Zbiór informacji o materiałach lakierniczych.

puszki-blanco-4

JAKI LAKIER ??

KTÓRY PRODUCENT ??

CO JA MAM WYBRAĆ ??

Prosił bym o uzupełnienie !! produktów i opinii o nich , z góry Dzięki

Jako że jestem totalnym amatorem i swoją przygodę z lakiernictwem dopiero zaczynam, to jak każdy w tej sytuacji potrzebuję pomocy w doborze sprzętu i materiałów, z pomocą przychodzi tu Krzysztof ze swoim blogiem, oraz co fajniejsze z filmikami. Oczywiście na większości filmików dokładnie pokazuje jakich materiałów używa, ale często zdarza się tak że jak się czegoś szuka to nie można tego znaleźć, i w tym ma być pomocny ten wpis, zbiórka wszystkich opinii Krzysztofa o produktach jakie znalazłem w jednym miejscu, dodatkową zaletą takiego wpisu będzie porównanie produktów, bo człowiek się uczy całe życie, najczęściej na błędach, a najlepsze opinie o produktach / materiałach powstają po porównaniu ich z innymi ,tak że jeżeli jakiś produkt został użyty na którymś z filmików/testów, to nie oznacza że jest dobry, to znaczy jedynie że Krzysztof go użył i na chwilę obecną może być dobry, albo i nie, z biegiem czasu testował różne produkty, jedne lepsze drugie gorsze , a ja zebrałem jego kilka wypowiedzi z wpisów, komentarzy na tym blogu i youtube . Tak że jak ktoś będzie się zastanawiał jaki  lakier bezbarwny kupić wybierając z pośród kilku firm użytych w filmikach, by łatwiej się go aplikowało i by były większe szanse na dobry efekt końcowy na pierwszym razem, to może przydać mu się ten zbiór opinii.

ANTYKOROZJA  ( OPIS FILM )

  • APP R-Stop podczas testu wypadł dobrze. Nie zabezpieczył on antykorozyjnie powierzchni płytki testowej w 100%. Pojawiły się gdzieniegdzie pojedyncze punkty korozji wielkości łebka od szpilki. W miejscach gdzie pojawiły się te punkty korozji, nie było mocno rozwiniętej aktywnej korozji pod spodem. Środek rzeczywiście zneutralizował działalność korozji wewnątrz wżerów,

Środek bardzo dobrze wypadł też pod względem użycia.
Aplikuje się go w jednej warstwie, która w 20*C potrzebuje tylko 30-40 minut do pełnego wyschnięcia
Po tym czasie można go pokrywać szpachlami poliestrowymi, gruntami bez konieczności matowania.
Środek aplikowany pędzlem bardzo dobrze się rozlewa, oraz jest rzadki
Ma dobre właściwości penetrujące.
środek osiągną klasę przyczepności stopnia 0 (najlepszy wynik – patrz skala ISO2409)

Komentarz: „Mimo wszystko płytka zabezpieczona R-Stop miała się lepiej niż od strony samego epoksydu. Jak najbardziej słusznym posunięciem będzie stosowanie R-Stop w sytuacji gdy nie można doczyścić korozji, a nie chcemy wycinać i wstawiać nowej blachy. Stracimy zaledwie 30 minut, ale zyskamy bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne w którym R-Stop dodatkowo wysuszy – zneutralizuje ogniska korozji.”

  • Podkład epoksydowy (patrz podkłady epoksydowe i ten test porównawczy FILM )
  • Brunox Epoksy, który osobiście używałem i wręcz polecałem do walki z korozją. Wynik testu jest nokautem i jak dla mnie dyskwalifikacją dla tego środka.

Środek potrzebuje ponad 24h do zadziałania i pełnego utwardzenia,
Praktycznie całkowity brak przyczepności do czystej nieskorodowanej stali wymusza na nas konieczność obróbki mechanicznej przed aplikacją kolejnych warstw.
Po przetarciu zmywaczem silikonu robi się miękki jakby był dopiero co aplikowany i potrzebuje ponownie czas na wyschnięcie.
Podczas aplikacji pędzlem pozostawia znaczne smugi na jednej i drugiej warstwie, co skutkuje powłoką o różnej grubości.
Ogólnie powłoka jest brzydka i robi wrażenie grubej i nierównej.

LAKIER BEZBARWNY Opis zasady doboru odpowiednich materiałów )

  • APP 2K HS Acryl Klarlack Classic, Bardzo dobry lakier o świetnych parametrach. Pięknie się rozlewa, można go mocno dolać i się nie popłacze. Szybko uzyskuje półsuchość 15-20min. Po 1.5 godzinie można go już dotknąć i się nie klei. Całkowite utwardzenie po 6-7 godzinach. Pracując tym lakierem skupiasz się na strukturze powłoki, a nie na tym by nie zrobić zacieku. Przy skomplikowanych kształtach można komfortowo pracować wylewając go na szkiełko (motory, zderzaki itp.) Możliwość aplikacji w różnych temperaturach nawet poniżej 17*C. Dostępne utwardzacze szybki i normalny.
    Jest całkowicie szklisty nie ma barwy. Po aplikacji nie widać śladów usieciowania wygląda jak szkło. Dostępne dodatki typu plastyfikator, antysilikon, dodatek matujący. FILM Z TESTEM
  • T4W 4444 Premium, Dobry i łatwy w użyciu lakier. Dobrze się rozlewa i nie płacze z byle powodu. Bardzo długo schnie, pół suchość uzyskuje dopiero po 1 godzinie, utwardza się aż 14 godzin.
    Dobry na początek i do nauki rewelacyjny, pod warunkiem, że masz czas czekać na niego i nie przeszkadza Tobie, że przez ponad godzinę może służyć jako lep na muchy i wszelkie pyłki jakie pojawią się w powietrzu. Brak utwardzacza szybkiego, czy wolnego co uniemożliwia aplikację w innych temperaturach niż 17-24*C typowy kabinowiec do wygrzewania dla bogatych. Bo wygrzanie lakieru w 60*C i tak dłuuugo trwa. Minimalnie widać usieciowanie po utwardzeniu (ma mikro zmarszczki). Z dodatków dostępny plastyfikator.
  • T4W 444 HS, nie najgorszy, dość łatwy w aplikacji, jednak lubi się popłakać jak za bardzo dolejemy, albo przy otworach na klamki bądź kierunkowskazy. Dość szybko uzyskuje półsuchość po już po 20-30 min, utwardza się 7h. Dobry na początek, ale jak kilka razy będziesz wycinał zacieki zmienisz go na inny ????Brak możliwości dostosowania utwardzacza do temperatury otoczenia, dostępny tylko utwardzacz normalny. Jest za to dostępny rozpuszczalnik fast TV-01 jednak to jakaś pomyłka. W kubku pistoletu zrobi się budyń po 20min od wymieszania. Nie da się go aplikować w dwóch warstwach choćby na błotnik. Drugą warstwę już zrobisz barana. Po utwardzeniu mocno widać zmarszczki po sieciowaniu, konieczność polerowania niemalże za każdym razem. Z dodatków dostępny plastyfikator.
  • W24 2K HS LB-2M jest szybki, daje ładną powłokę jednak trzeba brać poprawkę że rozlewa się dopiero kilka sekund po aplikacji. Przesadne dolanie lakieru podczas aplikacji na gładko może skończyć się zaciekiem. Można go śmiało przyrównać do T4W444HS z tym że W24 jest minimalnie szybszy i ma w pełni funkcjonalny utwardzacz szybki. W T4W szybki rozpuszczalnik TV-01 to porażka. Nie da się w takiej kombinacji polakierować w dwóch warstwach nawet małego elementu w temperaturze 20*C.

UELASTYCZNIACZ DO LAKIERU
– T4W Uelastyczniasz do lakierów – Uelastyczniony lakier strasznie długo jest miękki. Uelastyczniony podkład zapycha papier.

PODKŁAD AKRYLOWY
– T4W podkład 505 – ciężko go rozlać, mocno trzeba go rozcieńczać, ciężki w obróbce, lekko zapycha papier.
T4W Podkład 555 – OK – Ładnie się rozlewa, dobre wypełnienie, super w obróbce.
– T4W Podkład do plastików – ogólnie OK, szkoda że jest mleczny.
– Podkład akrylowy NOVOL Protect 330 w wersji mokre na mokre.
Daje to mi możliwość wykonania naprawy w jednym procesie.
Nie muszę czekać na wyschnięcie podkładu no i nie muszę go szlifować!
Przy zastosowaniu tego podkładu naprawa będzie szybka i o połowię mniej pracochłonna.
Super sprawa!
Ogólnie bardzo ciekawy i uniwersalny produkt, warto zapoznać się z jego możliwościami

PODKŁAD EPOKSYDOWY / REAKTYWNY
– Novol Protect 360 w opcji m/m 1:1 z utwardzaczem H5950
Jest rewelacyjny i ma wszystkie zalety jakie powinien mieć dobry podkład gruntujący.
Świetnie się rozlewa,
jest twardy po utwardzeniu,
jest w opcji mokre ne mokre,
świetnie izoluje nie stabilne powłoki,
po wymieszaniu długi czas gotowości do użycia.

– T4W Epoksyd w spraju – zero zabezpieczenia antykorozyjnego, sprawdzone w praktyce
– T4W Podkład epoksydowy – słaby, długi czas schnięcia.
– NOVOL Reaktywny – słaby,

ROZPUSZCZALNIK DO CIENIOWANIA W SPRAY’u
– BOLL’a użyłem trzy razy i dwa razy spartoliłem robotę (zaciek)
– APP nie miałem, ma lepszą szeroką dyszę więc pewnie lepiej i precyzyjniej się aplikuje ten rozpuszczalnik.
Ogólnie trzeba bardzo uważać ułamek aplikacja sekundy dłużej i już zaciek płynie…

SZLIFOWANIE
– Szlifierka Rotake RT-2151 o skoku 2.5mm Używam jej do szlifu podkładu pod lakier na sucho i matowania bezbarwnego pod bazę albo bezbarwny.
– Szlifierka Rotake rt-2130 o skoku 5mm. Używam jej do szlifowania w trakcie przygotowania elementu pod podkłady, usuwanie korozji, starej powłoki, obróbka szpachli. ( OPIS FILM )

SZPACHLA
– T4W Szpachla pik-soft – OK
– T4W Szpachla pik-full – może być, strasznie trudna w obróbce.
– T4W Szpachla do tworzyw pik-flex – Słaba, strasznie twarda, praktyczny brak elastyczności.
– NOVOL – nie za bardzo odpowiadają mi też szpachlówki, głównie ze względu na duża gęstość i trudną obróbkę.

LAKIERY BAZOWE
– T4W Lakiery bazowe – dobre krycie, tragiczna prasowalność kolorów.

W komentarzach można dodawać opinie o innych produktach, by wszyscy wiedzieli co można kupić, najlepiej jak się używało kilku to porównać je do siebie.

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

16 odpowiedzi na „Zbiór informacji o materiałach lakierniczych.

  1. Adam komentarz:

    Podkład wypełniający DuPont DUXONE DX1064-rewelacyjny, minimalna struktura, bardzo łatwy w obróbce na sucho jak i na mokro pod trudne kolory.
    Aplikacja Iwata W300 WB z dyszą 1.4- cieniutko, tanio i oszczędnie. Mniejsza ilość materiału, a co za tym idzie szybciej schnie. Mniej błędów związanych z zachowaniem się samego podkładu, mam na myśli siadanie, kontur mapy itp.
    Najlepszy podkład jaki do tej pory używałem, a było ich już trochę, na pewno o wiele lepszy niż APP 2K HS Acrylfiller 5:1, nie mówiąc już o T4W 505. 🙂
    Chętnie przeczytam opinię nt. APP 2K-Grund EP-podkład epoksydowy, pracował ktoś z Was już na tym epoksydzie?

  2. Adam komentarz:

    Krzysztofie, jakie szpachlówki natryskowej używasz? Zawsze aplikujesz ją, aby uzyskać element idealnie prosty, żeby po polakierowaniu nie było żadnych załamań światła?

  3. Misiek komentarz:

    Używał ktoś (autor bloga np.) podkładu t4w 5555? Miałem zamawiać 555, ale ciekaw jestem tego droższego 5555. W każdym razie w karcie technicznej pisze:
    „W technologi „mokro na mokro”, bez obróbki jako podkład uszczelniający – stosunek mieszania 4:1 plus 20% rozcieńczalnika”.
    A niby t4w nie ma w ofercie podkładów m/m.

  4. Mati99999 komentarz:

    z maszynek polecam festool ets 150/3 do wykończenia podkładu na sucho do podkładu polecam sata 100 b RP a do klaru stara sate 3000 rp 🙂 urzadzenia spełniaja swoje role idealnie 🙂

    • Misiek komentarz:

      Nie żebym się czepiał, ale nie sztuka polecić sprzęt uznanej marki za 2 koła ;-). Polecam np.nie wiem, BMW i8, będzie pan zadowolony. Sztuką polecić sprzęt, który łączy w sobie kompromis pomiędzy niekoniecznie wysoką, albo nawet niską ceną, a przyzwoitymi efektami pracy.

  5. Mati99999 komentarz:

    ale można taki sprzęt wylicytować za rozsądne pieniądze pomyśl ja kupiłem sate 3000 rp w digitalu sprawna wszystko cyka za 650zl nie jest to jakoś dużo:)

  6. Misiek komentarz:

    Używałem ostatnio z ciekawości „podkładu poliestrowego” od Novola protect 380. Z tego co czytałem po forach to po prostu rozcieńczona szpachlówka natryskowa. Można go używać pistoletami z dyszami 1,6-1,8 i z racji tego go wziąłem. Trochę droższy niż zwykła szpachla natryskowa od Novola. Ale całkiem spoko zamiast właśnie szpachli natryskowej jak ktoś chce jej używać, a nie ma aktualnie pistoletu z dyszą powyżej 2.0

  7. zirek komentarz:

    Bardzo ciekawy produkt na plastiki Spies Hecker Permacron® 1:1 Elastic Haftfüller 3300, można stosować w systemie mokre na mokre, bardzo łatwo się aplikuje, nie trzeba stosować żadnych dodatkowych podkładów zwiększających przyczepność, szybkie schnięcie tylko 2h przy 20°C,jest barwiony na dowolny odcień, minusem jest cena 130zł za litr (0,5podkładu+0,5 utwardzacza) ale jest bardzo wydajny

  8. mardok komentarz:

    Mam pytanko odnośnie lini App i T4w czy jest ona w pełni ze sobą mieszalana?? I jeszcze jedno, chodzi mi o rozcienczalnik akrylowy z T4w, wystepuje w dwóch wersjach. Czym one sie różnią ??.

  9. przemekwrzesien komentarz:

    Możecie polecić jakiś dobry sklep internetowy który „miesza” bazy? Po rozmowie z Panem z elekiery dostałem informacje że wchodzi w grę Tylko malowanie całego auta. (nie gwarantują pasowalnosci koloru) Z ciekawostek dodam że u mnie w mieszanki litr kosztuje 250zł, szukam alternatywy

  10. Mati99999 komentarz:

    250 to sporo jakos co to glasurit standox? 😀 zobacz popytaj na klakiernik ja tam sie zaopatruje

  11. FMOne komentarz:

    po paru testach (testy i malowanie auta pod chmurką !)
    – antykorozja APP R-STOP najlepszy z testowanych
    – bezbarwny T4W 444HS z rozcieńczalnikiem TV-01 to totalny baran, i o zacieki też dosyć łatwo) nie polecam nawet na początek i nawet pod chmurką jak się wie że trzeba będzie polerować !!
    – bezbarwny APP Classic + szybki utwardzacz i szybki rozcieńczalnik 20%, szybko schnie, ładnie się wylewa i nie trzeba robić polerki (tylko ew. miejscówki jak coś wpadnie)
    – T4W epoksyd w spray’u totalne nieporozumienie, mimo dobrego oczyszczenia jego przyczepność jest słaba a zabezpieczenie antykorozyjne żadne !!
    – T4W epoksyd na pistolet, lepszy, ale też nie zaciekawy
    – T4W baza bardzo fajna, ale nie mam porównania
    – T4W podkład w sprayu i na pistolet 555 i 5555 taki sobie, lepszy jest Novol 330

  12. Andrzej Chrzan komentarz:

    Szukam lakieru bazowego zaprawkowego. Czy możecie polecić jakąś firmę? Są jakieś oferty sprzedaży takich lakierów na allegro. Czy warto takie zastosować?

Dodaj komentarz