Jak odświeżyć czarne plastiki?

Jak odświeżyć czarne plastikiPodczas naprawy lakierniczej zderzaka od Megane II miałem za zadanie odświeżyć wygląd listew bocznych, które były nieco wypłowiałe i nie wyglądały już najlepiej. Żałuję tylko, że właściciel samochodu nie chciał wymienić lewej listwy, która po uderzeniu w słupek i prostowaniu na gorąco była lekko odkształcona. Rzeźbienie tej listwy szpachlówką uznałem za nie najlepszy pomysł więc została tak jak jest.

Niestety finalnie pozostawienie tej listwy w tym stanie wpłynęło na pogorszenie efektu końcowego naprawy. Niestety nie na wszystko mamy wpływ mimo chęci, nieraz koszty biorą górę niestety. Za taką listwę do tej Renault Megane II wołają 100-150zł…

Listwy boczne odświeżyłem lakierem strukturalnym 1K, 4CR 7045. Taki lakier strukturalny to najszybsza i najskuteczniejsza metoda odnowy czarnych plastików. Można nim odświeżyć praktycznie wszystkie rodzaje plastiku – patrz karta specyfikacji lakieru strukturalnego. Element wystarczy zmatować i odtłuścić. Lakier strukturalny nie wymaga dodatkowych podkładów do tworzyw sztucznych (pzp) oraz plastyfikatorów.

Listwy dokładnie umyłem i odtłuściłem zmywaczem silikonów. Następnie zmatowałem włókniną gruboziarnistą, po czym odmuchałem sprężonym powietrzem i ustawiłem na stojaku. Przed samym lakierowaniem ponownie odtłuściłem powierzchnię.

Lakier strukturalny jest jednoskładnikowy, rozcieńcza się go rozpuszczalnikiem akrylowym około 20%. Aplikowałem go pistoletem z dyszą 1.7 w dwóch warstwach z 5 minutowym czasem odparowania międzywarstwowego.

Tutaj mała galeria zdjęć z wykonanej pracy przy odnowie plastików:

Więcej na temat odnowy czarnych plastików możesz przeczytać tutaj: Lakier strukturalny czyli jak odnowić plastiki
Opisałem tam podobną metodę, ale dodatkowo z użyciem matowego lakieru bezbarwnego.
A na deser film z pracy nad listwami od Meganki 😉

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Jak odświeżyć czarne plastiki?

 1. Kamilll126 komentarz:

  Jak z odpornością takiego lakieru strukturalnego 1k?

 2. Patryk Kuca komentarz:

  Witaj,
  na filmiku z update’u Matiza mówiłeś, że zabezpieczyłeś dodatkowo ową strukturę lakierem bezbarwnym matowym. Mógłbyś przytoczyć nazwę tego lakieru? Oraz byłbym wdzięczny jaki utwardzacz zastosować i w jakich proporcjach go zmieszać. Jestem żółtodziobem, w lakierowaniu jestem względnie dobry przy sprayu, dlatego Twoje porady odnośnie lakierowania z prawdziwego zdarzenia są dla mnie bardzo cenne. A czasem zadaję dużo pytań i może to być irytujące, ale jestem młody, więc się uczę 🙂
  Pozdrawiam i z góry ogromne dzięki za odpowiedź 🙂

  • Krzysztof Mulcan komentarz:

   Użyłem lakieru T4W 444 z dodatkiem środka matującego innej firmy. Zabieg się udał i był eksperymentem jednocześnie. Nie polecam mieszania producentów…
   Matowy lakier bezbarwny możesz kopić gotowy w elakiery.pl np. T4W 404. Można go spokojnie użyć do lakierowania lakieru strukturalnego. Lakier bezbarwny aplikuj dopiero po 12h od położenia lakieru strukturalnego.

Dodaj komentarz