczonego

Podsumowując wykonane testy wydajności można zauważyć, że czasy uzupełniania powietrza w zbiorniku różnią się między sobą. Zakładam, że temperatura ma w jakimś stopniu tutaj wpływ na zmianę wydajności jednak czynnikiem przeważającym będzie raczej precyzja działania presostatu no i mój refleks, bo jednak wszystko odbywa się manualnie. Więc uśredniając pomiary wydajności można uznać za najbliższą prawdy.

Wydajność efektywna kompresora MAKTEK SKY 200V

0 do 10 Bar: 564 l/min
7 do 10 Bar: 699 l/min

Różnicę wydajności pomiędzy trybami pracy, czyli nabijaniem od zera, a uzupełnianiem ciśnienia w trybie pracy automatycznej sterowanej presostatem, wynikają z konstrukcji głowicy. Głowica najefektywniej pracuje dopiero podczas pracy w zakresie ciśnienia roboczego czyli 7 – 10 Bar.
Jest to zresztą bardziej istotny parametr, bo przecież kompresor pracuje przeważnie w takich warunkach.
Ostatecznie, więc można uznać za wydajność efektywną średni wynik tych pomiarów, czyli 630 l/min.

Wydajność efektywna kompresora SKY200V = 630 l/min.

TEST #5
Test praktyczny przy zasilaniu dwóch odbiorników.

By sprawdzić kompresor w praktyce i potwierdzić jednocześnie słuszność pomiarów wydajności przygotowałem ostatni test symulujący pracę dwóch stanowisk roboczych.
Wyobraźmy sobie małą firmę zajmującą się hydrografiką i dwóch pracowników. Na pierwszym stanowisku odbywa się przygotowanie powierzchni do podkładowania szlifierką oscylacyjną, na drugim podkładowanie elementów już gotowych, bądź aplikacja innych materiałów pistoletem lakierniczym.

Pistolet lakierniczy użyty do testu to Professional E100 H827W HVLP z dyszą 1.7
Zapotrzebowanie pistoletu na powietrze to około 320 l/min. Ciśnienie robocze 3 Bar.
Oraz szlifierka oscylacyjna Rotake o skoku mimośrodu 5mm.
Zapotrzebowanie na powietrze około 250 l/min.

Czyli nasz testowany SKY200V będzie miał za zadanie zasilić jednocześnie obydwa odbiorniki o teoretycznym łącznym apetycie 570 l/min powietrza.

Podczas kilku minutowego testu kompresor załączył się przy 7 Barach i podniósł ciśnienie do niecałych 8 Bar wskazówka od tego momentu stała w miejscu. Czyli był w stanie zasilić obydwa odbiorniki utrzymując stabilne wysokie ciśnienie w zbiorniku.

Ten ostatni test trzeba potraktować z lekkim przymrużeniem oka, ze względu na nieznane tak naprawdę prawdziwe pobory powietrza przez pistolet i szlifierkę. Podane zapotrzebowania to dane producenta. Produkty są made in China i wiadomo jak podane dane techniczne tych produktów są naciągane.
Przede wszystkim wątpię w zapotrzebowanie 320l/min powietrza pistoletu HVLP, który ma w dyszy powietrznej wielkie otwory. Jak wiadomo technologia HVLP potrzebuje około 400 l/mim, a Chińskie HVLP to już nikt nie wie ile 😉

Kompresor MAKTEK SKY200V opinia.

Podsumowując test i ogólne wrażenia z pracy tym kompresorem jestem pozytywnie zaskoczony tym nowym zmodernizowanym modelem SKY200V. Dzięki swojej wysokiej wydajności znajdzie szerokie zastosowanie w różnych branżach przy zasilaniu urządzeń pneumatycznych. Na pewno z powodzeniem może pracować w małych warsztatach blacharsko – lakierniczych, serwisach opon, do zasilania piaskarek syfonowych, zakładach meblarskich, kamieniarskich i wielu innych. Poza niezłą wydajnością dużym atutem jest jakość sprężonego powietrza. Dzięki niskim obrotom i dobrym chłodzeniu, kompresor ma bardzo niską temperaturę powietrza tłoczonego. Dzięki temu łatwiej i mniejszym nakładem finansowym uzyskamy dobrej jakości powietrze spełniające wymogi do natrysku materiałów lakierniczych. Wolne obroty przyczynią się również do trwałości sprężarki.

Pompa w układzie V w porównaniu do konstrukcji rzędowych ma zauważalnie lepszą kulturę pracy, mniejsze wibracje no i zdolność oddawania ciepła. Duże filtry powietrza przy każdym cylindrze gwarantują dobrą filtrację powietrza, która przekłada się jednocześnie na trwałość sprężarki, oraz małe opory przepływu co poprawia osiągi.

Podczas testów obciążałem kompresor by pracował w cyklu 50% na 50%. W takim trybie pracy silnik był minimalnie ciepły, zaś sam kompresor pracował stabilnie nie przekraczając znacznie temperatury pracy wykazanej w teście. Wysoki moment obrotowy potrzebny do napędu dużej sprężarki uzyskano dzięki silnikowi o 2900 rpm i odpowiedniemu przełożeniu na kołach pasowych. W rezultacie mamy świetną wydajność przy stosunkowo niskim poborze energii. Dla przykładu mój kompresor SKY100F z silnikiem o 1kW słabszym ma wydajność efektywną 350 l/min. Tu z jednego kW uzyskano dodatkowe 280 l/min wydajności efektywnej kompresora!

Podczas całego testu nie pojawiły się wycieki oleju ani jakiekolwiek nieszczelności zbiornika i osprzętu. Maktek SKY200V opiniaOdkręciła się jednak śruba mocująca osłonę kół pasowych, po ponownym przykręceniu problem nie powrócił.
Maktek SKY200V opiniaNie podoba mi się bliskość tej osłony z przewodem sprężonego powietrza. Osłona dotyka przewodu, z biegiem czasu i wibracji może tam się przetrzeć dziura.

Nie do końca podoba mi się również precyzja pracy presostatu, być może to kwestia regulacji, albo zwyczajnie są spore tętnienia powietrza podczas sprężania. Różnice nie są wielkie rzędu 0.2 bar i nie mają wpływu na normalną pracę. Nie traktuję tego jako wadę, piszę o tym jedynie informacyjnie.

Kompresor SKY200V w nowej wydajniejszej odsłonie bardzo przypadł mi do gustu, jest to idealny kompresor dla mojej amatorskiej lakierni w całym zakresie swoich możliwości, tworząc jednocześnie spory zapas mocy do wykorzystania w przyszłości. Poza testowaną nową wzmocnioną wersją kompresora, nadal jest dostępny w ofercie firmy Maktek, SKY200V o wydajności efektywnej 390 l/min.

PLUSY:

  • Wysoka wydajność efektywna 630 l/min przy stosunkowo niskim poborze energii.
  • Niskie obroty sprężarki umożliwiają długą pracę.
  • Niska temperatura pracy sprężarki.
  • Niska temperatura powietrza tłoczonego, co przekłada się na lepszą jego jakość.
  • Sterowanie stycznikiem z zabezpieczeniem przeciw przeciążeniowym silnika.
  • Duży 200 l zbiornik zabezpieczony antykorozyjnie z obu stron przez cynkowanie.

MINUSY:

  • Osłona kół pasowych dotyka przewodu sprężonego powietrza.

Dane techniczne kompresora plus to co zmierzyłem:

Zbiornik 200 litrów
Grubość ścianki zbiornika 4mm.
Zbiornik zabezpieczony antykorozyjnie przez obustronne cynkowanie.
Maksymalne ciśnienie pracy 10 bar
Napięcie zasilania 400V 50Hz
Moc silnika 4.0kW = 5.5KM
Obroty silnika 2900rpm
Obroty pompy 1050rpm
Zasilanie min. 3x16A zabezpieczenie typu C
Pobór prądu ~ 8.12A
Zabezpieczanie przed przeciążeniem i brakiem fazy.
Pompa dwu tłokowa chłodzona olejem w układzie V.
Średnica cylindra 90mm
Skok tłoka 60mm
Presostat w zakresie 7 – 10 bar.
Automatyczny zawór bezpieczeństwa.
Temperatura powietrza tłoczonego 50°C
Temperatura cylindra podczas długiej pracy 47°C
Temperatura głowicy podczas długiej pracy 70°C
Średnia wydajność efektywna testowana: 630 l/min
Wydajność uzupełniania ciśnienia testowana 7 – 10 bar: 699 l/min
Waga 160 kg
Długość całkowita: 148 cm
Szerokość całkowita: 45 cm
Wysokość całkowita 98 cm

Strona producenta: www.maktek.pl
Oferty sklepów SKY200V
Na zakończenie jako świetne uzupełnienia artykułu, zapraszam na film z testów kompresora:

Otagowano , , , .Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Kompresor MAKTEK SKY200V – Test i opinia.

  1. Dante_85 komentarz:

    Witam
    Gdzie i za ile można dostać ten kompresor w tej wersji.
    Jak odróżnić wersję poprzednią od tej ulepszonej.
    Pozdrawiam

  2. Pingback:Rzeczywista wydajność kompresorów – opinie użytkowników | Mój Garaż

Dodaj komentarz