Wyciąg i nadmuch w lakierni.

Pytania czytelników MÓJ GARAŻWitam. Czy mógł by pan napisać jak ma u siebie rozwiązany temat wyciągu w pomieszczeniu do lakierowania? Bawię się amatorsko w lakierowanie i jest mega problem głównie przy klarze bo nic nie widać 🙂 Co prawda, gdy otworze drzwi odkurz po chwili maleje w pomieszczeniu, ale pojawia się problem syfków, muszek itp. Jak tanim kosztem rozwiązać ten problem? Arek.

Rzeczywiście brak wyciągu to spory problem i utrudnienie. Całe szczęście tylko raz lakierowałem w zamkniętym pomieszczeniu kilka elementów. Jest tak jak piszesz, mało co widać do tego odkurz siada później na lakierowane elementy pogarszając efekt końcowy pracy. Dobry wyciąg to komfort i precyzja pracy jednocześnie. Po takim jednorazowym lakierowaniu zaraz kombinowałem wyciąg w swoim garażu 😉

By w warunkach garażowych zapewnić odpowiednią wymianę powietrza trzeba niestety zainwestować w dobry wydajny wentylator odśrodkowy, który będzie wyciągał odkurz z pomieszczenia. Do tego będzie niezbędny stosowany dolot powietrza, by nie tworzyć podciśnienia i zapewnić płynny przepływ powietrza. Zestaw filtrów wstępnych na dolocie, oraz filtr typu paint stop na ssaniu wentylatora wyciągowego. Tak właśnie bym chciał mieć zrobione 😉

Niestety z finansami nie jest tak kolorowo, jak zresztą u większości amatorów lakiernictwa, więc trzeba było się posilić tańszymi rozwiązaniami. Problem wyciągu u siebie rozwiązałem bardzo prosto.

Na jednej ścianie jest dolot powietrza, który ciągnie powietrze spod dachu. Ma to swoją zaletę w okresie jesienno-wiosennym, kiedy temperatury nie są za wysokie, ale słonko jeszcze, albo już dość dobrze grzeje. Nagrzana połać blaszanego dachu na powierzchni około 100m2 nagrzewa powietrze, które zasysa dolot. Powietrze pod dach dostaje się kilkoma kratkami wentylacyjnymi na szczytach budynku. Rozwiązanie ma jednak wadę w sytuacji, gdy jest środek lata. Włączenie wyciągu sprawia, że temperatura w pomieszczeniu rośnie nawet ponad 30*C. Jednak tak się składa, że i tak przeważnie lakieruję późnym popołudniem, albo nawet w nocy, więc problem znika. W sytuacji lakierowania w takiej wysokiej temperaturze używam wolnych rozpuszczalników, lakier pęknie się wtedy rozlewa.

Jednak zimą problem jest już nie do przeskoczenia, nawet nagrzane pomieszczenie po włączeniu wyciągu wychładza się w ciągu kilku minut. W dolocie zamontowałem chłodnicę od samochodu, ·która docelowo ma wstępnie ogrzać przepływające powietrze z zewnątrz. W dolocie jest dodatkowy wentylator osiowy, oraz przepustnica, którą mogę przełączać obieg powietrza na zewnętrzny i wewnętrzny. Chłodnicę ma zasilać piec z wężownicą oraz pompką CO. Niestety projekt jeszcze niedokończony, więc nie potwierdzę słuszności pomysłu :/

Wentylator wyciągowy umieściłem na przeciwległej ścianie tak by świeże powietrze wpadało dolotem i przepływało przez całe pomieszczenie w kierunku wyciągu. Wyciąg realizuje wentylator osiowy o wydajności 850m3/h, który tworząc podciśnienie wymusza ruch powietrza dolot > wyciąg.

Mam dość małe pomieszczenie 4.5x5m takie rozwiązanie zapewnia wymianę powietrza około 15 razy na godzinie. Podczas większego lakierowania nadal jest spora zadyma, szczególnie przy bezbarwnym. Jednak po kilku minutach przy kolejnej warstwie powietrze mam już czyste i klarowne.

Oczywiście przy takim wentylatorze nie ma mowy o jakichkolwiek filtrach, ma tak niską zdolność ssania niestety. Wentylator od czasu do czasu rozbieram i czyszczę z pyłu lakierniczego. Nie jest to specjalnie uciążliwe i trudne. Na zewnątrz budynku mam zrobiony metalowy szeroki komin skierowany do ziemi by nie niosło pyłu po podwórku i nie dmuchał wiatr przez otwór w ścianie z wentylatorem.

Moje rozwianie jako tako się sprawdza, nie jest ot rozwiązanie finalne jakie mnie satysfakcjonuje. Na pewno za jakiś czas część wyciągu będzie zmodernizowana. Na pewno pojawi się mocniejszy wentylator wyciągowy, oraz piec nadmuchowy zastępujący jednocześnie dolot powietrza spod dachu.
Jest kilka wariantów i pomysłów nad którymi rozmyślam, szczególnie nad piecem nadmuchowo-przepływowym. Bardzo ubolewam, że nie mogę lakierować zimą, więc będzie to kluczowy element całego systemu grzewczo – wyciągowego.

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

12 odpowiedzi na „Wyciąg i nadmuch w lakierni.

  1. marduk89 komentarz:

    Dziękuję za tak szybką i obszerną odpowiedź 🙂 Pomieszczenie do lakierowania mam podobne bo 4 x 6 z tym, że to garaż blaszany więc nie mam opcji zrobienia podobnego dolotu z pod dachu jak u Ciebie. Jak myślisz czy takie rozwiązanie będzie ok i zapewni przyzwoitą wymianę powietrza podczas lakierowania: Na jednej ścianie (dłuższej 6m) wentylator osiowy zasysający czyste powietrze z zewnątrz i do tego jakiś filtr, żeby nie wlatywały syfki, muchy itp a po przeciwnej stronie wentylator osiowy coś jak u Ciebie. Jeszcze takie pytanie czy dać te wentylatory na przeciwko siebie(wtedy między nadmuchowym a zasysającym będzie 4 metry odległości) czy może bardziej po przekątnej wtedy odległość miedzy nimi będzie większa?

  2. jankes71 komentarz:

    Witam.Jestem właśnie w trakcie przebudowy garażu i mam zapytanie w sprawie wentylatora wyciągowego.Jaką wydajność powinien mieć min. ten wentylator żeby zastosować na nim filtr typu paint stop.I czy na dolocie też trzeba zastosować wentylator tej samej wydajności ,czy to może być bez wentylatora na zasadzie swobodnego przepływu powietrza które to będzie zasysał wentylator wyciągowy.Garaż ma wymiary 6x4m. Czy może być coś z tych? allegro.pl/wentylator-wyciagowy-ssacy-350-mm-chlodnictwo-klim-i5199965343.html allegro.pl/wentylator-osiowy-scienny-ferono-300mm-wyciagowy-i5150781213.html allegro.pl/wentylator-osiowy-scienny-ferono-350mm-wyciagowy-i5150801669.html

  3. luzet komentarz:

    Dołączam się do tematu jaki mógłby pan polecić niedrogi wyciąg do lakierowania amatorsko najlepiej na 230v i w jaki sposób moge wyprowadzic powietrze z wyciągu na dalsza odległość na zewnątrz? Za pomocą rur? Plastikowych i mam pytanie czy do nadmuchu musze mieć tam wiatrak czy wentylator który zasysa powiettze pociągnie to powietrze? Pozdrawiam

  4. MTechnik komentarz:

    Witam wszystkich
    Mam pytanie odnośnie wentylacji w komorze 4×6.
    Mam zamiar zamontować do wyciągu
    Wentylator osiowy ścienny fi350mm 4650m3/h + regulacja.
    Pytanie brzmi jaką moc ma mieć wentylator nadmuchowy?
    Proszę o pomoc
    pozdrawiam MTechnik

  5. MTechnik komentarz:

    dziękuje;]
    a wiec nadmuch dostanie 5000m3/h=]

  6. MTechnik komentarz:

    jeszcze jedno pytanie odciąg czym większe fi tym lepiej?czy za duży może być źle?

    • Mati99999 komentarz:

      bardziej chodzi o wydajność wiesz. Ja u siebie mam wyciag 5700 m3/h a ndmuch tylko 1000h z wzgledów konstrukcyjnych garazu tylko taki maly wentylatorek moglem dac. i jakos daje rade rewelacji niema ale zawsze cos 🙂

  7. MTechnik komentarz:

    Właśnie jestem na etapie końcowy inwestycji w kabine, budowlanka mnie wykończyła.
    Kto poleci jakieś sprawdzone wiatraki wyciągowe linki taki do 6000m3/h…?
    z góry dziękuje

  8. MTechnik komentarz:

    Dzięki za odpowiedź.

  9. sulek komentarz:

    Witam chcialem przylaczyc sie do tematu kolega zrobil wyciag z chlodnicy i wentylatora chyba od golfa na chłodnicy zrobil obudowe i zamontowal wentylator do wyciagu z drugiej strony zalozyl mniejszy wiatrak do nadmuchu .Zalal to płynem i zalozyl jakas mala pompke, mowi ze zima powietrze juz takie zimne nie wpada i na jego potrzeby zdaje egzamin.

  10. bartek1 komentarz:

    Cześć, wentylator nadmuchowy mam zamontowany pod sufitem, ale gdzie zamontować wentylator wyciągowy? Słyszałem, że przy samej podłodze, czy może na środku ściany? Oczywiście ściana przeciwległa.

Dodaj komentarz