Pistolet STAR EVO-T mini 106TF – Test i opinie

STAR EVO-T Mini 106TF TEST i OpinieDzięki uprzejmości Adama, mogłem przetestować i pokazać pistolet lakierniczy Star mini EVO-T LVLP bądź SLV jak kto woli, o symbolu producenta 106TF. Pistolet również często nazywany jest Star evo-t mini gold. Nazwa gold zapewne wzięła się od pięknego złotego korpusu. W tym artykule dokładnie pokarzę i opiszę testowany pistolet. Na koniec podzielę się opinią i wrażeniami z pracy tym pistoletem. Oraz liczę na wasze opinie w komentarzach.

W ładnym i estetycznym opakowaniu razem z pistoletem i kubkiem znajdziemy końcówkę ¼ cala do podpięcia szybko złączki, klucz do odkręcenia głowicy i innych elementów pistoletu, oraz szczoteczkę do czyszczenia pistoletu. Ta szczotka nie jest specjalnie praktyczna, przypomina szczoteczkę do zębów 😉 Tą szczotką nie wyczyścimy kanałów materiałowych w pistolecie, jedynie dyszę materiałową i powietrzną z zewnątrz.

Dane producenta:

Dostępne średnice dyszy: 0.8, 1.0, 1.2
Ciśnienie robocze: 1.1 – 1.3 Bar
Zużycie powietrza: 85 – 125 l/min
Wypływ materiału: 80-120 ml/min
Zbiornik: 250 ml
Szerokość strumienia 100 – 150mm
Przyłącze ¼ cala.
Skuteczność nanoszenia materiału: 72%

Testowany pistolet wyposażony jest w dyszę o rozmiarze 1.0. Posiada jak już większość pistoletów trzy regulacje. Czyli ilość materiału, szerokość i kształt strumienia, oraz zawór ilości powietrza. Model 106TF cechuje znacznie wyższa zdolność wypływu materiału niż jego poprzednika o srebrnym korpusie. Dzięki tej właściwości pistolet jest w stanie pracować na nieco gęściejszych materiałach, co poprawia jego wielozadaniowość. Kubek o pojemności 250ml też jest dobrym rozwiązaniem na plus.

Technologia STAR SLV jest odpowiednikiem LVLP, umożliwia pracę na bardzo niskim ciśnieniu, co przekłada się na niskie pylenie i małe straty materiału. Chociaż moim zdaniem może mieć wpływ na zdolność rozbicia materiałów gęściejszych. Być może, przy gęściejszych lakierach typu HS, UHS warto będzie przetestować wyższe ciśnienia pracy, kosztem oszczędności materiału. Ale to zweryfikuje późniejszy test 😉

STAR MINI SLV EVO-T PIERWSZE WRAŻENIA

Po wyjęciu pistoletu z opakowania pierwsze co rzuca się w o czy, to piękny złoty kolor korpusu. Takie satynowe złoto. Ogólnie wykonanie pistoletu i jego elementów jest bardzo dobre. Wszystkie regulacje działają płynnie bez zacięć. Szerokość strumienia można regulować kciukiem jednej ręki bez problemu. Oczywiście, jeśli jesteśmy praworęczni 😉 Pojawiły się nawet nacięcia na pokrętłach, które pomagają przy ustawianiu pistoletu według naszych sprawdzonych zastawów. Widzimy ile obrotów zrobiliśmy. Niby pierdołka, ale jest pomocna. W pistoletach, które tego nie miały, takie nacięcia zrobiłem sobie samodzielnie.

Regulacja ilości materiału też działa płynnie i nie pojawiło się znane z tanich pistoletów przeskakiwanie sprężyny w trakcie kręcenia. Oczywiście nie darowałem i zajrzałem pod pokrętło licząc na teflonową nakładkę na sprężynę, niestety zawiodłem się. Sprężyna jest obficie posmarowana smarem i pewnie po kilku myciach jak zmyjemy-zetrzemy ten smar, płynność tej regulacji pójdzie w zapomnienie 😉

Pistolet dobrze leży w ręce, jest bardzo lekki. Spust działa płynnie i miękko. Kubek jest wykonany z odpowiednio grubego tworzywa o dobrej jakości. W wieczku nie ma odpowietrznika tylko zwykły otwór. Niesie to ryzyko wylewania się materiału przy operowaniu pistoletem szczególnie, gdy zalejemy kubek dość dużą ilością materiału. Pistolet nie został wyposażony w filtr pod kubkiem. Dla osób pamiętających o filtrowaniu materiałów lakierniczych nie będzie to problem. Osobiście nie używam filtrów w pistolecie więc nie uznaję braku filierka jako wadę.

Iglica i głowica materiałowa wykonana jest ze stali nierdzewnej, czym zresztą producent chwalił się na opakowaniu. Oczywiście sprawdziłem to i potwierdzam. Głowica materiałowa wykonana jest precyzyjnie bez widocznych niedoróbek.

Głowica powietrzna (motylek) wykonana jest z mosiądzu, pokryta warstwą niklu. W przypadku akurat tego egzemplarza zauważyłem pewną niedoskonałość w wykonaniu otworów na motylku. Są one dość znacznie przesunięte. Podczas testu sprawdzę czy ma to wpływ na jakość i kształt strumienia.

STAR MINI EVO-T 106TF głowica

STAR MINI EVO-T 106TF – TEST SZEROKOŚCI STRUMIENIA

Do wykonania tego testu, przygotowałem porcję czarnego lakieru bazowego, gotowego do aplikacji na elementach podczas typowego lakierowania. Dla przypomnienia, dysza testowanego pistoletu jest o rozmiarze 1.0.
Ciśnienie robocze 1.3 bar (19psi)
Szerokość strumienia MAX.
Natryski próbne wykonane z odległości 15-16cm

STAR MINI EVO-T 106TF szerokość strumienia

Według tego testu szerokość strumienia dla pistoletu z dyszą 1.0 wynosi 15-16cm

STAR MINI EVO-T 106TF szerokość strumienia

Materiał jest równo rozłożony, strumień nie ma zniekształceń. Jak wykazał ten test, wspomniana wcześniej wada głowicy powietrznej, nie miała tutaj wpływu na jakość strumienia.

STAR MINI EVO-T 106TF – TEST RZECZYWISTEGO ZUŻYCIA POWIETRZA

Do wykonania tego testu przygotowałem zbiornik o pojemności 50l napełniony do 10 Bar. Za zbiornikiem znajduje się reduktor ustawiony na 6 Bar. Za reduktorem jest manometr wskazujący aktualne ciśnienie.

Test polega na zmierzeniu czasu w jakim pistolet zużyje zapas powietrza w zbiorniku od 10 do 6 bar, czyli 200l (50l * 4bar = 200l) Podczas mierzenia czasu obserwowałem wskazówkę manometru za reduktorem, w momencie, gdy wskazówka zacznie opadać oznacza koniec zapasu powietrza.
Na podstawie uzyskanych danych obliczam zużycie powietrza.

STAR MINI EVO-T 106TF zużycie powietrza

Według testu pistolet podczas ciągłej pracy zużył 200l w 1 minutę. Czyli jasne jest już bez jakiś tam obliczeń, że jego realne zapotrzebowanie na powietrze, podczas typowych parametrów pracy wynosi 200 l/min. Więc trochę więcej niż deklarował producent 🙂

Przy okazji chcę zapewnić, że zbiornik prze zemnie przygotowany ma sprawdzoną i zmierzoną pojemność 50l i nie wchodzi tutaj błąd pojemności. Ewentualny błąd to nasz refleks i dokładność manometru. Presostat również jest dobrze ustawiony równo na 10bar. Zresztą różnica poboru powietrza jest na tyle znacząca, że nawet minimalne różnice wynikające z dokładności sprzętu pomiarowego mają tutaj dość mały udział.

Pokusiłem się również o sprawdzenie czasu pracy tego pistoletu na zbiorniku 50l. Według mojego testu pistolet był zasilany prawidłowym ciśnieniem 1.3 Bar’a przez 1 minutę i 40 sekund. Oczywiście mierzony był czas pracy pistoletu bez włączonego kompresora. Pomiar ciśnienia był na manometrze pod pistoletem. Po wspomnianym czasie 1:40 ciśnienie pod pistoletem zaczęło dość szybko spadać.

STAR MINI EVO-T 106TF zużycie powietrza

STAR SLV EVO-T MINI 106TF – TEST PRAKTYCZNY

Zabawa skończona, pora na sprawdzenie pistoletu w akcji…
Zadanie do wykonania, to lakierowanie zbiornika od motoru WSK, oraz drzwi samochodu.

Na zbiornik i drzwi aplikowany będzie lakier bazowy czarny, oraz lakier bezbarwny HS, dokładnie APP Classic + 15% rozpuszczalnika.
Pistolet został ustawiony na optymalne parametry pracy, czyli:
Materiał MAX
Szerokość strumienia MAX
Ciśnienie pod pistoletem 1.3 Bar

STAR MINI EVO-T 106TF Lakierowanie STAR MINI EVO-T 106TF Lakierowanie

Taki jest efekt końcowy lakierowania pistoletem STAR mini:

STAR MINI EVO-T 106TF – OPINIA

Pistolet robi dobre wrażenie, wygląda świetnie i ogólnie jest dobrze i precyzyjnie wykonany. Mimo wad głowicy testowanego egzemplarza nie miało to wpływu na kształt strumienia i jakość wykonanej pracy. Taka niedoróbka może świadczyć o słabej kontroli jakości w firmie, albo polityce dopuszczającej takie niedociągnięcia. Trochę szkoda, bo pistolet stanowi już średnią półkę cenową dla amatora lakiernictwa i takich wad raczej nie powinno się tutaj tolerować. Być może jest to sprawa incydentalna i nie pojawia się za często, mam taką nadzieję.

Lakieruje się nim przyjemnie i precyzyjnie szczególnie podczas lakierowania małych elementów. Przy lakierowaniu zbiornika, równo podawał materiał i ładnie układał powłokę lakieru bezbarwnego. Co zresztą widać po efekcie końcowym. Lakier wylany na szkiełko i tak miało być. 😉

Podczas lakierowania drzwi na dużej pionowej powierzchni pistolet miał już problem z prawidłowym ułożeniem powłoki lakieru bezbarwnego. Przy lakierze bazowy w przypadku zbiornika i drzwi wszystko szło bdb. Baza po przeschnięciu (30min) była idealnie gładka bez struktury.

Lakier bezbarwny na drzwiach nie chciał się ułożyć tak jak bym tego sobie życzył, cały czas miał zbyt grubą strukturę. Mimo starań i dobrego dolania nie udało mi się uzyskać satysfakcjonującego efektu. W rezultacie na dole drzwi popłyną zaciek. Tutaj zabrakło siły strumienia i atomizacji. Zresztą pistolet mini nie został stworzony do lakierowania dużych paneli tylko do napraw miejscowych i lakierowania małych elementów. Rozwiązaniem może być zmniejszenie lepkości lakieru i zwiększenie ciśnienia.
Jednak w warunkach testu pistolet nie do końca sobie poradził z drzwiami.
Oczywiście efekt będzie akceptowalny po ewentualnej korekcie przez polerowanie.
Jednak nie polecam tego pistoletu do lakierowania całych paneli samochodu. Do małych elementów, zaprawek jak najbardziej tak.

Podczas pracy lakierniczej zauważyłem, że materiał wypływa z otworu w kubku, który w sytuacji gdy lakierujemy element od góry mógłby kapnąć na lakierowaną powierzchnię.

STAR MINI EVO-T 106TF Test i opinia

Pistolet zużywa więcej powietrza niż deklaruje to producent, jest to równe 200l/min według testu jaki wykonałem. Więc jeśli chcemy pracować tym pistoletem w trybie ciągłym nasz kompresor musi mieć wydajność powyżej 200 l/min. Jeśli posiadamy mały kompresor na pełnym 50l zbiorniku bez włączonego kompresora można nim pracować przez 1 minutę i 40 sekund. Jest to dość sporo czasu przy lakierowaniu małych elementów tak jak nasz testowy zbiornik od WFM. Przy załączonym kompresorze czas ten oczywiście się wydłuży.

W moim odczuciu pistolet jest warty ceny i brania pod uwagę. Na tle oferowanych w tej chwili pistoletów mini tej półki cenowej wypada całkiem dobrze.

Mam nadzieję, że wykonany przeze mnie test i opis pistoletu będzie przydatny i przybliży właściwości tego narzędzia. Oczywiście bardzo liczę na Twoją opinię w przypadku, gdy pracowałaś tym pistoletem dłużej i możesz potwierdzić trwałość i podzielić się spostrzeżeniami.
Mile widziane są też komentarze i opinie na temat innych pistoletów mini pod wpisem.

Oferty pistoletu STAR MINI EVO-T
Na koniec galeria pistoletu:

Na koniec jak masz ochotę, zobacz szczegółowy film z testu pistoletu 😉

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Pistolet STAR EVO-T mini 106TF – Test i opinie

  1. luzet komentarz:

    Świetna recenzja wydaje mi się że dysza 1.2 byłaby lepsza do większych elementów typu drzwi czy zderzak (większa miotła)Szkoda że nie dali tego odpowietrznika w kubku.

  2. bartek komentarz:

    nie wiem jak w tej wersji mini ale do normalnej wszyscy zalecają ciśnienie 2.0 a nie tak jak jest podane 1.3

  3. andrzej99 komentarz:

    super recenzja 🙂 oby więcej takich. pozdrawiam

  4. zielak komentarz:

    Czy ma ktoś pistolet STAR S4000 SLV 1.4 ? http://allegro.pl/star-s4000-slv-pistolet-do-malowania-1-4-mm-lvlp-i5113854619.html bo tak patrzę na zużycie pow. i wydaje mi się że między bajki można to wsadzić. Pytanie mam także czy ten niskociśnieniowy pistolet nadaje się do bezbarwnego bo z tego co słyszałem to do klary tylko wysokociśnieniowe nadają się.

  5. Pingback:Pistolet lakierniczy do samochodu – Toyota Corolla E15 1.6 VVT-i

  6. tomek50 komentarz:

    Co do tego pistoletu to on dla mnie jest jeden z najlepszych w lakiernictwie jeszcze za tą kase to darmo.mój ma dysze 1.2 bazę kładę na ciś.1.5-1.8 a klar na 2.2-2.4 i wychodzi lustro lakier bez rozcielczalnika-marki nie podaje

Dodaj komentarz