Witam. Chciałbym podzielić się wrażeniami z budowy instalacji sprężonego powietrza na potrzeby przydomowe-amatorskie. Może ktoś planuje budowę i moje informacje mogą się przydać. Jak wiadomo lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich.
Do stworzenia takiej instalacji zainspirowały mnie wideo Krzysztofa na ten sam temat. Jest frajda i satysfakcja z samego budowania takiej małej instalacji. Nie chciałem do zabawy w jakieś tam lakierowanie byle czego, tzn. kompresora, kawałka węża i pierwszego lepszego pistoletu.
Instalacja oparta na rurkach PEX. Te rurki są naprawdę świetne. Warto było wprawić się w ich montaż, przynajmniej w podstawowym zakresie, może to się z czasem przydać do innych rzeczy jak np. instalacja CO, do której zresztą cały ten system PEX jest chyba dedykowany. Są sztywne, ale też łatwo się je wygina i nimi manipuluje. Do tego cena nie przytłacza. Docelowo nie jest to wersja finalna, ponieważ planuję z czasem dołączenie butli po LPG jako dodatkowy bufor i wyrównywacz ciśnienia w końcowym odcinku. Na ten moment go nie ma i nie ma też drugiego filtra (40microna). Na ten moment jest jeden filtro-reduktor 5 mikrona na końcu instalacji.
Przed rozpoczęciem montażu przyjąłem założenie, które dla wielu może się wydać bezsensowne: mobilność kompresora tj. łatwe jego odłączanie i przyłączanie do instalacji. Mam małego Makteka Sky50V i chciałbym go móc łatwo odpinać od instalacji, przemieszczać w różne miejsca gdzie byłby potrzebny, a nie byłoby zasięgu bezpośrednio z instalacji. Ponadto chciałbym móc podłączać go w dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach, w zależności od tego, w którym akurat chciałbym coś polakierować, czy robić coś innego z pomocą kompresora. Z jednej strony żeby kompresor nie przeszkadzał głośną pracą, z drugiej żeby nie stał w pomieszczeniu gdzie wykonywane jest lakierowanie. Warunki są jakie są, trzeba się dostosowywać.:) Wybór padł na szybkozłączki. Mam nadzieję, że będzie to rozwiązanie w miarę trwałe.
Poniżej schemat instalacji. Czerwonymi strzałkami i kółkami zaznaczone miejsce gdzie instalacja dzieli się i przechodzi na drugą stronę ściany.
Poniżej zdjęcia przedstawiające instalację.
Przyłącze do kompresora to:
kompresor->zawór 1/2 -> szybkozłączka -> wtyk szybkozłączki -> zawór 1/2 -> złączka 1/2-PEX -> rura PEX
Jak widać na ostatnim zdjęciu rura PEX idzie ze sporym spadkiem po strychu budynku.
Poniżej zdjęcia z drugiego pomieszczenia z elementami instalacji:
Ta szybkozłączka sterczy jak …:) wiadomo co i jest do przerobienia poprzez dodanie kolanka i puszczenie rurki z szybkozłączką równolegle do ściany żeby to jakoś lepiej wyglądało. Druga rura służąca do przyłączania kompresora może robić też za spust powietrza i zawór kondensatu.
Z filtro-reduktorem miałem problem z uszczelnieniem wkręconych złączek. W końcu po prostu je wkręciłem na kleju (żywica poliestrowa Novol) na stałe i jest szczelnie.
Instalacja, jak na ten moment, nie wykazuje oznak plucia wodą. Podczas testu na lustrze przez 4 minuty ciągłej pracy kompresora, przy dmuchaniu ciśnieniem 6bar, nie pojawiła się woda, a butla kompresora grzeje się mocno przy takim czasie, nie mówiąc o cylindrach.
W filtro-reduktorze zbiera się trochę wody:
Nie wiem ile tej wody powinno być, czy za mało, albo za dużo, czy może zbiera się ona w innym odcinku, np. w okolicy zaworu spustowego.
Załączam kosztorys z wyszczególnieniem nazw produktów skopiowanych z aukcji, ilości, ceny, ogólnej sumy, sprzedawcy i kosztów wysyłek:
Na instalację zużyłem 10.3metra, więc zostało mi parę metrów.
Może kilka słów na temat sprzedawców, mam nadzieję, że nie jest to nie na miejscu. Każdemu może się przydać informacja o godnym polecenia sprzedawcy. Jeśli chodzi o cały sprzęt ściśle związany z PEXami, to zamawiałem u tego samego sprzedawcy co Krzysztof, który podawał informację na ten temat pod wideo o swojej instalacji. Sprzedawca jest zdecydowanie godny polecenia. Wysyłka jest ekspresowa: jeden dzień oczekiwania w moim przypadku, żadnej pomyłki przy wysyłce. Do tego korzystne ceny. Dokupywałem w miejscowym supermarkecie budowlanym złączki PEX-1/2 i kosztowały koło 9zł sztuka przy 5zł przez internet. To samo tyczy się pozostałych elementów: mniej więcej dwukrotnie droższe. Jednak należy przy tym zauważyć, że nie wszystkie złączki, zwłaszcza PEX-1/2 czyli:
-były dobrej jakości. Jedna miała kompletnie skrzywiony gwint, cała złączka była przez to do wyrzucenia. Pozostałe też nie grzeszyły wytrzymałością: zbyt mocne dokręcenie powodowało „zeskoczenie” z gwintu. Zdecydowanie lepsze wrażenie robiły mimo wszystko marketowe. Dlatego przy zamawianiu polecam zamówić coś na górkę na wszelki wypadek. Podobnie jak Krzysztof nie miałem problemów żadnych z trójnikami.
Pozostali sprzedawcy są również godni polecenia: ekspres wysyłka, przynajmniej w moim przypadku. Szybkozłączki podobno Rectus, a cena dwa, dwa i pół razy niższa niż przeróżnej maści szybkozłącza po supermarketach.
Jeśli chodzi o sprzęt dodatkowy jak nóż do cięcia rur, sprężyna do gięcia i kalibrator, to gdybym miał wybrać tylko jeden z nich, to zdecydowanie wybrałbym kalibrator. Nóż jest ok, dobrze tnie, ale jednak wygina rurki do środka. Dzięki kalibratorowi nie musimy się męczyć z wciskaniem złączek PEX-1/2 w rurę co nie zawsze jest wygodne i proste. Rura rozciągnięta kalibratorem lekko nachodzi na złączkę. Z kolei sprężyna pomaga wyginać, ale możemy się obejść bez. Co prawda warto mieć te wszystkie „gadżety” mimo wszystko.
Warto też dodać, że przynajmniej w moim przypadku, pomimo wielokrotnego rozkręcania i skręcania (nieszczelności…) złączek PEX-1/2 od rur PEX ponowne skręcenie nie powodowało powstawania nieszczelności. Te złączki z tymi rurkami są naprawdę świetne: nie trzeba ich jakoś szczególnie mocno skręcać, wystarczy z wyczuciem średnio mocno a i tak trzymają szczelność. Żadnej taśmy teflonowej itp. 🙂
Dołożenie w przyszłości butli po LPG poprawi na pewno chłodzenie powietrza, bo butla przy Makteku Sky50V potrafi się zagrzać przy dłuższej pracy, jednak wydaje się, że te rurki dobrze chłodzą powietrze, może dzięki aluminium w wewnętrznej warstwie.
Na ten moment to wszystko, dzięki za przeczytanie.=]
Elegancko 🙂
Co do rurek pex ja 4 lata temu robilem z nich właśnie centralne ogrzewanie, wtedy wiele osob je odradzało, jednak działa do tej pory zakupy tylko na allegro ,wycieków brak , jest to bardzo wygodny system montazowy, a takze odporny na wiele czynników .
W garażu też mam pex do 10 bar nie odnotowalem nic niepokojącego 😉
U mnie po tych kilku miesiącach eksploatacji instalacji zrobionej na rurkach PEX też żadnych problemów i nieszczelności. Instalację obciążam do 10 Bar.
Tutaj dla przypomnienia opis budowy tej instalacji u mnie z filmami: https://jaktozrobilemwgarazu.pl/instalacja-sprezonego-powietrza-schemat/
Witaj! z instalacja uporales sie bez wiekszych problemow spadki miejsce na dodatkowy zbiornik i tak dalej ale zrobiles sobie waskie gardlo tym wezem sprezynowym 6mm.
Ja mam 8 przy starej instalacji w przyszlym miesiacu przerabiam na PEX 20 i przyjdzie semperit silikon free 10mm w srodku,no chyba ze tobie wystarcza ta przepustowosc
Ten wąż jest tylko na przedmuchiwanie i tego typu podobne graty;). Normalnie pod pistolety mam 5m węża, 10mm w środku.
Ja za to mam 12 w srodku ale to taki dlugi w razie pracy na dworze przy autach (głównie pneumat ) 25 m , wczesniej łączyłem kilka 8mm i powiem ze teraz jest mega 😉 pneumat radzi sobie ze wszystkimi śrubami 😉 a na starym przewodzie nawet kola nie odkrecał 😉
ja na działce robiłem całą instalację wodną na zgrzewanych rurach, po 4 latach jest ok… (obciążona wodą o ciśnieniu do 8bar) , ale jak bym miał teraz ją robić to bym robił pex’em, wtedy nawet nie myślałem że tak łatwo się robi, poza tym miałem już zgrzewarkę…
z 2 strony automatyczne podlewanie robiłem na skręcanych rurach PE25 – PN4-PN10 (4-10bar), to nawet PN4 (4bar) przy ciśnieniu wody 8bar wytrzymywały bez problemu , tak więc można też się nad tym zastanowić !?!? (PE25 PN10 = 3/4″ 10bar) jeszcze tańsze i łatwiejsze w montażu od PEX’a
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=pe+25+pn10&bmatch=s0-uni-1-4-0907
FM One, zgrzewane rury (zakładam że z tworzywa) nie nadają się do instalacji sprężonego powietrza z jednego powodu, uszkodzenie pod obciążeniem sprężonego powietrza powoduje rozrywanie i takie małe kawałki bardzo łatwo mogą uszkodzić operatora. Wszystko jest super jeśli nic się nie dzieje ale w razie W może być kiepsko. Nie ma problemu jeśli tworzywo jest miękkie, ale ten system nie jest już taki tani.
Pozdrawiam
tylko wspomniałem że robiłem zgrzewane, bo nie sądziłem że pex’em robi się tak łatwo… myślałem że trzeba mieć jakieś specjalne narzędzia do gięcia i zaciskania końcówek , miałem zgrzewarkę to zrobiłem zgrzewane, wg mnie o niebo lepiej się robi niż rurami stalowymi lub lutowaną miedzią, ale jak zobaczyłem jak Krzysztof robił swoją instalację sprężonego powietrza, to się trochę załamałem, że to tak łatwo się robi, a zgrzewanie w niektórych miejscach gdzie było mało miejsca i kombinacji było bardzo problematyczne… ,a tu zwykła sprężyna i płaskie klucze… heh
ale skręcane PE są najtańsze i najłatwiejsze, oraz jak wspomniałeś są to miękkie rury oraz wytrzymują ciśnienie wody do 16bar (PN16) , nie wiem jak z szczelnością powietrza. super cena i łatwość montażu
Od razu na wstępie zaznaczam że Jestem Hydraulikiem z zawodu. Co do nożyc na wstępie, te na zdjęciu są do cięcia rur 'zgrzewanych’ PP, lub węża do wody PE. Do cięcia pexu są inne specjalne takie mniejsze. Ale tymi też się da oczywiście i trzeba umieć tak żeby się wąż nie zgniatał. Ogólnie złączki pex jakie Bym dał u Siebie to jedynie zaciskowe/zakuwane z firmy GEBERIT. Skręcanym nie ufam. Tam gdzie szybkozłącza to lepiej zamocować na metalowym uchwycie, i ogółem cała instalacje. Te plastikowe się nadają do domu żeby ładnie wyglądały. I Ogółem 100% lepsza instalacja do powietrza jest z rur zgrzewanych PP. Rura fi20 kosztuje 3,50zł/metr, kształtki po 1,50zł. Rura sztywniejsza i mocniejsza. Połączenie bez szans na rozłączenie i nie trzymanie. Wystarczy myśleć przy zgrzewaniu i nie bedzię kłopotów.
Witam!
Widzę, że piszę trochę późno ale mam do Was panowie pytanie. Czym kierowaliście się lub kierujecie w doborze przekroju przewodu do instalacji pneumatycznej? Czytałem w internecie (http://www.czwartemedium.com/bledy-w-projektowaniu-instalacji-sprezonego-powietrza/), że to nie może być przypadkowy wybór.
Ja kierowałem się filmami Krzysztofa;) dlatego też nie chciałem węższych niż 20mm. Z tego co widzę to rury PEX są dostępne i w rozmiarze 32. Z artykułu który podlinkowałeś wynikałoby, że należy brać pod uwagę długość końcową i wydajność kompresora i do tego dobrać średnicę przewodów. Może po prostu od razu robić z większym przekrojem na przyszłość.
Witam naszego Mentora i wszystkich pozostałych zajawkowiczów.
Ogląda się to i czyta doskonale i gdyby tak uczono nas od małego, w świecie nie pozostałoby nic do naprawienia. Na razie siedzę i pacze, przyswajam ile się da, i czuje jak Moc rośnie i to ciśnienie nareszcie można sensownie ukierunkować. Myślę o zrobieniu kompresora z podwójnej głowicy, silnik 2,2kW mam, kilka butli po gazie też.
Serdecznie pozdrawiam Panie Krzysztofie V